Soud v Moskvě dnes zamítl odvolání ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a potvrdil mu trest vězení za porušení pravidel podmínečného trestu. Dobu odnětí svobody mu však zkrátil o šest týdnů na zhruba 2,5 roku. Soud také rozhodl, že Navalnyj musí zaplatit pokutu 850 000 rublů (245 tisíc korun) za pomluvu veterána druhé světové války. Rozhodnutí soudu není pravomocné a lze se proti němu do deseti dnů odvolat.
Moskevské věznice zaplavili zadržení demonstranti, kteří se zúčastnili nedávných protestů proti uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného, napsala agentura AP. Někteří zatčení si stěžují, že po zadržení museli hodiny strávit v policejních autobusech, další popisují přeplněné cely. Úřady řadu lidí přesunuly do věznic mimo ruskou metropoli.
Nebylo to nic menšího než plivnutí do tváře Německu i celé Evropské unii. Poté, co se Alexej Navalnyj v Berlíně zotavil z atentátu ruské tajné služby, který ho jen šťastnou náhodou nestál život, a odletěl zpět do Ruska, Kreml se ani chvíli nerozmýšlel, co s ním udělat.
Kreml dnes odmítl obviňování ruského státu z masových represí proti přívržencům uvězeného opozičního vůdce Alexeje Navalného. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina podle tiskových agentur prohlásil, že veliké počty zadržených účastníků "nezákonných a nepovolených" protestních akcí nelze pokládat za represe. Proti postupu policie vůči stoupencům Navalného dnes protestovaly více než dvě desítky ruských médií.
Moskevský soud dnes poslal do vězení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, když jeho dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit téměř tři roky.
Ruské bezpečnostní složky při dnešních manifestacích za osvobození opozičního lídra Alexeje Navalného zadržely 4027 účastníků. Uvádí to server OVD-Info, který monitoruje policejní aktivity. Pokud se údaj potvrdí, bude vyšší než počet zadržených při stejně zaměřených demonstracích z minulé soboty, kdy policie po celém Rusku vzala do vazby přes 3500 osob. Agentura AFP tehdy hovořila o nejintenzivnějším zatýkání v novodobé historii země.
Až se v neděli někteří Rusové v Jakutsku přidají k demonstracím proti zatčení ruského kritika Kremlu Alexeje Navalného, v jednom z nejchladnějších měst světa bude panovat mráz kolem minus 40 stupňů Celsia. Když se vydali protestovat do ulic minulý víkend, bylo minus 52 stupňů, píše agentura Reuters.
Vladimir Putin a jeho vládní garnitura jsou obdobou afrických diktátorů, kteří mají jen dvě možnosti: buď se doživotně udržet u moci, nebo skončit u zdi, v lepším případě v exilu.
Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo amerického velvyslance v Moskvě kvůli sobotním protestům na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na mluvčí ruské diplomacie. Moskvě se nelíbí, že americká ambasáda zveřejnila přesná místa a časy několika demonstrací, viní ji z podpory úřady nepovolených protestních akcí a vměšování se do vnitřních záležitostí země.
Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN, na níž moderátor po desetiletí vedl svou talkshow Larry King Live, v níž zpovídal prezidentské kandidáty, celebrity, i hosty z každodenního života. King byl začátkem ledna hospitalizován s covidem-19.
„Naše heslo: číslo kleslo“ říkali vojáci za Varšavské smlouvy. Každé ráno si přepočítali, kolik dní jim zbývá do civilu. Heslem „číslo kleslo“ se dnes mohou zdravit Češi, co ráno u kafíčka kontrolují koronavirové „reprodukční číslo R“.
Z Berlína se po vyléčení z útoku jedem novičok, za kterým stojí ruské tajné služby, vrátil do Ruska opoziční předák Alexej Navalnyj. Hned na letišti nechal putinovský režim Navalného zatknout a uvalil na něj měsíční vyšetřovací vazbu a ve smyšlených procesech mu hrozí mnohaleté vězení. Navylnyj stačil ještě zveřejnit na Youtube video na novém obřím paláci Putina. Co s tím může Evropská unie dělat a měla by na Rusko uvalit další sankce a k čemu takové sankce jsou, to si poslechněte v nejnovějším podcastu.
Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl dnes zatčen krátce po svém přistání v Moskvě. Informaci novinářů z letiště Šeremetěvo potvrdila agentuře Interfax ruská vězeňská služba. Známý kritik režimu ruského prezidenta Vladimira Putina se vrátil do Ruska po několikaměsíčním pobytu v Německu, kde se zotavoval z následků otravy, z níž viní prezidenta a ruskou tajnou službu.
Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný prohlásil skrze Forum 24, že jsme národ naivních vemen. Zajisté se slušní lidé pozastaví. Když jsem viděl demonstraci tří tisíc lidí bez roušek, namačkaných na sebe v neděli na Staroměstském rynku, nedivím se mu. Ti lidé tam volali po svobodě a demokracii.
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj dnes oznámil, že se v neděli vrátí do Ruska. Jeden z nejznámějších kritiků Kremlu je v současné době v Německu, kde se od srpna loňského roku zotavuje z pokusu o otravu jedovatou látkou ze skupiny novičok. Na svém instagramovém účtu napsal, že se už pravděpodobně zcela uzdravil a je podle něj čas k návratu domů, píše agentura Reuters s tím, že v Rusku ho čeká několik právních hrozeb.
Ani ne 24 hodin stačilo k tomu, aby se z nejsdílenější fotografie pořízené při napadení amerického Kapitolu stal český mem. Snímek výtržníka, který si odnáší řečnický pultík předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiové a mává fotografovi Getty images, se nejen rozletěl po sociálních sítích, ale zvlášť v Česku se rychle stal i předmětem četných parodií.
Novoroční projevy politiků nás letos vybízely, že se nemáme uzavírat do svých sociálních bublin a máme mluvit s druhými spoluobčany. Byť i třeba mají jiné názory, než máme my.
Ruský agent, který se údajně účastnil sledování kritika Kremlu Alexeje Navalného a operace jeho otrávení a následného zahlazování stop, nevědomky v telefonickém rozhovoru Navalnému vyzradil, že toxická látka novičok mu byla nastražena do spodního prádla. Informovala o tom dnes americká televizní stanice CNN s odvoláním na záznam uvedeného rozhovoru, který jí a serveru Bellingcat poskytl tým Navalného. Ruská tajná služba FSB informaci označil za podvrh.
Do česka zavítal americký ministr zahraničí Mike Pompeo, šéf Senátu Miloš Vystrčil vyrazil na historickou návštěvu Tchaj-wanu, v běloruských volbách opět zvítězil Alexandr Lukašenko, jehož triumf většina Bělorusů a západní svět neuznali. I takové události se staly v srpnu 2020.
Zemřel bývalý komunistický politik Miloš Jakeš, na Karlovarsku si železniční neštěstí vyžádalo dva mrtvé, kvůli covidu-19 se zavřely doly OKD v Karviné. I takové události se staly v červenci 2020.
Drama kolem sochy maršála Koněva mělo dohru v ricinové kauze. Naopak mariánský sloup byl na Staroměstském náměstí vztyčen a barvami nedotčen. Bílá hora je přece jen proti roku 1956 či 1968 dávnověk.
Kritik Kremlu Alexej Navalný využívá podpory amerických tajných služeb, ale to neznamená, že je ho třeba trávit. Prohlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin při každoroční tiskové konferenci. Pro Rusko není Navalnyj podle prezidenta významný, aby se na něj zaměřilo.
Arménie, Ázerbájdžán a Rusko podepsaly v noci na dnešek dohodu o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach. Informovaly o tom agentury Reuters a Interfax. Arménský premiér Nikol Pašinjan dohodu označil za bolestivou, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev za základ k urovnání dlouholetého konfliktu. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na základě ujednání Moskva do Náhorního Karabachu vyšle vojenské pozorovatele, kteří budou dohlížet na klid zbraní. Podle Alijeva bude členem mírové mise i Turecko.
V rámci zpravodajských článků se tituly běžně nepíší, ale tentokrát nutno udělat výjimku. Doc. ThDr. PhDr. MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D. Dr. h. c. mult., prof. je držitelem nejvíce titulů v České republice. „Ono je to dobré na parte, aby svět viděl, koho ztratil,“ směje se. Krom toho je ale především uznávaným psychiatrem, takže naše povídání se točilo kolem toho, jak si i během pandemie udržet duševní zdraví a dobrou náladu.
