Hradec Králové - Nedávno se i v Hradci Králové konaly Dny architektury, kdy četné zájemce provázel po nejvýznamnějších památkách moderní architektury a zasvěceným slovem zaujal Ladislav Zikmund-Lender, pracovník Vysoké školy uměleckoprůmyslové a Univerzity Hradec Králové.
Hořice - Den architektury se v Hořicích letos konal poprvé, a to velmi úspěšně. Díky pečlivé přípravě i dobré propagaci mohli organizátoři počítat účastníky spíš na stovky než desítky.
Mohelnice - Velkolepou módní show bude v pátek 21. října hostit Dům kultury v Mohelnici. Také tentokrát se diváci mají na co těšit. Uvidí kolekce sedmi špičkových návrhářů, které předvedou přední české modelky.
Praha - O tom, co bude s budovou Škodova paláce poté, co se z něj vystěhují magistrátní úředníci, bude majitel budovy teprve rozhodovat. Majoritní vlastník paláce, firma Guyana Holding, se dohodla na spolupráci při vytváření vize budoucího využití objektu se známou architektkou Evou Jiřičnou.
Praha /ROZHOVORY/ - Za žižkovské centrum Klinika se mezi známými osobnostmi postavila i režisérka Helena Třeštíková. Podle ní je lepší využít idealistickou aktivitu jejích členů ve prospěch celé společnosti, než se s nimi přetahovat o byrokratické předpisy.
Janské Lázně - Málokdo nezná historickou budovu v lázeňském centru, která starobylou architekturou od nepaměti oslňuje pacienty i turisty. Lázeňský hotel Terra pochází z přelomu 19. století a je zapsán na seznamu kulturních památek. Určitý čas vlastnilo budovu město a využívalo ji k bydlení.
Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Za měsíc vyhlásí odborníci vítěze České ceny za architekturu. Jižní Moravu zastupuje devět projektů. Čtenáři Deníku Rovnost si už mezi nimi našli v internetové anketě svého favorita.
Brno - Když jde po ulici, snaží se nevnímat, ale nedokáže to. „Kvůli profesi jsem zvyklá se věnovat tvarům a barvám. Reklamu nedokážu přehlížet," tvrdí designérka Veronika Rút Nováková. S radnicí brněnské městské části Brno-střed spolupracuje na manuálu pro obchodníky i majitele domů. Pomůže omezit nevkusnou reklamu, která často není v souladu s okolím. Takovou, kterou odborníci nazývají vizuální smog.
Brno - Když jde po ulici, snaží se nevnímat, ale nedokáže to. „Kvůli profesi jsem zvyklá se věnovat tvarům a barvám. Reklamu nedokážu přehlížet," tvrdí designérka Veronika Rút Nováková. S radnicí brněnské městské části Brno-střed spolupracuje na manuálu pro obchodníky i majitele domů. Pomůže omezit nevkusnou reklamu, která často není v souladu s okolím. Takovou, kterou odborníci nazývají vizuální smog.
Jihlava - Výstava k 20. výročí Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, která dnes začala na Masarykově náměstí, připomíná jeho historii a přibližuje fenomén dokumentárního filmu. Zájemci například uvidí první tištěný katalog z roku 1997, festivalové ceny, jejichž autory byli Petr Nikl a Krištof Kintera, nebo festivalové akreditace předních českých režisérů a režisérek.
Ústí n. O. – Ústí si o víkendu připomene významné výročí, 80 let od otevření Roškotova divadla. Postaveno bylo v roce 1936 ze sbírek občanů, podnikatelů a místních spolků a institucí podle projektu významného českého architekta Kamila Roškota. Svojí architekturou patří mezi skvosty první poloviny dvacátého století, a proto bylo v roce 1978 zařazeno na seznam kulturních památek České republiky.
Praha - „Zkusil jsem bydlení v bloku činžáků s ulicemi, náměstími i polozapomenutými dvory, prvorepublikovou vilovou čtvrť nebo periferii města. Moje oblíbená místa jsou tak roztroušena po celé Praze," říká architekt a programový ředitel mezinárodního urbanistického festivalu reSITE Osamu Okamura. Jelikož nemá rád pragocentrické ankety, chtěl mezi oblíbená místa uvést i Brno a Berlín. První je Mekkou moderní architektury, druhé město zase inspirativní svou kulturou a galeriemi.
Přerov – Novou ulici v atraktivní části Přerova, kterou se lidé dostanou ze Žerotínova náměstí k Přerovance a Base Campu, plánují zdejší radní. Veřejnosti se propojením otevře prostor ve vnitrobloku mezi domy, do kterého se dříve chodci nedostali.
