Před šesti lety jsem se s rodinou a přáteli vracel z výletu ve Slovenském ráji. Když jsme projížděli obcí Hrabušice, mé dojmy z krásné přírody na chvíli přebil úžas z domu vedle hlavní silnice. Upadající stavba, jejíž architektura se zcela vymyká architektuře obce, dál hrdě chátrá a čeká na kupce.
Praha - Josef Gočár patří mezi představitele silné generace architektů narozených ještě na konci devatenáctého století. Společným rysem jejich tvorby je, že za svého života vystřídali hned několik architektonických stylů.
Benešov – Stojí poměrně krátce, jen několik málo desítek let. A přesto se bude brzy poroučet k zemi. Řeč je o objektu v lokalitě Na Blátě, oficiálně ve Vnoučkově ulici, který veřejnost zná spíš jako tržnici.Svému účelu objekt, který kdysi, před přestavbou na tržnici sloužil jako automobilové dílny, už ale řadu let, neslouží.
Brno /VIZUALIZACE, ANKETA/ – Stezka nad vysokou trávou, stůl s jednou nohou kratší i židle rozeseté pod korunami ovocných stromů – tak by podle studentů architektury a výtvarného umění mohl vypadat park v brněnských Židenicích. Připomene tamního rodáka a spisovatele Bohumila Hrabala.
HLASUJTE V ANKETĚ / Vitríny, vývěsky, plachty nebo „áčka" by postupně měly zmizet z městské památkové zóny v Uherském Hradišti. Město tak chce regulovat reklamu v centru metropole Slovácka a zbavit se tak zvaného grafického smogu.
Po stopách hranických Židů se mohou zájemci vypravit s průvodcem v rámci komentované Židovské prohlídky. Vždy se vychází z Turistického informačního centra a prohlídka stojí třicet korun.
Brtnice, Telč - Historický dům v Palackého ulici v Telči, který je v těsné blízkosti pohádkového náměstí, prošel v posledních letech celkovou rekonstrukcí. Jde o rozlehlý objekt v těsné blízkosti kostela a věže svatého Ducha. Dům vlastní Pavel Jerie, památkář, který se o obnovu domu velkou měrou zasadil.
Praha - Kubismus se stal svého času celoevropským fenoménem, zejména v malířství a sochařství. Na našem území však pronikl i do architektury, což je dodnes světový unikát.
Tachov – Žáci Základní školy Kostelní v Tachově se zapojili do mezinárodního, výtvarně–architektonického projektu s názvem Hravý architekt 2017 – Hraví stavitelé chrámů.
Praha - Do druhého ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo o polovinu méně projektů než v úvodním roce. Soutěžit přitom mohou stejně jako loni stavby vzniklé za uplynulých pět let. Druhému ročníku dominují novostavby na úkor rekonstrukcí, zatímco loni soutěžilo a oceněno bylo rekonstrukcí velké množství. Letošní hvězdou je podle mezinárodní poroty Jihomoravský kraj, který je v nominacích zastoupen desetkrát. Celkem 42 nominací v pondělí pořadatelé vyhlásili v kulturní zóně Pragovka v pražských Vysočanech. V listopadu z nich vzejde desítka finalistů a jeden hlavní vítěz.
Děčín – Děčínská radnice nechá opravit unikátní vyhlídku Elbwarte stojící na hřebeni nad údolím Labe. Vyhlídka Labská stráž, někdy zvaná také původním jménem Elbwarte, stojí na hřebenu Kvádrberku.
Rokytnice v Orlických horách - „Arménie - země hor, klášterů a vína" je název výstavy fotografií Robina Böhnishe, která byla v pátek zahájena v expozici Muzea Orlických hor Sýpka.
Brno - Věřící i nevěřící lidé se setkali v pátek večer v chrámech a kostelích po celé republice při devátém ročníku Noci kostelů. V Brně a okolí bylo otevřených celkem šestašedesát svatostánků.
Praha - Fotografie pražské Rothmayerovy vily, známé modernistické památky, vystavuje ode dneška nedávno zřízené Studijní a dokumentační centrum Norbertov. To se nachází nedaleko slavné Müllerovy vily ve Střešovicích a má seznamovat veřejnost s moderní architekturou i životním stylem. Fotograf Martin Polák dokumentoval Rothmaeyrovu vilu od roku 2014, kdy přešla do správy Muzea hlavního města Prahy.
Hulice – Stavbu Vodního domu ocenili odborníci. Dům se stal jednou z 35 realizací, vybraných k publikování v ročence Česká architektura 2015-2016. Ta každoročně mapuje aktuální situaci a vývoj architektury v Čechách.
Domažlice – Ještě v tomto týdnu mohou zájemci zhlédnout výstavu výtvarných prací žáků druhého stupně základní školy v ulici Msgre B. Staška v lapidáriu Chodského hradu.
Liberec – V rámci festivalu Mateřinka 2017, který každoročně představí profesionální loutková divadla zaměřená pro děti, uvidíme také jednu unikátní výstavu. Magie loutek vzdáleného Orientu má podtitul Divadlo zrozené z vody – vietnamské vodní loutkové divadlo. Dlouhý, ale lákavý název patří výstavě, která se otevře návštěvníkům vernisáží ve středu 7. června v Severočeském muzeu.
