/FOTO, VIDEO/ Přes sto stromů a dva tisíce trvalek bude tvořit komunitní zahradu s prakovou úpravou, která nabídne obyvatelům projektu Zahrada Galls prostor pro odpočinek, setkávání se a sport i hřiště pro děti. V blízkosti nových domů se dnes zazelenalo prvních třináct stromů, a to břízy, jinany, kaliny a javor.
Botanická zahrada Liberec na Den botanických zahrad láká na volné vstupné a představuje nové přírůstky. Nechte se okouzlit rozmanitostí flóry a speciálními akcemi, které pro vás připravila.
/FOTO, VIDEO/ Na Státním zámku v Lysicích na Blanensku očekávají rekordní sezonu. Po otevření obnovené zahrady ho už navštívilo přes dvacet tisíc turistů. A to bylo otevřeno jen o víkendech a ve svátky. Od úterý už je památka přístupná také ve všední dny.
Nedávno jsme si ve školce Stříbrníky pro naše maminky, které den předtím slavily svátek, a tatínky připravili program na zahradě. Začali jsme malým vystoupením, kde postupně všechny třídy přednesly nějakou tu básničku a zazpívaly. Společně všechny děti zatancovaly krátký tanec na písničku „Cib, cib, cibulenka“.
Přednáška o rekonstrukci českokrumlovské Bellarie se koná v pondělí v sídle českobudějovických památkářů. V úterý v Jihočeské vědecké knihovně představí projekty, kterým pomohla Evropská unie. Týden rané péče upozornil na pomoc rodinám. Květiny a loďka vylepšují zámek Kratochvíle, celostátní akce podpoří motýly. Připravuje se představení základních uměleckých škol, chystá se i pochod v Novohradských horách.
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, co vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá. Máte na ni motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Přidejte se k stovkám soutěžících zahrad! Jarní kolo pozorování začíná pro školy již v pondělí 20., pro ostatní zahrady od pátku 24. května (www.zivazahrada.cz).
Byli jsme v sobotu večer na koncertě skupiny Jelen v Českém Krumlově, Pivovarská zahrada byla úplně plná. Moc se nám to líbilo, a tak posílám pár fotek z koncertu.
Vůbec první koncert v rámci Krumlov Open Air 2024 odehrála v sobotní večer kapela Jelen. A i když se brány Pivovarské zahrady otevřely už dvě hodiny před koncertem, ještě pár minut před první písní se u vstupu srocovaly davy lidí.
Kdo má na zahradě či jinde nevyužívanou hospodářskou budovu, může se zamyslet nad tím, zda ji nepřeměnit v atraktivní tiny house. Tedy v tomto případě zahradní domek, kde může hezký den prožít třeba i vaše návštěva. Příkladem může být jedna stavba z Ostravy.
Alena Zelenková z Janovic nad Úhlavou miluje letničkové směsi. Pravidelně je vysévá na své zahradě a říká, že vydrží kvést od června až do prvních mrazů. Některé jsou dokonce složené čistě z jedlých rostlin. Založení a údržba těchto květinových koberců přitom nejsou podle zahradnice vůbec složité.
Nese netradiční jméno, vyrostla ve Šluknovském výběžku a radost z ní mají především děti. Budova nové mateřské školy GALAXIE eR pro 50 dětí vznikla díky potřebě navýšit počty míst v tamním předškolním vzdělávání. Mateřinka se pyšní opravdu nadčasovou podobou.
Milí čtenáři, místo, které dnes popíši, jsme společně navštívili v minulosti již vícekrát. Přesto si myslím, že si zaslouží pozornost i tento drobný střípek dokreslující bohatou historii kraje Libavska, který tolik poznamenaly dějinné zvraty poloviny 20. století. Ačkoliv nejsem věřící, do kostela svaté Anny a svatého Jakuba Většího ve Staré Vodě na Libavsku jezdím moc rád. Důvodem je nezaměnitelná atmosféra a klid, který tady vyzařuje z každičkého místa. Navíc se sem po téměř sedmdesáti letech vrátilo unikátnísousoší rolnických patronů.
/FOTO, VIDEO/ Poškozená oblíbená ptačí pozorovatelna v Zahrádkách na Českolipsku bude už brzy opět fungovat. Po měsících uzavření kvůli špatnému technickému stavu se dočká rekonstrukce.
