Praha - Architekt Pavel Janák, který se narodil před 135 lety, 12. března 1882 v Praze, patří k nejvýraznějším představitelům české meziválečné architektury. K jeho nejznámějším dílům patří například výrazné krematorium v Pardubicích, známé z filmu Juraje Herze Spalovač mrtvol, funkcionalistický hotel Juliš na pražském Václavském náměstí či Libeňský most v Praze.
Praha - Budova telefonní ústředny v pražských Dejvicích u hotelu Diplomat se začala demolovat. Na jejím místě má vyrůst kancelářský objekt. Ústředna byla dílem autorského týmu, jehož členem byl Václav Aulický, autor známé pražské televizní věže na Žižkově. Ohrožen demolicí je také další komplex, na jehož vzniku se podílel, budovy bývalého Trangasu na Vinohradech. "Chápu to, ale jsem smutný," řekl ve čtvrtek Aulický k demolici ústředny.
Hradec Králové - Přijměte pozvání na vernisáž výstavy při příležitosti konference Fenomén Východočeské loutkářství (uskuteční se v pátek 10. března v hradeckém Aldisu). Slavnostní zahájení výstavy Česká loutka 3x jinak proběhne již ve čtvrtek 9. března v 17 hodin v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
Zlín - Zlínská společnost HP TRONIC se stane většinovým nájemcem Obchodního domu Prior ve Zlíně. Po rekonstrukci, která má začít na jaře letošního roku, přesune HP TRONIC do prostor této historické baťovské stavby v centru Zlína své administrativní sídlo a zřídí zde také čtyřhvězdičkový wellness hotel.
Břeclavsko – Nadále zemědělské. Konzervativní. A odolávající městskému rázu. Tak si lidé oslovení Břeclavským deníkem Rovnost představují podobu vesnic na Břeclavsku v roce 2050. Redakce se ptala představitelů radnic, odborníků či folkloristů.
Tábor – Festival vína, který potrvá až do 8. dubna a v sobotu ho oficiálně zahájí ochutnávka až 150 druhů vín v hotelu Palcát, dává i letos prostor výtvarníkům. V kavárně Coffee&tee na Tržním náměstí se představí Romana Klečacká.
/FOTOGALERIE/ Devět námětů, jak by se daly využít novojičínské Hückelovy vily, zpracovali studenti čtvrtého ročníku Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Dostanou některé konkrétní podobu?
Za mekku designu je mezi lidmi považována nejčastěji Itálie, ovšem jižanský stát má silného konkurenta na severu – Skandinávie ji v designu dohání a občas se ocitne i před ní.
Kutná Hora /VIZUALIZACE/ - Myšlenka přesunutí autobusového nádraží k vlakové zastávce Kutná Hora – město je stále živá. Nyní byla zpracována studie, která ukazuje, jak by dopravní terminál mohl vypadat a zejména jak by mohl dopravně fungovat.
Praha - S ladností sobě vlastní "proplouvá" s televizními diváky republikou po šumných městech, navrhuje domy či rekonstruuje staré zajímavé objekty. David Vávra, architekt, divadelník, básník a výtvarník, má rád pastelové barvy a kouzlo přítomného okamžiku. Celý život prožil na kilometru čtverečním pražské Dobešky. A ve čtvrtek 9. března oslaví šedesátiny.
V ruinách starého domu na vinicích portugalského Melgaça vyrostl nový dům, který slouží lidem, putujícím za vínem, zákazníkům a partnerům, kteří do vinařství zamíří za poznáním i obchodem.
Špindlerův Mlýn - Cíl, který veřejně deklaroval, se mu podařilo splnit. Herec a architekt David Vávra dojel se svojí pětičlennou hlídkou v běžkařském závodě Krkonošská 70 poslední. „Drželi jsme to, situaci jsme sledovali a nepřipustili, aby to bylo jinak," spokojeně vyprávěl v cíli.
