/FOTOGALERIE/ Stavba na pražských Vinohradech s názvem Crystal budila vášně vlastně ještě před samotnou realizací. Když administrativní budova na počátku roku 2015 naproti Olšanským hřbitovům vyrostla do výšky a stala se jednou z dominant tamní oblasti, pořád ji mnozí odborníci na architekturu ani veřejnosti neoznačovali příliš lichotivě. Nyní Crystal od holdingu CFH koupila Českomoravská Nemovitostní. Hodnota transakce přesahuje miliardu korun.
Sluneční paprsky, které svým světlem prozařují a barví ikonickou onyxovou stěnu, prosklené okenní tabule, skrze které je vidět na Brno. Jedinečnou architekturou brněnská vila Tugendhat uchvacuje návštěvníky i kolemjdoucí. V sobotu uplynulo devadesát let od začátku její stavby.
Vlastní oddělení architektury má od 1. června kopřivnická radnice. Začátkem června se rovněž změnila organizační struktura kopřivnického městského úřadu.
Mimoň – Mnoho jizev má na své tváři třetí největší město českolipského okresu. Asi tou největší je zničené historické náměstí. Ještě na sklonku komunistické éry zde barbarsky zbořili stylový zámek i starou radnici.
Pasov - Dva tisícilitrové tanky z nerezové oceli s červeným a bílým vínem ponořil ve středu v bregenzském zálivu do Bodamského jezera vinař Josef Möth, píše PNP.
Tenhle dům se nám zalíbil tím, jak je pojatý. Ale to jsme ještě netušili, kdo byl zadavatel a jaké měl požadavky. Ani to, co z toho nakonec vzniklo. Takže tenhle dům budeme i trochu pomlouvat.
Vojnův Městec – Okružní vycházka jarní přírodou se startem a cílem ve Vojnově Městci láká na četné přírodní krásy i zachovalou lidovou architekturu. Z Vojnová Městce vyrazíme po žluté turistické značce, která míří k přírodní památce Suché kopce.
/ROZHOVOR, FOTO/ Vidle opřené o bytelnou zeď stodoly, o kousek dál složená hromada dřeva a vedle pasoucí se husy. Jen zakejhat. Člověk se ocitá na dvorku roubené chalupy z 18. století, v níž žili lidé v našem kraji. Aby si ale pozorovatel mohl všechno pořádně prohlédnout, nerozhlédne se kolem sebe. Musí se přikrčit, zaostřit zrak a pořádně se zahledět na titěrné detaily.
Liberec /ROZHOVOR, FOTO/ - Josef Licehamer z Liberce staví kopie staveb lidové architektury, jež stály nebo někdy i ještě stojí, zejména v Libereckém kraji.
Brno - Zajímavosti brněnské architektury v pátek poznají lidé starší pětapadesáti let. Centrum volného času Botanka pro ně přichystalo procházku s výkladem architektky.
Lužnice – Společnost pro celostní architekturu A-Spektrum zve v pátek od 16 do 17 hodin na vernisáž výstavy v Muzeu lidových staveb č. p. 186 v Lužnici.
V rámci mezinárodní vědecké konference představila pražská Vysoká škola kreativní komunikace manifest za vyšší podporu kreativních odvětví v Česku. Ten iniciovali studenti a pedagogové zmíněné školy. Za cíl si klade to, aby si lidé dokázali představit, že mnohé obory, jejichž základem je lidská kreativita, znamenají perspektivu práce nejen pro ekonomiku, ale i pro jejich děti. Hovoří se přitom o architektuře, designu, software, herním průmyslu, reklamě, filmové a televizní tvorbě.
Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Dnešní Pohlednice z minulosti zabrousí do možná pro někoho netradiční sféry. I když dříve se do továrny nebo fabriky chodilo běžně i celý život. Připomeňme si mizející a ohrožené podniky a s nimi i zajímavou industriální architekturu.
