Soužití několika generací v domku či v bytě je v dnešní době spíše výjimkou než pravidlem. Dnešní mladá generace touží po osamostatnění. K tomu patří i vlastní hnízdečko, kde by mohla žít.
Všímáte si svého okolí? Pokud ano, tak právě pro vás přinášíme další díl našeho seriálu, ve kterém vám budeme ukazovat fotografie ulic, budov či zajímavých míst v metropoli. Poznáte místa v Praze podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším fotokvízem.
Pavouci jsou vítanými hosty na zahradě, kde nás zbavují škůdců. Představa, že by se tento osminohý nezvaný návštěvník usadil u vás doma, ale většinu lidí neláká. Kde se v domě berou pavouci a jak se jich zbavit? Víte, co nemají pavouci rádi? Co můžete udělat, abyste odradili pavouky od pobytu u vás doma, aniž byste použili chemii nebo je zabíjeli?
Otevřená zahrada v Brně se v neděli promění v podzimní ráj při tradiční Dýňové slavnosti. Na návštěvníky čekají divadelní a kulinářské zážitky i loutkové divadlo. Podzimní akci nabídnou i Dolní Kounice. Rodiny se zabaví při oblíbené Drakiádě. Technické muzeum v Brně zase zve veřejnost na svůj čtvrtý ročník turnaje ve slavných počítačových a konzolových retro hrách 20. století.
/FOTOGALERIE/ Dožínkami v malešovském ekocentru a komunitní zahradě Divočina vyvrcholily roční projekty kutnohorských žáků ze Základní školy T. G. Masaryka a Základní školy Kamenná stezka, nazvané „Život chleba“.
Měsíc září svolal všechny své paraplíčkové kamarády. Opět jim otevřel všechny třídy v Paraplíčku a přivítal je. Shledání po prázdninách se neslo ve velmi radostné a přátelské atmosféře. Do nového školního roku jsme vykročili pravou nohou a vrhli jsme se přímo po hlavě vstříc novým zážitkům.
Dva pozemky, jeden pod Tyršovým mostem a druhý pod zahradou mateřské školy, získalo do svého majetku město Litoměřice. Zdarma mu je převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
V krátké době už druhé oznámení o výskytu cizokrajného hada přijali brněnští strážníci. V sobotu dopoledne jim zatelefonovala žena, která na své zahradě v Líšni uviděla hada výrazně zelené barvy. Podle internetu odhadla, že by se mohlo jednat o jedovatou bičovku. Její domovinou je Thajsko.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ V sobotu se na zahradě Mateřské školy Větrník v Okružní ulici odehrál tradiční Řemeslný jarmark. Každoroční návštěvníci však dobře vědí, že to není akce určená výhradně pro prezentaci řemesel. Jde spíše o přátelskou slavnost.
FOTOGALERIE/ Rok uběhl od poslední návštěvy jako voda a opět se, milí čtenáři, vracíme do Libereckého kraje, konkrétně do Nového Boru a jeho okolí. Společně tentokrát navštívíme Kunratice u Cvikova, obec spojenou s něčím naprosto ojedinělým nejen u nás, ale v celém světě.
Alena Zelenková začínala zahradničit tak, že nakoupila rostliny a v zahradnictví jí k tomu prodali také řadu substrátů, hnojiv a postřiků. Na konci sezóny ale zjistila, že z toho prakticky nic nepoužila. Návštěva ukázkové přírodní zahrady jí posléze změnila život i pohled na svět.
Mateřinka se speciálně upravenou zelenou střechou přecházející volně do zahrady, nová kuchyň i komunitní ekocentrum - takové zázemí nabídne stovce dětí plánovaná ekologická školka na Moravském Předměstí. Kapacita hradeckých školek je naplněná a je třeba to do budoucna řešit.
Klasikami českých živých plotů jsou túje, ptačí zob, dřišťál či habr. Na krásný a hustý živý plot se ale mnohdy hodně dlouho načekáte. Pokud chcete rychlé řešení a nebojíte se práce, vyzkoušejte jilm sibiřský neboli turkestánský brest. Do dvou let budete mít živý plot jako ze žurnálu.
