Liberecký kraj - Již po páté mohou lidé navštívit o víkendu v rámci Dnů lidové architektury vybrané stavby lidové architektury typické pro Liberecký kraj. Letos se otevřelo 15 objektů napříč celým krajem.
Liberecký kraj – Jedinečnou příležitost nakouknout do interiérů nepřístupných a především historických lidových staveb mají lidé už o nadcházejícím víkendu 21. a 22. července.
Novela Pražských stavebních předpisů (PSP) napodruhé dostala zelenou od radních hlavního města. Praha tak ruší sporný požadavek na oslunění bytů. Tím udělalo město krok k lepší architektuře a uspořádání města, soudí členové Sdružení pro architekturu a rozvoj. Odpůrci novelizace upozorňovali na riziko přílišného zahuštění města a zastínění bytů v už stojících domech.
Jižní Morava /FOTOGALERIE/- Kanceláře v centru Brna. Rodinná vila. Dřevěná útulna na prvorepublikovém bunkru uprostřed pole. Historický dům sloužící jako penzion. Na první pohled zcela odlišné stavby. Pojí je fakt, že se staly letošními jihomoravskými zástupci v užším výběru počinů soutěžících o prestižní Českou cenu za architekturu.
Už procestovala Španělsko křížem krážem, plavila se na Kanárské ostrovy jako Kryštof Kolumbus, prošla pěšky ostrovy Mallorku a Ibizu, ale Menorca byla jejím vytouženým cílem, který se konečně splnil. Druhým největším ostrovem v souostroví Baleáry vás provede Zuzana Churanová.
Hradec Králové - Výstavu Stavba roku 2017 představující projekty přihlášené na veřejnou architektonickou soutěž Královéhradeckého kraje můžou do konce srpna zhlédnout návštěvníci ve foyer Knihovny města Hradce Králové.
FOTOGALERIE/ To, že se Krnov pyšní krásnými historickými stavbami je známý fakt. Upozornil na ně David Vávra v pořadu Šumná města, a před dvěma lety nad nimi rozplýval architekt a propagátor kvalitních veřejných prostor Adam Gebrian.
Litomyšl – Odborníci z Evropy vybrali Litomyšl jako vzor uplatňování politiky stavební kultury v praxi. Ve švýcarském Davosu se na začátku roku sešlo 40 evropských ministrů kultury a přijali Davoskou deklaraci 2018, v níž se signatáři zavázali k prosazování kvalitní architektury.
Nymburk – Pouze do 1. července je možné navštívit unikátní výstavu v prostorách Synagogy v Eliščině třídě. Výstava s názvem Sto let architektury republiky ukazuje mimořádná díla v rámci Středočeského kraje, včetně několika nymburských staveb.
Kostelec nad Orlicí - V pátek 25. května oficiálně začne v Zrcadlovém sále Nového zámku v Kostelci nad Orlicí již 12. ročník akce s názvem Šumná Orlice.
Brno /VIZUALIZACE/ - Na místě velodromu u brněnského výstaviště je pro hokejový stadion málo místa, tvrdí Jan Kratochvíl z fakulty architektury brněnské techniky. Studenti školy navrhli postavit sportovní stánek za pavilonem Z.
Broumov - Přestože obřadní smuteční síň je místem, kam člověk dobrovolně nechvátá, tak prohlídka nově postavené smuteční síně v Broumově se těšila velkému zájmu veřejnosti. Mezi návštěvníky logicky převládali senioři. „Čím jsme vyšší věková kategorie, tak tím k tomu máme blíž,“ usmíval se jeden z příchozích.
Telč – Výstavu Architektura ve službách první republiky připravili na druhý květnový týden památkáři v Telči. Výstava v Lannerově domě v Telči bude věnována prezentaci vybraných staveb z let 1918 až 1938 v Kraji Vysočina. Začíná už ve čtvrtek 10. května a k vidění bude ve všední dny do pátku 8. června.
Český Krumlov - Žádná řežba, ale poklidná, ač více než hodinová debata se vedla na čtvrtečním zastupitelstvu, které schválilo příspěvek sto tisíc korun na katalog UNES-CO. Ty půjdou na českou verzi katalogu. Projekt Kateřiny Šedé bude reprezentovat Česko na mezinárodním bienále architektury v Benátkách.
Pardubice – Východočeské muzeum v Pardubicích přichystalo nové prohlídkové okruhy po městě. Od května se zájemci mohou vydat s průvodcem po stopách Pernštejnů nebo objevit prvky moderní architektury z první poloviny 20. století.
Pardubice – Přednáškový cyklus s názvem Počátky moderní architektury v Pardubicích přichází již se čtvrtou přednáškou, která představí dvě klíčové osobnosti podílející se na rozvoji Pardubic jako moderního města v první polovině 20. století.
