Dětská pískoviště přitahují pozornost nejmenších jako magnet už několik generací. Hrají si na nich současné děti, v minulosti stavěli hrady z písku a vyklepávali bábovičky i jejich rodiče a prarodiče. Pískoviště vždy bylo oblíbeným místem her a zábavy, na kterém děti mohou prověřit svou kreativitu.
Už celá staletí navštěvují turisté a poutníci Getsemanskou zahradu, aby se podívali na osm prastarých olivovníků. Právě tyto nádherné stromy mají být přímými svědky Ježíšovy noční modlitby, při které potil krev, Jidášova zrádného polibku a následného zatčení Krista. Ve skutečnosti je však všechno jinak.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nová turistická sezona začala ve čtvrtek na zámku v Lysicích. Po více než dvou letech se návštěvníci podívali také do tamní zahrady. Její obnova stála bezmála 194 milionů korun.
/VIDEO/ Netradičně brzy, už koncem března, začíná na jižní Moravě turistická sezona. Návštěvníci se v ní mohou těšit na oslavy devadesáti let Vranovské přehrady či gastronomické Festivaly plné chuti. Velkým lákadlem bude otevření zrekonstruovaných zahrad na zámku v Lysicích. Návštěvníkům se zpřístupní stejně jako mnoho dalších jihomoravských památek na Zelený čtvrtek 28. března.
David trpí bipolární afektivní poruchou projevující se i změnou nálad. Když se mu stav zhoršil, začal navštěvovat denní stacionář ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze. V programu se ocitla i čtrnáctiletá dívka s poruchami příjmu potravy. Takových adolescentů přibývá. Podle odborníků je to i tím, že se v dnešní době konečně mají na koho obrátit.
/FOTOGALERIE/ Stromy a rostliny se pomalu probouzejí ze zimního spánku. Stejně je na tom i Bonsaicentrum Bušim, japonská kamenná zahrada ve Sněžném mezi Svratkou a Poličkou.
Když se řekne „včela“, většina lidí si pravděpodobně okamžitě vybaví typickou zástupkyni této skupiny hmyzu, včelu medonosnou. Málokdo přitom ví, že v Česku žije zhruba 600 druhů včel. Jde o divoké samotářské včely, které jsou nenahraditelnými opylovači, jichž v přírodě ubývá. Pokud jim člověk připraví vhodné podmínky pro hnízdění, odmění se mu pečlivým opylováním celé zahrady během květenství, což prospěje kvalitě i množství plodů. Ideálním řešením je stavba hmyzího hotelu.
V Zahrádkách na Českolipsku se stánek u silnice proměnil v nečekané kulturní epicentrum. Vít Kašpar zde pořádá hudební festivaly, které jsou pro návštěvníky zdarma, ale některým místním vadí kvůli hluku.
Na Zelený čtvrtek 28. března se otevřou brány dvanácti státních památek v Plzeňském kraji. V každodenním provozu pak zůstanou po celé velikonoční svátky. Na pěti z nich se však po dvou letech zvyšuje základní vstupné.
Sokolov chce zpřístupnit prostory kláštera, kam po staletí veřejnost nesměla. Prvním krokem je vytvoření projektové dokumentace, jejímž cílem bude otevření prohlídky krovů a sklepů kláštera.
/FOTOGALERIE/ Oprýskané, rozbité, zašlé. Některé památky z Blanenska byly ještě nedávno v žalostném stavu. Po nákladných změnách však nyní soutěží o titul nejlépe opravené památky Jihomoravského kraje za loňský rok. Mezi více než třicítkou uchazečů z jihu Moravy jich je celkem sedm.
Chodov se zaměřuje na proměnu zahrad u mateřských škol, které se stávají atraktivnějšími a zároveň dostupnějšími pro veřejnost. Po úpravě zahrady ve Školní ulici, kde za zhruba osm milionů korun vznikla herní plocha ve stylu pravěku, je letos na řadě zahrada U Koupaliště s vesmírným tématem. Dobrou zprávou je, že školní zahrady mohou navštěvovat i rodiče s dětmi.
/VIDEO, FOTO/ Začalo to dvěma čápy na střeše. Skončilo skoro osmdesátkou nejrůznějších soch z betonu ve stylu naivního umění. Řeč je o nevšední zahradě, které nyní nikdo neřekne jinak než safari. Víte, kde se nachází? Při tipování vám určitě pomohou fotografie a video, tak se podívejte.
Na osm desítek stromů v ulicích Na Hrázi a Sokolská v Přerově půjde k zemi. Odborníci posoudili zdravotní stav více než čtyř stovek dřevin v obou lokalitách a rozhodli o odstranění 79 z nich. Stromy jsou dnes v havarijním stavu a při větších poryvech větru ohrožují bezpečnost lidí.
Zahrada mateřinky v Opletalově ulici se postupně mění, dětem už slouží smyslové chodníčky nebo nové pískové staveniště s mlýnky, váhami a kladkou. Děti a kuchařky už také pečují o záhony bylinek. Sbírají i peníze na další úpravy a hledají ochotné pomocníky.