Chátrající budova tržnice v olomoucké Kateřinské ulici změnila majitele. Manžele z Olomouce, kteří se 20 let pohybují na evropském trhu s automobily, oslovil samotný objekt, jenž je ukázkou průmyslové architektury přelomu 19. a 20. století.
FOTOGALERIE / Zvonička v Bílovicích-Lutotíně, Fara hostinec v Loučné nad Desnou či novostavba II. interní kliniky a geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc. To je polovina zástupců z Olomouckého kraje, kteří zabojují o titul ve 4. ročníku České ceny za architekturu (ČCA).
FOTOGALERIE / Zvonička v Bílovicích-Lutotíně, Fara hostinec v Loučné nad Desnou či novostavba II. interní kliniky a geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc. To je polovina zástupců z Olomouckého kraje, kteří zabojují o titul ve 4. ročníku České ceny za architekturu (ČCA).
Porevoluční litomyšlští starostové se setkali s německým architektem a publicistou Florianem Aicherem. Tématem jejich schůzky byla soudobá architektura a zásahy do veřejného prostoru.
Jméno architekta není v tuzemských podmínkách tím, co by rezidenčnímu projektu výrazně přidalo na atraktivitě. V posledních třech letech se na trhu zapráší po každém bytě v téměř jakékoli lokalitě. Vysoká poptávka však vzhledem k ekonomickému cyklu netrvá věčně a v přípravě jsou dosud nevídaně velké projekty. Do popředí zájmu se tak postupně dostává i kvalitní urbanismus a zajímavá architektura.
Sokolov – Výstava současného umění v sokolovském klášterním kostele svatého Antonína, která začíná slavnostní vernisáží v pondělí 8. dubna od 17:30, je věnována architektuře. Pod názvem Sakrální stavby se tu představuje 25 vybraných příkladů současné duchovní architektury z celého světa.
Benešov /VIZUALIZACE, FOTOGALERIE/ - Řešení koncepce mobility v Benešově, tedy dopravní situace zahrnující parkování, chodníky, bezpečnost i cyklostezky, využití možností areálu i hlavní budovy Táborských kasáren a také zeleně, včetně její výsadby a údržby.
Vinařice - Výstava v Hornickém skanzenu Mayrau s názvem Krajina mého srdce byla zahájena v uplynulých dnech a představuje práce studentů krajinářské architektury FA ČVUT v Praze z Vojtěšské hutě.
Krnovská Flemmichova vila je sama o sobě architektonickým skvostem a cenným dokladem vkusu předválečných továrníků. Až do 5. května zde mohou fanoušci architektury obdivovat také inspirativní současnou architekturu.
Sam a Eva toužili utéct z Brooklynu. A tak koupili pozemek v Accordu (stát New York), kde si pořídili takovou soukromou zahrádku. Ze suchého záchodu se postupně dostali k vlastnímu domu netradičního vzhledu.
Inspirativní pořad o zahradní architektuře pokračuje. Ferdinandovy zahrady se ve druhé sérii vracejí s dalšími nápady a radami Ferdinanda Lefflera a jeho spolupracovníků. Tentokrát budou hlavně přestavovat a rekonstruovat rodinné zahrady. První díl nové řady má premiéru v sobotu 30. března v 18 hodin na ČT1.
Metropole se v příštím desetiletí možná dočká stavby od hvězdy světové architektury Sou Fujimota. Japonský rodák vystoupil včera na Summitu architektury a rozvoje v Obecním domě. Do Prahy přijel na pozvání developerské firmy Central Group.
První setkání v rámci projektu Kultura - její tradice a současnost v rodném kraji Františka Kupky se uskuteční 29. března v Dobrušce. Autorem projektu je spolek Abakus.
Dnes se vydáme do nádherného světa Azorských ostrovů. A dostaneme se do domu, který zde stojí už víc než sto let. Je zrekonstruován, je moderní, ale i stále starý a původní. Vše v jednom.