Muzeum města Brna připravilo rozšířené druhé vydání obsáhlé knihy o vile Tugendhat, nejcennější památce moderní architektury ve městě. Publikace nazvaná "Mies v Brně. Vila Tugendhat" vyšla u příležitosti pěti let od znovuotevření stavby po náročné rekonstrukci. Výročí připadlo na přelom února a března.
/HISTORIE/ Pro veřejnost byla před generální rekonstrukcí uzavřena na konci roku 2010 a znovu se otevřela v květnu 2012. Renovace památky z 19. století přišla na téměř 100 milionů korun.
Vyškov – Fotí od patnácti let. Především krajinu a architekturu. Nevyhýbá se však ani sportu a dokumentárním snímkům. Nyní amatérský fotograf Josef Jelínek vystavuje svá díla v galerii Turistického informačního centra ve Vyškově.
Brno /INFOGRAFIKA/ - Na co mohou být Brňané hrdí? Redaktoři Brněnského deníku Rovnost se na to zeptali stovky lidí. Výsledky ukazují, že si lidé nejvíce cení památek, vyzdvihují také systém hromadné dopravy s nočními rozjezdy, přírodu a parky, vysoké školy nebo divadla.
Hradec Králové - Knihovna města Hradce Králové pořádá pro zájemce kromě půjčování knih řadu dalších pozoruhodných aktivit. Stačí nahlédnout do jejího programu akcí pro veřejnost, který každý měsíc vydává.
„Zůstaly tady, co pomníky zašlých věků. Staly se mostem, který nás spojuje s minulostí…". Tímto poutavým přednesem přivítal návštěvníky vernisáže Čestmír Beťák.
Český Krumlov - Z jedenácti uchazečů vybrala komise čtyři žhavé kandidáty. Z nich vyšel jako vítěz devětatřicetiletý architekt Ondřej Busta.Jednohlasný verdikt výběrové komise schválila v pondělí rada města. Ondřej Busta má ateliér v Praze, kde také vyučuje architekturu. Čím zaujal komisi, shrnul deníku místostarosta města Josef Hermann.
Malíř, grafik a sochař Ivan Komárek představí v Krnově kolekci svých prací z let 2012-2016. Pod názvem Siločáry ji najdeme od 4. března do 2. dubna ve výstavních prostorách Městského muzea v Krnově ve Flemmichově vile.
Telč – Máte na půdě výkresy svého prarodiče, který chodil na Zemskou vyšší reálku v Telči? Tak je přineste. Takto zní výzva Knihovny Univerzitního centra v Telči, které na duben chystá výstavu Ukrytá vzpomínka.
Stále zelení velikáni či trpaslíci jsou úžasnou ozdobou nejen parků, ale i mnoha zahrad. V každém ročním období se můžete potěšit jejich dokonalými tvary, které vyniknou buď jako solitéry, nebo jako součást většího celku, např. živého plotu.
Na okraji bulharské obce stojí na nejvyšším místě dům. Zaujme ohromnou hmotou gabionové zdi s jediným otvorem v ní – vjezdem do garáže. Nad touto horou kamene se pak vznáší střecha.
/FOTOGALERIE/ Grafický cyklus křížové cesty z 19. století našla v krovech kostela Nejsvětější Trojice v Klimkovicích historička architektury Lucie Augustínková.
Kromě obecného zákazu imisí obsahuje nový občanský zákoník rovněž přehled zcela konkrétních situací, které mohou v sousedských vztazích nastat, a přináší rovněž řešení, jak se v rámci zákona s těmito situacemi vyrovnat, a nenarušit tak dobré sousedské vztahy.
Teplice - Děčín a Teplice, dvě severočeská města, dva různé pohledy na architekturu. Zatímco v Děčíně vedení města dlouhodobě usiluje o zřízení pozice městského architekta, který by dohlížel na rozvoj města, v nedalekých Teplicích má na tuto pozici zdejší vedení města negativní pohled.
