Betlémské světlo. Plápolající plamínek, který je svým způsobem výjimečný. Pro někoho je to jen další ze symbolů Vánoc, pro jiného symbol duchovní síly na Zemi. O rozvoz Betlémského světla po republice se starají skauti. A právě ti ho dovezli na místní faru také do Holešova.
Ani pandemie koronaviru nezastavila rozvoz betlémského světla. To v sobotu skauti přivezli také například do Mariánských Lázní a Chebu. Na nádraží čekalo na Betlémské světlo několik lidí.
Skauti v sobotu rozvezli vlaky po republice betlémské světlo, které před týdnem převzali na hraničním přechodu s Rakouskem. Na vlaky pak navážou další rozvozy do míst, kam koleje nevedou. Na pražské hlavní nádraží dorazil vlak s plamínkem zažehnutým v Betlémě před 10.00. Odpoledne skautští kurýři tento novodobý symbol Vánoc rozváželi po hlavním městě historickou tramvají.
/FOTOGALERIE/ Skauti v sobotu rozvezli vlaky po republice betlémské světlo, které před týdnem převzali na hraničním přechodu s Rakouskem. Na vlaky pak navážou další rozvozy do míst, kam koleje nevedou. Na pražské hlavní nádraží dorazil vlak s plamínkem zažehnutým v Betlémě před 10.00. Odpoledne skautští kurýři tento novodobý symbol Vánoc rozváželi po hlavním městě historickou tramvají.
Stejně jako každý rok, i letos doputovalo na sever Čech až z dalekého Betléma světlo symbolizující blížící se Vánoce. V sobotu jej z Prahy přivezli skauti, kteří jej postupně rozváží do měst a vesnic v Ústeckém a Libereckém kraji.
/VIDEO/ Zatímco jiné děti touží po hračkách, pětiletá Karolínka z Moravského Krumlova má jiné starosti. Od Ježíška by si přála ortézy, aby mohla chodit. Trpí totiž vzácným onemocněním, leukodystrofií, kvůli kterému je odkázána na invalidní vozík.
/VIDEO/ Zatímco jiné děti touží po hračkách, pětiletá Karolínka z Moravského Krumlova má jiné starosti. Od Ježíška by si přála ortézy, aby mohla chodit. Trpí totiž vzácným onemocněním, leukodystrofií, kvůli kterému je odkázána na invalidní vozík.
Pasov – „Dům Šumaváků“ v Lackenhäuseru je už skoro 70 let místem setkávání vyhnanců a jejich potomků, píše PNP. Jejich spolek objekt zřídil a provozuje jako Dům Adolfa Webingera.
Dvacet let už trvá postupná rekonstrukce národní kulturní památky, Windischgrätzovy jízdárny v osadě Světce u Tachova. Město objekt, jemuž hrozila demolice, zachránilo a nyní se objevila příležitost, jak rekonstrukci urychlit a dokončit.
/FOTOGALERIE/ Domácí zvířata, a pak velbloud, slon, pes, zajíčci, tučňák anebo medvěd, i ten lední. Toto všechno plyšové zvířecí osazenstvo tvoří betlém, který je v těchto dnech k vidění v Salonu Maryška na náměstí T. G. Masaryka v Novém Bohumíně.
Více než třicetiletou tradici Betlémského světla nepřeruší ani současná situace. Do své předvánoční služby společnosti se skauti a skautky pustí i letos a symbol míru a přátelství v podobě plamínku z Betléma opět rozvezou po republice. Celá akce bude probíhat za zpřísněných hygienických podmínek.
Více než třicetiletou tradici Betlémského světla nepřeruší ani současná situace. Do své předvánoční služby společnosti se skauti a skautky pustí i letos a symbol míru a přátelství v podobě plamínku z Betléma opět rozvezou po republice. Celá akce bude probíhat za zpřísněných hygienických podmínek.
