![](https://g.denik.cz/45/43/zamek_pce_prazena-list-l.jpg)
Rozvoj pardubického zámku posoudí přední architekti
Pardubice – S dalším rozvojem areálu pardubického zámku si jeho vlastník, Pardubický kraj, nechá poradit od špiček české architektury.
Pardubice – S dalším rozvojem areálu pardubického zámku si jeho vlastník, Pardubický kraj, nechá poradit od špiček české architektury.
Třebíz /FOTOGALERIE/ - Slavnostní zakončení již pátého ročníku Dnů lidové architektury, tentokrát pořádaných ve Středočeském kraji, se uskutečnilo v sobotu v Národopisném muzeu Slánska v Třebízi. V rámci této akci nabídlo muzeum v sobotu i v neděli bohatý program. Zakončení se zúčastnili významní hosté včetně náměstka ministra kultury Vlastislava Ourody, zástupců Národního památkového ústavu, Kotěrova centra architektury nebo také Přemyslovských středních Čech. Nechyběli samozřejmě ani iniciátoři celé akce Oldřich Janota a Pavel Bureš.
/HISTORIE/ Nárožní renesanční dům U Bílého koníčka na Dolním náměstí pochází z 16. století a představuje ukázku měšťanské architektury, chráněnou jako kulturní památku.
Už sedmnáctý ročník Festivalu židovské kultury Ha-Makom Holešov, který je zároveň nejstarším festivalem takového formátu v Česku, začíná už v úterý 25. července. Podtitul letošního ročníku zní Židé v umění a architektuře, čemuž je přizpůsoben celý program, který by měl být podle pořadatelů zase lepší, než v předchozích letech.
Veselí nad Moravou - Dominanta historického náměstí ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku, chrám svatého Bartoloměje, nabídne zvelebený interiér. Uvnitř barokní památky znovu zazáří osmimetrový hlavní oltář, který čeká restaurování. „Pomalu jsme dali dohromady náměstí a dáváme také kostel. Nyní se snažíme dát do pořádku s římskokatolickou farností a dotacemi z ministerstva kultury jeho ne úplně vyhovující interiér,“ řekl veselský starosta Miloš Kozumplík.
Praha - Většina z velkých prvorepublikových architektů své povolání brala téměř jako poslání a rozhodnutí vydat se touto cestou učinili obvykle již v raném věku. U architekta Františka Alberta Libry to ale bylo trochu jinak.
V Čelákovicích u Prahy se začne stavět další depozitární hala, která bude sloužit sbírkovým předmětům Národního technického muzea. Ty v ní budou po dokončení v roce 2021 uloženy a rovněž konzervovány a digitálně evidovány. Na stavbu haly stát získal peníze z Integrovaného regionálního operačního programu, celkem bude stát 118 milionů.
Praha - V Čelákovicích u Prahy se začne stavět další depozitární hala, která bude sloužit sbírkovým předmětům Národního technického muzea (NTM). Po dokončení v roce 2021 v ní budou uloženy, budou se v ní také konzervovat a digitálně evidovat. Na stavbu haly stát získal peníze z Integrovaného regionálního operačního programu, celkem bude stát 118 milionů. Spolu s vedením muzea stavbu symbolicky zahájí v pátek dopoledne ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), sdělila ve středu mluvčí ministerstva Simona Cigánková.
Rock, blues, folk, taneční hudba i punk v jednom kotli. To jsou barvy multižánrového festivalu Colours of Ostrava, jenž dnes otvírá brány. Má téměř vyprodáno.
Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí na Kolínsku.
Litvínov /FOTO/ – Akademický sochař studoval také v Paříži. Brzy oslaví 86. narozeniny.
Liberec – Přinášíme rozhovor s kurátorem Národního technického muzea Jiřím Hulákem, který se mj. podílel na knize Design v českých zemích 1900–2000.
Ústí nad Labem - Do jednoho z největších a nejslavnějších archeologických časopisů, Antiquity, pronikl Jan Pacina z ústecké fakulty životního prostředí. Za poslední roky se jedná teprve o třetí případ, kdy se českým archeologům podařilo publikovat v tomto prestižním časopisu.
Vysoký Chlumec /FOTOGALERIE/ - Vysokochlumecký skanzen, pobočka Hornického muzea Příbram, v sobotu ožil řemesly – pekař zadělal těsto a upekl chléb, kovář roztopil výheň, do pohybu se dalo mlýnské kolo i vodní pila. Svůj um předváděl tesař, výrobci keramiky, hudebních nástrojů nebo perníkářka. Příjemnou atmosféru navodili zpěváci, tanečníci a muzikanti folklórního souboru z Domažlicka.
