Znojemsko - Neuvěřitelných 347 ocenění přivezli moravští a čeští vinaři z rakouské metropole. Tam se letos již podeváté konala největší světová soutěž vín AWC Vienna. Zdejší vinaři přivezli celkem 62 zlatých, 194 stříbrných medailí a 91 diplomů. Účast našich vinařů se konala za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.
Stockholm – Vrak lodi u švédských břehů vydal 21 lahví se stoletým vínem. Hledači pokladů je podle agentury APA chtějí dát do dražby. Parník SS Astrid potopila v roce 1916 německá ponorka.
Korytná - Už podruhé se ve svém krojovém oblečku objevil na folklorní akci desetiměsíční jorkšírek Kenny Heleny Chýlové. Vyšňořený do slušivého kompletu košile a kalhot třaslavic se po Slováckých slavnostech vína a otevřených památek ukázal o poslední zářijové sobotě také na hodovém programu v Korytné. Tam už ale nebyl sám. Vesele skotačil kolem šestileté krojované psí slečny Leily.
Vídeň, Břeclavsko – Zlaté i stříbrné medaile a celou řadu diplomů si přivezli vinaři ze světové soutěže vín AWC Vienna, která se konala ve Vídni. Ocenění putovala i několika vinařstvím z Břeclavska.
Uherské Hradiště – Ačkoliv se turistická sezona pomalu chýlí ke konci v sobotu se ve sklepení rekonstruované jezuitské koleje na Masarykově náměstí v uherském Hradišti otevřely dveře moderní Galerii Slováckých vín.
Kolín – Přímo v centru Kolína, jen několik metrů od Karlova náměstí, vyrostl nádherný travnatý prostor se stolečky, lavičkami a úchvatným výhledem na věže chrámu Svatého Bartoloměje, které se tyčí přímo nad hlavami návštěvníků. Vchod do něj je z Kouřimské ulice chodbou domu, v němž sídlí kolínská Diakonie.
Mikulov – Čichové, sluchové i chuťové buňky zapojí lidé, kteří o víkendu zavítají na Dny židovské kultury do Mikulova. Třídenní festival začne už v pátek. „A to v pět hodin odpoledne v mikulovském kině," pozvala Lenka Křivánková z městské společnosti Mikulovská rozvojová.
Světlá nad Sázavou – Po oficiálním otevření páteřní komunikace do průmyslové zóny a uvedení do provozu kruhového objezdu navštívil v pondělí ministr financí Miroslav Kalousek i novou světelskou sklárnu společnosti Bohemia Machine.
Rokycansko - Zmírnění prohibice, které nastalo minulý týden ve čtvrtek, s sebou nese úlevu i starosti. Nejeden majitel restaurace nebo baru na Rokycansku totiž musí řešit, co udělá s tvrdým alkoholem vyrobeným v letošním roce. Většina z nich už zásoby likviduje.
Hodonínsko – Přestože Klub českých turistů přesunul tradiční Pochod slováckými vinohrady na Podluží, mohou výletníci a milovníci burčáku vyrazit i letos do mutěnických a dubňanských sklepů. Tamní vinaři totiž uspořádají vlastní putování.
Slovácko – „Dám si rum. A dáváte k panáku i slepeckou hůl?" takové černé vtípky se do omrzení opakují v jedné z velehradských hospůdek. Provozuje ji Hradišťák Ladislav Soviš.
Přestože Klub českých turistů přesunul tradiční Pochod slováckými vinohrady na Podluží, mohou výletníci a milovníci burčáku vyrazit i letos do mutěnických a dubňanských sklepů. Tamní vinaři totiž uspořádají vlastní putování.
Třebívlice – Velice významným hráčem na trhu s víny se brzy stane Třebívlické vinařství. Rodící se podnik se chce v mnoha ohledech odlišovat od ostatních producentů vína. „Nechceme nikomu konkurovat, chceme jít vlastní, jinou cestou," nastínil plány majitel vinařství Jan Dienstl.
Třebívlice - Velice významným hráčem na trhu s víny se brzy stane Zámecké vinařství Třebívlice. Rodící se podnik se chce v mnoha ohledech odlišovat od ostatních producentů vína. „Nechceme nikomu konkurovat, chceme jít vlastní, jinou cestou," nastínil plány majitel vinařství Jan Dienstl.
Prachatice – Čtvrteční zmírnění prohibice se o víkendu promítlo v prachatických barech do objednávek nápojů. Jak bylo vidno, Češi se již na možnost dát si panáčka něčeho ostřejšího, těšili.
Karvinsko - Přestože lihoviny s obsahem alkoholu vyšším než dvacet procent už jsou opět k dostání, zákazníci restaurací a pivnic se po nich o víkendu příliš nesháněli.
Broumov - Na Broumovsku poprvé objevili hned dva druhy hub. Jsou to hřib kaštanový a hřib medotrpký. Jeden je jedlý, druhý ne. Seznámit se s nimi mohli návštěvníci výstavy hub, kterou pořádala Mykologická organizace v Broumově.
Kutná Hora – Palackého náměstí v Kutné Hoře se opět zaplnilo stánky, obchůdky a samozřejmě lidmi, kteří se přijeli podívat na Svatováclavské slavnosti. Jedná se již o tradiční akci pořádanou poslední sobotu měsíce září.
Kolín - Kolíňáci konec částečného zákazu tvrdého alkoholu v kolínských hospodách rozhodně neslavili. Až na výjimku bylo všude pusto a prázdno. Hospodští a barmani si to neumějí vysvětlit.
