Portál Církevní turistika využilo za rok po jeho spuštění 660.000 návštěvníků. Brněnské biskupství jej bude dál rozšiřovat. Zástupci biskupství to řekli novinářům. Aktuálně portál zahrnuje kolem 400 míst, zhruba o stovku více než při jeho spuštění. Web kromě přehledu poutních míst, církevních památek a ubytování na farách nabízí také informace o zajímavostech v okolí.
Zlín – /ANKETA/ Prostor mezi budovou č. 12 a 13A ve Svitu prochází velkou proměnou. Parkování nebo nákupní molo – to jsou novinky, které by se měly veřejnosti otevřít nejpozději do letních prázdnin. Propojením budovy 13A a 13B tak vznikne největší prodejní prostor ve Zlíně.
Příbram – Pohled na Příbram razantně změnila oprava Svaté Hory. Po několikaměsíční obnově za stamiliony už pozornost diváka dominantní červeň poutního místa neupoutá. Stěžejní barvou omítky je totiž nyní žlutá.
Ústí nad Labem - Ústecký kraj schválil program na záchranu a obnovu kulturních památek. O dotaci mohou zájemci žádat od poloviny ledna do 1. února. Předpokládaný objem prostředků na restaurování vnitřního vybavení a opravy historických budov je šest milionů korun. Program záchrany památek na letošní rok schválili zastupitelé.
Brno – Ve městě se nám nejvíc líbí kultura a architektura, tvrdí většina oslovených v průzkumu projektu Brno očima mladých. Podle něj se osloveným respondentům naopak nelíbí nečistota ve městě, hluk a nádražní podchod.
Praha /ROZHOVOR/ - Libeňský most, mnohými označován jako významná architektonická stavba, bude možná brzy vystřídán mostem jiným. Přestože památkáři, radnice Prahy 7, Česká komora architektů i různé občanské iniciativy jsou proti jeho zbourání či rozšíření, minulý týden se objevila informace, že podle analýzy expertů z Kloknerova ústavu ČVUT, kterou si vyžádal magistrát, je prý stavba v havarijním stavu a je lepší místo ní postavit náhradu.
Hranice – Co se podařilo, nepodařilo a jaké jsou další plány, jsme si na sklonku roku popovídali s Ivo Lesákem, místostarostou města Hranice. „Intenzivně se teď věnujeme parkování na náměstí, u nádraží a u škol. Také bychom chtěli odlehčit provozu v historickém centru města, odklonit dopravu z průmyslových zón," prozradil jeden ze záměrů.
Praha - Pražské hřbitovy se tento a příští rok dočkají několika změn. Hřbitovní správa připravuje řadu projektů, které mají zlepšit podobu některých pohřebišť, zlepšit jejich hospodaření či přinést zájemcům některé z méně tradičních forem pohřbívání. V blízké době by měl být známý výsledek mezinárodní architektonické soutěže, která má určit podobu nově rozšiřovaného hřbitova v Hostivaři.
Ústí nad Labem - Všech 22 soutěžních architektonických návrhů stavby Centra přírodovědných a technických oborů Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) je od úterý k vidění v galerii Informačního střediska města.
Jablonné n. O. – Během Set-kání na náměstí mohli Jablonští i přespolní přispět na opravu historického betléma farnosti v Jablonném nad Orlicí. Výtěžek činil více než 15 tisíc korun.
Praha – Rok 2015 končí. Na divadelní prkna, do kinosálů, galerií, na hudební scénu i na knižní pulty přinesl různé počiny a akce. Několika známých osobností jsme se zeptali, co z toho je zaujalo, nebo naopak zklamalo.
Praha - Vedení Prahy chce v prvním čtvrtletí příštího roku odeslat ministerstvu kultury žádost o zapsání obchodního domu Kotva jako kulturní památky. Nyní město řeší, zda bude požadovat ochranu pro celou budovu, nebo pouze pro její části. Řekl to radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Kotva byla postavena v 70. letech podle návrhu architektů Věry a Vladimíra Machoninových. První pokus o zapsání mezi památky se uskutečnil v roce 2007.
Chanovice – Několik stovek návštěvníků se každoročně o vánočních svátcích přijde podívat na unikátní betlém do chanovického skanzenu. Jeho autorem je Ivan „Dědek" Šmíd, který s jeho vyřezáváním začal v roce 2007.
Domažlicko /FOTOGALERIE/ – Štědrý den a Betlémské světlo mají lidé v Domažlicích a také v Klenčí spojené s vedoucí místního skautského oddílu Ještěrky Hanou Bílkovou. Letos na ně v bočním vchodu kostela Narození Panny Marie čekaly mladé tváře, k nimž se připojila až posléze.
Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se první lednovou sobotu otevře turistům. Zimní atmosféru na hradě, který je jinak v tomto ročním období zcela uzavřen, si mohou lidé užít při tradičním novoročním výstupu. Projít se budou moci přitom poprvé po novém vstupním mostě, jehož stavba byla dokončena nedávno. Letos se akce koná 2. ledna. Loni si ji nenechalo ujít přes 3000 nadšenců.
Týn nad Bečvou – Středověký hrad Helfštýn se první lednovou sobotu otevře turistům. Zimní atmosféru na hradě, který je jinak v tomto ročním období zcela uzavřen, si mohou lidé užít při tradičním novoročním výstupu.
Hradec Králové - V rámci Výzvy č. 56 se skupina dvaceti studentů ze Střední průmyslové školy (SPŠ) stavební Hradec Králové vydala spolu s ředitelkou Natašou Ungermannovou a vyučující německého jazyka Hanou Pinkovou na jazykový kurz k našemu západnímu sousedovi do Spolkové republiky Německo, do Berlína.
Benešov /FOTOGALERIE/ - Přesně tak, jak stojí v titulku, nahlíží starosta města Jaroslav Hlavnička na propagační materiály firem umístěné v benešovských ulicích. A je proto více než jasné, jaký osud reklamám malým i těm obřím on a potažmo rada města, chystá. Bilboardům, které stojí na pozemcích města a jejich majitelé Benešovu platí za jejich umístění nájemné, už nyní zvoní hrana.
Benešov – Přesně tak, jak stojí v titulku, nahlíží starosta města Jaroslav Hlavnička na propagační materiály firem umístěné v benešovských ulicích. A je proto více než jasné, jaký osud reklamám malým i těm obřím on a potažmo rada města, chystá. Bilboardům, které stojí na pozemcích města a jejich majitelé Benešovu platí za jejich umístění nájemné, už nyní zvoní hrana.
Změnu v přístupu k architektuře druhé poloviny 20. století požadují po ministerstvu kultury (MK) odborníci z oblasti architektury i památkové péče. Stavby z let 1945 až 1989 stále častěji zanikají a ustupují novostavbám. Jde přitom o domy, které by měl podle expertů chránit statut kulturní památky. K aktuálně nejohroženějším patří pražské budovy Omnipolu v Nekázance a bývalého plynárenského dispečinku na Vinohradech. Ministr připravuje odpověď na dopis, jeho úřad ale říká, že k posuzování staveb přistupuje zodpovědně.
Brno /FOTOGALERIE/ – Brno – Kosmopolitní architekt. Ten, který stavěl ze železobetonu. Zakladatel moderní architektury v Japonsku. Antonín Raymond patří mezi nejzajímavější české architekty 20. století, přesto je jeho jméno známé spíše v zahraničí. Zajímavosti z Raymondova života i díla předkládá nová výstava v Galerii architektury Brno, jejíž úterní vernisáže se zúčastnil i David Vávra, architekt, herec a průvodce televizního seriálu Šumná města.
Zlín - Kostky jsou vrženy, jak by řekl klasik. Univerzita Tomáše Bati začala mezi ulicemi Štefánikova a Hradská stavět nový vzdělávací komplex pro studenty i pedagogy. Stavba bude mít dvě budovy o šesti podlažích, které se propojí centrální středovou částí s velkým přednáškovým sálem.
Tachov – Půl tisíciletí stará boží muka neznámého autora jsou zpět na svém místě v Tachově. Do rukou plzeňských restaurátorů putovala začátkem listopadu.
Přerov nad Labem - Skanzen v Přerově nad Labem si nadělil k Vánocům mimořádný dárek: hned pět nových historicky cenných objektů lidové architektury, které sem byly přemístěny z různých míst okresu. Výsledkem projektu ojedinělého nejen svým rozsahem, ale i použitými stavebními postupy, je významné rozšíření skanzenu o další významnou část staročeské vesnice.