Kouřim - Muzeum lidových staveb v Kouřimi měl pro návštěvníky v sobotu 15. července připraven speciální program. Lidé mohli navštívit například komentovanou prohlídku stodoly z Durdic. Prohlídku, která se konala v rámci programu Dnů lidové architektury Středočeského kraje, doprovázel výklad kurátora sbírky lidové architektury Ernesta Fábika.
Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu. Vyrazíte se někam podívat?
Praha - První funkcionalistická vila v Praze, bytovky na Žižkově či gymnázium na Evropské. Nejen tím byl známý Evžen Linhart. Linhart patřil k výrazným prvorepublikovým architektům. Jeho tvorba spadá především do období dvacátých a třicátých let. I přesto, že se aktivně zapojoval do řady architektonických soutěží a prezentoval své návrhy nejen mezi odborným publikem, nakonec realizoval pouhý zlomek navržených staveb.
Vysoký Chlumec /FOTOGALERIE/ - Jedinečnou příležitost prožít den ve vysokochlumeckém skanzenu, podívat se v areálu na vystoupení lidových souborů a vydat se speciálními autobusy za poznávání zajímavých staveb v okolí bude mít veřejnost v sobotu 15. července. Pro zahájení pátého ročníků Dnů lidové architektury bylo vybráno právě Příbramsko. Celý den ve vysokochlumeckém skanzenu přiblížil v rozhovoru Pavel Bureš, člen přípravného týmu z Národního památkového ústavu.
Liberecký kraj, ČR – O Českou cenu za architekturu se v Libereckém kraji letos ucházejí dvě nominovaná díla
Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí na Kolínsku.
Až do listopadu bude odborná porota vybírat deset finalistů soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu, kterou druhým rokem vyhlašuje Česká komora architektů. Při pohledu na nominované stavby je zřejmé, že to nebude snadné rozhodování.
Jihlava – Smysluplně strávit prázdninový čas, poznat nové kamarády a zažít také spoustu legrace. To jsou příměstské tábory pro děti, které i letos nabízí během letních prázdnin mnoho různých organizací.
Volary - Městská galerie ve Volarech zažívá za poslední dva roky nejvýznamnější výstavu, tak zahájil Vít Vavřinec Pavlík předseda Asociace jihočeských výtvarníků, ředitel ZUŠ Volary a radní města vernisáž výstavy bratří Hafnerových.
Železnice - V sobotu 24. června byla v Cafe terasy v Železnici otevřena výstava dřevořezů Jana Macouna. Na otázku kdy poznal, že je umělcem, odpověděl pan mašinfíra Macoun, že když udělal první děti. Což dá se tak vysvětlit, že děti jsou pěkné a úspěšné. Ale i tak, že dětem začal vyřezávat figurky do Betlému. Oboje je pravda. Takové řeči vedly se na otevření výstavy.
Brno /VIZUALIZACE/ – Studentský pár zahradních architektů z brněnské Mendelovy univerzity Nina Krajčírová a Sebastian Loder zvítězil v soutěži vyhlášené firmou Endeka. Soutěžící měli za úkol navrhnout úpravu zahrady starého domu v brněnské Potoční ulici. „Byla to příležitost ukázat, co v nás je,“ říká Krajčírová.
Kulturní památka Kosárna v Karlovicích má novou střechu, je celá ze stylového štípaného šindele.
Hradec Králové - Že hradecké muzeum je exponátem samo o sobě, mohli zjistit návštěvníci z Hradce Králové.
Vysoký Chlumec /OBRAZEM/ – Pro zahájení pátého ročníku Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska byl letos vybrán vysokochlumecký skanzen na Sedlčansku. Slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 15. července v 11 hodin. Muzeum lidových staveb ve Vysokém Chlumci, které je pobočkou Hornického muzea Příbram, se stane výchozím bodem Putování za lidovými stavbami středního Povltaví.
Ministerstvo kultury prohlásilo skříňku na barometr, která se nacházív krnovském parku Bedřicha Smetany, kulturní památkou. Stalo se tak z podnětu Národního památkového ústavu v Ostravě a za souhlasu města Krnova jako vlastníka této drobné stavby.
Benešov /FOTOGALERIE/ - Někomu se líbí, jinému připadá vyčpělé, bez ducha. Dalším je podoba Masarykova náměstí a jeho blízkého okolí naprosto lhostejná. Tak to bylo, je a vždycky bude.
/HISTORIE/ Nedílnou součást opavské části Kateřinky naleznete v ulici Vrchní. Jedná se o budovu, která původně sloužila jako statek. Momentálně ji využívají soukromé firmy.
Louny – Zájemci si půjdou v úterý prohlédnout unikátní Kotěrovu kolonii.