/FOTOGALERIE/ Chodský večer s Konrádyho dudáckou muzikou z Domažlic se konal před deseti lety v aule Základní školy v Jiráskových sadech v Příbrami. Lidé, kteří si přišli poslechnout krásné české písničky v podání šesti krojovaných hudebníků a dvou zpěvaček, si mohli i zazpívat.
Jak mnohotvárný a zábavný může být list papíru! Zvlášť v rukou malíře, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubašty. Poznejte jeho práci díky výstavě poličského muzea.
Dvě osudové chyby rozhodly před padesáti lety o životech několika desítek lidí. Od tragédie expresu Pannonia na železniční trati zvané nová Tišnovka uplynulo už půl století.
S postupným zmírňováním protiepidemických omezení se už od konce listopadu téměř k normálnímu provozu ve všedních letech vrátily vlaky a autobusy na linkách krajského integrovaného systému.
Linec – S četnými koronavirovými omezeními vyjel 8. prosince, na svátek Nanebevzetí Panny Marie, přece jen tradiční poštovní autobus-veterán ve Steyru. Bude opět pendlovat mezi náměstím a úřadem ježíškovské pošty.
„Hudba je jako sen. Ten, který neslyším.“ Autora tohoto citátu, jistě není třeba dlouze představovat. Hudební skladatel a klavírista Ludwig van Beethoven se narodil 16. nebo 17. prosince 1770 v Bonnu, letos v prosinci uplyne 250 let od jeho narození. A proto je mu věnován exponát měsíce prosince.
Série #světovéČesko / Město Mikulov na úpatí Pálavy je známé nejen v souvislosti s vinařskou turistikou, ale také množstvím dochovaných židovských památek. Historie mikulovského židovského města sahá až do první poloviny 16. století, Židé tu však patrně byli už mnohem dříve.
Série #světovéČesko / Jedinečným architektonickým skvostem, který v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos ve 30. letech 20. století pro bohaté investory z řad místní židovské komunity, je soubor osmi dochovaných bytových interiérů.
Linec – Nejlepšími kuchaři Horních Rakous jsou Lukas Nagl a Philip Rachinger, píší OÖN. Oba se blíží vyznamenání „pěti čepicemi“ renomovaného průvodce Gault-Millau.
Český hudební skladatel. V matrice byl zapsán s příjmením Kramarz. V rodině nebyla nouze o hudební talent a mladý František nastoupil do učení u strýce Antonína Matyáše Krommera.
V Rakousku dnes začalo plošné testování na koronavirus na úrovni spolkových zemí. Otestovat se mohou nechat všichni lidé z Vídně, Tyrolska a Vorarlberska. V Maďarsku přibylo 189 úmrtí pacientů s koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Rekord byl v této zemi překonán druhý den v řadě.
Jakoby pandemie koronaviru na mě dolehla až teď. Ač ne úplně nadšený jsem si už od března zvykl na nutnost nosit roušku či se nikde nehoufovat. Smířil jsem se i s tím, že po nějakou dobu nemůžu do bazénu nebo do hospody. Ale povinnost nechat se evidovat při vstupu do samoobsluhy prostřednictvím nákupního vozíku, případně košíku je mi silně proti mysli.
Letos oslavily České dráhy také dvě kulatá výročí, která se týkala otevření železničních tratí. Jelikož se tyto tratě nachází v našem regionu, připomeňme si data jejich zprovoznění.
/AUDIO/ Měsíc a jeden den. Tak dlouhá byla doba od první myšlenky na písničku o koronaviru po hotovou nahrávku. Jedná se o nevídanou rychlost. Známý textař Jaroslav Hájek z Kališť na Jihlavsku přitom zprvu psát písničku o současné situaci nechtěl. „Ta doba pomine a pak už by písnička nebyla aktuální,“ říkal ve čtvrtek devětadvacátého října na dotaz Deníku.
V příštím roce si připomeneme smutné 100. výročí úmrtí hraběte Rudolfa Kinského, posledního šlechtického majitele krásenského zámku ve Valašském Meziříčí – objektu, který dle něj a jeho otce Eugena nese přízvisko „zámek Kinských“ a v současné době prochází generální rekonstrukcí.