Dobruška - První setkání v rámci projektu Kultura - její tradice a současnost v rodném kraji Františka Kupky se uskuteční 29. března v Dobrušce. Autorem projektu je spolek Abakus.
Střední Čechy - Hledá se Stavba roku Středočeského kraje. V rámci již šestého ročníku veřejné neanonymní soutěže vyhlašované krajem společně s Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství i dalšími odbornými partnery, jejímž cílem je upozornit na významné architektonické počiny a nabídnout základní poučení o hodnotách moderní architektury i laické veřejnosti, lze podávat přihlášky do 14. června.
Třebíč - Jarní cyklus přednášek v třebíčském muzeu zahájí v úterý 19. března architekt Lubor Herzán přednáškou, která doplní právě probíhající výstavu o rodu stavitelů z Třebíče. Ta potrvá do 31. března v konírně třebíčského zámku. Lubor Herzán představí vliv rodu na architekturu Třebíče.
Brno – Podívat se na výstavu, dozvědět se něco o architektuře minulého století a pak si vychutnat kávu a zahradou zamířit k další ze dvou slavných památek, se kterými Arnoldova vila sousedí. Její rekonstrukce je zase o krok blíž.
Brno - Pohled současné generace na architekturu nejen v Brně, ale v celé České republice a zahraničí, představí ve čtvrtek čtrnáctého března od pěti hodin odpoledne zájemcům dva mladí architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. V rámci přednáškového cyklu Budovat! Bourat? vystoupí dvojice se svou prezentací v budově Ústavu moderní architektury v Brně, v horní části areálu vily Stiassni.
Praha má IPR (Institut plánování a rozvoje), Brno KAM (Kancelář architekta města) a v Ostravě vznikne MAPPA. Nový ateliér má garantovat kvalitní architekturu a veřejný prostor, jeho vznik ale doprovází nedůvěra opozice.
Praha má IPR (Institut plánování a rozvoje), Brno KAM (Kancelář architekta města) a v Ostravě vznikne MAPPA. Nový ateliér má garantovat kvalitní architekturu a veřejný prostor, jeho vznik ale doprovází nedůvěra opozice.
Jablonec n. N. – Pro město a jeho obyvatele má pracovat zhruba šest set hodin ročně. Má radit magistrátu v oblasti architektury nebo konzultovat stavby i rekonstrukce s občany, investory a developery. Městským architektem Jablonce se stal mladý renomovaný architekt David Pavlišta. S agendou začne už v dubnu.
Pro architekty je vlastní dům či chalupa vždy velkou výzvou. A zvlášť ta, kde žila rodina už staletí. A takový je dům po prababičce, který přestavěla architektka Iva Křikavová. Je možné se vůbec oprostit od vzpomínek, od nánosů citů a úcty k vlastní minulosti a vrhnout se do něčeho nového?
/FOTOGALERIE/ V rámci církevních restitucí již dříve navrátil stát Arcibiskupství olomouckému kroměřížský zámek a Podzámeckou zahradu. Květnou zahradu ale vydat odmítl s odůvodněním, že je historický areál provázán s novostavbami. Ty tak nelze vyčlenit a tudíž nemohou být podle zákona o restitucích vydány zpět. Církev proto celý případ postoupila soudu, který ve čtvrtek její žalobu zamítl.
FOTOGALERIE / Studenti architektury brněnské univerzity představují své návrhy toho, jak by potencionálně mohla vypadat třída 1. máje v Hranicích. Projekty si mohou hraničtí občané prohlédnout na výstavě ve dvoraně zámku, která potrvá dva měsíce.
Proč nemůže mít farář moderní prostor pro svou práci? Přijímá ovečky ze své farnosti, dává jim rady, podporuje je, tak proč by neměl mít nárok na pořádné místo k práci. A třeba i moderní kancelář…