Příznivci Bohumila Hrabala si do svých tipů na výlety mohou připsat novou položku. Chata slavného spisovatele je od 18. května přístupná veřejnosti. Zájemci si ovšem návštěvu musí rezervovat předem.
Jak zlepšit mikroklima ve městě a ještě se postarat dětem o zábavu? V Přerově byla ve čtvrtek zpřístupněna veřejnosti nová dešťová zahrada, která vyrostla na sídlišti v Sokolské ulici. Součástí projektu, na který město získalo významnou dotaci z Norských fondů, je i výsadba nových stromů se soustavou ptačích a netopýřích budek poblíž mlýnského náhonu Strhanec v ulici Na Hrázi.
/FOTO, VIDEO/ Zahrada Cecilie a Cornela Hože. Takový název nese nově zpřístupněná zahrada Arnoldovy vily v Brně. Z Drobného do Černopolní ulice a naopak procházejí lidé od čtvrtka. Navrhovatelem pojmenování se stal rakouský historik umění Ivo Hammer.
Školní zahrada se proměnila v podmořský svět plný zábavy a vzdělávání. Základní škola Revoluční ve Stříbře připravila tradiční zahradní slavnost. Tentokrát na téma Voda.
Letošní ročník participativního rozpočtu Broďáci Brodu vstoupil do další fáze. Počínaje středou 15. května mohou občané svými hlasy podpořit navržené projekty. Letos se jich o realizaci uchází devět.
Nová tabule na kreslení, přelezačky, trampolína, vláček nebo horolezecká stěna. Děti z mateřské školy v Otrokovicích si o prázdninách budou hrát na zahradách v novém prostředí. Herní prvky za 690 tisíc korun přibudou venku na čtyřech pracovištích mateřinky.
/FOTO/ Jako Rolls Royce mezi historickými zahradami. Tohle spojení po nedávném otevření obnovené zámecké zahrady v Lysicích na Blanensku funguje dokonale. Od konce března už totiž tamní zámek díky ní navštívilo přes dvacet tisíc návštěvníků. Jen pro srovnání, loni když byla zahrada uzavřená kvůli stavebním úpravám, tam na konci sezony napočítali zhruba jen čtrnáct tisíc turistů.
/FOTO, VIDEO/ Poslední neudržované pozemky pod Špilberkem, které v současné době lákají především bezdomovce, čeká proměna. V návaznosti na projekt Otevřená zahrada na nich vznikne lesopark Otevřený les. Oproti zahradě bude mít divočejší podobu, návštěvníci tak budou moct využít jiný typ místa pro pobyt v zeleni.
Fazole patří mezi nejdůležitější luštěniny a jsou součástí mnoha národních kuchyní. Pěstovat je můžete na zahradě i na balkoně. Když jim k tomu vytvoříte správné podmínky, odmění vás velkou sklizní. Pokud nechcete fazole využít v kuchyni, místo jedlých si pro radost vyberte mezi okrasnými. Mají krásné květy i pěkně zbarvená semena. Přečtěte si, jak dlouho klíčí fazole, kdy je vysévat a jak je pěstovat.
/VIZUALIZACE, VIDEO/ Nevyužívaný objekt bývalé veterinární nemocnice v lounské Poděbradově ulici se promění. Vlastník objektu s kruhovým půdorysem a prosklenou fasádou, společnost Senior inn Praha, v něm plánuje projekt s názvem Rezidence Louny. Po rekonstrukci má v místě vzniknout dům s pečovatelkou službou, zařízení pro malé děti a další občanská vybavenost. Cílem je zamezit sociální izolaci seniorů. Lounští zastupitelé nedávno společnosti schválili prodej pozemku z majetku města, který pro svůj záměr potřebuje.
Přírodní zahradničení, příbytky pro hmyz i zvířata. Uvažovat nad tím, jak záhony zavlažovat, ale zejména respektu k přírodě učí díky jedlé zahradě školáky ve Višňové. Děti mají zároveň příležitost zjistit, že i zdravé jídlo může chutnat. Zahradu slavnostně otevřeli druhou květnovou sobotu.
