Kreativ

ŠTÍTEK: zahrada

Dětem se z nové lesní školky v Suchdole nechce domů.

Nová lesní školka v Suchdole připomíná babiččinu zahradu. Dětem se nechce domů

V Suchdole nad Lužnicí od 1. září funguje nově otevřená lesní školka. Hlavním impulsem pro její vznik byl nedostatek míst pro děti v suchdolské kamenné mateřince. Zařízení sídlí v upravené maringotce na farní zahradě. Přestože lesní školka je v provozu teprve měsíc, rodiče dětí si takzvanou lesničku nemohou vynachválit.

Ilustrační foto.

Krajská zahrádkářská výstava – Život na zahradě

Ostravské Muzeum potravin a zemědělských strojů pořádá dvoudenní krajskou zahrádkářskou výstavu Život na zahradě. Konat se bude ve dnech 22. a 23. září od 9 do 18 hodin v Národním zemědělském muzeu Ostrava.

Vatovec obrovský alias pýchavka obrovská je vyhledávanou kulinářskou lahůdkou.

Přišel čas pýchavek obrovských. Řízky z nich jsou prý nejchutnější

Letošní houbařská sezóna je na svém vrcholu, k čemuž na rozdíl od loňska pomáhá i počasí. Daří se i pýchavkám obrovským, neboli vatovcům obrovským, což je oficiální název. Na ty ovšem labužníci běžně ve volné přírodě jen tak nenarazí, ale řadě lidem vyrůstají právě v tomto období na zahradách. Pýchavce obří se daří právě tam. Lidé si ji ovšem mohou pěstovat i sami, když si zakoupí sadbu například v podobě naočkovaného obilí, které je možné sázet po odeznění posledních mrazíků až do listopadu.

Produkční zahrady Pražského hradu.

Obrazem: Produkční zahrady Hradu zásobují prezidentskou kuchyň i vázy

Kde v centru Prahy zrají banány prakticky v sousedství vyrůstajících vánočních hvězd? Odpověď o druhém víkendu v září nabídlo vinobraní na Pražském hradě, v jehož rámci byly pro zájemce mimořádně otevřeny produkční zahrady Hradu. Je to právě tam; v tamním obřím skleníku. Jen kousek od sebe lze spatřit jeden ze symbolů zimních svátků, už nyní připravovaný pro využití v prosinci, a banánovník, který je pro nás typickým obrazem z teplých krajin.

Zámek v Choustníku na Táborsku se s novým majitelem dočká rekonstrukce.

Se zámkem v Choustníku má velké plány. Byla tu Němcová, jeptišky a senioři

/VIDEO/ Koupil chátrající zámek, jeho sen je vrátit mu zašlý lesk a slávu. V centru obce Choustník stála barokní stavba už léta bez povšimnutí, podepsal se na ní zub času, ale nyní po letech degradace svitla naděje na obrodu. Dříve tu žili šlechtici, za místní hraběnkou jezdila i Božena Němcová, poslední éra objektu patřila seniorům, jeptiškám a rekreačním účelům. O tom, co bude s choustnickým zámkem dál, se rozhovořil současný vlastník Pavel Baloun.

Ilustrační foto

Chystá se Dýňobraní na terapeutické zahradě

Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí uzavře sezonu a oslaví úspěšnou sklizeň úrody v sobotu 16. září na terapeutické zahradě. Zahradu mohou využívat jak klienti Diakonie, tak veřejnost. Slavnostní oslava sklizně se ponese v duchu Dýňobraní.

Krumbenowe 2023 v českokrumlovské Pivovarské zahradě.

Krumlov se podíval do pravěku a středověku. Krumbenowe zaplnilo zahradu pivovaru

/FOTO, VIDEO/ Do Pivovarské zahrady v Českém Krumlově se už posedmé sjeli kupci a řemeslníci z dávných dob pravěku a středověku, aby tam společně s návštěvníky hledali recept na dlouhý život. Letošní ročník Krumbenowe, které pořádá se totiž vydá až “Ke kořenům života”, aby představil různé přístupy k péči o tělo a zdraví v minulosti.

Za Domem dětí a mládeže Delta v Pardubicích vznikl oplocená komunitní zahrada. Využívat ji mají děti, které chodí do kroužků, pěstovat tam zeleninu či květiny může i veřejnost.

