Kreativ

ŠTÍTEK: architektura

Vsadili na městského architekta

Žďár nad Sázavou, Jihlava – Klasik moderní architektury Adolf Loos, brněnský rodák, před více než sto lety konstatoval: „Dům se musí líbit všem, na rozdíl od uměleckého díla, které se nemusí líbit vůbec nikomu." A na tom, že se dům, budova či celý soubor budov lidem líbí (či nelíbí), má největší zásluhu (či vinu) právě architekt.

Vsadili na městského architekta

Žďár nad Sázavou, Jihlava - Klasik moderní architektury Adolf Loos, brněnský rodák, před více než sto lety konstatoval: „Dům se musí líbit všem, na rozdíl od uměleckého díla, které se nemusí líbit vůbec nikomu." A na tom, že se dům, budova či celý soubor budov lidem líbí (či nelíbí), má největší zásluhu (či vinu) právě architekt.

Světová architektura: světlo do plechu

Ze silnice je tenhle dům zvláštní na mnoho způsobů. Tvarem i obložením falcovým plechem. Ano, je netradiční, je moderní a je plný světla. A to byl účel.

Dana Hábová: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - Překladatelka Dana Hábová je svému rodnému městu věrná, celý život bydlí v Petrské čtvrti, i když na třech různých adresách. Veřejnosti je známa především jako pohotová tlumočnice s nezaměnitelným hlasem, která zprostředkovala českým televizním divákům například přímé přenosy z války v Perském zálivu či udílení cen Grammy. Z angličtiny překládá prózu i filmové podtitulky, v současnosti se ovšem nejvíce zabývá dramatickými texty a divadlem. A také se s láskou věnuje svému rok a půl starému vnoučkovi Toníkovi.

Architekti chtějí prohlásit Parkhotel za kulturní památku

Praha - Ministerstvo kultury (MK) se bude zabývat tím, zda by pražský Parkhotel v Holešovicích měl být kulturní památkou. Návrh na to, aby se jí stavba z 60. let 20. století stala, podali odborníci z Fakulty architektury ČVUT. „Toto sdělení zveřejňujeme mimo jiné z důvodu, že jinak nelze dohledat informace o tom, které stavby jsou právě na zápis za nemovitou kulturní památku navrženy, a je o nich vedeno řízení," sdělila v pondělí médiím Klára Brůhová z Ústavu teorie a dějin architektury zmíněné fakulty.

Návštěva interiéru: vídeňská klasika

Pojďme se spolu podívat do bytu ve Vídni, kde nebylo možné udělat žádnou velkou změnu. První patro velké vily z devatenáctého století tak v sobě ukrývá kompletně zrekonstruovaný byt v jednoduchém klasickém i moderním stylu.

Městským architektem se stal Jaroslav Hulín

Třebíč - Třebíč má městského architekta. Stal se jím místní rodák Ing. arch. Jaroslav Hulín. „Pro Třebíč začne pracovat 3. dubna na základě smlouvy o konzultační a poradenské činnosti v oblastech architektury a urbanismu, v rozsahu dvou pracovních dnů týdně," oznámila mluvčí města Irini Martakidisová.

Zámek Kačina se připravuje na návštěvnickou sezónu 2017

Letošní sezona na zámku Kačina bude doslova pohádková. Kromě prohlídek zámeckých interiérů se návštěvníci mohou těšit na netradiční „Prohlídky s duchem Rudlou" či letní „Pohádkovou Kačinu". Začátek sezony zde navíc otevírá výstava Království včel.

Jak vybrat kuchyňského robota (I.)

Kuchyňský robot je pomocníkem v kuchyni vpravdě nedoceněným. Přitom uspoří tolik namáhavé práce, jako málokterý jiný spotřebič. Vybrat ten správný je proto více než důležité.

Kateřina Bečková, kurátorka historických sbírek Muzea hl. m. Prahy

Paní Kateřina je kurátorka historických sbírek v Muzeu hlavního města Prahy. Má na starosti historické fotografie a Langweilův model Prahy. V rámci své práce se zabývá stavebními proměnami Prahy v 19. a 20. století. A to zejména v souvislosti s tématem „zmizelé Prahy".

