Kreativ

ŠTÍTEK: architektura

Dvě výstavní vily jsou na seznamu chráněných památek

Český Těšín má další dvě stavby zapsané na seznam kulturních památek, tedy státem chráněných objektů. Jsou jimi dvě vily, v nichž obou je shodou okolností mateřská škola. Město je na seznam kulturních památek prosadilo z vlastní vůle přes dřívější nesouhlasné stanovisko kraje.

Nový rok zahájí v antickém Řecku, kolébce demokracie

Ústí n. O. – V orlickoústecké Malé scéně pokračuje cyklus přednášek Nejstarší umění – od jeskyně ke katedrále i v letošním kalendářním roce. Po prosincovém překvapení v podobě nejstarších dějin fotografie, které návštěvníkům představila vedoucí oboru Užitá fotografie a média zdejší „umprumky" Martina Novozámská, se přednášky vracejí do zajetých kolejí starověkého umění. Na Mezopotámii a Egypt tentokrát naváže antické Řecko.

Eliška Kaplický Fuchsová: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - Výhledy na hlavní město jsou oblíbenými místy Elišky Kaplický Fuchsové, pražské zastupitelky a vdovy po architektovi Janu Kaplickém. Architektura je jejím zájmem doposud. Mezi další oblíbená místa patří kulturní památka Müllerova vila ve Střešovicích, která je odborníky považována za skvost.

Náměstí Republiky je významný dopravní uzel, kde se kříží trasy tramvají a trolejbusů.

OSTUDY OSTRAVY: Náměstí Republiky - cesta v čase (nejméně) do 90. let

/SERIÁL DENÍKU/ Pokud by město ve strategickém plánu pro léta 2017 až 2032 nepočítalo s obnovou dopravního uzlu zvaného Frýdlantské mosty jako s „vlajkovým" projektem, mohl by zde vzniknout nový skanzen. Stačí sehnat jen pár balkánských skořápkářů, aby byla iluze minulosti dokonalá.

Gahurův prospekt ve Zlíně je nominovaný na evropskou cenu

Zlín – Pouhých osm projektů ze 475 přihlášených z celé republiky ocení Česká komora architektů. Gahurův prospekt ze Zlína je mezi nimi. Pyšnit se může i nominací na Mies van der Rohe 2013 – Evropskou cenu za současnou architekturu.

Výstava ukáže saunu jako architektonický i sociální fenomén

Praha - S podtitulem Architektura požitku začne příští týden v pražské Galerii Jaroslava Fragnera výstava, která ukáže sauny z různých koutů světa i dob. Místo užívané pro očistu těla i ducha představí jako pozoruhodnou součást moderní architektury i společenský fenomén.

Studentka textilu z UMPRUM získala cenu v Německu

Praha - Studentka Ateliéru textilní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) Aneta Dvořáková dostala v Německu cenu pro mladé tvůrce v oblasti designu a bytové architektury. Cena Young Creation Award se udílí rámci veletrhu bytového textilu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem. Její práce Párání (The Ripping) soutěžila v kategorii Upcycling objects, která se zaměřila na přetváření starých a nepotřebných věcí v nové produkty. Ve středu to sdělila mluvčí školy Kamila Stehlíková.

Schodiště je pohodlné, ale...

Chrudim – Mrazivé počasí doprovázené občasným sněžením prověřuje i funkčnost nového schodiště pod chrudimskou Myší dírou.

Skanzen v Kouřimi zažívá po dostavbě návaly návštěvníků

Kouřim - Skanzen, který prošel první etapou dostavby, berou příchozí úplně útokem. Muzeum za půlrok provozu v nové podobě zaznamenalo obrovský nárůst návštěvnosti. „Je to opravdu fenomenální návštěvnost," potvrdil Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea v Kolíně, pod jehož křídla kouřimský skanzen spadá.

Na nádvoří radnice Brna-středu se usídlil dračí ocas. Dílo studentů architektury

Brno /FOTOGALERIE/ – Dračí ocas. Takovou přezdívku hned po svém poskládání dostala originální lavička, která slouží i jako přístřešek. V pátek ji slavnostně odhalili studenti z brněnské fakulty architektury na Vysokém učení technickém. Lidé ji najdou na nádvoří radnice Brna-středu v Dominikánské ulici. „Důmyslná konstrukce se nazývá Spine for Brno. Její tvůrci jsou studenti z ústavu experimentální architektury pod vedením Martina Kaftana," sdělila mluvčí Brna-středu Denisa Kapitančiková.