Pasov - Každým rokem dostává Margrit Kaiserová, předsedkyně podpůrného kruhu kostela sv. Mouřence v Dlouhé Vsi, jako gesto přátelství čestný adventní věnec, píše PNP.
Přes sto let leží brněnský historický železniční viadukt z devatenáctého století zasypaný pod železničním valem. V jakém stavu se stavba nyní nachází a zda se ji podaří zachránit, poodhalí hloubkové měření pomocí georadaru. Zkušební měření prvního úseku se uskutečnilo v úterý.
Po více než 35 letech od ukončení pravidelného provozu by se měla na koleje vrátit expresní jednotka VT 18.16. Vyrobená byla v tehdejší Německé demokratické republice, Češi ji znají ze spojení Vindobona z Berlína přes Prahu do Vídně a expresů z Karlových Varů do Německa.
Svůj život se zřejmě rozhodl ukončit muž, který v úterý ráno vstoupil před vlak poblíž železniční stanice ve Vranovicích na pomezí Brněnska a Břeclavska.
Andělé v životní velikosti, obří adventní věnec nebo zářící jelen s laní jsou nyní k vidění v Třebíči. Radnice letos opět na výzdobě opravdu nešetřila a i když je centrum města rozkopané v rámci revitalizace Karlova náměstí, přesto si lidé mohou užít vánoční výzdobu dosyta.
Sokolský běh, ne závod, je veřejnou výzvou všem občanům k uctění a k oslavě dne 28. října, vzniku Československé republiky. V duchu zásad zakladatelů Sokola. Zdravým pohybem na čerstvém vzduchu. Letos se běží druhý ročník „běhu“. Ne však jednotně. Opatření k COVID-19 způsobila časovou roztříštěnost „běhu“. Koná se proto v několika vlnách, vždy 28. v měsíci. V republice šest jednot využívá možnost uspořádat běh 12. prosince, více než 20 jednot využilo možnosti uplynulou sobotu, 28. listopadu. Jednou z nich také Sokol Jedovnice.
Dlouhé podzimní večery si můžete zpříjemnit četbou knihy. Pokud máte rádi detektivní žánr, pak je kniha Vídeňské zločiny /1913: Případ podivné sebevraždy právě pro vás.
Dlouhé podzimní večery si můžete zpříjemnit četbou knihy. Pokud máte rádi detektivní žánr, pak je kniha Vídeňské zločiny /1913: Případ podivné sebevraždy právě pro vás.
V těchto dnech uplyně 118 let od úmrtí mikulovského rodáka židovského původu Heinricha Landesmanna. V patnácti letech ztratil sluch a postupně přicházel o zrak, přesto se stal básníkem, spisovatelem a novinářem.
Jednatřicet ulic v centru rakouské metropole Vídně rozzářila světla vánočních dekorací. Většina z nich je vybavena LED technologií s delší životností a o osmdesát procent nižší spotřebou energie. V ulicích je lidé mohou tentokrát obdivovat až do desátého ledna 2021.
Snad každý Čech někdy slyšel o popravě hrdého Choda Jana Sladkého Koziny, jenž prý s oprátkou na krku vyzval strůjce svého osudu, bídného německého šlechtice „Lomikara“, „do roka ha do dne před súdnú stolici Boží“. Slavné chodské povstání však proběhlo trochu jinak, než jak je líčili Alois Jirásek a Jindřich Šimon Baar.
Rachot strojů, šlehající plameny, potápeč ve vodě. Na první pohled to na dokončovaném mostu přes novomlýnské nádrže u Pasohlávek nevypadá, že práce finišují. Opak je ale pravdou. Řidičům se má nový stometrový most na tahu mezi Brnem a Vídní zpřístupnit v polovině prosince. „Zatěžkávací zkoušku plánujeme sedmého prosince, na most vjede těžká technika a otestuje nosnost konstrukce,“ říká David Fiala, ředitel Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic.