/FOTO, VIDEO/ Školní areál v ulici U Přehrady v Jablonci nad Nisou skýtá neveselý pohled. Ošuntělé budovy dávají vzpomenout na podobné stavby postavené za socialismu v takzvané akci Z.
V Suchdole nad Lužnicí od 1. září funguje nově otevřená lesní školka. Hlavním impulsem pro její vznik byl nedostatek míst pro děti v suchdolské kamenné mateřince. Zařízení sídlí v upravené maringotce na farní zahradě. Přestože lesní školka je v provozu teprve měsíc, rodiče dětí si takzvanou lesničku nemohou vynachválit.
/FOTOGALERIE/ Oslavu kulatin připravil na sobotu 23. září Památník Karla Čapka na Strži neboli ve Staré Huti u Dobříše. Muzejní dům, ve který se proměnilo někdejší letní sídlo spisovatele Čapka a herečky Olgy Scheinpflugové obklopené lesy a rybníky, vznikl už před šesti desetiletími.
/FOTO, VIDEO/ Osmadvacátý ročník festivalu Seifertovy Kralupy začal. V zahradě za kulturním domem Vltava se v pátečním odpoledni bavily děti v dílničkách nebo na skákacím hradu a zněla tam muzika v podání Jana Řepky a skupiny Bájsykl band.
/VIDEA/ Lípa na školní zahradě v Sulíkově na Blanensku nebo vzácná katalpa v zahradě vily Stiassni v Brně se ucházejí o hlasy svých příznivců v anketě Strom roku. Jsou mezi deseti finalisty soutěže.
Ostravské Muzeum potravin a zemědělských strojů pořádá dvoudenní krajskou zahrádkářskou výstavu Život na zahradě. Konat se bude ve dnech 22. a 23. září od 9 do 18 hodin v Národním zemědělském muzeu Ostrava.
„I když jsme jen malé děti, umíme už třídit smetí, modrá, žlutá, zelená, víme, co to znamená.“ Takovouto krásnou písničkou jsme zahájili naši každoroční akci, která byla určena dětem a jejich rodičům, kteří navštěvují naši mateřskou školu.
Letošní houbařská sezóna je na svém vrcholu, k čemuž na rozdíl od loňska pomáhá i počasí. Daří se i pýchavkám obrovským, neboli vatovcům obrovským, což je oficiální název. Na ty ovšem labužníci běžně ve volné přírodě jen tak nenarazí, ale řadě lidem vyrůstají právě v tomto období na zahradách. Pýchavce obří se daří právě tam. Lidé si ji ovšem mohou pěstovat i sami, když si zakoupí sadbu například v podobě naočkovaného obilí, které je možné sázet po odeznění posledních mrazíků až do listopadu.
/FOTO, VIDEO/ Celkem na šesti místech Opočna se zájemcům v sobotu 16. září otevřely dveře památek a jejich utajovaných zákoutí. Díky komentovaným prohlídkám mohli proniknout také do méně známé historie městečka a jeho obyvatel, v zámku i podzámčí.
Na ranní kávě se v úterý 19. září málem utopila majitelka jednoho z prachatických rodinných domů. Sotva se napila, přišlo leknutí a v její zahradě skončilo auto řemeslníka, který pracoval v ulici nad jejím domem.
Společnost Otokara Březiny (SOB) ve spolupráci s městem Jaroměřice nad Rokytnou uspořádali minulou sobotu výroční setkání ke 155. výročí od narození básníka a učitele Otokara Březiny.
Druhou zářijovou neděli si zájemci užili Farní den v Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou I. Na farní zahradě byla zahájena tradice setkávání všech generací. Po slavnostní mši svaté čekal na přítomné bohatý program.
Kde v centru Prahy zrají banány prakticky v sousedství vyrůstajících vánočních hvězd? Odpověď o druhém víkendu v září nabídlo vinobraní na Pražském hradě, v jehož rámci byly pro zájemce mimořádně otevřeny produkční zahrady Hradu. Je to právě tam; v tamním obřím skleníku. Jen kousek od sebe lze spatřit jeden ze symbolů zimních svátků, už nyní připravovaný pro využití v prosinci, a banánovník, který je pro nás typickým obrazem z teplých krajin.
