Kreativ

ŠTÍTEK: Antarktida

Eva Perglerová při výstupu na Elbrus, kde skončila její cesta za Korunou planety

Zubařka z Plzeňska pokořila Korunu planety. Jako druhá Češka v historii

Jako horolezkyně slaví jeden úspěch za druhým. Nyní se zubařka Eva Perglerová z Přestic na Plzeňsku může pochlubit i prestižní Korunou planety. Jako druhá Češka v historii totiž dokázala vystoupat na všech sedm nejvyšších vrcholů jednotlivých kontinentů. A na závěr své „tour“ přidala i kavkazský Elbrus. 

Pohoří Cordillera Blanca, kde peruánští vyšetřovatelé našli tělo horolezce.

Před 22 lety horolezec zmizel v Andách. Tělo teď našli zachovalé a s oblečením

/VIDEO/ Policejní vyšetřovatelé našli tělo horolezce, jenž se na pohoří Cordillera Blanca v peruánských Andách ztratil před 22 lety. Díky tomu, že celou dobu bylo uložené v chladném prostředí, se skvěle zachovalo. Dokonce na něm šlo rozeznat oblečení a přečíst cestovní pas. Mumifikované ostatky se ukázaly díky změně klimatu, která zapříčinila, že roztála povrchová vrstva ledu, pod níž bylo tělo roky skryto.

Na Marsu panují nehostinné podmínky. Mech Syntrichia caninervis ovšem v takovém prostředí přežít dokáže. Ilustrační foto

Průlom v kolonizování Marsu: Mech ze Země dokáže přežít tamní radiaci i chlad

Vědci zjistili, že na Marsu dokáže přežít druh mechu Syntrichia caninervis, který se přizpůsobí extrémnímu suchu, snáší teploty blížící se ke dvěma stům stupňů pod bodem mrazu a navíc vydrží podobné množství gama záření, jaké tam dopadá. Může tak v budoucnu být nápomocný astronautům při osídlování rudé planety.

Hrabák v Mostě, označovaný za park i lesopark, je na okraji města, mezi areálem dopravního podniku a městskou částí Čepirohy.

Mostecké parky Střed a Šibeník vyšperkovaly miliony. Hrabák nemá vůbec nic

Kdysi tam práskali bičem krotitelé šelem a rodiny s dětmi utrácely pod veřejným osvětlením za cukrovou vatu. Křik a smích je dávno pryč. Ani pochody v plynových maskách během cvičení civilní obrany se mezi stromy už nepořádají. Hrabák je desítky let na okraji zájmu jako mostecká popelka. Teď se ale nazírání na tento neobvyklý park nepark začíná měnit.

Fotografie Petra Horkého z Antarktidy.

Nemám nesplněné sny. To zavání bezbranností až leností, říká Petr Horký

Petr Horký je režisér, youtuber a spisovatel. A ačkoli se o něm často píše jako cestovateli, on takové zaměstnání nezná. „Zní mi to až komicky, je to podle mne něco podobného jako party girl,“ říká muž, k jehož práci ale cestování neodmyslitelně patří. Nedávno se třeba vrátil z Antarktidy, kde prováděl sociologický výzkum. Nedávno také vydal knihu rozhovorů o životě a spokojenosti. Co v zemi věčného ledu zjistil? A je v životě spokojený?  

Nachází se pod povrchem Česka a Německa magma? Podle expertů zřejmě ano. Ilustrační snímek

Pod povrchem ČR panuje skrytá síla. Z hromaděného magmatu může vzniknout sopka

Vědce překvapil neobvyklý zemětřesný roj na hranicích České republiky a Německa. Podle výzkumů se jeho ohnisko přesunulo o několik kilometrů dál, než bylo dřív. Experti předpokládají, že důvodem může být pohyb magmatu pod povrchem, které se v oblasti může i hromadit, což v daleké budoucnosti může způsobit vznik sopky. Odborníci ale nemají jasno, odkud se roztavená hornina vzala. Pomoci jim mají další analýzy.

Velká modrá díra je turisticky velmi atraktivním místem

U Mexika je nejhlubší podmořská jáma. V temných vodách jsou skryté tunely

Nejhlubším mořským závrtem na světě je Taam Ja' u pobřeží Mexika. Nová měření odhalila, že hloubka jámy dosahuje více než čtyř set metrů. Stále to však není dno. Vědci také zjistili, že v hlubinách mohou být tunely vedoucí do oceánu i jedinečný rozmanitý mořský život. Proto plánují další výzkum pomocí robotů.

