Litomyšl – Nejen hudbou je známé rodiště Bedřicha Smetany. Fenoménem v tomto městě je i architektura. Nejedná se však pouze o památky, jakými jsou zámek, kostely nebo dům U Rytířů. Od devadesátých let minulého století proslula Litomyšl novodobými stavbami, které se hojně objevují v odborných publikacích. V historii zajímavých staveb je řada mezer a „bílých míst“. Právě ty má pomoci odstranit připravovaný Litomyšlský architektonický manuál (LAM).
Horní Planá – Obelisk na připomínku básníka Šumavy Adalberta Stiftera se ční nad Plešným jezerem. V sobotu bude za přítomnosti lidí ze tří zemí přesně po 140 letech znovu odhalen.
Chrast – Co s dětmi, které tráví poslední dny prázdnin doma? Řešením jsou příměstské tábory. Městské muzeum v Chrasti v tomto týdnu otevřelo už druhý turnus pro školáky. Zájem o dobrodružství je značný.
Švédská automobilka pomalu zveřejňuje některé zajímavosti o chystaném crossoveru XC40. Nyní láká na interiér, který údajně nabídne hromadu praktických vychytávek a úložných prostorů.
Kolínsko /INFOGRAFIKA/ – Takzvané brownfieldy, chátrající, léta nevyužité rozlehlé objekty, s nimiž si města, obce i nezřídka soukromí majitelé nevědí rady. V regionu jich je celá řada. Některým už ale svítá naděje na rekonstrukci a další využití.
Třebíč – Každý rok se noční prohlídky na hradech a zámcích těší velké oblibě návštěvníků. Přízeň si drží i poněkud netradiční noční prohlídky v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. První kolo prohlídek ve večerních hodinách proběhlo společně se svatoprokopskou poutí, na příští víkend Městské kulturní středisko (MKS) připravilo další dva prohlídkové večery.
Praha /RASTR/ - Narodil se na začátku 20. století. Neuznával módní styl dvacátých let art deco. Naopak Karel Honzík vyznával jednoduchý styl v duchu purismu. V roce 1921 s Evženem Linhartem, Jaroslavem Fragnerem a Vítem Obrtelem založil nezávislé uskupení nazvané podle jejich architektonického směřování Puristická čtyřka. Tato skupina byla jednou z prvních, v nichž byl Karel Honzík členem. Postupně se stal důležitou vůdčí osobností architektonické sekce Devětsilu, členem Levé fronty a dalších skupin.
Přerov - Brány celé řady památek se otevřou během Dnů evropského dědictví, které v Přerově připadnou na víkend 9. a 10. září. Letošním ročníkem se ponese heslo „Památky a příroda“.
Učebny Střední školy zemědělské a přírodovědné v Rožnově pod Radhoštěm se na týden staly útočištěm mladých lidí se zálibou v architektuře, designu a výtvarném umění z ČR i Slovenska. V první polovině srpna se zde uskutečnil Výukový festival Architektury a Designu FestAD 2017.
Praha - Po téměř dvou letech dokončila Národní galerie v Praze vloni projekt revitalizace své nejstarší budovy – kláštera sv. Anežky České, který získal podporu z EHP a Norských fondů. Pražská národní kulturní památka ukrytá za vysokými zdmi Starého Města se tak proměnila z ryze galerijních a historických prostor v místo pro relaxaci i další kulturní vyžití. Během léta nyní navíc areál ožívá programem Anežka LIVE!
Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
/ROZHOVOR/ České Švýcarsko je podle názoru Jiřího Raka, manažera stejnojmenné obecně prospěšné společnosti z Krásné Lípy, jednou z nejatraktivnějších a nejromantičtějších krajin u nás. Krásné rozeklané skály kombinované s čedičovými kopci, vzniklými sopečnou činností mu učarovaly již v dětství.
Osoblažsko a Krnovsko bude ve dnech 24. a 25. srpna cílem odborníků na památkovou péči z celé republiky, ale přihlásit se mohou na seminář a exkurze i laici.
Kutná Hora /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ – I když je jezuitská kolej v Kutné Hoře, dnešní sídlo Galerie Středočeského kraje (GASK), hlavně barokní památkou, v jejím nitru se nachází ryze moderní prvky. Díky nim se nyní může i stavba, která začala vznikat před 350 lety, ucházet o Českou cenu za architekturu. Na tu bylo nominováno konkretně severní křídlo koleje, kde je mimo jiné i podkrovní konferenční sál.
Prachaticko - Léto v pytli se jmenuje program, který na koupališti Hulák připravili klienti STROOM Dub. Ve středu 16. srpna si můžete vybrat z dalších možností, jak strávit prázdninový den.
/ANKETA/ Budova Transgasu nadále hýbe českou veřejností. Její vlastník ji chce zbourat, část odborné veřejnosti je ale proti. Zeptali jsme se obou stran na obecné argumenty pro bourání podobných staveb i proti němu.
Praha - Brutalistní budova v Praze je dočasně chráněna. Ministr kultury zahájil přezkumné řízení, po jehož dobu se na Transgas musí hledět jako na památku.
Praha - Brutalistní budova v Praze je dočasně chráněna. Ministr kultury zahájil přezkumné řízení, po jehož dobu se na Transgas musí hledět jako na památku.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se naplno věnuje přípravě elektronické neschopenky, tzv. E-Neschopenky. Dnes se opět sešla meziresortní pracovní skupina, aby projednala aktuální stav projektu. Rozhodnutím ministryně Marksové byl také ustaven projektový tým.