Praha - Nové byty v centru Prahy jsou více než třikrát dražší než v městské části Praha 9, která je nejlevnější. Rozdíl je v porovnání s velkými městy v regionu nejvyšší. Druhý nejvyšší rozdíl je v Budapešti, nejnižší z osmi sledovaných měst je v Mnichově. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy KPMG ČR a developerské společnosti Central Group.
Kutná Hora - Na Hrádku byla zahájena předposlední výstava letošní sezóny. Nese název Mezi médii a jejími autorkami jsou absolventky Intermediálního ateliéru profesora Knížáka, Kateřina Strach Tichá a Martina Štochlová.
Brno – Víc vozidel v Technickém muzeu, nový městský prostor mezi Cejlem a Křenovou ulicí nebo obytné domy na brněnském výstavišti. To vše vznikne ve vizích studentů brněnské architektury Vysokého učení technického. Jejich projekty využívají radnice a další instituce.
Litomyšl – Poděkovat lidem a připomenout si jejich dobré skutky, kterými se nějakým způsobem zasloužili o rozvoj společnosti a udělali mnohé pro své město, je to nejmenší.
Brno-střed - Možnost prohlédnout si modely sakrálních staveb z celé České republiky, které byly inspirovány a ovlivněny římským císařem a českým králem Karlem IV., mají od úterý lidé. Výstava vznikla při příležitosti celoročních oslav 700. výročí narození Karla IV. a je umístěna v kryptě brněnské katedrály sv. Petra a Pavla.
Jižní Morava - Vychutnat si kávu ve stylové kavárně v Klentnici na Břeclavsku, procházet moderní vstupní budovou při výletu do Punkevních jeskyní v Moravském krasu nebo obdivovat krásy funkcionalistické vily Tugendhat v Brně. To vše mohou Jihomoravané díky zajímavým projektům. Rovnou devět se jich probojovalo do užšího výběru soutěže Česká cena za architekturu, kterou letos poprvé vyhlásila komora architektů. Odborníci se shodují, že jihomoravská architektura patří k nejkvalitnějším.
Czeicznerova vila v Novém Jičíně dostala nový kabát v podobě opravené fasády. Práce na její rekonstrukci ještě nekončí, svou práci zde budou mít i restaurátoři.
Žďárské vrchy - V současnosti se návštěvníci k přírodě ve Žďárských vrších chovají ohleduplněji než v minulosti. Potvrdila to Jana Hejtmánková ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Lidé podle ní už v lesích například tolik nekřičí ani nepouštějí psy na volno. To ale neznamená, že je současný stav ideální.
Plzeň – Více než čtvrtina obyvatel Česka dnes žije v paneláku. Panelová sídliště dotvářejí i podobu západočeské metropole. A jaká vlastně jsou? Co se povedlo a kde se naopak stala chyba? Na to odpovídá historička architektury Martina Koukalová, která je spoluautorkou výstavy Příběh paneláku v Plzeňském kraji. Expozice je až do prvního ledna k vidění v plzeňském kulturním areálu DEPO2015.
Uherské Hradiště – /ROZHOVOR/ Práce architekta Michala Kutálka patří k oceňovaným v českých i mezinárodních soutěžích. Jeho studio Next Level sídlí v Uherském Hradišti, kde také žije. Co je podle něj potřeba v Hradišti zlepšit, jak město hodnotí z pohledu architekta a zda by měla platit jednotná pravidla pro provoz venkovního posezení prozradil v rozhovoru pro Deník.
Břeclavsko – Rozmrzelý je z rozvolněné architektury řady nových sklepů vinař Jaroslav Osička z Velkých Bílovic. Některé stavby označil za paskvily. „Bohužel to někdo povolil," krčil vinař rameny.
Přerov – Výběr toho nejlepšího z tvorby reportéra a novináře Davida Macháčka, který se věnuje také fotografování, vystaví od 20. října GALERIE REALIT v Přerově.
Praha /FOTOGALERIE/ - Pražský hrad by měl bez Václava Havla jinou tvář. Nejen na společnou práci kolem Hradu zavzpomínal architekt Zdeněk Lukeš. Po revoluci byli blízkými spolupracovníky. Dohromady je svedla architektura. Procházkami po rozsáhlém hradním areálu trávili dlouhé hodiny a vymýšleli, co zlepšit.
Praha /FOTOGALERIE/ - Zanedbaný prostor v centrální části Dejvic se ještě letos promění. Příští rok se zde pak nastálo objeví tržnice s bary a kavárnami. O její definitivní podobě se rozhodne. Ve hře jsou tři návrhy. Pražský deník získal jeden z nich.
