Karlovy Vary – Kancelář architektury města Karlovy Vary (KAM) slaví 1. března 2019 rok od svého založení. Svým vznikem navázala na tradici Urbanistického střediska – Útvaru hlavního architekta, který v Karlových Varech fungoval od roku 1965 do začátku 90. let minulého století.
Rakouský architekt Thomas Pucher postavil na zadání zákazníka speciální přístavbu malého rodinného domu. Jde o velký obývací pokoj vystrčený do zahrady.
Slaný /FOTOGALERIE/ - Park a vila továrníka Přibyla – takzvaný zámeček v areálu někdejší přádelny Benar v ulici K. H. Borovského ve Slaném, roky chátrají. Rozsáhlý komplex získali potomci továrníka po Sametové revoluci v restituci a posléze ho prodali Turkům. Území se mělo už před několika lety proměnit v rezidenční obytnou čtvrt, podnikatelský záměr ale dosud nebyl uskutečněn.
Samotná architektura prochází neustálým vývojem a zároveň reaguje na vývoj v technologiích i na nové urbanistické preference lidí. Příkladným propojením všech těchto současných požadavků na moderní bydlení je dům, v němž je dostatek místa pro celou rodinu i pro několik automobilů.
Hradec Králové - Pod názvem Královéhradecký architektonický manuál (KAM) se veřejnosti představí nová webová databáze o významných stavbách, architektech, umělcích, stavitelích a dalších osobnostech, které se zasadily o podobu takzvaného moderního Hradce Králové.
Kladno - Autor nejlepšího návrhu revitalizace části největšího a nejlidnatějšího kladenského sídliště Kročehlavy poletí do Japonska. Jde o odměnu pro vítěze architektonické soutěže „Cena architekta Antonína Raymonda“. Pátý ročník nedávno vyhlásilo město Kladno a architekt David Vávra ve spolupráci s Českým centrem Tokio a Raymond Architectural Design Office, Inc. Akce připomíná přínos významného kladenského rodáka světové architektuře.
Jablonec n. N. – Dohlédne na vzhled města a bude usměrňovat developery i politiky při záměrech výstavby. Měl by pomoci připravovat koncepční plány, úpravy veřejných prostranství i komunikovat s investory. To má být mimo jiné náplní práce městského architekta, kterého aktuálně hledají v Jablonci. Nastoupit by měl v dubnu letošního roku.
Brno /ANKETA/ – Donedávna jeho prostory navštěvovali lidé kvůli různorodým expozicím, samotné místnosti a architektura budovy kvůli tomu jejich pozornosti mnohdy unikly. Nyní z Uměleckoprůmyslového muzea v brněnské Husově ulici mizí poslední exponáty.
Plzeň – Už jen do konce února potrvá ve výstavní síni „13“ výstava Pracovna republiky. Architektura Plzně v letech 1918–1938, kterou připravila Západočeská galerie v Plzni.
Ve věku nedožitých 95 let zemřel olomoucký akademický malíř a grafik František Bělohlávek. Poslední rozloučení se zesnulým se uskuteční ve čtvrtek 7. února v 10.40 hodin v obřadní síni olomouckého krematoria.
V klidnějším prostředí amerického státu New York vyrostl nevídaný rodinný dům. Stojí uprostřed lesa, je vysoký, prosklený a dá se do něj vstoupit šestnácti různými dveřmi.
Kostelec, Popov – Sedm let starou myšlenku vrátit osadě Popov kapličku, obnovili v Kostelci. V letošním roce by měl vzniknout projekt a bude-li to možné, mohlo by se začít i stavět.
Rodina Věry Špinarové, jejíž socha se podle odborníků stala rozbuškou, požaduje jediné: odstranění sochy. Ta, stejně jako další výtvory z poslední doby, se ale řadě lidí naopak líbí. Jak s tím naložit?
Kde mají stát nové sochy, památníky či jiná umělecká díla, to bude navrhovat architekt Osamu Okamura, mladší bratr politika Tomia. Česko-japonský architekt totiž předsedá nově vzniklé Komisi pro umění ve veřejném prostoru, o jejímž vzniku a složení rozhodli pražští radní.
Kdo má rád minimalismus, v tomto bavorském domě ho najde plno. Kdo minimalismus rád nemá, ať raději dál nečte. Tohle je skutečně minimalismus ve vytříbené formě.
Vítězem devátého ročníku soutěže Vinařství roku 2018, pořádané Svazem vinařů ČR, se stalo Vinařství Škrobák. To zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství s produkcí do 50 tisíc litrů za rok. V kategorii střední vinařství do 250 tisíc litrů za rok uspělo vinařství Sonberk a v kategorii velké vinařství komisi nejvíce oslovila Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice.
Jižní Morava – Vsadili na hrozny z vlastní vinice a vyplatilo se. Takovou filozofií se vydalo Vinařství Škrobák z Čejkovic na Hodonínsku. Za svůj přístup v oboru se tato firma stala Vinařstvím roku 2018. Vyhlášení výsledků se konalo ve čtvrtek v Brně. Předchozí ročník ankety vyhrálo Víno J. Stávek z Břeclavska.
Liberec – Akademičtí senátoři fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci zvolili ve čtvrtek 24. ledna novým děkanem fakulty architekta Osamua Okamuru.