/FOTO, VIDEO/ S nástupem jara se probouzí příroda. V Botanické zahradě Liberec "rozkvetl" pavilon M, kde mohou návštěvníci vidět kromě pestrobarevných tulipánů i plnokvěté narcisy, modřence či voňavé hyacinty. Výstavu plnou barev a vůní bude možné navštívit přibližně do konce března. Instalace jarních cibulovin tu nahradila předchozí výstavu Jablka s příběhem.
Zhruba dvě stě milionů korun investoval v posledních letech jeho vlastník, Ústecký kraj, do zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku. Proměna kdysi zanedbané památky na turistické centrum regionu ale nekončí, kraj připravuje další stavební práce. Tentokrát směřují do bezprostředního okolí zámku. A své plány má i obec. Chtěla by vyřešit dlouhodobou potíž – nevhodné parkování při velkých akcích. Zámek se připravuje po zimě na otevření, první návštěvníky přivítá za tři týdny.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Po více než třiceti letech má Galerie výtvarného umění v Hodoníně nového ředitele. Stal se jím kurátor a historik umění Miroslav Divina, jenž nahradil svého předchůdce Josefa Fanturu. Deníku nyní poskytl rozhovor.
Buchtování je myslivecký termín pro činnost černé zvěře při hledání potravy, kdy vyrývá a obrací větší kusy půdy. Když na pastvinu, louku nebo zahradu zavítá tlupa divočáků, tak je během několika chvil doslova vzhůru drny.
Při pohledu ven z oken člověk těžko věří tomu, že je teprve začátek března. Příroda má letos opravdu řádný náskok a na zahradách i ve volné přírodě je to vidět. Snad už žádné velké mrazy nepřijdou.
Až přivolaná hlídka českobudějovických strážníků dokázala odhalit, co se skrývalo za nenápadným zmenšováním hranice dřeva v jedné ze zahrad v zahrádkářské kolonii v Rožnově.
U Okresního soudu v Klatovech pokračovalo projednávání případu, kdy měl pár z malé vesničky na Klatovsku tři roky týrat mužovu nevlastní dceru. Dívku podle obžaloby ponižovali, nadávali jí, nesměla s nimi jíst u stolu, snášet musela i další příkoří. Vše vyvrcholilo tím, že skončila v dřevěné boudě na zahradě, kde nebyla voda, WC ani topení.
Majitelka zahrady Na Losech v Lounech oznámila na tísňovou linku městské policie, že má na své zahradě fotopast a vidí, že se tam někdo pohybuje. Strážníci vyzvedli oznamovatelku v místě bydliště a společně do zahrádkářské kolonie zajeli. Po příjezdu na místo hlídka společně s oznamovatelkou objevila na lavičce před chatkou ležícího muže.
V sobotu tomu bylo právě 340 let, co se v malé rakouské vísce Sautens ve středním Tyrolsku narodil, jako páté z devíti dětí kováře a sedláka Jakuba Brauna, narodil jeden z nejvýznamnějších barokních sochařů Matyáš Bernard Braun (24. 2. 1684 – 15. 2. 1738). Nejvýraznější stopu svého umění zanechal v Čechách. I když se podílel na sochařské výzdobě nejen mnoha pražských kostelů, paláců a zahrad, tak asi nejvíc ze všech jeho děl vyčnívají sochy Ctností a Neřestí a také přírodní areál Betlém. Tato jeho stěžejní díla najdou lidé ve východočeském Kuksu nedaleko Jaroměře.
/ROZHOVOR/ Úspěšný rok má za sebou Zoo Zlín. Vloni ji navštívilo 770 tisíc návštěvníků, což je druhá nejvyšší návštěvnost v historii zahrady. Zároveň tam otevřeli také nové expozice a rozšířili skupinu slonů o samce Jacka. Jaký byl uplynulý rok z pohledu ředitele, jak je složité sehnat do zoo slona, jak se samec Jack ve Zlíně zabydlel, kdy by se zoo mohla dočkat slůněte, proč se tam chystají budovat záchranné centrum pro lvy a co dalšího čeká zlínskou zoo v letošním roce? O tom všem se rozvyprávěl ředitel Zoo Zlín Roman Horský v rozsáhlém rozhovoru pro Deník.
Oblíbená ptačí pozorovatelna na severním břehu Novozámeckého rybníka v Zahrádkách na Českolipsku se rozpadá a už tři týdny je uzavřená. Pět metrů vysoká zastřešená dřevostavba poskytovala možnost spatřit chráněné druhy vodních ptáků. Mohli jste zde vidět například orla mořského, jeřába popelavého nebo sýkořici vousatou. Deník zjistil, jestli se počítá s opravou.
Auto, které zmizelo ze zahrady rodinného domu v Pardubicích, se našlo o pár kilometrů dál, nabourané ve stromě a bez řidiče. Policistům se muže podařilo vypátrat.
