Kreativ

ŠTÍTEK: Antarktida

Jaroš pokořil Denali. Radost mu však kalí hořká pachuť slz

Nové Město na Moravě - Jednu pomyslnou korunu už má doma. Novoměstský horolezec Radek Jaroš nedávno zkompletoval tu Himálajskou, kterou zdobí zdolání všech osmitisícovek světa bez použití kyslíkového přístroje. Učinil tak jako první Čech a patnáctý člověk v historii. Nyní zdárně pokračuje v Koruně světa, jejímž smyslem je vystoupit na nejvyšší vrchol všech sedmi kontinentů.

Cesta k zapomenutým loveckým chatám

Les za Bruntálem směrem na Dětřichovice a Širokou Nivu bývá oblíbeným cílem houbařů nebo cyklistů. Někteří z nich už zde narazili i na staré dřevěné lovecké chaty. Údajně zde byly čtyři, ale dochovaly se jen tři. Sloužívaly k pobytu lovcům nebo lesním zaměstnancům.

U Havaje našli vědci největší mořskou houbu na světě

Honolulu – Američtí vědci našli u Havajských ostrovů největší mořskou houbu, jaká kdy byla podle nich objevena. Houba velikosti automobilové dodávky žije v hloubce dva kilometry pod mořskou hladinou. Podle agentury AP vědci o objevu informovali tento týden v časopisu Marine Biodiversity.

Jaroš se chystá na projekt Koruny světa, bude trvat čtyři roky

Praha - Horolezec Radek Jaroš má před sebou novou výzvu. Po zkompletování Koruny Himálaje chce vylézt na nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů a získat Korunu světa. V úterý vyrazí na Aljašku, kde chce s tradičním kolegou Petrem Maškem vylézt na Denali, nejvyšší horu Severní Ameriky.

Přerov čeká sportovní víkend s Mamutem. Dorazí i Ironman Vabroušek

Přerov – Víkend plný sportu s Mamutem se po roce opět vrací do Přerova. Triatlon, cyklistický silniční závod, horská kola i běh centrem města. Na to vše se mohou od pátku 13. do neděle 15. května těšit nadšenci z řad amatérů, ale i profesionální závodníci včetně ikony českého triatlonu Petra Vabrouška či šestinásobného paralympijského vítěze, cyklisty Jiřího Ježka.

Mlč, jedeme, bojuje ironman Vabroušek se svým tělem během závodu

Praha - 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů na kole a 42,2 kilometru běhu. To je ironman. Během závodu, který ti nejlepší absolvují v čase pod 8 hodin, tělo šlape na plné obrátky. A to bolí. Není divu, že unavené svaly se často snaží přesvědčit mysl závodníka, aby se na to lidově řečeno vykašlal. I o tom mluvil nejlepší český železný muž Petr Vabroušek v pořadu České televize Všechnopárty.

Bivak pro mushery chtějí výš

Dolní Dvůr - Problémové zimy dělají vrásky pořadatelům zaběhlých akcí. Ledová jízda psích spřežení byla letos zrušená a pořadatelé chtějí na nepřízeň počasí reagovat.

Věda v šesti minutách. Science Slam poučí i zabaví diváky

Brno – Vědecké bádaní srozumitelně a zábavně. To je cíl už šestého pokračování brněnské akce Science Slam, na které mladí vědci v šesti minutách představí své výzkumy. A to bez dataprojektoru s prezentací, povoleny mají jenom rekvizity. Akce začne ve středu večer od sedmi hodin v Kabinetu múz v Sukově ulici. „V minulých letech jsme naplnili kapacitu, tedy přibližně sto dvacet míst. Nyní očekáváme stejný zájem," uvedla vedoucí organizačního týmu Lenka Jaskowiecová.

Experti: Nárůst hladiny moří může být vyšší, než se předpokládalo

Oslo – Nárůst hladiny moří v tomto století by mohl být až o 50 centimetrů vyšší, než se očekávalo. Vyplývá to z nové studie, na které se podíleli klimatologové ze dvou amerických univerzit. Experti zjistili, že led na Antarktidě taje mnohem rychleji, než se dosud myslelo, uvedla agentura Reuters. Poslední zpráva OSN o dopadech globálního oteplování podle nich rychlost tání ledů podceňuje.

Brno bude v červnu hostit prestižní festival filmů pro digitária

Brno – Zástupci planetárií ze všech světadílů kromě Antarktidy se v polovině června sjedou do brněnské hvězdárny. Bude hostit prestižní festival filmů pro digitální planetária Mezinárodní IPS Fulldome Festival Brno 2016. „Promítneme přes sedmdesát filmů. Kromě sálu digitária mimořádně zpřístupníme i malé, asi padesát let staré planetárium. Půjde možná o úplně největší akci, kterou jsme tady kdy pořádali," uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

POHLEDEM Miroslava Bobka: O pandě i 'pandě'

Seznam zemí, s nimiž Zoo Praha spolupracuje, je velice dlouhý a zahrnuje všechny kontinenty kromě Antarktidy. Pokud máme dělat svou práci dobře a naplňovat úkoly moderní zoologické zahrady, ani to není jinak možné. Důvody jsou přinejmenším dva.

Japonci po dvou letech obnovili lov velryb u Antarktidy

Tokio - Japonská velrybářská flotila se ve čtvrtek vrátila z antarktických vod s úlovkem 333 plejtváků malých. Od roku 2014, kdy Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) jejich lov zastavil, je to poprvé, co Japonci lovili u Antarktidy. ICJ před dvěma lety dospěl k závěru, že Japonci kytovce nezabíjejí kvůli vědeckému výzkumu, jak tvrdí, ale z komerčních důvodů.

Tipy na příměstské tábory: malí výzkumníci se vydají na Jižní pól

Brno – S blížícími se jarními prázdninami, které v Brně potrvají příští týden, si mnozí rodiče lámou hlavu. Většina z nich totiž musí do práce. Řešení je poslat potomka do příměstského tábora. „Naše děti tyto tábory bavily. Užily si nejen sport, ale i tvůrčí činnost," svěřil se třeba otec osmiletého hocha a desetileté dívky Jiří Horák. Podle zjištění Rovnosti je už většina táborů v Brně obsazených. Přináší přehled těch, které ještě nabízí volná místa.

Čeští vědci v Antarktidě naměřili rekordní teplotu 17,8 stupně

Brno – Automatická měřicí stanice Masarykovy univerzity loni v březnu nejspíš zachytila dosud nejvyšší naměřenou teplotu v Antarktidě: 17,8 stupně Celsia. Mezinárodního uznání se rekordu dostane po ověření přístrojů a publikaci. Vědci obsluhují stanici jednou ročně, zaznamenaný údaj tak z paměti zařízení vyzvedla až letošní expedice, která se z Antarktidy vrátila minulý týden.

Vědci z Masarykovy univerzity objevili novou bakterii. Ve vzorcích z Antarktidy

Brno – Nejméně početná, nejkratší, přesto velmi úspěšná. Vědci Masarykovy univerzity se minulý týden po necelých třech měsících strávených výzkumem na Antarktidě vrátili do Brna. Sebou přivezli nejen vzorky, ve kterých mikrobiologové našli nový druh bakterie, ale také si připsali zaznamenání teplotního rekordu.

Na kole spolu objeli svět. Teď dorazí do Kladna

Kladno – Na kole okolo světa – Jak první Češka objela svět. Takový je název besedy s promítáním, praktickými tipy, návody a doporučeními od známých cyklonadšenců Lucie a Michala Jonových, kterou do svého programu zařadila Městská knihovna Kladno. Uskuteční se ve čtvrtek 18. února od 18 hodin v čítárně na náměstí Sítná. Vstupné je zdarma.

Na východě Antarktidy za pět let zahynulo 150 tisíc tučňáků

Londýn – Asi 150.000 tučňáků kroužkových zahynulo za posledních pět let v zálivu Commonwealth u Antarktidy, který je největrnějším místem na planetě. Vyplývá to z průzkumu australské univerzity, o kterém informoval britský deník The Guardian. V roce 2010 totiž místo, kde žila jejich kolonie, zahradila obří ledová kra a tučňáci se tak museli začít vydávat pro potravu do vzdálenosti šedesáti kilometrů.

Vědci, sportovci i zpěváci. Cenu města Brna si odneslo třináct lidí

Brno /FOTOGALERIE/ – Brno v úterý udělilo třináct Cen města Brna pro rok 2015. Mezi laureáty je například Pavel Prošek, který vybudoval českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela na Antarktidě. Ceny se udílely v 11 oblastech a vzešly z 69 návrhů. Město nakonec nikoho nevybralo v oblasti architektury a urbanismu.

Nemoc malých hlav by mohla ohrozit celý svět

Rio de Janeiro – Komár schopný přenášet virus Zika, jež podle všeho těžce poškozuje mozek novorozenců, byl před několika lety zaznamenán i v Česku. Ačkoliv hlavním přenašečem nynější epidemie sužující více než dvacítku latinskoamerických zemí je komár egyptský (Aedes aegypti), jeho odolnější příbuzný komár tygrovaný (Aedes albopictus) může podle vědců nemoc šířit také.

O potopě světa vypráví s humorem

Pardubice - O úvod letošního ročníku Grand Festivalu smíchu se postarala komedie pro nejmenší diváky. Východočeské divadlo Pardubice představilo svou inscenaci Tučňáci na Arše.

Vědci začali bádat v mrazu polárního léta

Brno – Možná to bude průlom do energetiky. Na Mendelově vědecké stanici na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě začne šest vědců z brněnské Masarykovy univerzity testovat nový druh generátoru vyrábějící obnovitelnou energii 
z větru. „Hlavní náplň pobytu je zpracování nasbíraných dat, údržba automatických přístrojů, testování odolnosti vybraných stavebních hmot a vyzkoušení generátoru," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

PBS se pouští do modernizace, zaměstná další tři desítky lidí

Rotava – Třicet nových pracovních míst vytvoří firma Průmyslové bariérové systémy v Rotavě na Sokolovsku, která se zabývá výrobou mobilních protipovodňových zábran a zakázkovou výrobou pro strojírenství. Pouští se přitom do modernizace, která má zajistit další rozvoj významného zaměstnavatele na Kraslicku.

Brněnští vědci dorazili na antarktickou Mendelovu polární stanici

Ostrov Jamese Rosse/Brno – Expedice vědců z brněnské Masarykovy univerzity dorazila do Antarktidy na Mendelovu vědeckou polární stanici na ostrově Jamese Rosse, kterou tam deset let provozuje tato vysoká škola. Cesta trvala o dva týdny déle, než se původně předpokládalo. Špatné počasí zabránilo jedenáctičlennému týmu počátkem ledna v odletu z patagonského Rio Gallegos. ČTK to dnes řekl vedoucí expedice Pavel Kapler. Vědci našli po příletu stanici neporušenou. V Antarktidě nyní panuje léto, což je nejvhodnější období k terénnímu výzkumu změny klimatu.

Výprava do polárních moří s dobrodruhem

Dobruška /Od sousedů/ – Městská knihovna v Dobrušce připravila pro milovníky dobrodružství cestopisnou besedu Rudolfa Krautschneidera nazvanou Plavby do polárních moří.

Brněnští vědci odjeli do Antarktidy, zkouší tam i zcela novou techniku

Praha – Z pražského letiště Václava Havla dnes odletěla expedice tvořená šesti vědci z brněnské Masarykovy univerzity do Říma a pak dále do Antarktidy, kde bude počátkem příštího roku pobývat na Mendelově polární stanici. Již před dvěma měsíci vědci odeslali na jih lodí zhruba dvě tuny materiálu potřebného k modernizaci stanice a novým výzkumům či testování, krátce před odletem to řekl vedoucí expedice Pavel Kapler.

Antarktická expedice bude skromnější, vědci čekají na příspěvek

Brno - Desátá expedice vědců z Masarykovy univerzity v Brně do Antarktidy, kde budou pobývat na Mendelově polární stanici, bude o něco skromnější než ty předešlé. Místo skupiny 15 vědců pojede na jih tým šesti odborníků. Vědci totiž čekají na to, jakou finanční podporu získají od státu na své působení v Antarktidě na nadcházejících sedm let. Dnes to řekl vedoucí letošní expedice Pavel Kapler.

Ostatky tuleňů napomáhají v polárních oblastech růstu vegetace

Brno - Ostatky uhynulých tuleňů jsou v polárních oblastech důležité v místech, z nichž ustoupil ledovec, pro vznik života v podobě bakterií, řas, mechů a lišejníků. Tato takzvaná kolonizace tuleních mumií přitom nemá jednoznačná pravidla. Dobré podmínky pro ni jsou, pokud jsou ostatky umístěny ve vlhkém prostředí. Zjistili to vědci z brněnské Masarykovy univerzity, která již jedenáct let provozuje na Rossově ostrově nedaleko Antarktidy Mendelovu polární stanici. Výzkum zveřejnili v mezinárodním vědeckém časopise Antarctic Science.

Mořeplavec bavil lidi svými historkami

Mořeplavec, dřevorubec a spisovatel Rudolf Krautschneider byl hostem na setkání pracovníků sociálních služeb v Krnově. Bavil je svými historkami a šokoval svou nestandardní sociální strategií.

Pozvánky: Cestopisná přednáška vás tentokrát zavede do Maroka

Hradec Králové /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Milujete cestování a rádi se o něm i něco dozvíte? Tak to byste neměli zmeškat středeční cestopisnou přednášku ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. David Hainall ve své sérii povídání tentokrát zájemcům představí tajemné Maroko.

Snow film fest v Krnově

Zima pomalu přichází a s ní přehlídka nejlepších zimních filmů Snow film fest. V Krnově se bude promítat 26.listopadu ve Střední škole dopravy a cestovního ruchu od 17 do 21.30 hodin. Krnov je tak jedním z více než 200 českých a slovenských měst, kde proběhne maraton filmů o extrémním lyžování, skialpinismu, zimních expedicích a dalších sněhových a ledových radovánkách.

Josef Šimůnek: Z jižního pólu do Café terasy

Železnice – Železnický občan a jičínský horolezec Josef Šimůnek je vyučený geolog. Asi ho to přestalo bavit, tak se stal certifikovaným horským vůdcem. Na to se zase trochu vyučil na Prachově.