Kreativ

ŠTÍTEK: architektura

Nejkrásnější skandinávské dřevostavby v černém hávu

Fasády a střechy černé barvy v naší vlasti nejsou obvyklé. Odborníci je ostatně ani nedoporučují, protože tmavé odstíny přitahují sluneční paprsky, a stavba se tak může v létě nepříjemně přehřívat. V jiných krajích však panují jiné podnební podmínky, a tudíž i jiná pravidla architektury.

Vyučí se v kasárnech

Prachatice – Nabídku Fakulty architektury pražského ČVUT prachatičtí zastupitelé po téměř hodinové diskuzi v pondělí přijali všemi jedenadvaceti hlasy.

Půjdem spolu za betlémy do knihovny

Karlovy Vary – Výstava historických i současných betlémů je k vidění v centrální hale hlavní budovy Krajské knihovny Karlovy Vary ve Dvorech.

Z rožnovského skanzenu je Národní muzeum v přírodě

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě je od úterního poledne Národní muzeum v přírodě. Novou kulturní institucí se stal na základě zřizovací listiny, kterou před polednem podepsal přímo v Dřevěném městečku ministr kultury České republiky Antonín Staněk.

Z rožnovského skanzenu je Národní muzeum v přírodě

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě je od úterního poledne Národní muzeum v přírodě. Novou kulturní institucí se stal na základě zřizovací listiny, kterou před polednem podepsal přímo v Dřevěném městečku ministr kultury České republiky Antonín Staněk.

Objevili a zrestaurovali anagram Mikoláše Alše

Stráž nad Nežárkou – Během opravy fasády divadla ve Stráži objevili pod vrstvami nátěrů původní secesní nápis „MĚSTSKÉ DIVADLO“, který tu byl zřejmě od dokončení stavby v roce 1880.

Světová architektura: Moderna v Dolomitech

U italského horského průsmyku Lumezzane je nádherná příroda. Zelené louky jsou rámovány skalami Dolomit, ovce tu na svazích spásají trávu a život se tu jako by zastavil někde v minulém století. Až na tuhle vilu, která naopak spěšně letí do budoucnosti.

Café Nobel přenese Tisou k egyptský pyramidám

Tisá - Egyptské pyramidy zkoumají vědci více než 200 let, tyto kamenné monumenty starověku však dodnes skrývají některá svá tajemství. Vyprávět o tom bude znalec pyramid, egyptolog Jaromír Krejčí. Ve čtvrtek 6. prosince od 18.30 hod., na dalším Café Nobel v restauraci a kavárně Refugio v Tisé. 

Opravit se dá i židle prožraná červotočem, říká restaurátor nábytku Šarhan

Vyškov - Starý, léty poznamenaný nábytek většina lidí vyhazuje a nahrazuje ho novým, modernějším. Osmatřicetiletý Jakub Šarhan z Vyškova se mu ale naopak snaží vdechnout nový život. „Odmalička jsem měl vztah ke dřevu, a to díky dědovi, se kterým jsem chodil do lesa a dřevo poté řezal. Restaurování nábytku jsem vystudoval v Brně, pak ještě architekturu na Vysoké škole umělěckoprůmyslové v Praze,“ ohlíží se Šarhan.

KAM se zaměří na bydlení

Karlovy Vary – Bydlení je nepochybně jednou ze základních potřeb lidstva. Kancelář architektury města Karlovy Vary (KAM) si důležitost tohoto tématu uvědomuje, a proto se mu v prosinci bude věnovat při dvou přednáškách a jedné diskuse s občany města.

Biblické Jordánsko a křižácký hrad Kerak

Blízký Východ /DÍL II./ - Naše další putování za poznáním Jordánska vedlo do starověkého města Madaba. Jeho centrum má dlouhou a zajímavou historii, která sahá více než 1000 let před náš letopočet. 

Světová architektura: Střecha ve sněhu

Tato chata byla inspirována horskými domy, které bývají zasypány až po střechu do sněhu, a kde vykukuje jen štít. Když napadne v Lillehammeru hodně sněhu, tahle chata zapadá celá.