Na konci minulého roku se křiklavě barevné klece sloužící jako prodejní stánky pro trhovce rozebraly a už se na Černé louce neobjeví. Na novém místě vydržela tržnice, fungující o kousek vedle celá desetiletí, jen dva roky.
Svitavy - V parčíku před Základní a mateřskou školou Pražská ve Svitavách vyrůstá skutečné „vědecké pracoviště“ pro předškoláky. Projekt je unikátní v celém kraji.
Třebíč – Tvář Třebíče zásadním způsobem formoval stavitelský rod Herzánů. Shodli se na tom odborníci Národního památkového ústavu, kteří mapovali moderní architekturu města.
Jičín /FOTO/ - Pan malíř měl staré kolo. Žádné trekové tehdy nebylo. Narodil se 1914, na Akademii absolvoval 1950. Tedy promoce v šestatřiceti. Všechno jaksi pomalu. Pomalost, ve které je krása, přenesla se do jeho obrazů. Krajiny, které vybrala paní muzejní kurátorka Jana Schlesingerová na výstavu to dokazují.
Sourozenci Luďan (Martin Hofmann) a Dáša (Erika Stárková) žijí v komediálním seriálu Most! v této vile. Stojí na okraji Mostu v atraktivní čtvrti Zahražany, kde jsou nejstarší a také nejhezčí rodinné domy.
Skandinávské země jsou známé svým vkusným designem a čistou precizní architekturou. Těmto důležitým atributům dostál také tento švédský pětipokojový dům, který tak dělá své domovině dobré jméno.
Kutná Hora - Galerie Kutná Hora obdržela do aukce obrazů tento portrét mladé dívky od kutnohorského malíře Josefa Krčila (1906 - 1985). Odhadem přibližně dvanáctiletá slečna, v šatech tyrkysové barvy s květinovým vzorem, drží v ruce bílou květinu. Portrét byl malován v srpnu 1945 - jak je vyznačeno na zadní části obrazu - a finálně dokončen v roce 1946.
Orlickoústecko - Zakončení dalšího semestru Virtuální akademie třetího věku, den otevřených dveří i výstava o žábách. O tom všem čtěte v našich krátkých zprávách z okresu.
/FOTOGALERIE 2009/ Před dvěma lety se z budovy Národní technické knihovny (NTK) v pražských Dejvicích uvolnil kus fasády. Vedení NTK se nyní k případu vrací a podává žalobu na firmu Sekyra Group, která je generálním dodavatelem stavby. Developerská společnost však preferuje mimosoudní řešení sporu.
Slaný /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Nádražní budova ve Slaném ve Wilsonově ulici, jejíž historie sahá až do 19. století, byla ve středu 16. ledna dopoledne slavnostně otevřena po několika měsících nákladné rekonstrukce. Cena oprav dosáhla bezmála čtyř milionů korun. Výpravní budova, která byla pro svůj omšelý vzhled, roky spíše na okraji zájmu veřejnosti, se nyní může směle opět řadit mezi hezké dominanty města.
Příbram - Letošní první výstavu představí Oblastní nemocnice Příbram ve své galerii veřejnosti ve středu 16. ledna. Poprvé v jejích prostorách bude vystavovat pražský klub fotografů amatérů, který v loňském roce oslavil 110 let své existence. Nyní klub sdružuje 17 fotografů s širokým spektrem fotografických žánrů a kategorií - street foto, portréty, umělecká fota, krajiny, příroda, ale i architektura nebo reportáže.
Pardubice – Na pardubickém zámku odstartovala rekonstrukce, která se dotkne zejména vnitřních prostor paláce i přilehlých hospodářských staveb. Dělníci zůstanou na zámku dva roky, což značně ovlivní provoz Východočeského muzea, které zde sídlí.
Vleklá bitva investora s příznivci brutalistické architektury spěje do finále. Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici souboru budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze v prostoru mezi Národním muzeem a sídlem Českého rozhlasu. Zprávu přinesla Česká televize.
Karlovy Vary – Parkování je veličina, která má největší dopad na fyzickou podobu měst. Příliš mnoho parkování za příliš nízkou cenu je neintuitivně jedním z hlavních důvodů nízké kvality současné výstavby, nedostupného bydlení apod.
Na začátku loňského prosince vyvolalo minimálně u pražských pamětníků a milovníků prvorepublikové architektury bourání vily v památkové zóně na Vinohradech velký poprask. Radnice Prahy 10 se snažila demolici domu z roku 1921 zabránit. Podle úředníků městské části tvrdí statik, že vila v ulici Na Šafránce by se mohla zachránit. I když je v troskách.
Do Obchodního domu Zlín se v pondělí 7. ledna po téměř dvou letech vrátil cenný keramický reliéf známého malíře a sochaře Vladislava Vaculky. Velkoformátové dílo z 60. let, které podle odborníků představuje jednu z prvních uměleckých realizací ve veřejném prostoru ve Zlíně, restaurátoři na jaře 2017 odborně sejmuli z interiéru budovy a uložili do depozitáře, aby tam bezpečně přečkalo generální rekonstrukci. Po jejím dokončení se Obchodní dům Zlín znovu otevřel návštěvníkům v listopadu.
Jihlava – Já, Samuel, Odhozený stud a Sjezd. To jsou tři lednové kulturní akce, které si připravili studenti z Jihlavy Jakub Kos a Vojtěch Šoula, působící v uskupení Voko.