Kreativ

ŠTÍTEK: architektura

Studenti chtějí z tržnice udělat místo pro setkávání

Třebíč - Proměnit současnou třebíčskou tržnici na Karlově náměstí v Třebíči. To byl úkol pro čtyři skupiny studentů ze Střední školy stavební Třebíč a Fakulty architektury VUT Brno. Přestože studenti mohli na návrzích pracovat pouze dva dny, za které jde těžko připravit dokonalé návrhy, padaly během nich zajímavé nápady.

Dobové pohlednice? Hradec Králové jako na dlani!

Hradec Králové - „Mnoho lidí hodně slibuje, ale neplní. Proto jsem ráda, že vloni daný slib se naplnil a my máme druhý díl," řekla na křtu knihy Hradec Králové na pohlednicích v průběhu tří století náměstkyně primátora města Anna Maclová.

Colours of Ostrava v obrazech dvou malířů

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava díky spolupráci s The Chemistry Gallery a Provozem Hlubina vznikla kolekce dvaceti plenérových obrazů nazvaná Colours of Ostrava Plein Air, která je ode dneška k vidění v prostorách kavárny Maryčka Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic.

Poznejte elegantní architekturu Letné

Praha /INFOGRAFIKA/ - Pražský deník vám přináší vycházky Prahy neznámé. Vydáme se po méně známých, ale zato neméně zajímavých zákoutích metropole. Tento týden se pustíme za architektonickými poklady Letné.

Divočina v lomu Hády. Studentka navrhla les místo odkladiště

Brno – Jako malá chodívala s rodiči na procházky přírodou. Záliba spolu s touhou měnit svět okolo sebe nakonec rozhodla při výběru oboru studia. Díky tomu se nyní sedmadvacetiletá Pavla Kratochvílová dostala k zahradní a krajinářské architektuře na Mendelově univerzitě. V závěru studia zvítězila v soutěži diplomových prací s tématy životního prostředí. Jako tu nejlepší z dvaceti přihlášených ji ocenila odborná porota minulý měsíc.

Gabriela Lašková: Jaká místa mám v Praze ráda

Praha - Vítězka České Miss 2013 Gabriela Lašková (dříve Kratochvílová) již třetím rokem moderuje s Romanem Šebrlem Zprávy FTV Prima. Zamilovalasi Karlín, kde několik let žila. Ráda se také prochází pražskými parky a obdivuje krásy Divoké Šárky.

Prior zastírá další témata. Lidé jsou tu spokojení

Jihlava – Mladou sociální antropoložku Barboru Bírovou mohli lidé potkat na jihlavském Masarykově náměstí a možná měli i to štěstí, že je oslovila, a mohli si s ní popovídat. A to hlavně o tom, co na náměstí dělají, co se jim na něm líbí, a co naopak ne.

Na čtyřměsíční pouť po Francii vyjdou studenti bez mapy

Brno - Chladná rána i puchýře zakusí na cestě ve stopách středověkých poutníků studenti dějin umění Filozofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Desetičlenná skupina díky tomu zažije pohled na kostely, kláštery a další památky způsobem, jakým je vnímali lidé před devíti staletími. Jejich patnáct set kilometrů dlouhá pouť začne příští rok v březnu ve švýcarském městě Lausanne.

Vyberte si RAMky od výrobce, který ví, co dělá

Operační paměti jsou nedílnou a důležitou součástí vašeho počítače a vyberete-li nesprávně, mohou být příčinou nejednoho problému s vaším PC. Nejlevnější modely „no-name" výrobců dokáží uživatele pořádně potrápit a naopak high-end modely v levných deskách, jsou zbytečnou investicí.

Do Opavy přijíždí noční KU-PÉ

/POZVÁNKA/ Opavské noční KU-PÉ po roce znovu zavítá do Opavy. Večer inspirovaný celosvětově pořádanými setkáními Pecha Kucha Night připravil spolek Za Opavu již počtvrté.