/FOTO, VIDEO/ Nadšenci rozšiřují dříve zpustlou zámeckou zahradu v Břeclavi. Skrytý kus zeleně v podzámčí slouží jako galerie pod širým nebem i k rozjímání.
/FOTOGALERIE/ Slavnostní otevření zrekonstruované zahrady v Mateřské škole V Parku Rakovník se uskutečnilo v úterý 3. října. Děti si pro přítomné připravily krásné vystoupení jako poděkování.
Fungoval v pravěku, fungoval před sto lety, funguje dnes. Směnný obchod je nádherná kategorie vzájemné výpomoci a kdo jeho půvab jednou okusil, chce opět. Na sociálních sítích se mu říká swapování (výměna), ale frčí i bez pomoci sociálních sítí. Jak funguje swap oblečení a dalšího zboží?
Všímáte si svého okolí? Pokud ano, tak právě pro vás přinášíme další díl našeho seriálu, ve kterém vám budeme ukazovat fotografie ulic, budov či zajímavých míst v metropoli. Poznáte místa v Praze podle detailů, které pro vás zachytil hledáček redakčního fotoaparátu? Zkuste to s naším fotokvízem.
/FOTO, VIDEO/ Ve vnitřních prostorech jsme se snažili zachovat atmosféru místa a obnovit kapucínské zásady skromnosti. Ve sklepení se nachází vinárna s galerijním prostorem. V přízemí navrhujeme kapucínské muzeum, kavárnu a multifukční sál. Tyto místnosti jsou poté doplněny administračním křídlem s technickým zázemím. Velký význam dáváme terase, která propojuje interiér s rozlehlou zahradou. I takové jsou představy studentů architektury o budoucnosti opočenského kláštera, které představili první říjnovou neděli přímo v jeho zahradě.
/TÉMA DENÍKU/ Hodonín, Kyjov a především Veselí nad Moravou. Ve všech třech městech jsou k vidění větší developerské projekty, které mění a modernizují tamní lokality. Deník zmapoval jejich aktuální stav.
Letošní podzimní čas plný krásných slunných dnů přeje akcím s podzimní tématikou. Po několika velice oblíbených a mezi návštěvníky často navštěvovaných vinobraních, probíhá od pátku 29 září do neděle 1. října v zahradě Lisý v Králově Dvoře-Popovice již tradiční zelobraní. Návštěvníci si tak domů odvážejí již nakrouhané zelí, které si doma naloží do připravených nádob.
Obrovská fronta se ve čtvrtek 28. října vytvořila před Strakovou akademií na pražském Klárově. Sídlo Úřadu vlády ČR se zařadilo mezi instituce, které v rámci oslav státního svátku přivítaly zájemce při dnu otevřených dveří. Lidí, kteří se rozhodli této nabídky využít, byla kvanta: řada čekajících se protáhla až ke křižovatce ulic nábřeží Edvarda Beneše a U Železné lávky. Početné zájemce o nahlédnutí do míst, kde pracuje premiér se svým týmem a kde se ke společným jednáním scházejí ministři, neodradilo ani upozornění, že obrázky z téhle návštěvy si na sociální síti nevyvěsí: fotografování je zde striktně zakázáno. Leckteří nicméně dlouhé čekání vzdali.
Mládě lenochoda se v jihlavské zoologické zahradě narodilo začátkem měsíce. Teď mu chce zahrada dopřát větší klid a uzavřela pavilon Hacienda Escondido.
Oblíbené a hojně navštěvované místo plné nejrůznějších dýní a s nimi spojených atrakcí. Statek u Pipků v Nové Vsi u Leštiny opět otevírá své brány. Jeho návštěvu si musí zájemci předem rezervovat.
Nízkoprahový Klub Akcent pro děti a mládež v rokycanské Jiráskově ulici se opět zapojil do akce pro veřejnost. V rámci republikové kampaně Týden nízkoprahových klubů zval zájemce na zahradu i do interiéru.