Čerstvě narozené ovečce na farmě ve Vochově na severním Plzeňsku osud nerozdal ty nejlepší karty. Stádo slabé jehně odmítlo a jeho šance na přežití byla minimální. Dnes už se má malá Ivonka čile k světu. Díky rodině Maďarových, která ji doslova vypiplala v bytě na lahvi s mlékem, teď ovečka chodí na procházky na vodítku a má už i nový domov.
Od pondělí 6. do soboty 11. května se v zahradě Riedelovy vily v Desné koná každoroční řezbářské Sympozium Desná. Dvanáct dřevosochařů se tu ohání dláty, motorové pily a brusky jedou naplno. Od pondělí vymýšlí, kreslí, řežou a pracují s dláty.
Slavnostní otevření zrevitalizované zahrady u Mateřské a Základní školy proběhlo v Telecím. Za účasti dětí i veřejnosti tak byly zpřístupněny upravené prostory zahrady.
Zavlažování, přírodní zahradničení, příbytky pro hmyz i zvířata. Respekt k přírodě i zjištění, že i zdravé jídlo může chutnat. Školáci ve Višňové se už radují z nové zahrady. Slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 11. května v devět hodin ráno. Informovali o tom zástupci projektu v tiskové zprávě.
Veřejnosti trochu skryté a zanedbané prostranství, které těsně sousedí s Městskou knihovnou v Přerově, čeká zkrášlení a revitalizace. Po úpravách, na něž se městu podařilo získat dotaci z kraje, se může zahrada stát novým komunitním prostorem, který bude sloužit jako čítárna pod širým nebem, pro pořádání workshopů, besed či scénického čtení. Otevře se ale i pro aktivity veřejnosti.
Znáte kamčatskou borůvku? Můžete ji sklízet už v květnu, často dřív, než vám na zahradě dozrají první jahody. Tmavě modré plody sice chutnají podobně jako klasické borůvky, nejsou ale kulaté, mají podlouhlý tvar. Kamčatská borůvka je název, který se používá pro zimolez kamčatský nebo také zimolez modrý, i když z botanického hlediska nemá s borůvkou nic společného. Nenáročný keř můžete snadno pěstovat na své zahradě. Přečtěte si, jak rychle roste, jak zimolez sázet a stříhat i co obsahují jeho chutné plody.
/FOTOGALERIE/ Svátek otevírání zahrad vznikl ve Velké Británii a postupně se rozšířil do celé Evropy. V Čechách se otevírají zahrady od roku 2010 vždy druhý víkend v červnu. Návštěvníci mohou navštívit místa, která jsou během roku uzavřena veřejnosti. Prezentují se jak parky, arboreta, veřejné prostory, tak i soukromé zahrady. Otevřena bude i zahrada 7 krás na Rakovnicku.
Nadcházející víkend přinese na Budějovicku tradiční oblíbenou rallye Křivonoska s naleštěnými krasavci let minulých, navštívit můžete zahrádkářskou a kutilskou výstavu Hobby na budějovickém výstavišti a děti si užijí Bambifest na Sokoláku.
/FOTOGALERIE/ Letošní Férovou snídani v Mělníku hostí zahrada Balíkovy vily, známé i jako Wenzlova vila, v Radniční uličce pár kroků od hlavního náměstí. Noví majitelé vily, památkově chráněné od začátku letošního roku, představí návštěvníkům piknikového happeningu i dům.
Jaro a léto bude na Ústecku ve znamení hudby a zábavy. Těšte se na filmové melodie, Family festival, Prodanou nevěstu, Under the Bridge music, pivní jarmark či Divadelní zahradu.
V prvním květnovém týdnu zaujala čtenáře Jihlavského deníku nejvíce magická zahrada v japonském stylu v Telči. Podívejte se, kdy tam můžete vyrazit. V Jihlavě jsou nekonečným tématem modré zóny a raritou je muž na útěku před vězením.
Komuli Davidovu, známou také pod poetickým názvem motýlí keř, u nás ještě před několika lety znal jen málokdo. Díky svým krásným květům, příjemné vůni, rychlému růstu a malým nárokům na péči však postupně získává na oblibě. Pěstování komule Davidovy je snadné, takže kdo má na zahradě místo, které by si zasloužilo výrazný keř, může to s ní zkusit. Vedle krásných květů se pak v létě může kochat i pohledem na množství motýlů, kteří komuli Davidovu milují a po nichž má své druhé jméno.