Čáslav /FOTOGALERIE/ - Architektura v Čáslavi v první třetině dvacátého století. Takové bylo téma přednášky Kristýny Svobodové z Regionálního muzea v Kolíně. Přednášku zorganizoval Klub rodáků a přátel města Čáslavě v pondělí 9. dubna v aule Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Čáslavi.
Litomyšl - Reprezentativní výstava Davida Vávry a Petra Volfa s názvem Litomyšl - hlavní město současné české architektury představuje město jako jedno z klíčových center soudobé české architektury.
Tachov – Pozdně gotická památka z roku 1522 je mimořádně hodnotnou drobnou architekturou vytvořenou neznámým autorem, umístěnou v místech takzvaného Horního náměstí v Tachově. Zrestaurované dílo slavnostně představili a odhalili zástupci církve i města symbolicky na Velký pátek.
Střední Čechy – Divadelní představení, muzika i uspořádání krajských dnů lidové architektury. To jsou kulturní aktivity, které si podle mínění středočeských radních zasluhují podporu. V pondělí rada navrhla zastupitelům, aby uvolnili dohromady 5,6 milionu korun.
Projekt bytového domu U Milosrdných, sousedící s Anežským klášterem, který kvůli své podobě v minulosti vyvolal spoustu negativních reakcí, se dočká nové podoby. Budova, kterou někteří přejmenovali na Maršmeloun, tak nakonec bude vypadat zcela jinak. Dům U Milosrdných převzala od italského investora Augusta Razetta rezidenční developerská společnost V Invest, která chce ve spolupráci s architekty a odbornou veřejností projekt přepracovat. V pondělí o tom v tiskové zprávě informovala sama společnost.
Brno – Sledoval, jak se mění jeho rodné město, k mnoha jeho proměnám přispěl svými stavbami. Zemřel brněnský architekt Ivan Ruller. Byl autorem významných brněnských staveb jako je Janáčkovo divadlo, hala Rondo nebo pavilon E brněnského výstaviště. Spolupracoval s dalšími významnými architekty, jako byl Bohuslav Fuchs nebo Bedřich Rozehnal. Ve své práci neustával ani poté, co oslavil devadesáté narozeniny.
Jihlava - Parní mlýn U Dlouhé stěny, tkalcovna a pletárna v té samé ulici, továrna na plyše a krymy v Křižíkově ulici, továrna na vojenské sukno a vlněné zboží ve Starých Horách, pletárna v Březinových Sadech a mnohé další. Jihlavané možná ani neví, jaké architektonické zajímavosti ve městě mají.
Zlín je pověstné svým jednotným stylem neodmyslitelně spjatým se zvučným jménem Tomáše Bati. Strohá funkcionalistická architektura ze skla, oceli a železobetonu zasáhla i nejstarší zlínské náměstí. V baťovském období se změnila jeho kompletní podoba.
Ústí nad Labem - Knihu Vybudovali jsme…!/ Wir haben gebaut…! pokřtili ve středu odpoledne v Muzeu města Ústí vydavatelství Novela Bohemica a Filozofická fakulta UJEP.
Střední Čechy – Pochlubit se kvalitními stavbami, na jejichž vzniku se podíleli, dát o nich vědět a získat uznání v odborných kruzích mohou všichni, kteří se ve středních Čechách podíleli na významných počinech z oblasti stavitelství a architektury. Rozjíždí se nový, již pátý ročník prestižní soutěže o titul Stavba roku Středočeského kraje.
Litomyšl – Za necelé dva týdny budou moci návštěvníci Národního technického muzea zhlédnout reprezentativní výstavu Litomyšl – hlavní město současné české architektury.
Slavkov u Brna - Žádné bourání nebude. Takový vzkaz vyslalo ministerstvo kultury do Slavkova u Brna na Vyškovsku. Měšťanský dům v tamní Husově ulici prohlásilo za kulturní památku. Město přitom chtělo budovu, která se může každým dnem zřítit, už loni zbourat. Proti rozhodnutí se odvolá.
Stísněné prostory pro pozůstalé, kteří čekají na poslední rozloučení se svými nejbližšími. Špatný technický stav budovy, ale i nepříliš důstojný vzhled jejího okolí. Město chce v příštích pěti letech investovat do rekonstrukce smuteční síně na hřbitově částku 37 milionů korun. Projekt už je hotový a práce by mohly začít v příštím roce.
Měla by se Praha spíše zahustit, nebo rozšiřovat do polí? To je otázka, se kterou se trápí urbanisté, architekti i vedení metropole už více než dvě desetiletí. Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) jednoznačně prosazuje konec éry rozrůstání Prahy do krajiny a přesměrování rozvoje dovnitř města. Tzv. město krátkých vzdáleností je nejen výrazně levnější na správu a provoz, ale lépe se v něm také žije. Poslední čtyři roky se o změně paradigmatu – stavět nikoliv na okraji, ale uvnitř a hustě – snaží IPR přesvědčit i veřejnost. A zdá se, že úspěšně. K zahušťování města na brownfieldech se totiž přiklánějí i Pražané.