Vytlačili nás na okraj. Na Dukle se rozhořel spor o komunitní zahradu

Skupinka občanů pardubického pátého městského obvodu není spokojena s tím, jak zastupitelé pečují o zeleň a jak s občany komunikují. Místní si stěžují na to, že jim radnice zabrala část travnaté loučky za domovem dětí a mládeže Alfa. Tam na začátku léta dělníci oplotili nově vzniklou komunitní zahradu. Doposud místo využívali hlavně pejskaři. Ředitel domu dětí i radnice vidí komunitní zahradu jako smysluplné využití dosud opomíjeného a znečištěného prostoru. Kritici tvrdí, že je radnice vytlačila z veřejného prostoru.

Zen zahrada Míru byla založena v roce 2015

V Poběžovicích oslaví Česko-japonský den, Zen zahrada Míru ožije hudbou

Unikátní Zen zahrada Míru v Poběžovicích bude v neděli hostit návštěvníky Česko-japonského dne. Městské kulturní a informační středisko společně s jednou ze zakladatelek zenové zahrady Masumi Boettcher-Muraki připravilo nevšední program, v němž vystoupí členka symfonického orchestru Praha, violistka Hiroko Takahashi, a violistka ze symfonického orchestru v Karlových Varech Yui Yoshimoto.

Nový pavilon se dvěma prvními třídami otevřela v pondělí Praha 2 při Základní škole u sv. Štěpána.

Nový zahradní pavilon pro prvňáčky. Děti si ani nevšimnou, že se vzdělávají

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jste tady prvními žáky, řekla v pondělí 4. září svým svěřencům třídní učitelka „zelené“ I. A Základní školy u sv. Štěpána v Praze 2 Markéta Hrbáčková. „Sedíte na místech, kde se před vámi ještě nikdo neučil,“ zdůraznila poté, co děti na pokyn ředitelky školy Jany Páčové do nového pavilonu nevstoupily, ale vběhly. Ještě předtím ale dostaly od paní ředitelky domácí úkol – tedy spíše rodiče: cestou domů se zastavit na zmrzlinu. Na oslavu.

Historická zeď a obnova akvaduktu. Kumpánovu zahradu čeká další proměna.

Kumpánova zahrada jako za první republiky. Na řadě je zeď a unikátní akvadukt

/FOTO, VIDEO/ Nákladná revitalizace Kumpánovy zahrady ve Slaném, která byla loni po dlouhých letech otevřena a získala ocenění Stavba roku Středočeského kraje, pokračuje další etapou. Dělníci tam pracují na obnově původní opukové zdi. Na sklonku prázdnin byly zahájeny i práce na obnově akvaduktu, který patří v Česku k unikátním stavbám.

Brněnská zoologická zahrada slaví sedmdesát let od svého otevření. Areál se za sedm desetiletí značně proměnil.

Krmení medvíďat v bytě nebo lvi za plotem. Podívejte, jak čas změnil zoo v Brně

Za čtyřmi sty druhy zvířat míří každoročně tisíce návštěvníků na brněnskou Mniší horu. Lední medvědy, tygry nebo opice vídají lidé v brněnské zoologické zahradě již desítky let, mezi tamní největší chovatelské úspěchy patří například první odchov mláděte ledního medvěda v Československu nebo podobně odchov šimpanze. Zoo Brno byla přitom první léta součástí botanické zahrady, mnozí brigádníci se na výstavbě pavilonů podíleli vlastníma rukama. Letošní sedmdesáté výročí založení připomenou o víkendu velkolepé oslavy. Podívejte se v galerii, jaké změny se v zoo za posledních sedm desetiletí odehrály.

Rolls Royce mezi historickými zahradami. Na zámku v Lysicích finišují s obnovou za 180 milionů.

Rolls Royce mezi historickými zahradami. Na zámku v Lysicích finišují s obnovou

/FOTO, VIDEO/ Magnet na turisty, pořádný skok v návštěvnosti. U domácích i cizinců. Na Státním zámku v Lysicích na Blanensku dokončují nákladnou obnovu tamní zahrady a zahradnictví za sto osmdesát milionů korun. Po ní se návštěvníci zámku vrátí o více než sto let zpět, kdy tento skvost do úchvatné podoby vypiplala šlechtická rodina Dubských.