Jsou zdravá a plná vitamínů. Rajčat je mnoho odrůd a pěstovat je na zahradě, nebo třeba doma na balkoně, zvládne i úplný začátečník. Zkuste to. Není nad to zakousnout se do téhle voňavé a skvěle chutnající zeleniny a vědět, že jste si ji ze semínka vypěstovali sami. Ušetříte a navíc máte jistotu, že vaše rajčata neobsahují žádné chemikálie. Kdy se sází semínka rajčat a co má vliv na jejich klíčení?
Posedět v lenošce, kde odpočíval slavný básník a grafik Bohuslav Reynek i jeho francouzská manželka básnířka Suzanne Renaud. Projít se originální zahradou s altánkem, kde se básník a po něm i jeho synové schovávali před světem. To mohou dnes návštěvníci zámečku v Petrkově na Havlíčkobrodsku. Přitom chybělo málo a osud zámečku se mohl vyvíjet jinak.
Vyhlíží skoro jako ráj na zemi. Spousta zeleně, růže, slunečnice, bylinky, úhledné kamenné cestičky, křesílka a na terase pán domu v bílém obhlížející s pýchou svou „zónu zájmu“. Pod stejným názvem vstupuje teď do kin film, na který se nedívá lehko. Rodinná idyla, kterou vykresluje, má totiž dvě strany mince. Na jedné bezstarostnou pohodu vytěsňující cokoli rušivého, na druhé spoluvinu za zlo, jež se odehrává za zdí tohoto ráje. Jsme v Osvětimi a pán v bílém, Rudolf Höss, je velitel tábora sousedícího s jeho zahradou.
Jedny z nejohroženějších supů světa získala do chovu Zoo Liberec. Je jedinou zahradou v Česku, která supy africké aktuálně chová a nový pár ptáků je unikátní i svým původem v divoké přírodě. Jeho geny nejsou zastoupeny v chovech zoologických zahrad nikde na světě.
/VIDEO/ Nový přírodní amfiteátr v Hustopečích je téměř hotový. Dokončit ještě zbývá příjezdovou cestu, nebo třeba povrch pódia. Obnova zahrady přijde na řadu v jarních měsících.
Safari park potvrdil pozici jednoho z mála míst na planetě, kde se daří množit náročné medojedy kapské. Šelmy, které vynikají vytrvalostí, chytrostí, obrovskou silou a houževnatostí, se ve Dvoře rozmnožily potřetí, a to už na konci listopadu 2023. Teprve teď ale matka dovolila provést preventivní prohlídku. Pohlaví výjimečného mláděte potvrdí analýza DNA.
Zikmundova vila ve Zlíně nastínila plány pro tento rok. Největší novinkou je zavedení virtuální prohlídky, díky které se stane dostupnou také seniorům a imobilním. Klasické komentované prohlídky vily pak budou obohaceny o video se záběry ze života Miroslava Zikmunda. V plánu jsou i besedy se zajímavými hosty.
V dávné minulosti provozovala Iva Kmochová ze středočeských Vitic útulný zverimex v Praze. V období, kdy se ale na trh s produkty pro zvířata vrhly supermarkety, řetězcové prodejny pro chovatele a hobbymarkety, musela s tímto malým podnikem skončit. Její srdcovkou ale i nadále zůstal chov želv. Doma je mají s manželem umístěné ve skleníku, přes zimu je pak ukládají do altánu. Želvy jsou podle ní, co se starosti o ně týče, nenáročné. A navíc jsou vhodné jako domácí mazlíčci i pro alergické děti.
Doslova za pakatel zabránila Pavlína Cvrčková pohledům kolemjdoucích do svého soukromí. Na plot totiž pověsila geotextilii z výprodeje. Byla levná, nedráždí zářivou zelenou barvou a slouží bezproblémově už několik let. Je to estetické a překvapivě odolné.
Útulek pro opuštěné a nalezené psy měst Strakonice a Písek má za sebou náročný leden. Od začátku roku přijal nezvykle velké množství psů bez domova. Jsou mezi nimi velká i malá plemena, mladí i staří psi.
Mrtvý potkan na zahradě obyvatelky v Aši rozvířil pochybnosti o hygieně v nedaleké ašské vietnamské tržnici, která zákazníkům kromě obvyklého vietnamského sortimentu nabízí i gastronomické služby. Po stížnosti na tamní poměry zpozorněli krajští hygienici a podnět předali k prověření odboru životního prostředí na ašské radnici.
/ANKETA/ V Hradci Králové vznikla petice, která vyzývá k zachování a opravě vily Aničky a jejího okolí. Autoři petice chtějí, aby město kulturní památku i se zahradou odkoupilo. Souhlasíte s nimi? Odpovědět můžete v anketě na konci článku.
V pondělí 5. února začne rekonstrukce Dlouhé jízdy, jediné bezbariérové přístupové cesty na děčínský zámek. Ta bude zcela uzavřena včetně bočních průchodů, návštěvníci tak budou muset využít jiné cesty. Hotovo by mělo být letos v prosinci.
/FOTO/ Je velmi potěšující, že se dudkové v uplynulém roce 2023 v našem kraji znovu objevili. V dubnu během jarního tahu jsme měli, několik pozorování dudků na jih od Dobříše, na místech kde se objevují pravidelně každý rok.