Pokud vás mrzí, že zima už pomalu končí, a jste vášnivými lyžaři, pak byste si měli pořídit nemovitost někde, kde bude o sníh postaráno vlastně celý rok. V Alpách už taková záruka není. Takže nezbývá, než se poohlédnout po severu. Co takhle Laponsko?
Královéhradecko, Jaroměř /FOTO/ - Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, postavený ve stylu amerických a pařížských obchodních domů, se stal národní kulturní památkou.
Milešovka - Kontroverzní architektonickou studii vypracoval ústecký ateliér Archateliér 2000, který zpracoval také návrh hotelové přístavby na Větruši.
Milešovka, Ústí nad Labem - Kontroverzní architektonickou studii vypracoval ústecký ateliér Archateliér 2000, který zpracoval také návrh hotelové přístavby na Větruši.
Hranice – Ulevit dopravě na ulicích plánuje město vybudováním kruhové křižovatky v střetu ulic Tovární, Nová a Nádražní a zrychlit tak průjezd touto křižovatkou.
V Dubaji připravují stavbu výškové budovy, která se bude proměňovat před očima díky otočným prvkům. Dynamický mrakodrap navrhl architekt italského a izraelského původu David Fisher. Jednotlivá patra se budou otáčet velmi opatrně a nebude slyšet žádný zvuk.
Brno – Novou kulturní památkou v pondělí vláda prohlásila Krematorium a kolumbárium na Ústředním hřbitově v Brně. Podle Michala Tomáška, ředitele společnosti Pohřební a hřbitovní služby města Brna, která areál vlastní, to zřejmě prodlouží plánované rekonstrukce areálu.
Brno /TALENTI Z JIHU MORAVY/ – Když jako malá obdivovala výkony české atletky Zuzany Hejnové u televizní obrazovky, netušila ještě, že za pár let budou společně trénovat nebo přátelsky popíjet kávu. Osmnáctiletou vícebojařku Janu Novotnou závodící za brněnský Olymp si před dvěma lety vybrala dvojnásobná světová šampionka do týmu mladých nadějí své sportovní akademie HESU a splnila jí tak dětský sen. Ve druhém dílu seriálu Deníku Rovnost Talenti z jihu Moravy přiblíží brněnská atletka aktuální sportovní plány i ambice.
Žďár nad Sázavou - První ročník žďárské fotosoutěže Zaostřeno na Žďár 2016 zná své vítěze. Ceny převezmou při vernisáži výstavy fotografií 5. dubna v 17.30 hodin v Malé galerii ve Staré radnici.
Hranice – Studenti z brněnské fakulty architektury vystaví své představy o budoucí podobě hradebního okruhu města. Na vernisáž se mohou zájemci těšit v pondělí 20. února od 17 hodin ve dvoraně zámku.
Rodina se čtyřmi dětmi potřebuje opravdu pořádně velké bydlení. Nový dům by to měl zabezpečit. Ale navíc bude mít i spousty přidaných hodnot – třeba vlastní rozhlednu.
Novou generaci svojí vlajkové lodi Opel představil už před nějakou dobou. Nyní ale německá automobilka prozrazuje, s jakou technikou Insignia zamíří do boje.
Praha - Do konce března by měla být zkolaudována budova Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, která se dva roky opravovala. Slavnostní otevření s několika výstavami, které představí sbírky i výsledky práce muzejníků během rekonstrukce, se plánuje na listopad. Ještě než se budova zaplní expozicemi, chce ji ředitelka muzea Helena Koenigsmarková ukázat veřejnosti prázdnou, což by se mělo stát v květnu a červnu. „Je to jedinečné vidět unikátní architekturu a výzdobu Josefa Schulze v plné kráse," řekla při prohlídce muzea.
Příbram – Prostředí industriální architektury opět přilákalo filmaře České televize do příbramského hornického muzea. Natáčeli hned ve dvou lokalitách. Jednou z nich bylo tajuplné podzemí dolu Drkolnov s vodním kolem a skluzavkou. Kamera zamířila i do historických objektů Ševčinského dolu.