Na svém pozemku měla Margarita Schejbalová koutek plný kamenů, které se rozhodla využít. Společně se svými dětmi se pustila do stavby kamenného krbu. Nejen že se jim podařilo postavit zcela unikátní krb z pískovce, ale kameny prý šikovné stavitelce pomáhají i zdravotně.
/FOTOGALERIE/ Zatímco mnozí jiní mají přístavek na zahradě u domu zaházený harampádím, Jaromír Šimkůj ze Lhoty Rapotiny na Blanensku ji využil zcela jinak. Originálně. Umělecky. A s nadsázkou. Otevřel v ní minigalerii a hrdě ji pojmenoval jako První vesnickou. S mottem První hluboká orba na okrese.
Řeknu vám, nějak mě ty negativní zprávy ve sdělovacích prostředcích zmáhají. Venku je stále krásně, těšil jsem se na houbaření, půlmaraton, vinobraní. Jen zapnu televizi, už kroutím hlavou.
/FOTO, VIDEO/ Dny evropského dědictví v Podorlicku přichystaly na sobotu 16. září výjimečné lahůdky. Přesvědčí, že je tento kraj na památky výjimečně bohatý a je tu stále co objevovat. Otevře se totiž i to, co jindy bývá uzamčeno. Račte vstoupit.
/VIDEO/ Koupil chátrající zámek, jeho sen je vrátit mu zašlý lesk a slávu. V centru obce Choustník stála barokní stavba už léta bez povšimnutí, podepsal se na ní zub času, ale nyní po letech degradace svitla naděje na obrodu. Dříve tu žili šlechtici, za místní hraběnkou jezdila i Božena Němcová, poslední éra objektu patřila seniorům, jeptiškám a rekreačním účelům. O tom, co bude s choustnickým zámkem dál, se rozhovořil současný vlastník Pavel Baloun.
Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí uzavře sezonu a oslaví úspěšnou sklizeň úrody v sobotu 16. září na terapeutické zahradě. Zahradu mohou využívat jak klienti Diakonie, tak veřejnost. Slavnostní oslava sklizně se ponese v duchu Dýňobraní.
Před třemi lety koupili manželé Zelenkovi bydlení z roku 1925 obklopený zahradou jako z někdy 90. let minulého století. Tedy něco, co k sobě absolutně nepasovalo. S manželem se rozhodli, že to změní. A to radikálně, protože prvorepubliková vilka si zaslouží zahradu, která k ní patří.
/FOTO, VIDEO/ Do Pivovarské zahrady v Českém Krumlově se už posedmé sjeli kupci a řemeslníci z dávných dob pravěku a středověku, aby tam společně s návštěvníky hledali recept na dlouhý život. Letošní ročník Krumbenowe, které pořádá se totiž vydá až “Ke kořenům života”, aby představil různé přístupy k péči o tělo a zdraví v minulosti.
Skupinka občanů pardubického pátého městského obvodu není spokojena s tím, jak zastupitelé pečují o zeleň a jak s občany komunikují. Místní si stěžují na to, že jim radnice zabrala část travnaté loučky za domovem dětí a mládeže Alfa. Tam na začátku léta dělníci oplotili nově vzniklou komunitní zahradu. Doposud místo využívali hlavně pejskaři. Ředitel domu dětí i radnice vidí komunitní zahradu jako smysluplné využití dosud opomíjeného a znečištěného prostoru. Kritici tvrdí, že je radnice vytlačila z veřejného prostoru.
Unikátní Zen zahrada Míru v Poběžovicích bude v neděli hostit návštěvníky Česko-japonského dne. Městské kulturní a informační středisko společně s jednou ze zakladatelek zenové zahrady Masumi Boettcher-Muraki připravilo nevšední program, v němž vystoupí členka symfonického orchestru Praha, violistka Hiroko Takahashi, a violistka ze symfonického orchestru v Karlových Varech Yui Yoshimoto.
