Kreativ

ŠTÍTEK: architektura

Studie Společenského domu: vila zůstane, zbytek má jít k zemi

Lanškroun – Lanškrounský „kulturák", dlouhá léta chátrající Společenský dům, dosloužil a byl uzavřen. Plesy, společenské akce i některá divadla musejí pořadatelé stěhovat do jiných sálů i v okolí Lanškrouna, třeba do Dolního Třešňovce.

Chci lidem přiblížit obraz o minulosti kostela a obce, říká historik Kavička

Prostějov-Vrahovice – Je v pořadí třetím kostelem postaveným ve Vrahovicích a je chráněný jako kulturní památka České republiky. Stavba jeho současné podoby začala v květnu 1831, ale kvůli problémům s penězi byla dokončena a vysvěcena až o pět let později. O vrahovickém kostele svatého Bartoloměje, jeho historii a architektuře napsal publikaci historik Karel Kavička.

Proměny krajského města na mapách a plánech. Podívejte se

Zlín – Pohled do minulosti. Historická výstava v budově zlínské Alternativy představila expozici Proměny Zlína na mapách a plánech. Unikátní sbírka vznikla na základě příprav Historického atlasu města Zlína, který vyjde na přelomu roku.

Počítač nebo konzole? Na trh přichází nová verze tabletu

Už vás nebaví hrát jednoduché mobilní hry na malém displeji? Rádi byste si svůj výkonný počítač vzali s sebou na výlet a nemáte peníze na herní notebook. Snadné a rychlé řešení nabízí nový Nvidia Shield tablet K1 osazený procesorem Nvidia Tegra K1 se 192 jádrovou grafickou jednotkou architektury Kepler. Extrémní výkon dokresluje 2,2 GHz čtyřjádrový CPU a 2 GB RAM.

Muzeum umění kvůli výstavě o kolektivním bydlení hledá pamětníky

Muzeum umění v Olomouci chystá rozsáhlou výstavu mapující kolektivní bydlení ve městě. Expozice by měla představit návštěvníkům architekturu tohoto typu v Československu ve 20. století. Kvůli přípravě expozice, která by se měla otevřít na jaře roku 2017, se muzeum obrací na pamětníky. Zaměřuje se na ty, kteří v 60. a 70. letech minulého století bydleli v olomouckém hotelovém domě. Tento dům považují odborníci za nejvýznamnější objekt tzv. kolektivního bydlení ve městě.

Žideničtí se dočkají. Obřadní síň na hřbitově opraví studenti

Brno - Když člověk vstoupí na židenický hřbitov z brněnské Komprdovy ulice, zarazí ho chátrající smuteční síň, kterou navrhl architekt Ivan Ruller. Ta se příští rok konečně dočká oprav, na kterých se budou podílet studenti architektury z Vysokého učení technického v Brně.

OBRAZEM: Národní galerie mapuje budování Československa

Praha - Československo před a po druhé světové válce. Takové je hlavní téma výstavy s názvem 'Budování státu. Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu', která v pátek startuje v Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze. Návštěvníci mezi neobvykle rozsáhlou sérií exponátů objeví fotografie, sochy, olejomalby i filmy, které před a po válce sloužily k reprezentaci státu.

Z pily může být náměstí

Někdejší průmyslové areály, ve kterých se zpracovávalo dřevo, postupně mění podobu. Příkladem je Pila Ostravice, která se v sobotu znovu probudila k životu.

Čeští designeři se představí v areále Dolu Hlubina

První prodejní přehlídka českého designu v Moravskoslezském kraji se uskuteční už o víkendu. Meat design v Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic nabídne návštěvníkům nábytek, svítidla, bytové doplňky, interiér i architekturu.

OBRAZEM: Studenti vyšli do ulic a malovali světlem

Kutná Hora - S ubývajícím přirozeným světlem zdánlivě ubývá i možnost venkovních fotografických vycházek za účelem portrétu v přírodě, focení architektury nebo krajiny. Studenti Gymnázia Jiřího Ortena se však tohoto faktu naopak rozhodli využít a již dvakrát se vypravili do stmívajících se kutnohorských uliček vyzbrojeni baterkami, stativy a především velkou dávkou trpělivosti.