Prostějov – Služeb nového odboru na prostějovském magistrátu budou brzy moct využívat obyvatelé města. Místo oddělení vznikne Odbor územního plánování a památkové péče. Vedení města pak také oznámilo další novinku. Do budoucna počítá s vytvořením pozice městského architekta. „Posílila by se tak péče o městskou zástavbu. Odbor by řešil, jak má Prostějov v budoucnosti vypadat," uvedla Alena Rašková k činnosti nového odboru.
Brno - Ráj kaváren. Takové přízvisko čím dál častěji zaznívá v souvislosti s Brnem. Nové podniky vznikají ve městě prakticky neustále. Jejich majitelé proto přicházejí s originálnějšími koncepty. V některých podnicích dělají zákazníkům společnost kočky, jinde si mohou lidé při popíjení kávy nechat vyprat prádlo nebo opravit kolo.
Žďár nad Sázavou - Novým žďárským architektem se stal Zbyněk Ryška z brněnského architektonického studia Refuel. Podle vedení žďárské radnice byl výsledek výběrového řízení jednoznačný.
Hranice – Vtáhnout občany Hranic do diskuse o podobě města. O to se snaží komise pro architekturu a urbanismus, která ve středu 9. prosince uskutečnila v zasedací místnosti hranického městského úřadu přednášku architekta Marka Kuchty s názvem Soudobé pohledy na rozvoj města.
Železný Brod - Železný Brod je nejmenším městem u nás, kde se večery PechaKucha Night konají. Považte, v Liberci proběhla první akce tohoto typu jen před pár dny, přesně 4. prosince. Železný Brod se chytá na již 15. díl.
Luhačovice – Luhačovice se už pokoušely zapsat na seznam kulturního dědictví UNESCO před osmi lety. Teď podává město žádost znovu společně s dalšími patnácti lázněmi z celé Evropy. Když půjde vše dobře, mohly by se Luhačovice octnout na přestižním seznamu v roce 2017.
Strání, Zlín – Cenu Pro Amicis Musae (Přátelům múz) za významný a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu získala zpěvačka ze Strání Vlasta Grycová a etnografka Věra Kovářů. Ocenění jim v pondělí 7. prosince předal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Hradec Králové - Knihovny již nejsou jen zařízeními, kde si čtenáři půjčují zajímavé knihy, ale staly se i středisky kulturního života místních obyvatel. Vyvíjejí bohatou všestrannou činnost.
Plzeň - Adolf Loos (1870 – 1933) se narodil v prosinci před 145 lety. Patří k významným zakladatelům moderní architektury a důležitou stopu zanechal i v Plzni.
Kopidlno – Ve dnech 22. – 27. listopadu vyrazili vybraní žáci z kopidlenské základní školy v doprovodu zástupkyně ředitele Jany Hladíkové a učitelky Ilony Pluhařové na studijní a vzdělávací pobyt do Berlína.
Olomouc – Olomoucké rozárium mění po letech výrazně podobu. Na první pohled patrnou změnou jsou například konstrukce pro zastínění. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si po částech obnovovaný areál na jaře.
Automobilka Volvo představila nový model S90. Elegantní sedan má vzít zákazníky Audi, BMW a Mercedesu. Narozdíl od německé konkurence však spoléhá jen na čtyřválcové motory.
Hranice – Zámecká zasedací místnost městského úřadu se ve středu 9. prosince propůjčí architektuře. V 16 hodin zde jako hlavní přednášející vystoupí Marek Kuchta, dlouholetý redaktor prestižního architektonického magazínu ERA 21.
Praha /FOTOGALERIE/ - Po mnoha letech se rozšíří hřbitov v Praze, konkrétně ten hostivařský, jenž se potýká s nedostatečnou kapacitou. Podoba jeho nové části vzejde z architektonické soutěže, kterou tento týden vyhlásila Správa pražských hřbitovů (SPH). Jedinou podmínkou je požadavek na uložení pouze zpopelněných lidských ostatků, nikoli umístění klasických hrobů.
Rumburk - V kostele sv. Vavřince v Rumburku je od začátku adventu k vidění klášterní betlém. Jesličky vyřezané těmi nejlepšími řezbáři Šluknovska pochází z roku 1922. Třiadevadesát let starý betlém se staví na ploše o rozloze 20 metrů čtverečních v postranní kapli sv. Antonína Paduánského v klášterním kostele sv. Vavřince.