Teplice - Herci z DS 4 pod peřinou a Panoptika Maxe Fische sehráli několik výjevů z doby, kdy byla tato dnešní teplická čtvrť samostatnou vsí a později městem.
Praha - Snímky Zdeňka Voženílka, fotografa architektury druhé poloviny 20. století, vystavuje středy Galerie Josefa Sudka. Dokumentoval především v 60. až 80. letech tehdy nově vznikající pražská sídliště, ale také sochařské objekty ve veřejném prostoru, které často nově vzniklá sídla doplňovaly. Podle pořadatelů výstavy, která potrvá do 15. ledna, jsou fotografie jedinečným zdrojem informací o životním stylu své doby.
/FOTOGALERIE/ Mezi nejnovější trendy v oblasti zábavy patří videomapping, neboli zvukem doprovázená pohyblivá projekce zpravidla na fasádu budov. Kopřivnická společnost Lumitrix už od čtvrtku zprovozní jeden trvalý unikát v Dolních Vítkovicích.
Prostranství mezi obchodním centrem na Nové Karolině a sousedním industriálním areálem by podle studentky architektury Evy Pastorkové mohlo sloužit jako přírodní zóna pro únik před ruchem velkoměsta.
Podoba Centra aktivních seniorů je známa. Vedení Frýdku-Místku si totiž nechalo prezentovat od vybraných projekčních kanceláří a architektů tři návrhy novostavby zamýšleného střediska pro volnočasové, administrativní, vzdělávací a tělovýchovné aktivity městské organizace Svazu důchodců ČR.
Jihlava - V horní části jihlavského Masarykova náměstí včera přibyly prosklené kontejnery, v nichž organizátoři Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava představí svou dvacetiletou historii.
Frýdek-Místek – Zajímavá výstava s názvem O Slezanu ve Slezanu začne v sobotu 8. října v 17 hodin vernisáží v areálu bývalé tkalcovny v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku. Půjde o kompilaci výstav, které zobrazují textilní továrny ve městě nejen v dávné a nedávné minulosti, ale i v její možné budoucnosti.
Havířov - Velkému zájmu se těšila v sobotu odpoledne komentovaná procházka Havířovem s výkladem architekta Adama Guzdka ze spolku Důl architektury na téma Od cihly k panelům.
Most /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Podle pocitové mapy centra Mostu, kterou vytvořili účastníci Dne architektury v Mostě, je nejvíce v oblibě městské divadlo. Za nepovedenou stavbu považují například plochu mezi Rozkvětem a Centralem s šedivými betonovými palisádami.
Litomyšl – Od pátečního odpoledne až do pondělí město v rámci oslav Světového dne architektury nabízí zájemcům o moderní architekturu a design velmi bohatý program, mnoho výstav, vernisáží a kulturních zážitků.
Prachatice – Po jedenasedmdesáti letech se Hans Kral mohl podívat do vnitřních prostor do domu své rodiny, do vily v prachatické Nádražní ulici. Pozval ho spolek Živá vila, kterému se před měsícem povedlo vyhrát jednu bitev o objekt, který měl a zatím stále ještě má ustoupit stavbě obchvatu Prachatic, je vyhlášen nemovitou kulturní památkou.
Hořice – Krása historických míst a tajemství dávného života. Vily, z nichž některé byly v časech minulých chloubou a jiné svou jedinečností stále upoutávají pozornost kolemjdoucích, otevřely o víkendu v rámci festivalu Den architektury své brány.
Přerov - Dřívějšími i současnými obchodními domy Přerova vedla sobotní trasa akce Den architektury. Do zázemí zdejšího nejnovějšího obchodního centra nahlédla i redaktorka Přerovského a hranického deníku Iva Najďonovová.
Řetová – V obci byly posvěceny dva opravené křížky. Obnovit se je podařilo díky dotaci na opravu drobné architektury z ministerstva zemědělství. S obnovou textu pomohla obci pamětnice Ludmila Kovářová.
Most - Od 8 do 12 hodin trvala na 1. náměstí v Mostě sobotní farmářská slavnost se zábavou. Přišlo více lidí než minule. Kromě koncertů, trhu a atrakcí pro děti se konala soutěž o nejchutnější jablečný dezert, které se účastnila desítka nadšenců. Odpoledne bude na náměstí oslava Svátku seniorů a začne tam Den architektury s prohlídkou centra a s besedami v ZUŠ Moskevská.