Martin Brádle z Nového Bydžova měl v každé místnosti starý šicí stroj. Manželka ale jednoho dne řekla dost. Od té doby muž vyrábí vše, co je v domácnosti i na zahradě potřeba, z podnoží historických šicích strojů.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jste tady prvními žáky, řekla v pondělí 4. září svým svěřencům třídní učitelka „zelené“ I. A Základní školy u sv. Štěpána v Praze 2 Markéta Hrbáčková. „Sedíte na místech, kde se před vámi ještě nikdo neučil,“ zdůraznila poté, co děti na pokyn ředitelky školy Jany Páčové do nového pavilonu nevstoupily, ale vběhly. Ještě předtím ale dostaly od paní ředitelky domácí úkol – tedy spíše rodiče: cestou domů se zastavit na zmrzlinu. Na oslavu.
Krásné pestrobarevné květy má Alena Zelenková téměř po celý rok. Nemusí sekat trávník ani zalévat. Rostou jednoduše samy. Luční výsevy jednoletek jsou navíc trendy. Zvolit můžete podle barev i velikosti. Těšit vás pak budou nejen venku, ale i doma ve váze, nebo s nimi můžete ozdobit pokrmy.
/FOTO, VIDEO/ Nákladná revitalizace Kumpánovy zahrady ve Slaném, která byla loni po dlouhých letech otevřena a získala ocenění Stavba roku Středočeského kraje, pokračuje další etapou. Dělníci tam pracují na obnově původní opukové zdi. Na sklonku prázdnin byly zahájeny i práce na obnově akvaduktu, který patří v Česku k unikátním stavbám.
V Boršově začíná část dětí školní rok v budově s provizorní střechou a část v kontejnerových učebnách v zahradě školy. Ve Srubci už přístavbu základky otevřeli.
/FOTO, VIDEO/ Kumpánova zahrada přivítala první zářijový víkend návštěvníky Komorního vinného koštu, ochutnávky vín nejen slánských, ale i dalších tuzemských vinařů.
/FOTOGALERIE/ V pátek 1. září skončil tradiční seriál letních koncertů pořádaných v kutnohorském restaurantu Dačický spolkem Kultura do města. Na zahradě bavila tentokrát publikum kapela Rajtaraj.
Z provizorních prostor skok do nového. Děti navštěvující Svobodnou základní školu v Jablonci nad Nisou vyrazí díky štědré místní firmě v pondělí 4. září do nově zrekonstruované budovy v areálu někdejšího podniku Bižuterie nedaleko přehrady Mšeno.
Za čtyřmi sty druhy zvířat míří každoročně tisíce návštěvníků na brněnskou Mniší horu. Lední medvědy, tygry nebo opice vídají lidé v brněnské zoologické zahradě již desítky let, mezi tamní největší chovatelské úspěchy patří například první odchov mláděte ledního medvěda v Československu nebo podobně odchov šimpanze. Zoo Brno byla přitom první léta součástí botanické zahrady, mnozí brigádníci se na výstavbě pavilonů podíleli vlastníma rukama. Letošní sedmdesáté výročí založení připomenou o víkendu velkolepé oslavy. Podívejte se v galerii, jaké změny se v zoo za posledních sedm desetiletí odehrály.
Jeho život se točí kolem jízdních kol. Ve sklepě jich má kolem třiceti, a jeho největším snem je začít vyrábět a prodávat nákladní kola. Několik jich už vyrobil, a teď se chystá na jednom z nich ujet dvě stovky kilometrů.
V pátek 1. září začal na výstavišti v Lounech jubilejní 30. ročník všeobecné stavební výstavy Dům 2023. Veletrh je aktuální přehlídkou novinek z oblasti stavby, bydlení a zahrady.
/FOTO, VIDEO/ Magnet na turisty, pořádný skok v návštěvnosti. U domácích i cizinců. Na Státním zámku v Lysicích na Blanensku dokončují nákladnou obnovu tamní zahrady a zahradnictví za sto osmdesát milionů korun. Po ní se návštěvníci zámku vrátí o více než sto let zpět, kdy tento skvost do úchvatné podoby vypiplala šlechtická rodina Dubských.