Antonie Jankovcová, umělecká výtvarnice

Antonie Jankovcová se narodila se v roce 1943. Vystudovala střední sklářskou školu v Železném Brodě a VŠUP v Praze v ateliéru prof. Stanislava Libenského a doc. Václava Plátka.

Návštěva zahrady: Pravidlo krásného výhledu

Když zahradu, tak romantickou, nostalgickou s odkazem na českou klasiku. Kde poroste kromě okrasných stromů a keřů také něco na zub. A pokud možno s výhledy do krajiny a chráněnou před pohledy z ulice.

Malíř František Květoň vystavuje ve Zvonici na Soláni

Výtvarná díla zlínského malíře Františka Květoně jsou od soboty k vidění v galerii Informačního centra Zvonice na Soláni. Díla upoutají především barevností, neobvyklým pojetím plochy a vzájemným propojením malířského plátna s téměř meditativním postojem autora.

Zahraniční architektura: Maximalizovat výhled

Dům postavený v sedmdesátých letech v Anglii nebyl zrovna synonymem pohostinnosti. Byl tmavý, nevlídný. Nová majitelka to chtěla změnit, zvlášť když měla k dispozici úžasné výhledy.

Hrady a zámky otevírají brány

Orlickoústecko, Svitavsko – Komnaty, tajemná sklepení, hladomorny, honosné sály či strážné věže se na Orlickoústecku a Svitavsku již brzy po dlouhé zimní přestávce otevřou svým návštěvníkům. Kde už své brány hrady a zámky otevřely? A co nového si chystají na své letošní premiéry ty, co otevírají teprve v následujících dnech?

Ve Žďáře vzniká fotoklub. Bude se jmenovat Vysočina

Žďár nad Sázavou - Nový fotoklub s názvem Vysočina právě ve Žďáře zakládají amatérští fotografové Antonín Vystrčil a Pavel Juráček. „Ve Žďáře fotoklub není. Chtěli jsme to změnit, a tak jsme se rozhodli a klub založili," řekl Antonín Vystrčil ze Žďáru. „Rádi bychom pozvali další nadšence pro fotografování, aby se stali jeho členy," dodal Vystrčil.

Mateřská škola v Dobříni se stala centrem setkávání

Dobříň – Zdejší mateřská škola V Zátiší se stala v architektuře školských zařízení synonymem. Po jejím dokončení se stavba dostala na české i světové architektonické portály z Evropa až do New Yorku či Japonska.

Ve Žďáře vyvrcholí Santiniho barokní slavnosti

Žďár nad Sázavou - Letos se setkávají dvě mimořádné příležitosti k prezentaci barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Rok 2017 je celostátně vyhlášen Rokem českého baroka a také se slaví 340 let od Santiniho narození.

Výstava umělců Ciglera a Motyčky nabízí dialog s návštěvníky

Praha - V pražské DSC Gallery ve středu zahájili výstavu s názvem Dialog dlouholetého tandemu umělců Václava Ciglera a Michala Motyčky. Expozice představující nové prostorové instalace a skleněné předměty potrvá do 21. dubna. Výtvarník a sklářský vizionář Cigler ve spolupráci s architektem Motyčkou na ni díky vizuálním a světelným prostředkům pozměňují prostorové vnímání návštěvníků.

V Čáslavi přednášel Aleš Pospíšil

Čáslav – „Sedlec s podtitulem příběh podivuhodného místa Kutné Hory" byl název přednášky Aleše Pospíšila, kterou zorganizoval Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská".

Studenti vypracují pro Turnov návrhy na využití nivy Jizery

Turnov - Město chce zvelebit nivu řeky Jizera, jež protéká městem. Prostor by měl být atraktivnější pro místní i turisty. Projekt je teprve na začátku. Město si nejprve nechá vypracovat studii využití nivy od studentů architektury univerzity v Liberci. Oznámil to starosta Tomáš Hocke.

Architekt Pavel Janák se narodil před 135 lety

Praha - Architekt Pavel Janák, který se narodil před 135 lety, 12. března 1882 v Praze, patří k nejvýraznějším představitelům české meziválečné architektury. K jeho nejznámějším dílům patří například výrazné krematorium v Pardubicích, známé z filmu Juraje Herze Spalovač mrtvol, funkcionalistický hotel Juliš na pražském Václavském náměstí či Libeňský most v Praze.