Poznejte tajemství beuronského umění

Praha - Pražský deník vám přináší vycházky Prahy Neznámé. Projděte se protentokrát po smíchovských památkách tzv. beuronské architektury. Smíchov ukrývá řadu architektonických skvostů. V nové vycházce Prahy Neznámé se návštěvníci můžou těšit například na budovu Švandova divadla či Letohrádek Kinských.

Na Petrině se slavila devadesátka

Devadesáté výročí dostavby historické budovy Petrina v Bruntále si ve čtvrtek 24. listopadu připomněli zdejší učitelé základní školy, žáci a další návštěvníci.

Nová kniha přiblíží Hradec v průběhu tří století

Hradec Králové - Ve spolupráci autora Jaroslava Hrůzy a vydavatelky Heleny Rezkové vychází v těchto dnech druhý díl knihy Hradec Králové na pohlednicích v průběhu tří století II, která volně navazuje na první díl vydaný v loňském roce.

Kravařský zámek je cennou ukázkou barokní architektury

/HISTORIE/ Kravařský zámek je hodnotnou památkou barokní architektury ve Slezsku. V raně barokní podobě vznikl na přání Jakuba z Eichendorfu v 17. století na místě původní tvrze. Majitel ho nechal v letech 1721 až 1728 přestavět na skutečně honosný barokní zámek a tuto podobu má objekt dodnes.

Největší trhy v historii Brna ozvláštní obří bary. Zahájí je rozsvícení stromu

Brno /PLÁNKY NÁMĚSTÍ, ANKETA/ - Vizuální show při slavnostním rozsvícení patnáct a půl metru vysoké jedle obrovské v pátek zahájí brněnské vánoční trhy, největší v historii. V posledních dnech vrcholily přípravy na čtyřech náměstích, pro lidi jsou přichystané i tisíce vratných hrnků a kelímků se dvěma motivy, ze kterých si návštěvníci letos vychutnají horké nápoje.

Architekti v dopisu boskovickým radním: Plánujte lépe stavby a informujte lidi

Boskovice – Není nám lhostejné, jakým způsobem probíhá plánování významných architektonických akcí. Myslíme si, že některé kroky by bylo vhodné dělat profesionálněji. I těmito slovy začíná dopis, který přednedávnem obdržela radnice v Boskovicích od trojice architektů, kteří z města pocházejí. Ti upozorňují na to, že v Boskovicích postrádají ucelenou myšlenku urbanistického a architektonického rozvoje města. „V úvahách o budoucích stavbách nám schází jasně definovaný stavební program. Prezentace projektů na veřejnosti by měla být prvním bodem, díky kterému by se předcházelo mnoha dezinterpretacím," píší ve svém dopisu.

Výstava připomíná 40 let samostatné Fakulty architektury na ČVUT

Praha - Čtyřicítka staveb od pedagogů a absolventů školy připomíná letošní 40. výročí obnovení samostatné existence Fakulty architektury pražského ČVUT. Stavby od čtvrtka představuje výstava v Galerii Jaroslava Fragnera. Historii školy na ní rekapituluje 66 osobností se školou spojených a expozici mimo jiné doplňuje výčet jmen 4389 absolventů, kteří ve škole v uplynulých 40 letech studovali.

Skanzen doplnily desítky stromů

Kouřim – Areál skanzenu obohatily desítky nově vysazených dřevin. „Tyto výsadby budou dotvářet prostředí památek lidové architektury a navíc jsou adekvátní náhradou za postupně odumírající staré stromy. Ty původně tvořily třešňový sad rodiny Lonských, v němž byl skanzen v 70. letech 20. století založen," vysvětlil Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea v Kolíně, do jehož správy skanzen spadá.