FOK ve Valdštejnské zahradě - Koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Podívejte se: Pražští symfonikové zahráli zdarma ve Valdštejnské zahradě

Ve středu 30. 8. od 17 hodin se ve Valdštejnské zahradě rozezněly zvuky Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Pod taktovkou dirigenta Jana Kučery zahrají Pražští symfonikové Smetanovu Vltavu i filmovou hudbu. Speciálním hostem bude mladý český tenorista Daniel Matoušek, který zazpívá slavné neapolské písně.

Festival čáslavské Dvorky 2021

Čáslavské Dvorky: Na festival se vydá i socha Krista z chrámu svaté Barbory

/TIP NA VÍKEND/ Počtvrté se v pátek 1. září otevřou čáslavské dvory a zahrady, aby se staly dějištěm multižánrového festivalu Dvorky, pořádaného spolkem Formanova Čáslav. Kulturní a společenská akce pro všechny, od batolat po seniory, se tentokrát koná převážně v církevních objektech a jejich zahradách.

Fara v Železné Rudě.

Faru v Železné Rudě chtějí zachránit, aby místo ní nebyly další apartmány

Fara v Železné Rudě slouží od počátku 90. let jako rekreační ubytovna pro lidi, kteří si nemohli dovolit ubytování v hotelích. Nyní se však Českobudějovická diecéze rozhodla faru prodat. Místní i vedení města se obávají, že by ji mohl koupit developer a udělat z ní další apartmánové byty, tomu chtějí zabránit peticí.

Z prázdninového setkání budoucích aranžérů ve Francii.

Budoucí aranžérky vyrazily na zkušenou do Francie. Tvořily dekor v zahradě hradu

Když se řekne „na zkušenou“, mnohým se vybaví řeč babiček. Ale asi jinak se to výstižněji pojmenovat nedá. Děvčata z Středního odborného učiliště stavebního v Benešově oboru Aranžér dostala příležitost od Středočeského kraje a společnosti Rempart zúčastnit se dobrovolné akce v okolí francouzského Dijonu po dobu čtrnácti dnů. Jednalo se o tvorbu dekoru v zahradě hradu Château de Châteauneuf za pomoci studentů z dalších koutů Evropy.

Nejdražší byly nátěr a penetrace, za ně dala Helena Brejchová dohromady asi tři tisíce korun, další výdaje padly na vruty a pár pytlů suchého betonu.

Šikovná žena postavila molo kolem bazénu. A vyšlo ji docela levně

Helena Brejchová je zručná žena. Z palet udělala nábytek do obýváku i lavice na zahradě. Její záliba ve dřevu našla uplatnění také při stavbě mola okolo domácího bazénu. Molo vyrobila z dřevěných palet. A pomáhala jí při tom celá rodina. Lidé z okolí, kteří nyní nové molo u bazénu obdivují, netuší, že stálo jen pět tisíc korun.

Hradozámecká noc ve Valdštejnském paláci v Praze – sídle Senátu Parlamentu ČR. Na snímku někdejší reprezentační prostory Albrechta z Valdštejna.

V centru politiky jako na zámku. Hradozámecká noc lákala i do Senátu

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Připadám si jako někde na zámku. Tohle hodnocení v sobotu 26. srpna Deník zaslechl od jednoho z návštěvníků Valdštejnského paláce. Vlastně to bylo přesné. Objekt, kde dnes sídlí Senát Parlamentu ČR, nechal před čtyřmi staletími vybudovat „zámecký pán“ a vojevůdce Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. A velkoryse pojatý palác se skvostnou zahradou, jež dodnes nesou jeho jméno, v sobotu přivítaly návštěvníky v rámci programu tradiční Hradozámecké noci.

Běh areálem ústecké zoo

FOTO, VIDEO: V ústecké zoo se běhalo. Sportovci podpořili dobrou věc

Historicky první benefiční běh areálem ústecké zoologické zahrady se uskutečnil v sobotu 26. srpna. Určen byl pro všechny, kdo mají sportovního ducha, vyhledávají výzvy a chtějí zažít něco opravdu jedinečného. Hlavní závod měl 5 kilometrů. Dětský běh měřil 600 metrů.