Pardubice – Poradní tým architektů zvučných jmen, jehož cílem je usměrňovat rozvoj areálu pardubického zámku, má za sebou první schůzku. Tým tvoří význačné osobnosti architektonické scény u nás – Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Petr Všetečka.
Děčínsko - Vycházky po Rumburku za barokní architekturou, dětský den a jarmark v Lipové nebo nová turistická trasa v národním parku. Přečtěte si přehled událostí na Děčínsku.
Brno – Brněnský Bronx, střed města, možnou podobu areálu Zbrojovky nebo Jižní centrum očima studentů architektury z fakulty architektury Vysokého učení technického ukazuje nová výstava Studenti pro Brno. Od pondělí je k vidění v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí.
Slaný - Ve Slaném mají občané rozhodnout o podobě slaného pramene. Názory na jeho budoucnost se různí. Někteří jsou pro přestavbu do moderního vzhledu, jiní dávají přednost zachování architektury, která zde stojí již více než 100 let. Jedním ze zastánců citlivé opravy stávající podoby pramene je i uvolněný člen rady města Slaný Pavel Bartoníček. Zastává názor, že stavby, které prověřil čas, bychom měli opravovat, udržovat a nepřemýšlet o jejich bourání. Zvláště, když je oprava a pravidelná údržba levnější než nová výstavba.
Plzeň – Pod poničenou fasádou byly objeveny sto let staré reklamní nápisy. Plzeňský výtvarník Libor Žižka je zrestauroval a nyní se za nimi každý otáčí.
Přestože Michal Vondruška žije už roky v Brně a vyučuje na jedné z pražských vysokých škol, do rodné Kroměříže se vrací každý týden: a to nejen proto, že tam vlastní kavárnu. Jako kroměřížský patriot a milovník historické architektury velkou část svého vlastního majetku investoval do historických budov právě v Kroměříži.
Karlovy Vary - V Karlových Varech jako by všechno dosluhovalo. Po vypuštěném bazénu u Thermalu, impotentním pramenu Vřídla předsunutého před kolonádu a opravách před lety zrekonstruované Masarykovy třídy přichází na řadu promenáda na Staré louce přesně uprostřed lázeňské zóny.
Broumov - Dokouřeno. Posledním květnovým dnem vešel v platnost tzv. protikuřácký zákon. Lidé jsou většinou srozuměni s tím, že zakazuje kouření u dětských hřišť, na sportovištích nebo na zastávkách, ale nejvíce kverulují nad zákazem kouření v restauracích, hospodách a barech.
Benešov - Je Benešov vesnicí nebo městem? Jakkoliv se benešovským patriotům může tahle otázka zdát nepatřičná, probírali ji při poslední veřejné schůzi městští zastupitelé. Důvod k takové polemice byl jednoduchý. Májka uprostřed centrálního Masarykova náměstí.
Národní památkový ústav v Ostravě vydal publikaci s názvem Odboje 1941/1. Obnova památky moderní architektury. Křest se uskuteční v pondělí 5. června od 17 hodin v přednáškovém sále NPÚ v ulici Odboje 1.
Horšovský Týn – V minulém týdnu byla slavnostní vernisáží zahájena tradiční retrospektivní výstava, na které žáci ZŠ Horšovský Týn již podesáté představují veřejnosti svou činnost při hodinách výtvarné výchovy v končícím školním roce.
Telč - Patrimonium pro futuro, tak se jmenuje národní soutěž, do které Národní památkový ústav (NPÚ) v Telči nominoval za Kraj Vysočina komplexní obnovu domu v Palackého ulici 29 v Telči. Jde o rozlehlý objekt v těsné blízkosti kostela a věže svatého Ducha u historického centra.
Praha – Jak se stavělo dříve a jak se může stavět dnes? To jsou témata, k nimž ve středu zazní mnoho zajímavého v prostorách Nuselské radnice. Od deváté hodiny se tam konají přednášky o udržitelné architektuře se zaměřením na adaptaci budov, použití přírodních materiálů a využití zeleně; pozornost bude věnována i takzvaným pasovním budovám. Za spolek Ekodům účastníky provedou programem architekti Aleš Brotánek a Jan Márton.
Náměšť nad Oslavou – V květnu začaly rozsáhlé opravy dvou částí hlavní zámecké budovy v Náměšti nad Oslavou. Státní zámek projde během letošního a příštího roku rekonstrukcí za více než patnáct milionů korun.
Liberec /ROZHOVOR/ – Liberec žije v poslední době architekturou. Architektonickou soutěž na nový autobusový terminál vyhrál liberecký architekt Petr Stolín. Okolo jeho návrhu se strhla diskuze, nejvíce ve stylu líbí – nelíbí. Určitě není od věci, zeptat se autora návrhu, architekta Petra Stolína na architekturu nejen týkající se autobusového nádraží, ale i celkově situace v Liberci.
Tábor - Odesláno. Dva studenti stavebního oboru na táborské průmyslovky, Mikuláš Ott a Kristýna Nováková, se podruhé zapojili do soutěže Stavby z vlnité lepenky.
Karlovy Vary - Územní plánování, architekturu a urbanismus, řešení veřejného prostoru, ale také komunikaci mezi jednotlivými resorty magistrátu i administrativu, to vše bude mít na starosti Kancelář architekta města.