30 let si letos připomíná gymnázium Jeronýmova

Liberec - Hned dvojí oslavu si letos užije gymnázium a střední pedagogická škola v Jeronýmově ulici. Vzdělávací institut, pod který spadá ještě pedagogické lyceum, má totiž hned dvoje kulatiny. Třicítku ze svíček si na pomyslném narozeninovém dortu sfoukne gymnázium a čtyřicítku pedagogická škola.

Panský dům se dočká oprav a získá zpět lesk

Litomyšl – Budova, která je v majetku Národního památkového ústavu, by v případě úspěšné dotace mohla změnit své využití. Panský dům byl postaven v 18. století jako správní budova.

Oprava památky bude stát 250 milionů

Litomyšl – Ve městě není významnější budova, než je zámek zapsaný na seznamu památek UNESCO. Mnozí návštěvníci si všimli, že zub času zanechal zejména na plášti budovy ošklivé šrámy. Národní památkový ústav se už několik let snaží tento architektonický klenot zachránit.

Oprava zámku v Litomyšli bude stát 250 milionů

Litomyšl – Ve městě není významnější budova, než je zámek zapsaný na seznamu památek UNESCO. Mnozí návštěvníci si všimli, že zub času zanechal zejména na plášti budovy ošklivé šrámy. Národní památkový ústav se už několik let snaží tento architektonický klenot zachránit. V současné době je vypracovaný projekt, který by měl památku zvelebit a zvýšit její návštěvnost.

Mezi Baťova tovární města patřily i Ratíškovice, připomíná nová kniha

Ratíškovice – Na předvánoční knižní trh se dostala monografie Martina Jemelky a Ondřeje Ševečka Tovární města Baťova koncernu. Ta poprvé uceleně sleduje ekonomickou a především sociální dimenzi baťovského podnikání v době jeho vrcholné zahraniční expanze. „Na kapitolu o Ratíškovicích nás upozornil historik architektury profesor Rostislav Švácha," uvedl místostarosta Radim Šťastný.

Desítky Bzenčanů se podepsaly pod petici Starý hrad je i náš

Bzenec – Jednašedesát podpisů má nyní elektronická petice nazvaná Starý hrad je i náš. Zaměřuje se na snahu Bzence o rekonstrukci torza kaple svatého Floriána a Šebestiána. „Neprosazuji žádný názor, jak s kaplí naložit. Když už se město ale rozhodlo pro určitou formu opravy, chci, aby ji udělalo odborně s co nejlepší péčí," řekl student architektury Erik Ebringer, který je autorem petice. Jako Starý hrad se označuje vrcholek, kde stavba stojí. Ebringer tvrdí, že město nepřizvalo žádné odborníky se zkušenostmi s péčí o památku, nevypsalo architektonickou soutěž a že o návrhu dostatečně nediskutovalo s lidmi.

Nenechte si ujít koncert v Bartoloměji

Kolín - Tři dny vánočních svátků přímo volají po nějakém programu. Ale kam se vydat? Pokud nemáte na 26. prosince ještě žádný plán a rádi byste se někam podívali, třeba šli za hudbou, můžete vyrazit na kulturní událost!

Budova bývalého výzkumného ústavu se dočkala vlastní knihy

Liberec - Měří 78 metrů, má 21 podlaží, 405 schodů a nejdelší pater noster ve střední Evropě. A i když není českou nejvyšší budovou, rozhodně byla svého času nejvyšší budovou v Československu i v Evropě stavěnou technologií tzv. zdvihaných stropů. Zajímavostí přitom liberecký mrakodrap skrývá daleko víc.

O současnosti a budoucnosti Komenského (ne)náměstí

Třebíč - Komenského náměstí letos prošlo opravou. Vypadá líp, ale lepší není. A dobré už vůbec ne. Komenského náměstí je pro mě pořád nejhorším místem v Třebíči. A rozhodně není náměstím. Kdysi tady stávalo město, krásná čtvrť v centru. Dnes je Komenského „náměstí" prázdno, antiprostor, antimísto, antiměsto. Zoufalost tohoto prostoru nezachrání ani výhled na zámek s bazilikou, židovskou čtvrť a městskou věž.

Dříve tam stával pivovar. Nahradil ho septik

Třebíč /FOTOGALERIE/ - Až do průmyslové revoluce leželo území dnešního Komenského náměstí vně města, vymezeného tehdy hradebním okruhem. Právě městské hradby a po jejich zbourání během 19. století postupná výstavba městského pivovaru a dalších budov na bývalém hradebním okruhu kolem dnes již neexistující Havlíčkovy ulice tvořily severovýchodní vymezení dnešního Komenského náměstí.