Zmírnit polarizaci americké společnosti, dostat pod kontrolu šíření koronaviru a zakročit proti klimatické změně. Tyto i další náročné cíle nastolil v noci na dnešek SEČ bývalý americký viceprezident Joe Biden ve svém prvním projevu poté, co ho přední americká média v sobotu vyhlásila vítězem letošního souboje o Bílý dům. Jeho příznivci v mnoha amerických městech mezitím vyráželi na pouliční oslavy, na řadě míst ale po vyhrocené kampani a dramatických volbách pokračovaly protesty voličů prezidenta Donalda Trumpa.
Hodně neobvyklým tvrzením se pokoušel obměkčit strážníky muž, který se pokusil ukrást v jednom z hradeckých obchodních domů plechovku piva. Jeho pokus o krádež odhalila obsluha, která proto zavolala městskou policii.
Koncem září oslavil šedesátiny. Nedělal kolem toho žádný humbuk, jen v klidu rozšířil svůj aktuální sólový projekt o další, v pořadí už druhou písničku. S kolegy ze skupiny Lucie Robertem Kodymem, P. B. CH. a Michalem Dvořákem musel David Koller v tomto roce zrušit asi tucet koncertů.
Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila dnes agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.
Kreml dnes obvinil kandidáta amerických demokratů na prezidenta Joea Bidena, že šíří nenávist proti Rusku. V televizním rozhovoru totiž označil Rusko za největší hrozbu pro Spojené státy.
Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.
Evropská unie dnes zveřejnila seznam šesti osob, na něž uvalila sankce za otravu předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Jsou mezi nimi lidé z úřadu prezidenta Vladimira Putina či ředitel tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. Sankce uvalila i na ruský státní chemický výzkumný ústav. K sankcím proti ruským představitelům se připojila také Velká Británie. Kreml označil nová opatření za úmyslně nepřívětivý krok, který poškozuje vzájemné vztahy. Rusko prý na ně odpoví tak, aby to co nejlépe odpovídalo ruským zájmům.
Ruský prezident Vladimir Putin pozval ministry zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu na dnešek do Moskvy k jednáním o zastavení bojů v Náhorním Karabachu. Oznámil to ve čtvrtek večer Kreml s tím, že pozvání předcházely telefonické hovory s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a arménským premiérem Nikolou Pašinjanem. Ti následně pozvání potvrdili.
Znečištění tichomořského pobřeží ruského poloostrova Kamčatka vyvolalo masový úhyn mořských živočichů, uvedli tento týden ruští vědci. Místní obyvatelé vyhlásili poplach už koncem září, kdy začali na mořských březích nacházet mrtvá těla nejrůznějších mořských tvorů, od drobných mořských ježků přes chobotnice až po tuleně. Informuje o tom agentura AfP.
Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj vyzval Evropskou unii, aby tvrdě postihla oligarchy blízké Kremlu. Kritik Kremlu se nyní zotavuje v Německu z otravy zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Uvedla to agentura Reuters.
Vypadá to stále jasněji a zdá se, že Donald Trump už téměř nemůže prezidentské volby na počátku listopadu vyhrát. USA jsou stále v čele žebříčku koronavirem nejpostiženějších zemí, nakažení i mrtví dál rychle přibývají, ekonomika se nezotavuje a Trump na to reaguje nekoncepčně a chaoticky.
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj považuje za strůjce své otravy ruského prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj to prohlásil v dnes zveřejněném rozhovoru s magazínem Der Spiegel. Kreml odmítl obvinění jako "naprosto neopodstatněné a nepřijatelné" a "naprosto pomlouvačné". Opozičník podle Putinova mluvčího dostává instrukce od americké výzvědné služby CIA. Agentura Reuters k tomu píše, že je to zřejmě poprvé, kdy ruské úřady přímo obvinily předního Putinova kritika ze spolupráce se zahraniční rozvědkou.
Republikánský prezident Donald Trump a jeho demokratický soupeř Joe Biden se v první debatě kandidátů před americkými prezidentskými volbami přeli o obsazení nejvyššího soudu, o přístupu k pandemii covidu-19, násilí kolem demonstrací v amerických městech, klimatické změně či o regulérnosti voleb. Ale mnohem více než obsah výměn názorů debatu charakterizovaly ostré osobní výpady, urážky a skákání si do řeči, k němuž se uchyloval především prezident Trump.
Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného během jeho pobytu v berlínské nemocnici, kde se od srpna léčil z otravy nervově paralytickou látkou. Napsal to německý magazín Der Spiegel. Podle něj to svědčí o tom, jak velkou váhu kancléřka kauze přikládá. Agentura Reuters citovala Navalného, který návštěvu potvrdil a Merkelové za ni poděkoval. Návštěva podle něj nebyla tajná.
Náš odpor k přijímání azylantů jako solidární pomoci zemím na přetížené hranici Unie začíná připomínat duševní nemoc. Asi nejvíce ze všeho schizofrenii.
Nejvýznamnější představitel ruské opozice se uzdravuje. Po měsíci stráveném na lůžku opustil berlínskou nemocnici, kde se zotavoval z otravy nervově paralytickou látkou, kterou prodělal v srpnu na Sibiři. Původně se zdálo, že ho otrávil šálek čaje, jenž vypil na letišti v Tomsku. Jeho tým však zjistil něco jiného.
Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Ruského opozičníka mezitím propustili z berlínské nemocnice, kde byl hospitalizovaný 32 dní. Podle lékařů je možné, že se zcela zotaví.
Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina o tom dnes sám informoval na sociální síti Instagram, kde také zveřejnil svou fotografii z procházky po schodišti.
Poslanci Evropského parlamentu (EP) dnes vyzvali k rychlému přijetí evropských sankcí proti představitelům režimu autoritářského prezidenta Běloruska Alexandra Lukašenka v souvislosti s nedemokratickými volbami a tvrdým potlačováním následných opozičních protestů. Evropští zákonodárci v debatě na parlamentním plénu také zdůrazňovali požadavky na vypsání nových voleb a propuštění všech lidí vězněných po protestech.
Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dnes na sociální síti zveřejnil svůj první snímek z berlínské kliniky Charité, kde se zotavuje z nedávného pokusu o otrávení. Kritik Kremlu byl podle západních expertů otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Po úplném zotavení se Navalnyj hodlá vrátit do Ruska, potvrdila dnes jeho mluvčí.
Na Sibiři je Rusko jiné, svobodnější, říká se už mnoho let. Potvrdili to i místní nedělní volby, v nichž vládnoucí prokremelská strana Jednotné Rusko v evropské části země jasně zvítězila. Stoupenci opozičního vůdce Alexeje Navalného ale zaznamenali úspěchy v některých městech na Sibiři.
Ruský prezident Vladimir Putin dal dnes najevo podporu běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který doma čelí největším protestům od svého nástupu k moci před 26 lety. Šéf Kremlu Lukašenkovi při jejich setkání v Soči, které trvalo přes čtyři hodiny, slíbil, že Rusko poskytne jeho zemi úvěr ve výši 1,5 miliardy dolarů (33,7 miliardy korun). Řekl také, že vzniklou situaci si musejí vyřešit sami Bělorusové bez tlaku zvenčí, čímž měl ovšem na mysli hlavně podporu vyjadřovanou západními zeměmi běloruské opozici.
Pořádkové síly během nedělních protestů proti režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka zadržely 774 lidí. Aktualizovanou bilanci dnes oznámilo běloruské ministerstvo vnitra. V letovisku Soči na jihu Ruska dnes jednal Lukašenko se svým nejbližším spojencem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Otrávení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok nezávisle potvrdily také specializované laboratoře ve Francii a Švédsku. Oznámila to dnes německá vláda, která zároveň zopakovala svou výzvu Rusku, aby případ otravy vysvětlilo. Stejný požadavek v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podle prohlášení Elysejského paláce zopakovala francouzská hlava státu Emmanuel Macron.
„Obludné násilí proti pokojným demonstrantům mě postavilo před morální dilema,“ vysvětluje Pavel Latuško, exministr kultury, proč se stal v srpnu jedním z lídrů opozice.
Přímá ruská vojenská intervence v Bělorusku podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nyní nehrozí. Hrozbou je naopak postupné osekávání suverenity Běloruska. Jeho autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko čelí nebývalým masovým demonstracím po prezidentských volbách, jejichž výsledky jsou považovány za zfalšované. Petříček to dnes uvedl na mezinárodním sympoziu o demokracii v 21. století, které v Praze uspořádala nezisková organizace Institute H21 kolem mecenáše Karla Janečka.