Frýdek-Místek - V padesáti přišel kvůli opilosti o práci, zůstal bez peněz a začal žít na ulici. Postupem času si zvykl, naznačuje ale, že to není žádná hitparáda.
Červené a bílé víno, svařák, burčák… Ve Františkánském klášteře v Kadani nalévali při tradičním již třináctém ročníku Svatováclavském vinobraní co si jen kdo přál.
Třebívlice – Velice významným hráčem na trhu s víny se brzy stane Třebívlické vinařství. Rodící se podnik se chce v mnoha ohledech odlišovat od ostatních producentů vína. „Nechceme nikomu konkurovat, chceme jít vlastní, jinou cestou," nastínil plány majitel vinařství Jan Dienstl.
Dobřany - Vinobraní už není jen výsadou moravských měst, ale stále častěji se tahle tradice přesouvá do lokalit, kde pěstování vinné révy nemá tradici.
Orlickoústecko - Našich porotců jsme se v souvislosti s omezením prohibice zeptali: Připijete si bez obav na zdraví z lahve alkoholu označené novým kolkem?
Karlovy Vary - Policisté v Karlovarském kraji dohledávají nebezpečný alkohol s metanolem, který by mohl pocházet od sítě distributorů, které v minulých dnech policisté zadrželi v kraji i na Moravě.
Mikulov /VINAŘI POD LUPOU/ - Mikulovské vinařství Winberg sází na klasiku. Jednatelka Kateřina Procházková věří, že štafetu jednou převezme jedna ze dvou dcer.
Milovice – Kulturní výbor složený z pěti členů je hlavním pořadatelem veškerého kulturního a společenského dění v obci. K těmto akcím se využívá nejen kulturní dům, společenská místnost s knihovnou v rehabilitačním zařízení, ale i prostory autocampu a místní hřiště.
Bohnice – „Ufff, takhle fakt dřív mleli obilí?" zeptal se žák základní školy studentky archeologie Martiny Pajerové. „Je to dřina, viď?" „To teda, to bych byl radši o hladu, než každý den dělat tohle…"
Ostrava - Prodáváme tvrdý alkohol – vodku i rum. Tyto nápisy se v pátek večer objevily i na dveřích některých barů v ostravské Stodolní ulici. Zmírnění prohibice provozovatelé barů vítají. Hosté jsou zatím opatrní.
Orlickoústecko – Ve čtvrtek odpoledne se na pulty obchodů a restauračních zařízení začal vracet „tvrdý" alkohol. Žádný spěch s tím ale nebyl, prodejci museli vzít do ruky každou lahev a důkladně prověřit datum výroby.
Karlovarský kraj - Hned několik podezřelých v souvislosti s výskytem pančovaného alkoholu zadržela police na území Karlovarského kraje. Stalo se tak poté, co v sokolovské nemocnici skončili tři lidé otrávení metylalkoholem. Policie navíc při domovních prohlídkách zajistila desítky litrů životu nebezpečného alkoholu.
Liberec /DIVADLO/ - Téměř každý měsíc se milovníci činohry scházejí v klubu Malého divadla, aby si popovídali o představení, která nedávno zhlédli. Hlavně ale mají možnost si přátelsky a neformálně popovídat se členy souboru, případně je mohou zahrnout i zdravou kritikou.
Orlickoústecko – Ve čtvrtek odpoledne se na pulty obchodů a restauračních zařízení začal vracet „tvrdý" alkohol. Žádný spěch s tím ale nebyl, prodejci museli vzít do ruky každou lahev a důkladně prověřit datum výroby.
Vysoké Mýto – Ještě než skončila prohibice, prožili městští strážníci rušnou noc s místními opilci, kteří se „posilňují" nejčastěji krabicovým vínem. „Rekordman" tohoto týdne nadýchal 4,07 promile.
Žďársko – Na jedné straně radost a úleva ze čtvrtečního zmírnění prohibice, na druhé ovšem přetrvávající rozhořčení ze ztrát, které toto opatření způsobilo. Tak by se daly stručně vyjádřit pocity provozovatelů barů, hospod a restaurací na Žďársku.
Rakvice – Když přijížděl, řádek, který právě obíral poblíž Přítluk, se pomalu roztřásl. „Kombajn využíváme čtvrtý rok a trvám na tom, že jde o dobrý tah," říkal jednatel vinařské společnosti Réva Rakvice Bronislav Průdek.
Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Sklizeň hroznů na Kutnohorsku je v plném proudu. Místní vinaři už uspořádali vinobraní na zámku Kačina u příležitosti první sklizně z tamní vinice. „Obnovili jsme vinici, kterou tam měl hrabě Chotek, a letos vinice dala poprvé své plody. Byla to panenská sklizeň," uvedl vinař Lukáš Rudolfský.
Ve čtvrtek kolem druhé hodiny odpoledne se mezi hospodskými a štamgasty pomalu rozšířila zpráva o zmírnění prohibice. A tak mezi zákazníky, kteří se vypravili na první poprohibiční panáky…
Českokrumlovsko – Do skříně v domě zamkla láhve se zakázaným alkoholem Lenka Klimešová, jež v části svého domu v Chlumu u Křemže provozuje rodinný koloniál.
Kladensko – Zákaz prodeje tvrdého alkoholu od čtvrtečního odpoledne neplatí. Regály obchodů, čerpacích stanic i stánků se opět plní značkami s alkoholem i nad dvacet procent. Čeští výrobci alkoholických nápojů opět zahájili výrobu a situace i na Kladensku se vrací do starých kolejí.