Devadesátník Ruller: Vytratily se morální hodnoty, které spojují

Brno /ROZHOVOR/ – Architekt Ivan Ruller oslavil ve čtvrtek devadesáté narozeniny. Narodil se v Brně v roce 1926. Ve dvacátém století tak prožil téměř všechny významné dějinné epizody, jež měnily tvář jeho rodného města. Od prvorepublikové funkcionalistické výstavby přes druhou světovou válku, příchod i odchod komunistů až po současnost. „Vždy jsem tíhl k pestrosti. Osobně si myslím, že architekt se má s chutí pustit do čehokoliv," říká muž, který ani v devadesáti letech nepřestává s prací a výchovou mladých architektů.

V Plzni vyrostl druhý největší pivovar s druhou největší hospodou

Plzeň - V Plzni vyrostl po Prazdroji druhý největší pivovar Beer Factory s druhou největší restaurací. Postavili je poblíž centra místní podnikatelé v pivovarnictví a gastronomii. Roční kapacita minipivovaru je 2000 hektolitrů, otevře se v úterý, řekli majitelé Josef Krýsl a Viktor Starý. V Plzni jsou ještě další čtyři minipivovary.

O návštěvu památek byl letos zájem

Karlovarský kraj - Nadmíru spokojeni mohou být kasteláni z hradů a zámků v Karlovarském kraji, které jsou ve správě Národního památkového ústavu, s právě uzavřenou sezonou. V porovnání s předchozím rokem stoupla návštěvnost, úspěch ale nepřišel náhodou. Pomohla mu řada mimořádných akcí, které se na památkách uskutečnily.

Na brněnské fakultě architektury má pamětní desku bývalý student

Brno – Na brněnské Fakultě architektury VUT ve čtvrtek odhalili pamětní desku bývalému studentovi Pavlu Švandovi, jehož tělo se našlo v říjnu 1981 na dně propasti Macocha. Na přelomu 70. a 80. let se zapojil do aktivit proti komunistickému režimu. Jeho smrt se nikdy nepodařilo jednoznačně vyšetřit, jeho bývalí kamarádi či příbuzní si však myslí, že na ní měla podíl Státní bezpečnost (StB), která se o něho zajímala.

Pozvánka na akci Za posledním puchýřem 2016

Lázně Bělohrad – Můžete se těšit na jednu z nejlepších a největších turistických akcí ve střední Evropě – Za posledním puchýřem 2016, která se bude konat 17. – 20. 11. v malebném podkrkonošském městečku a v jeho romantickém okolí.

Komora architektů ocenila práci mladého Brňana. Navrhl pěstírnu konopí

Brno - O téma konopí se zajímá od třinácti let, architekturou se živí. Oboje spojil při tvorbě diplomové práce, v níž navrhl ekonomicky samostatnou pěstírnu konopí. Za projekt dostal architekt Václav Mihola v červnu odměnu děkana a v říjnu čestné uznání České komory architektů. Porota jeho práci označila za mírně recesistickou. „Projektu předcházela dlouhá analýza a výzkum. Jsem rád, že práce alespoň na danou věc upozorní. Myslím si, že to může lidem pomoct," říká architekt.

Nádraží v Uherském Brodě je druhé nejhezčí v republice

Uherský Brod – Jako malá procházela nádražní budovou v Uherském Brodě nesčetněkrát. V doprovodu svého otce, přednosty stanice v Uherském Brodě, jí bylo každé zákoutí nádražní haly dokonale známé. Dnes dvaasedmdesátileté Broďance Aleně Bartošíkové však nová podoba opraveného dopravního terminálu vzpomínky nijak nekalí, ba naopak.

Stavění modelů z papíru? Chce 
to hodně umu a trpělivosti

Neratovice /FOTOGALERIE/ - Na dvě stě padesát soutěžních a několik desítek, ne-li dokonce stovek dalších, oku lahodících papírových modelů bylo v sobotu k vidění v Neratovicích na Mělnicku. Konala se tam tradiční výstava Neratovický papír, na jejímž konci byli vyhlášeni a oceněni nejlepší modeláři letošní sezony.