Žďár nad Sázavou, Jihlava – Klasik moderní architektury Adolf Loos, brněnský rodák, před více než sto lety konstatoval: „Dům se musí líbit všem, na rozdíl od uměleckého díla, které se nemusí líbit vůbec nikomu." A na tom, že se dům, budova či celý soubor budov lidem líbí (či nelíbí), má největší zásluhu (či vinu) právě architekt.
Žďár nad Sázavou, Jihlava - Klasik moderní architektury Adolf Loos, brněnský rodák, před více než sto lety konstatoval: „Dům se musí líbit všem, na rozdíl od uměleckého díla, které se nemusí líbit vůbec nikomu." A na tom, že se dům, budova či celý soubor budov lidem líbí (či nelíbí), má největší zásluhu (či vinu) právě architekt.
Dukovany - Přírodu, architekturu, ale hlavně hvězdnou oblohu fotí třebíčský rodák Marián Runkas. Jeho fotografie je možné shlédnout do konce května ve vstupní hale dukovanské elektrárny kdykoliv a zcela zdarma.
Ze silnice je tenhle dům zvláštní na mnoho způsobů. Tvarem i obložením falcovým plechem. Ano, je netradiční, je moderní a je plný světla. A to byl účel.
Praha - Překladatelka Dana Hábová je svému rodnému městu věrná, celý život bydlí v Petrské čtvrti, i když na třech různých adresách. Veřejnosti je známa především jako pohotová tlumočnice s nezaměnitelným hlasem, která zprostředkovala českým televizním divákům například přímé přenosy z války v Perském zálivu či udílení cen Grammy. Z angličtiny překládá prózu i filmové podtitulky, v současnosti se ovšem nejvíce zabývá dramatickými texty a divadlem. A také se s láskou věnuje svému rok a půl starému vnoučkovi Toníkovi.
Karlovy Vary – Péče o kolonády, prameny a parky, o infrastrukturu a lázeňskou architekturu, to vše stojí Karlovy Vary desítky milionů korun ročně a náklady na údržbu rok co rok stoupají.
Praha - Ministerstvo kultury (MK) se bude zabývat tím, zda by pražský Parkhotel v Holešovicích měl být kulturní památkou. Návrh na to, aby se jí stavba z 60. let 20. století stala, podali odborníci z Fakulty architektury ČVUT. „Toto sdělení zveřejňujeme mimo jiné z důvodu, že jinak nelze dohledat informace o tom, které stavby jsou právě na zápis za nemovitou kulturní památku navrženy, a je o nich vedeno řízení," sdělila v pondělí médiím Klára Brůhová z Ústavu teorie a dějin architektury zmíněné fakulty.
Neratovice – Pořádný poprask mezi neratovickými občany způsobila inventarizace neboli kvalitativní zhodnocení dřevin, které je součástí kategorizace veřejné zeleně.
Krakovec – Přestože je hrad Krakovec nejmenším z hradů Křivoklát a Karlštejn, které patří geograficky do přemyslovského královského hvozdu, nabízí tuto sezonu pěknou řádku akcí i zajímavostí.
Jediná národní kulturní památka na území Uherského Hradiště prochází v těchto dnech výraznými změnami. V archeologické lokalitě Sadská výšina však podle některých tamních obyvatel dochází až k přehnaně intenzivnímu odstraňování dosavadní zeleně.
Pojďme se spolu podívat do bytu ve Vídni, kde nebylo možné udělat žádnou velkou změnu. První patro velké vily z devatenáctého století tak v sobě ukrývá kompletně zrekonstruovaný byt v jednoduchém klasickém i moderním stylu.
Třebíč - Třebíč má městského architekta. Stal se jím místní rodák Ing. arch. Jaroslav Hulín. „Pro Třebíč začne pracovat 3. dubna na základě smlouvy o konzultační a poradenské činnosti v oblastech architektury a urbanismu, v rozsahu dvou pracovních dnů týdně," oznámila mluvčí města Irini Martakidisová.
/FOTOGALERIE/ Veřejnost se poprvé v historii mohla podívat na ochozy a na půdu Střeleckého domu v Krnově. Víte, proč tato slavná stavba nemá kotelnu ve sklepě, ale na půdě?
Letošní sezona na zámku Kačina bude doslova pohádková. Kromě prohlídek zámeckých interiérů se návštěvníci mohou těšit na netradiční „Prohlídky s duchem Rudlou" či letní „Pohádkovou Kačinu". Začátek sezony zde navíc otevírá výstava Království včel.
Liberec - /GALERIE, ROZHOVOR/ Severočeské muzeum přichází s výstavou skla vynikajících litevských sklářů. Rozhovor s umělci a kurátorem se přímo nabízel.
Karlovy Vary – Karlovarský symfonický orchestr uvede v pátek 31. března v Lázních III (původně se měl konat v Grandhotelu Ambassador Národní dům) koncert, na němž zazní Šostakovičův Koncert pro housle a orchestr a moll a suita Šeherezáda Rimského-Korsakova.
Kuchyňský robot je pomocníkem v kuchyni vpravdě nedoceněným. Přitom uspoří tolik namáhavé práce, jako málokterý jiný spotřebič. Vybrat ten správný je proto více než důležité.
Most /ROZHOVOR, ANKETA/ - Chystá se rekonstrukce kulturního domu Repre. Náklady se odhadují až na 400 milionů korun. Letos má začít vznikat projektová dokumentace.