Liberecký kraj – Již počtvrté proběhnou napříč celým Libereckým krajem Dny lidové architektury. V letošním roce mohou zájemci o umění navštívit na čtrnáct různých objektů ve všech okresech kraje.
Doupě – Návštěvníci hradu Roštejn na Telčsku se o druhém červencovém víkendu přenesou do čtrnáctého století. V té době byl hrad založen, podle pověsti ho za jedinou noc postavil sám čert.
Karlovarský kraj - Všem lidem, kteří mají rádi památky a především barokní architekturu, může jejich letní cestování po regionu zpestřit sbírání samolepek. A to v rámci letní turistické soutěže, kterou připravil Karlovarský kraj.
Klášter - O víkendu začaly mimořádné prohlídky zámku Zelená Hora.
Karlovy Vary - Součástí doprovodného programu mezinárodního filmového festivalu je už posedmnácté Festival uměleckého skla Glassfest. Hlavní hvězdou výstavy ve Vřídelní kolonádě je světoznámý umělec Jiří Šuhájek.
Žebrák /FOTOGALERIE/ - O hvězdárnu v Žebráku je velký zájem. Návštěvnost rok od roku stoupá a kapacita současných prostor je nedostačující. Město proto ve spolupráci se zástupci hvězdárny nechalo vypracovat projekt na stavbu nového multifunkčního centra.
ANKETA / Čtyřicítka přítomných se minulou středu setkala na prvním veřejném zasedání ohledně strategického plánu města.
Zlínský Obchodní dům Prior se k 1. červenci 2017, po osmdesáti letech existence, uzavře veřejnosti. Ale jen na rok. Známou baťovskou stavbu, která patří k dominantám Zlína, čeká rozsáhlá rekonstrukce, která jí vrátí původní vzhled a vtiskne novou, moderní náplň.
Zlínský Obchodní dům Prior se k 1. červenci 2017, po osmdesáti letech existence, uzavře veřejnosti. Ale jen na rok. Známou baťovskou stavbu, která patří k dominantám Zlína, čeká rozsáhlá rekonstrukce, která jí vrátí původní vzhled a vtiskne novou, moderní náplň.
Bohaté dědictví moderní architektury dvacátého století ve městech a regionech Zlínského kraje: právě to představí výstava, která poslední červnový den začíná v chodbách prvního patra zámku v Holešově.
Historickou budovu nabídne vedení České pošty k prodeji. Lidé by v ní rádi měli úřad, část univerzity nebo sídlo firmy.
Praha/GALERIE/ - Funkcionalistická osada na Babě, Palác Adria či kubistická černobílá cukřenka. To je jen hrstka děl, kterými je známý Pavel Janák.
Jičínsko - Na otázku kdy poznal, že je umělcem, odpověděl pan mašinfíra Honza Macoun že když udělal první děti. Což dá se tak vysvětlit, že děti jsou pěkné a úspěšné. Ale i tak, že dětem začal vyřezávat figurky do Betlému. Oboje je pravda. Takové řeči vedly se na otevření výstavy jeho dřevořezů v sobotu 24. června v Cafe terasy v Železnici.
Brno – Smuteční síň na židenickém hřbitově od brněnského architekta Ivana Rullera nakonec zbourání nepotká. Brněnští radní v úterý odvolali šest let staré rozhodnutí, podle kterého měly demoliční stroje síň srovnat se zemí. „Dotázali jsme se odborníků na architekturu a jejich posudky nám dokázaly vysokou architektonickou hodnotu síně. Připravíme plány na rekonstrukci budovy. V budoucnu bude znovu sloužit svému původnímu účelu," řekl náměstek primátora Martin Ander.
Klášter – Široký 2,4 metru, vysoký šest, ze zrcadlového nerezu a symbolizující strom života a poznání. Tak vpadá nový oltář v kostele na zámku Zelená Hora z dílny sochaře Václava Česáka. Zasadil do něj sochu zelenohorské madony, již vytvořil před dvěma lety, celé dílo v neděli představí veřejnosti při slavnostní mši.
ANKETA/ - Nově instalovaná venkovní výstava Sochy v zahradě měla teprve v Kroměříži vernisáž teprve v pátek, už den předtím se ale proti ní zvedla vlna odporu na sociálních sítích. Jedná se přitom mnohdy o velmi cenná díla předních českých sochařů.
14|15 BAŤŮV INSTITUT připravuje projekt komentovaných prohlídkových tras autobusem „Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína". Prohlídky budou již brzy nabízeny školám, hotelům a dalším organizacím v cestovním ruchu. První předváděcí jízda se uskutečnila ve středu.
České Budějovice - Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Jižní Čechy pohádkové srdečně zvou všechny zájemce na tradiční akci "Poznávání za úplňků".