/FOTO/ Lahodící podívanou slibují úpravy zahrady na zámku v Lysicích na Blanensku. Změny za 180 milionů korun budou dokončené na jaře. Nyní je ale možné vidět, jak práce postupují. Téměř hotová je už horní a střední část.
Stalo se již tradicí, že se v průběhu měsíce září na školní zahradě v MŠ Pohádka v Šumperku na ulici Jeremenkova, sejdou rodiče, prarodiče, děti a zaměstnanci mateřské školy na tzv. seznamovacím odpoledni. Nyní tato akce připadla na středu 20. září. Letos jsme tuto oblíbenou akci přichystali pod hlavičkou projektu Se sokolem do života, jehož jsme součástí.
Předmět připomínající granát objevil v neděli 24. září při práci na zahradě domu muž na Studánce u Varnsdorfu. Ten našel při okopávání zahradní skalky a o svém nálezu hned informoval policisty.
/FOTO, VIDEO/ Školní areál v ulici U Přehrady v Jablonci nad Nisou skýtá neveselý pohled. Ošuntělé budovy dávají vzpomenout na podobné stavby postavené za socialismu v takzvané akci Z.
V Suchdole nad Lužnicí od 1. září funguje nově otevřená lesní školka. Hlavním impulsem pro její vznik byl nedostatek míst pro děti v suchdolské kamenné mateřince. Zařízení sídlí v upravené maringotce na farní zahradě. Přestože lesní školka je v provozu teprve měsíc, rodiče dětí si takzvanou lesničku nemohou vynachválit.
/FOTOGALERIE/ Oslavu kulatin připravil na sobotu 23. září Památník Karla Čapka na Strži neboli ve Staré Huti u Dobříše. Muzejní dům, ve který se proměnilo někdejší letní sídlo spisovatele Čapka a herečky Olgy Scheinpflugové obklopené lesy a rybníky, vznikl už před šesti desetiletími.
/FOTO, VIDEO/ Osmadvacátý ročník festivalu Seifertovy Kralupy začal. V zahradě za kulturním domem Vltava se v pátečním odpoledni bavily děti v dílničkách nebo na skákacím hradu a zněla tam muzika v podání Jana Řepky a skupiny Bájsykl band.
/VIDEA/ Lípa na školní zahradě v Sulíkově na Blanensku nebo vzácná katalpa v zahradě vily Stiassni v Brně se ucházejí o hlasy svých příznivců v anketě Strom roku. Jsou mezi deseti finalisty soutěže.
Ostravské Muzeum potravin a zemědělských strojů pořádá dvoudenní krajskou zahrádkářskou výstavu Život na zahradě. Konat se bude ve dnech 22. a 23. září od 9 do 18 hodin v Národním zemědělském muzeu Ostrava.
„I když jsme jen malé děti, umíme už třídit smetí, modrá, žlutá, zelená, víme, co to znamená.“ Takovouto krásnou písničkou jsme zahájili naši každoroční akci, která byla určena dětem a jejich rodičům, kteří navštěvují naši mateřskou školu.
Letošní houbařská sezóna je na svém vrcholu, k čemuž na rozdíl od loňska pomáhá i počasí. Daří se i pýchavkám obrovským, neboli vatovcům obrovským, což je oficiální název. Na ty ovšem labužníci běžně ve volné přírodě jen tak nenarazí, ale řadě lidem vyrůstají právě v tomto období na zahradách. Pýchavce obří se daří právě tam. Lidé si ji ovšem mohou pěstovat i sami, když si zakoupí sadbu například v podobě naočkovaného obilí, které je možné sázet po odeznění posledních mrazíků až do listopadu.
/FOTO, VIDEO/ Celkem na šesti místech Opočna se zájemcům v sobotu 16. září otevřely dveře památek a jejich utajovaných zákoutí. Díky komentovaným prohlídkám mohli proniknout také do méně známé historie městečka a jeho obyvatel, v zámku i podzámčí.