Italské město láká turisty na koblihy. Má to háček, vstup do centra není zadarmo

Turisté, kteří si chtějí prohlédnout jihoitalské městečko Polignano a Mare, musí za svou návštěvu od teď zaplatit. Radní totiž u vstupu do centra města nechali nainstalovat turnikety, jimiž mohou bezplatně projít pouze místní. Důvodem ovšem není nadbytek turistů, ale naopak jejich nedostatek, upozorňuje britský list The Telegraph.

Nový „maršmeloun“ lépe zapadá do okolí Anežského kláštera

Developerská firma V Invest vybrala novou podobu projektu bytového domu U Milosrdných v těsném sousedství Anežského kláštera. Jejím autorem je opět studio architekta Zdeňka Fránka. Jeho předchozí kontroverzní návrh vysloužil domu, který má oživit architekturu Starého Města, přezdívku Maršmeloun.

Pivovar Trautenberk získal zvláštní cenu za architekturu

Malá Úpa – Zvláštní cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) získalo vybudování Pivovaru Trautenberk v prostorách bývalé Tippeltovy boudy v Malé Úpě. Stalo se tak v rámci vyhlášení Českých cen za architekturu.

Bystrcká Letná v novém? Je o krok blíž své stavbě

Brno – Bývalé obchodní centrum Letná v brněnské Bystrci chátrá přes dvacet let. Nahradit ho má nová budova s byty i obchody. Developerská společnost B.Letná, která nový multifunkční dům plánuje postavit, už má územní rozhodnutí.

Architektura první republiky v Praze. Klenot funkcionalismu se otevře veřejnosti

Areál francouzských škol v Dejvicích si budou moci prohlédnout návštěvníci. V neděli 25. listopadu se jeho dveře otevřou v rámci projektu Open House Praha, který představuje architekturu první republiky. V současnosti v komplexu budov sídlí Základní škola a Mateřská škola Bílá, jeho autorem je architekt Jan Gillar.

Nad Panskou ulicí se vznesou andělé

Jindřichův Hradec - Tradice andělů vyrobených pomocí 3D tiskáren pokračuje. Letos bude necelá dvacítka vytištěných andělů zdobit spodní část hlavní třídy, Panské ulice.

Kinonekino bodovalo v ceně architektury

Planá – Jednu odbornou cenu za druhou sbírá rekonstruované bývalé plánské kino, které se přestavbou změnilo na víceúčelové kulturní a společenské zařízení s názvem Kinonekino.

Střední Čechy ovládly soutěž architektů

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Architekti, jejichž nová díla jsou k vidění ve středních Čechách, v pondělí v pražském Foru Karlín doslova opanovali galavečer spojený s předáváním ocenění v rámci třetího ročníku soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu. Ze středočeských „želízek v ohni“ uspěla naprostá většina.

Univerzita nabízí Středočechům Chytrou krajinu

Střední Čechy – Pomoci s hledáním odpovědí na řadu otázek týkajících se například ochrany životního prostředí, zemědělství, vodního hospodářství i lesnictví a dřevařství, stejně jako třeba dopravy nebo architektury mohou Středočeskému kraji odborníci z České zemědělské univerzity (ČZU). V roli konzultantů a poradců se také budou podílet na vytváření krajských koncepcí řešících rozmanité oblasti – ať už jde o sféry působnosti, které si s činností univerzity spojíme bez dlouhého přemýšlení, nebo třeba o regionální rozvoj, metodiky územního plánování nebo vzdělávací aktivity.

Architektura. Pražští plánovači si k narozeninám nadělili černou tramvaj

Institut plánování a rozvoje (IPR) funguje v Praze už pět let. V listopadu 2013 se transformoval z Útvaru rozvoje města (ÚRM). Městští plánovači se za tu dobu dostali do povědomí obyvatel hlavního města. IPR si nyní ve spolupráci s dopravním podnikem nadělil k výročí speciální architektonickou tramvaj, která bude jezdit po metropoli celý rok.

Co s bývalou továrnou? Napovědět má architektonická soutěž

Dvůr Králové nad Labem - Co a za kolik? To jsou zásadní otázky, na které by měla odpovědět architektonická soutěž. Dvorská radnice ji chce vypsat hned zkraje nového roku a chce mít díky tomu jasno, jak přeměnit areál bývalé Mayerovy továrny a někdejší městské tržnice.