Hulice /FOTOGALERIE/ - Vodní dům v Hulicích nepatří jen mezi oblíbená turistická místa v okrese. Letos se poprvé stavba dostala do ročenky architektury a nyní byl Vodní dům také nominován na Českou cenu za architekturu pro letošní rok.
České Budějovice/ROZHOVOR/ – Jak se sympatickému architektovi Davidu Vávrovi známému ze seriálu Šumná města, který v 70. letech založil divadlo Sklep, líbí v našem městě?
V Praze se diskutuje nad novým územním plánem. Jako obyčejně se k němu vyjadřují architekti, památkáři, stavitelé, politici a laická veřejnost – Pražané.
Náměšť nad Oslavou /FOTOGALERIE/ - Rozsáhlé opravy dvou částí hlavní zámecké budovy pokračují i během letní turistické sezony v Náměšti nad Oslavou. Restaurátoři pracují na nejcennějších částech renesanční architektury, arkýři na východním průčelí zámku a zdobených arkádách vnitřního nádvoří ze třetí čtvrtiny 16. století.
Umělecké dílo významného moravského umělce znovu zdobí Jesenickou nemocnici. V jejím vestibulu byla odhalena nástěnná instalace Slavoje Kovaříka. Na svém místě se nacházela roky, zrakům veřejnosti však byla skryta.
Blansko /ROZHOVOR/ – Záliba v kreslení a vliv technicky založeného otce přivedly Martina Habinu k architektuře. Rodák z Bohumína je autorem desítek staveb: od bytových domů přes rodinné vily až po administrativní budovy či sportovní areály. Jeho projekty výrazně změnily i tvář Blanenska, kde dlouhodobě žije. Navíc právě teď stavebníci pracují na jeho návrhu klidové zóny v centru Blanska. „Věřím, že tato zóna bude jen dočasné opatření před úplnou dostavbou centra,“ říká architekt.
Praha - Proměnu pražského Karlína nenastartovaly povodně v roce 2002, jak se traduje, jen ji uspíšily. Ve čtvrtek to řekl historik architektury Benjamin Fragner. "Už před povodní se o Karlíně a jeho pozoruhodném urbanismu vědělo, především developeři rozeznali cenu těchto míst, která poroste," uvedl. Stavba, která proměnu Karlína symbolizuje, tedy Corso Karlín, vznikla už před povodní. Ředitel pražské pobočky Národního památkového ústavu Ondřej Šefců říká, že Karlín se s povodní vypořádal příkladně. Podle Fragnera se stavebního boomu po povodni naopak zneužívá jako argument pro demolice a stavební zásahy.
Vysočina - Tropické teploty a výrazné výkyvy počasí. Strašák všech kastelánů, správců památek a atrakcí. Jenže rozmary léta návštěvnost památek letos zatím nijak negativně neovlivnily. Spíš naopak.
Potštejn - Návštěva Potštejna v těchto dnech rozhodně stojí za to. Na své si tady přijdou nejen milovníci historie, umění, procházek nádhernou podorlickou přírodou nebo lahodného piva z místního pivovaru, ale i ti, kteří mají rádi nevšedně pojaté umění.
Karlovy Vary – Pro 320 studentů Střední umělecko průmyslové školy v Karlových Varech to letos bude zřejmě netradiční a vlastně i smutné zahájení školního roku. Jejich alma mater, postavená ve dvacátých letech minulého století a jedinečnou architekturou prohlášenou za kulturní památku, čeká zřejmě demolice.
Dolní Dvořiště - Dva pozoruhodné domy v kombinaci dřeva a kamene vyrostly nad údolíčkem řeky Malše v Dolním Dvořišti. Před nedávnem je vedení obce spolu s autory stavby slavnostně otevřeli.
Praha - Architektura první republiky dnes tvoří samostatný pojem. Většina budov se vyznačuje neobyčejně kvalitním provedením a promyšleným začleněním do stávající zástavby. Vzhledem k plynulému stavebnímu a technologickému pokroku se rychle vyvíjel i styl jednotlivých realizací. Budovy některých tvůrců z oné doby jsou natolik rozličné, že někdy lze jen těžko uvěřit, že se jedná o dílo jedné osoby. To je případ i Antonína Mendla.
Louňovice pod Blaníkem - Šest kamarádů, a zároveň nadšenců do motocyklů značky Jawa z Louňovic pod Blaníkem, se v průběhu července vydalo do italských Dolomit.
Černošín – V Černošíně bydlí třiačtyřicetiletá Jiřina Oberdörferová Honomichlová, která miluje práci s přírodninami. A tak je její dům plný kamenů, dřevěných ozdob, budek a domečků.
Kutná Hora /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Giacomo Garziano, vítěz Inspireli Awards 2016, celosvětové soutěže mladých architektů do 35 let, navštívil Kutnou Horu. Navrhnout by zde měl novou lávku přes Vrchlici. Ta by měla být hotová přibližně za rok a půl a financovat by ji prostřednictvím sponzorských darů mělo sdružení Denemark, které za nápadem lávky stojí.
Liberecký kraj - Již počtvrté mohli lidé navštívit v rámci Dnů lidové architektury vybrané stavby, které jsou pro náš kraj typické. Během letošního ročníku bylo zdarma zpřístupněno celkem čtrnáct objektů a ve většině z nich byl i doprovodný program.