Ve středu 30. 8. od 17 hodin se ve Valdštejnské zahradě rozezněly zvuky Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Pod taktovkou dirigenta Jana Kučery zahrají Pražští symfonikové Smetanovu Vltavu i filmovou hudbu. Speciálním hostem bude mladý český tenorista Daniel Matoušek, který zazpívá slavné neapolské písně.
/TIP NA VÍKEND/ Počtvrté se v pátek 1. září otevřou čáslavské dvory a zahrady, aby se staly dějištěm multižánrového festivalu Dvorky, pořádaného spolkem Formanova Čáslav. Kulturní a společenská akce pro všechny, od batolat po seniory, se tentokrát koná převážně v církevních objektech a jejich zahradách.
Fara v Železné Rudě slouží od počátku 90. let jako rekreační ubytovna pro lidi, kteří si nemohli dovolit ubytování v hotelích. Nyní se však Českobudějovická diecéze rozhodla faru prodat. Místní i vedení města se obávají, že by ji mohl koupit developer a udělat z ní další apartmánové byty, tomu chtějí zabránit peticí.
Velkolepé oslavy ovládnou od tohoto týdne Uničov. Během Dnů města, které potrvají do neděle 10. září, jsou na programu jarmarky, koncerty, divadelní představení, projekce letního kina nebo Uničovský gulášfest a Dětský gastrofestival.
Na krásnou vzrostlou zahradu se čeká i pět nebo deset let. Miloslava Kafková z Mirošova u Rokycan však ví, jak za dva roky vykouzlit zahradu, která vypadá nádherně. Přitom vyrostla jako „panelákové dítě“ a na vše musela během let přijít metodou pokusu a omylu.
Když se řekne „na zkušenou“, mnohým se vybaví řeč babiček. Ale asi jinak se to výstižněji pojmenovat nedá. Děvčata z Středního odborného učiliště stavebního v Benešově oboru Aranžér dostala příležitost od Středočeského kraje a společnosti Rempart zúčastnit se dobrovolné akce v okolí francouzského Dijonu po dobu čtrnácti dnů. Jednalo se o tvorbu dekoru v zahradě hradu Château de Châteauneuf za pomoci studentů z dalších koutů Evropy.
Helena Brejchová je zručná žena. Z palet udělala nábytek do obýváku i lavice na zahradě. Její záliba ve dřevu našla uplatnění také při stavbě mola okolo domácího bazénu. Molo vyrobila z dřevěných palet. A pomáhala jí při tom celá rodina. Lidé z okolí, kteří nyní nové molo u bazénu obdivují, netuší, že stálo jen pět tisíc korun.
/FOTOGALERIE/ Na zahradě Společenského domu v Hořovicích se v pátek 25. srpna uskutečnil Mini fest Hořovice. Počasí návštěvníkům přálo, a tak si mohli poslechnout tři kalepy, které na akci vystoupily.
Rada Středočeského kraje schválila vyhlášení veřejné zakázky na rekonstrukci historické hospodářské budovy v areálu fary v Dolní Krupé na Mladoboleslavsku. Následně dojde i na revitalizaci přilehlé zahrady.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Připadám si jako někde na zámku. Tohle hodnocení v sobotu 26. srpna Deník zaslechl od jednoho z návštěvníků Valdštejnského paláce. Vlastně to bylo přesné. Objekt, kde dnes sídlí Senát Parlamentu ČR, nechal před čtyřmi staletími vybudovat „zámecký pán“ a vojevůdce Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. A velkoryse pojatý palác se skvostnou zahradou, jež dodnes nesou jeho jméno, v sobotu přivítaly návštěvníky v rámci programu tradiční Hradozámecké noci.
Historicky první benefiční běh areálem ústecké zoologické zahrady se uskutečnil v sobotu 26. srpna. Určen byl pro všechny, kdo mají sportovního ducha, vyhledávají výzvy a chtějí zažít něco opravdu jedinečného. Hlavní závod měl 5 kilometrů. Dětský běh měřil 600 metrů.