Na ranní kávě se v úterý 19. září málem utopila majitelka jednoho z prachatických rodinných domů. Sotva se napila, přišlo leknutí a v její zahradě skončilo auto řemeslníka, který pracoval v ulici nad jejím domem.
Společnost Otokara Březiny (SOB) ve spolupráci s městem Jaroměřice nad Rokytnou uspořádali minulou sobotu výroční setkání ke 155. výročí od narození básníka a učitele Otokara Březiny.
Druhou zářijovou neděli si zájemci užili Farní den v Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou I. Na farní zahradě byla zahájena tradice setkávání všech generací. Po slavnostní mši svaté čekal na přítomné bohatý program.
Kde v centru Prahy zrají banány prakticky v sousedství vyrůstajících vánočních hvězd? Odpověď o druhém víkendu v září nabídlo vinobraní na Pražském hradě, v jehož rámci byly pro zájemce mimořádně otevřeny produkční zahrady Hradu. Je to právě tam; v tamním obřím skleníku. Jen kousek od sebe lze spatřit jeden ze symbolů zimních svátků, už nyní připravovaný pro využití v prosinci, a banánovník, který je pro nás typickým obrazem z teplých krajin.
Na svém pozemku měla Margarita Schejbalová koutek plný kamenů, které se rozhodla využít. Společně se svými dětmi se pustila do stavby kamenného krbu. Nejen že se jim podařilo postavit zcela unikátní krb z pískovce, ale kameny prý šikovné stavitelce pomáhají i zdravotně.
/FOTOGALERIE/ Zatímco mnozí jiní mají přístavek na zahradě u domu zaházený harampádím, Jaromír Šimkůj ze Lhoty Rapotiny na Blanensku ji využil zcela jinak. Originálně. Umělecky. A s nadsázkou. Otevřel v ní minigalerii a hrdě ji pojmenoval jako První vesnickou. S mottem První hluboká orba na okrese.
Řeknu vám, nějak mě ty negativní zprávy ve sdělovacích prostředcích zmáhají. Venku je stále krásně, těšil jsem se na houbaření, půlmaraton, vinobraní. Jen zapnu televizi, už kroutím hlavou.
/FOTO, VIDEO/ Dny evropského dědictví v Podorlicku přichystaly na sobotu 16. září výjimečné lahůdky. Přesvědčí, že je tento kraj na památky výjimečně bohatý a je tu stále co objevovat. Otevře se totiž i to, co jindy bývá uzamčeno. Račte vstoupit.
/VIDEO/ Koupil chátrající zámek, jeho sen je vrátit mu zašlý lesk a slávu. V centru obce Choustník stála barokní stavba už léta bez povšimnutí, podepsal se na ní zub času, ale nyní po letech degradace svitla naděje na obrodu. Dříve tu žili šlechtici, za místní hraběnkou jezdila i Božena Němcová, poslední éra objektu patřila seniorům, jeptiškám a rekreačním účelům. O tom, co bude s choustnickým zámkem dál, se rozhovořil současný vlastník Pavel Baloun.
Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí uzavře sezonu a oslaví úspěšnou sklizeň úrody v sobotu 16. září na terapeutické zahradě. Zahradu mohou využívat jak klienti Diakonie, tak veřejnost. Slavnostní oslava sklizně se ponese v duchu Dýňobraní.
Před třemi lety koupili manželé Zelenkovi bydlení z roku 1925 obklopený zahradou jako z někdy 90. let minulého století. Tedy něco, co k sobě absolutně nepasovalo. S manželem se rozhodli, že to změní. A to radikálně, protože prvorepubliková vilka si zaslouží zahradu, která k ní patří.
/FOTO, VIDEO/ Do Pivovarské zahrady v Českém Krumlově se už posedmé sjeli kupci a řemeslníci z dávných dob pravěku a středověku, aby tam společně s návštěvníky hledali recept na dlouhý život. Letošní ročník Krumbenowe, které pořádá se totiž vydá až “Ke kořenům života”, aby představil různé přístupy k péči o tělo a zdraví v minulosti.