Letošní léto bude opět napěchované kulturními akcemi v okrese. Chybět nebude klasická Smetanova Litomyšl, která bude tento rok obrovská. Den Fotbalu Polička přinese řadu zvučných jmen a na legendy si zavzpomínáme, díky Queenie a Abba Show.
Těžko pochopitelným případem se zabývají policisté. V Jílovém se neznámý člověk vloupal na zahradu a nalil do bazénu i rybníčku s rybami několik litrů nafty. Několik ryb uhynulo.
Andrea Košťálová z jihomoravského Katova v současnosti pěstuje přes sedmdesát druhů bylinek a vyrábí z nich dvacet různých bylinkových sirupů. Prodává je přímo „ze dvora“, ale i na farmářských trzích. Její přírodní produkty, které jsou výsledkem tradičních postupů i rodinné spolupráce, získávají i různá ocenění. A ona chce pěstovat ještě i další bylinky a otevřít si sirupárnu.
Ze zahrady u rodinného domu v Drahanovicích-Střížově je opět slyšel houkání mašinek. Taky radostné jásání nejmenších návštěvníků obdivuhodné atrakce, za kterou do vísky na pomezí Olomoucka a Prostějovska přijíždějí lidé z celého Česka.
Ze zahrady u rodinného domu v Drahanovicích-Střížově je opět slyšel houkání mašinek. Taky radostné jásání nejmenších návštěvníků obdivuhodné atrakce, za kterou do vísky na pomezí Olomoucka a Prostějovska přijíždějí lidé z celého Česka.
Jen kousek od rušné telčské ulice se ukrývá opravdový skvost. Magické místo, kde čas plyne úplně jinak. Nevěříte? Zveme vás na návštěvu zahrady, o kterou se už deset let stará Marie Gregorová.
Bývaly doby, kdy túje oblíbené pro svůj rychlý růst i nenáročnost zkrášlovaly zahrádky ve velkém a jako živý plot bránily pohledům zvenčí. Dnes se stále častěji mluví o tom, že túje jsou už okoukané, stíní ovocným stromům a jsou rájem pro klíšťata. A také že toxické látky, které obsahují, vyvolávají u alergiků podráždění kůže. Lidé proto pro výsadbu živého plotu zvažují i jiné možnosti. Skvělou alternativou je zimostráz. Přečtěte si, jak tenhle po staletí oblíbený keř využít jako živý plot.
Šokující scéna z pražské Letné vyvolala rozruch na internetu. Nahá žena za zvuků hlasité hudby rozhazovala v zahradě hlínu, celé věci přihlížely i malé děti. Podle AVU šlo o performanci jedné z pedagožek k filipojakubské noci a přihlížející děti byly doprovázené svými zákonnými zástupci.
/FOTO, VIDEO/ Stovky aut míří od středečního rána do Věžek na Kroměřížsku. Na prvního máje tam totiž odstartovala tradiční jarní zahrádkářská prodejní výstava Zahrada Věžky. K dostání je tradičně vše pro dům a zahradu. Akce potrvá do neděle.
Hlavní sezóna v pražské zoologické zahradě byla oficiálně zahájena, a právě v těchto dnech stojí i za návštěvu. Návštěvníci mohou totiž poprvé v historii Zoo Praha spatřit hned dvě gorilí mláďata nejednou. Máme pro vás několik tipů jak si výlet zpříjemnit, čemu se vyhnout a na co naopak nezapomenout.
Připravte se na víkend plný inspirace pro domov, zahradu a volný čas. Výstaviště České Budějovice ožije dalším ročníkem oblíbené výstavy Hobby a Czech Food Expo. Objevíte zde nejnovější trendy v kutilství, zahradničení a úsporném bydlení, ochutnáte lokální potraviny a užijete si bohatý doprovodný program pro celou rodinu.
Velká bitva se strhla v elektronické aukci o tři pozemky v Novém Boru, které jako odúmrť získal českolipský Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Prodejem získal stát bezmála čtyři miliony korun.