Satelitní snímek Weddellovy polynie z roku 2017.

Obří díra velikosti Rakouska byla na Antarktidě 50 let záhadou. Teď nastal zlom

Ohromná díra nad zamrzlým mořem v Antarktidě byla padesát let záhadou. Vědci totiž netušili, jak Weddellova polynie vzniká. V letošní studii ale přišli s tím, že příčinou jsou teplé mořské proudy v kombinaci se solí a tropickým vzduchem nad hladinou, díky kterým vzniká jedinečný úkaz zabraňující dalšímu zamrzání. Podle vědců je zjištění důležité pro odhadnutí změn na jižním kontinentu i globálních dopadů.

Planeta Země - Ilustrační foto

Je dokázáno, že je Země kulatá? Slovenské ministerstvo kultury způsobilo poprask

Jen pár dní poté, co si svět připomněl 510 let od chvíle, kdy polský kanovník Mikuláš Koperník přišel s ideou heliocentrické soustavy, šokoval blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala svým tvrzením, že by Země nemusela být kulatá, ale placatá. Pokud tomu opravdu věří, řadí se po bok těch, kteří jsou přesvědčeni, že Země ve skutečnosti plochá a leží v „míse", jejíž okraj je vymezen Antarktidou a za ní je již klenba podepírající hvězdnou kupoli.

Antarktická vědecká expedice Masarykovy univerzity se o víkendu vrátila do České republiky. Na místě potvrdili výskyt ptačí chřipky.

Vědci z Brna potvrdili ptačí chřipku na Antarktidě. Může ohrozit tučňáky

Vědecká výprava z brněnské Masarykovy univerzity se o víkendu vrátila z Antarktidy zpátky do České republiky. Biolog Miloš Barták na místě našel několik mrtvých ptáků nakažených ptačí chřipkou. Tím vědecký tým potvrdil výskyt tohoto vysoce nakažlivého viru v oblasti. Ptačí chřipka by mohla významně ohrozit antarktické kolonie tučňáků.

Antarktická vědecká expedice Masarykovy univerzity se o víkendu vrátila do České republiky. Na místě potvrdili výskyt ptačí chřipky.

Vědci z Brna potvrdili ptačí chřipku na Antarktidě. Může ohrozit tučňáky

Vědecká výprava z brněnské Masarykovy univerzity se o víkendu vrátila z Antarktidy zpátky do České republiky. Biolog Miloš Barták na místě našel několik mrtvých ptáků nakažených ptačí chřipkou. Tím vědecký tým potvrdil výskyt tohoto vysoce nakažlivého viru v oblasti. Ptačí chřipka by mohla významně ohrozit antarktické kolonie tučňáků.

Eva Perglerová, horolezkyně a zubařka z Přeštic na jihu Plzeňska, si připsala na své konto další dvě úspěšné expedice - dobytí jižního pólu a výstup na nejvyšší horu Antarktidy Vinson Massif. Naskytly se jí přitom úžasné scenérie

Výprava na jižní pól? Jíst musíte každou hodinu, močit jen do lahví, říká žena

Při výpravě na jižní pól musela jíst každou hodinu, stavěla vánoční stromeček z lyží a holí, odskočit si směla jen do lahví, na nejvyšší hoře Antarktidy zažila neuvěřitelnou zimu. To jsou některé ze zážitků zubní lékařky Evy Perglerové, která patří aktuálně mezi nejznámější české horolezkyně. Žena z Přeštic na jihu Plzeňska v rozhovoru pro Deník poodhalila zákulisí výprav na pól či nejvyšší hory světa.

Vědci varují před kolapsem systému oceánských proudů.

Atlantik může přijít o Golfský proud. Pro Evropu to bude mít vážné následky

Vědci z nizozemské Utrechtské univerzity se obávají, že se v následujících letech zvýší hladiny moří a změní globální počasí. V Evropě hrozí postupné snižování teplot, na jižní polokouli se zase budou zvyšovat. Může za to systém oceánských proudů, jenž se podle odborníků blíží ke kolapsu. Bod zlomu, po kterém změny nastanou v rámci desetiletí, může přijít už příští rok.

Jméno Sir Ernest Shackleton bude navždy napsáno v análech antarktického průzkumu ohnivým písmem, napsal o svém legendárním předchůdci dobyvatel jižního pólu Roald Amundsen.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. První výprava k jižnímu pólu

Celý svět sledoval na přelomu 19. a 20. století vzrušující závod o to, kdo první pokoří jižní pól. Čtrnáctého prosince 1911 to dokázal Nor Roald Amundsen. V jeho stínu však zůstala jiná výprava, kterou o dva roky dříve podnikl Ir Ernest Henry Shackleton. Při této historicky první cestě k jižnímu pólu se 9. ledna roku 1909 dostali čtyři muži až na vzdálenost 180 kilometrů od pólu.

Polárník ze Skřivan u Nového Bydžova Václav Vojtěch (vlevo) a admirál Richard E. Byrd (vpravo).

Z hájenky na konec světa. Václav Vojtěch jako první Čech vkročil na Antarktidu

Když se řekne český polárník, spoustě lidí se vybaví fiktivní Karel Němec ze hry Divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu. Popřípadě František Běhounek a jeho výprava ve vzducholodi Italia, která v roce 1928 skončila katastrofou, když stroj vedený italským dobrodruhem Umbertem Nobilem při pokusu pokořit severní pól ztroskotal. Příběh rodáka z východočeských Skřivan u Nového Bydžova Václava Vojtěcha je však neprávem opomíjen. A přitom to byl právě on, kdo jako první Čechoslovák vkročil na povrch Antarktidy. Stalo se tak 27. ledna 1929.

Horolezec a pokrývač z Antarktidy Dimitris Georgiadis přebírá ocenění od starosty Vrbna pod Pradědem Petra Kopínce. Léto 2023

Stopy z Bruntálska na Antarktidě. Pokrývač z Vrbna, "domovník" i ponožky

Na ledovém kontinentu zanechali lidé z Bruntálska nesmazatelné stopy. Pokrývač Dimitris Georgiadis z Vrbna pod Pradědem opravil střechu výzkumné stanice. Pavel Kapler z Bruntálu žertuje, že si našel práci domovníka, akorát to má "daleko do práce". Teď budou v Antarktidě testovat i ponožky z Bruntálu.

Nový web Deníku 77plus1.cz nabízí regionální zajímavosti, fotografie, videa i něco navíc.

77plus1: Optimistický malíř, dobrodružná zubařka i robotický pomocník z gymnázia

Rozhovor s malířem jižní Moravy Antonínem Vojtkem na mě působil jako pohlazení. Zazněly v něm třeba tyto věty: „Prosazuji krásu, laskavost a něhu. Nikoho nehanit, nebýt zapšklý, nevraživý a nezávidět. Získal jsem od maminky pokoru a s věkem životní nadhled. To je podstatné. Ať mě potkaly jakékoli trable, vždy jsem je přijal. Přát, dávat a rozdávat radost. To je přece smysl života.“ Malíř to jen neříká, ale skutečně žije, možná proto působí ve svých devadesáti letech neuvěřitelně vitálně, mladistvě a opravdu šťastně. Krásné jsou i jeho obrazy, takže je skvělé, že s prací rozhodně nekončí a letos chystá nejméně pět výstav.

Eva Perglerová nejprve dobyla jižní pól a poté vystoupila nejvyšší horu Antarktidy, Vinson Massif.

Bomba! Přeštická zubařka dobyla jižní pól i nejvyšší horu Antarktidy

Zubařka z Přeštic na Plzeňsku Eva Perglerová si poté, co loni jako třetí Češka vystoupala na nejvyšší horu světa, Mt. Everest, připsala na své konto další úspěch. Nejprve před silvestrem dobyla jižní pól a tento týden s další expedicí vystoupala na nejvyšší horu Antarktidy Vinson Massif.

Generální ředitel Chart Feroxu Bronislav Převrátil.

Plyn žene vpřed děčínský Ferox. Naše výrobky létají do vesmíru, říká šéf firmy

/ROZHOVOR/ Zakázku na největší úložiště kapalného vodíku v Evropě, která vyroste v Beneluxu nebo palivové systémy a nádrže létající do vesmíru. To jsou zajímavé projekty děčínské firmy Chart Ferox. „Je možné říct, že když budete sledovat start jakéhokoliv dominantního hráče, který dnes létá do kosmu, tak se tam potkáte s palivovým systémem Chartu,“ chlubí se v rozhovoru pro Děčínský deník ředitel společnosti Bronislav Převrátil. 