Magnetem ve skanzenu Rochus byla Radostná novina

Uherské Hradiště – Skanzen lidové architektury Uherskohradišťska, který je součástí Parku Rochus nad Mařaticemi, přitahuje milovníky přírody, vesnického prostředí a historie převážně od jara do podzimu. Ale v adventním a předvánočním čase letos poprvé.

Proč chodit po městě s hlavou nahoře?

Hradec Králové - Na pultech knihkupectví najdete půvabnou publikaci Po stopách hradeckých lvů, kterou napsal Svatopluk Pastyřík a fotografiemi doplnila Helena Rezková.

Jablonec chce koupit Kantorovu vilu

Jablonec n. N. - Zřejmě osm milionů korun vydá jablonecký magistrát na zakoupení tzv. Kantorovy vily v Palackého ulici. Pak ji čeká rekonstrukce.

Zanedbaný lesík pod rozhlednou se dočká obnovy

Sokolov - Zanedbaný lesík pod rozhlednou Hard se má změnit na odpočinkovou zónu. Úprava sítě cest, kácení i výsadba nové zeleně a také posezení. Tak by měla vypadat konečná úprava lesíku, který je dnes zanedbaný. Město již vybralo firmu, která neprodleně zahájí práce. Ty by měly být hotovy do léta příštího roku. Město za ně zaplatí 2,8 milionu korun.

Divadlo je skvost opavské architektury

/HISTORIE/ Během Opavského kongresu Svaté aliance sedávali v hledišti Slezského divadla od 20. října do 20. prosince 1820 ruský car Alexandr I., pruský král Bedřich Vilém a rakouský císař František I.

Podívejte se na všechny návrhy mostů přes ulici Mezibořská v Litvínově

Litvínov - Architektonická soutěž na most byla teprve druhá v historii města Litvínova. Přišlo deset návrhů, z nichž odborná porota vybrala ty nejlepší. Návrh mostu, který se umístil na nejvyšším místě, by měl být zrealizován. Odsouhlasilo to už i litvínovské zastupitelstvo. Prohlédněte si v článku i další návrhy.

Ve čtvrtek si dopřejte výstavní "dvojboj"

Ústí n. O. – Orlickoústecká „umprumka" si v letošním školním roce připomíná 125 let existence. Mezi akce, které nejen pro místní chystá, figurují v adventním čase hned dvě výstavy. Vernisáž obou je naplánována už na tento čtvrtek.

Zvláštnosti mlýna v Hlavnici

/HISTORIE/ Na samotě, kousek za obcí stojí Raabův větrný mlýn beraního typu nazvaný podle původních majitelů. Postavený byl roku 1810 a prvním majitelem byl Jan Raab.

Rajniš rekapituluje svou tvorbu a věří v lepší architekturu

Praha - Ve velké obrození architektury, které musí v příštích letech přijít, věří architekt a známý tvůrce dřevostaveb Martin Rajniš. Bez kvalitní architektury podle něj nemůže rozumná a šťastná společnost existovat. A že lidstvo ke štěstí přeci jen postupně dospěje, v to věří dvaasedmdesátiletý tvůrce stejně pevně. O své téměř padesátileté tvorbě nyní vydává dvě knížky. A v uplynulém týdnu byla v Praze otevřena jako součást centra DOX stavba v podobě vzducholodi podle jeho návrhu.

Musíte mluvit a naslouchat, radí Praze světoví urbanisté

Praha - Musíte spolu mluvit a naslouchat, radí Praze k metropolitnímu plánu světoví urbanisté. Diskuse zástupců města, jeho částí, obyvatel, lidí z byznysu a dalších složek měla podle nich předcházet návrhu nového územního plánu. Zaznělo to v diskusi na konferenci o plánování rozvoje města, kterou v pátek hostila rezidence primátora.

Plzeň si připomene Loosovy narozeniny

Plzeň – Jak vypadal souboj mezi otcem moderní architektury Adolfem Loosem a spisovatelem Peterem Altenbergem o srdce jedné ženy? Jak se Peter Altenberg vyrovnával s faktem, že jeho 'objevy' ze světa něžného pohlaví nezřídka končily v Loosově náručí?

Vzducholoď na střeše DOXu pokřtí v sobotu spisovatelé a umělci

Praha /FOTOGALERIE/ - Dřevostavbu ve tvaru vzducholodi, která vyrostla na střeše centra současného umění DOX v Praze, pokřtí 10. prosince spisovatelé Azar Nafisiová a Patrik Ouředník, ilustrátor a autor knih pro děti Petr Sís a zakladatel organizace Art for Amnesty Bill Shipsey. Konstrukce 42 metrů dlouhá a deset metrů široká by měla sloužit především literatuře. Novináře o tom ve čtvrtek informoval zakladatel Centra DOX Leoš Válka.