Paní Kateřina je kurátorka historických sbírek v Muzeu hlavního města Prahy. Má na starosti historické fotografie a Langweilův model Prahy. V rámci své práce se zabývá stavebními proměnami Prahy v 19. a 20. století. A to zejména v souvislosti s tématem „zmizelé Prahy".
Antonie Jankovcová se narodila se v roce 1943. Vystudovala střední sklářskou školu v Železném Brodě a VŠUP v Praze v ateliéru prof. Stanislava Libenského a doc. Václava Plátka.
Velké Meziříčí – „Do skauta jsem vstoupil 16. května 1945," řekl bez jakéhokoliv zaváhání 83letý Jiří Soukup. Byl jedním z účastníků XV. valného sněmu Junáka – českého skauta, který se konal ve Velkém Meziříčí.
Dolní Věstonice, Pavlov – Novinky v pavlovském Archeoparku i brzy otevřenou archeostezku vedoucí do Dolních Věstonic. To nachystalo pro turisty Regionální muzeum v Mikulově.
Když zahradu, tak romantickou, nostalgickou s odkazem na českou klasiku. Kde poroste kromě okrasných stromů a keřů také něco na zub. A pokud možno s výhledy do krajiny a chráněnou před pohledy z ulice.
Zájemci o zelenou střechu se nejvíce zajímají o to, jakou trvanlivost má. Nebude jí zatékat během pár let? Bude, pokud to firma neudělá pořádně. Nebude, když ji dotáhnou do detailu.
Výtvarná díla zlínského malíře Františka Květoně jsou od soboty k vidění v galerii Informačního centra Zvonice na Soláni. Díla upoutají především barevností, neobvyklým pojetím plochy a vzájemným propojením malířského plátna s téměř meditativním postojem autora.
Dům postavený v sedmdesátých letech v Anglii nebyl zrovna synonymem pohostinnosti. Byl tmavý, nevlídný. Nová majitelka to chtěla změnit, zvlášť když měla k dispozici úžasné výhledy.
Orlickoústecko, Svitavsko – Komnaty, tajemná sklepení, hladomorny, honosné sály či strážné věže se na Orlickoústecku a Svitavsku již brzy po dlouhé zimní přestávce otevřou svým návštěvníkům. Kde už své brány hrady a zámky otevřely? A co nového si chystají na své letošní premiéry ty, co otevírají teprve v následujících dnech?
/HISTORIE/ Od odborníků na architekturu a urbanismus slýcháme nářky, že se Krnov v posledních desetiletích rozvíjel nekoncepčně až chaoticky. Letos uplyne padesát let od největší architektonické soutěže.
Přerov nad Labem – Letošní návštěvnická sezona v přerovském skanzenu, která byla zahájená v sobotu, je jubilejní. Skanzen bude otevřený tisícům návštěvníků už po padesáté!
Žďár nad Sázavou - Nový fotoklub s názvem Vysočina právě ve Žďáře zakládají amatérští fotografové Antonín Vystrčil a Pavel Juráček. „Ve Žďáře fotoklub není. Chtěli jsme to změnit, a tak jsme se rozhodli a klub založili," řekl Antonín Vystrčil ze Žďáru. „Rádi bychom pozvali další nadšence pro fotografování, aby se stali jeho členy," dodal Vystrčil.
Dobříň – Zdejší mateřská škola V Zátiší se stala v architektuře školských zařízení synonymem. Po jejím dokončení se stavba dostala na české i světové architektonické portály z Evropa až do New Yorku či Japonska.
Žďár nad Sázavou - Letos se setkávají dvě mimořádné příležitosti k prezentaci barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Rok 2017 je celostátně vyhlášen Rokem českého baroka a také se slaví 340 let od Santiniho narození.
Praha - V pražské DSC Gallery ve středu zahájili výstavu s názvem Dialog dlouholetého tandemu umělců Václava Ciglera a Michala Motyčky. Expozice představující nové prostorové instalace a skleněné předměty potrvá do 21. dubna. Výtvarník a sklářský vizionář Cigler ve spolupráci s architektem Motyčkou na ni díky vizuálním a světelným prostředkům pozměňují prostorové vnímání návštěvníků.
Čáslav – „Sedlec s podtitulem příběh podivuhodného místa Kutné Hory" byl název přednášky Aleše Pospíšila, kterou zorganizoval Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská".
Benešov - Třídenní workshop v Benešově mají za sebou studenti architektury ČVUT Praha. Ti prošli městem s cílem získat informace o prostoru vhodném pro budoucí možnou změnu.
Turnov - Město chce zvelebit nivu řeky Jizera, jež protéká městem. Prostor by měl být atraktivnější pro místní i turisty. Projekt je teprve na začátku. Město si nejprve nechá vypracovat studii využití nivy od studentů architektury univerzity v Liberci. Oznámil to starosta Tomáš Hocke.
Praha - Architekt Pavel Janák, který se narodil před 135 lety, 12. března 1882 v Praze, patří k nejvýraznějším představitelům české meziválečné architektury. K jeho nejznámějším dílům patří například výrazné krematorium v Pardubicích, známé z filmu Juraje Herze Spalovač mrtvol, funkcionalistický hotel Juliš na pražském Václavském náměstí či Libeňský most v Praze.