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…

Proč jsou supi holohlaví?

/47. OTÁZKA/ Jelikož se živí mršinami, nepatří supi zrovna mezi zvířata, o kterých by se mluvilo jako o roztomilých. Naopak. Jejich trochu strašidelné pověsti ještě dodává nepříliš hezký vzhled - místo barevného peří mají totiž hlavu holou. Proč? Na to už odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.

Největší ledovec světa A23a se dal do pohybu

Obří ledovec od Antarktidy se dal do pohybu. Může způsobit chaos i záhubu

Poprvé od roku 1986 se dal do pohybu největší ledovec odtržený od pobřeží Antarktidy s vědeckým označením A23a. Oceánské proudy ho ponesou do jižního Atlantiku cestou, po níž unikl záhubě slavný polárník Ernest Henry Shackleton. Tající ledovec může ohrozit kolonie tučňáků a tuleňů, životu v oceánech ale podle vědců spíše prospívá.

Tučnáci císařští ukázali světu, jak krutá může být klimatická krize

Vědci potvrdili první nález viru ptačí chřipky u Antarktidy. Bojí se o tučňáky

Britští vědci objevili virus ptačí chřipky u ptáků u pobřeží Antarktidy, kde se dosud nevyskytovala. Nález už potvrdily i laboratoře a ve vědecké komunitě panují obavy, že by ptačí chřipka mohla představovat zásadní hrozbu pro tučňáky, kteří žijí jen na Antarktidě, a nemají proto protilátky proti nemocem z jiných částí světa, napsal dnes The Guardian.

Arnold.

Co je k vidění na streamech: Schwarzeneggerův životní příběh i nový Asterix

Pro příznivce slavného rakouského kulturisty, herce i politika je určen nový dokument Netflixu nazvaný jednoduše Arnold. Další dokumentární seriál První pětka, který nabízí platforma HBO Max, diváky zavede do období, kdy měly ve finské vládě rozhodující slovo ženy. Na streamy míří i seriálové pokračování filmového hitu Do naha! nebo rodinná podívaná Kvík.

Šachový turnaj Teplice Open. Ilustrační foto se svolením Šachového klubu Teplice

Ukrajince nechtějí, Rusové hrát můžou. Teplický šachový turnaj sklízí kritiku

Na konci příštího týdne se v Teplicích rozehraje 16. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open. Startovat na něm má až 250 šachistů z 38 zemí, díky čemuž se řadí k nejlepším tuzemským podnikům. Pořadatelský Šachový klub Teplice ale zamítl žádosti ukrajinských šachistů. „Ukrajinský prezident Zelenskyj vydal nařízení, podle kterého muži v branném věku nemohou vycestovat ze země. Souhlasím s ním,“ vysvětlil hlavní organizátor a zakladatel turnaje Pavel Kirs. Ruské sportovce ale na startovní listině najdete.

Šachový turnaj Teplice Open. Ilustrační foto se svolením Šachového klubu Teplice

Ukrajince nechtějí, Rusové hrát můžou. Teplický šachový turnaj sklízí kritiku

Na konci příštího týdne se v Teplicích rozehraje 16. ročník mezinárodního šachového turnaje Teplice Open. Startovat na něm má až 250 šachistů z 38 zemí, díky čemuž se řadí k nejlepším tuzemským podnikům. Pořadatelský Šachový klub Teplice ale zamítl žádosti ukrajinských šachistů. „Ukrajinský prezident Zelenskyj vydal nařízení, podle kterého muži v branném věku nemohou vycestovat ze země. Souhlasím s ním," vysvětlil hlavní organizátor a zakladatel turnaje Pavel Kirs. Ruské sportovce ale na startovní listině najdete.

Návratový modul kosmické lodi Sojuz 28 v Leteckém muzeu Vojenského historického ústavu Praha - Kbely.

Meteority, návratový modul i vybavení kosmonautů. To je česká stopa ve vesmíru

Česká republika nepatří, na rozdíl třeba od Antarktidy nebo Spojených států amerických, k území, kde by si tělesa z vesmíru takzvaně podávala dveře. Přesto se u nás najde celkem slušné množství zajímavých věcí, které mají právě s vesmírem nebo kosmonautikou hodně společného. Nachází se v muzejních sbírkách.