Vize: žádné kolony, auta pod náměstím

České Budějovice - Žádné kolony na Dlouhém mostě, Strakonické či Sadech. Místo centrem teď řidiči jezdí po obchvatu, který tu v průběhu let vyrostl. Kulturní dům Slavie má rovněž novou podobu, stejně jako nádraží. Takové budou podle architektů Budějovice budoucnosti.

Seminář poradí jak na energeticky soběstačné budovy

České Budějovice - Odbroníci z českobudějovického poradenského centra E.ON pořádají ve středu 18. listopadu další seminář. Tentokrát se zaměří na aktuální trendy a možnosti v oblastech pasivní a nízkoenergetické výstavby

Hrozba bombových útoků visela ve vzduchu

Stará Paka – Snem každého umělce je navštívit Paříž, která je jednoznačně Evropským městem umění.V Louvre najdete největší historickou sbírku obrazů na světě, ale město žije i moderním uměním, má nádhernou architekturu, náboj.

Kontroverzní stavby: Draci na obchodě, roztančené sklepy i podivný orloj

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Před pěti lety orloj na náměstí Svobody, teď pozornost Brňanů upoutala socha Odvaha na Moravském náměstí. Hned po odhalení se dočkala řady přezdívek, od brněnské žirafy až po trojského koně. Nejde o jediné výtvory, které u Jihomoravanů vyvolaly diskuzi nebo nesouhlas. V kraji je takových celá řada.

Humprechtská kastelánka: Lidi chodili i přes úmorná vedra

Sobotka – Lovecký zámeček Humprecht, který se nachází jen kousek od Sobotky, se nepyšní jen zlatým půlměsícem coby památkou na svého zakladatele Humprechta Jana Černína z Chudenic, císařského velvyslance v Benátkách, který byl podle pověsti vězněn v Turecku, ale i letošní slušnou návštěvnickou oblíbeností.

Při debatě o kultivaci města radnice zajistí hlídání dětí

Příbram – Zkultivovat zeleň v okolí Příbramského potoka. To je momentálně nejžhavější záměr radnice, která na základě diskuze s architekty došla k závěru, že je potřeba vybudovat Zelenou páteř. To je projekt, na nějž město usiluje o získání dotací od Ministerstva životního prostředí ČR. Diskuze s veřejností na toto téma se koná ve čtvrtek 12. listopadu od 17 hodin v Estrádním sále Divadla Antonína Dvořáka Příbram.

Pozemek před sportovní halou zastupitelé neprodali

Písek – O pozemek před sportovní halou v Písku, který v současné době slouží jako parkoviště, projevila zájem společnost Kočí. Ráda by zde vybudovala bytový dům s garážemi a restaurací nebo kavárnou.

Podkrušnohorské Moře klidu je v Sokolově

Sokolov – Klášterní kostel svatého Antonína v Sokolově hostí od pondělí od 17.30 hodin výstavu Moře klidu, nazvané podle krajiny Mare tranquillitatis, nacházející se ve východní části přivrácené strany Měsíce, kde přistáli američtí astronauti.

KRÁTCE: Výstava a debata oživí projekt lávky

Praha - Už léta usiluje radnice sedmé městské části o zbudování lávky pro pěší a cyklisty, která by propojovala Holešovice s ostrovem Štvanice a Karlínem. Nyní jsou na úřadě městské části vystaveny práce studentů architektury ČVUT, kteří se zabývali možným umístěním lávky i různými variantami jejího ztvárnění.

Podzimní nabídka muzeí v Královéhradeckém kraji

Královéhradecko - Hlavní turistická sezóna zvolna končí a většina hradů a zámků zavírá své brány. Zvídavý turista však nemusí trávit dlouhé večery u televize. Přinášíme několik tipů na návštěvu muzeí v Královéhradeckém kraji.

Podzimní nabídka muzeí v Královéhradeckém kraji

Královéhradecko - Hlavní turistická sezóna zvolna končí a většina hradů a zámků zavírá své brány. Zvídavý turista však nemusí trávit dlouhé večery u televize. Přinášíme několik tipů na návštěvu muzeí v Královéhradeckém kraji.

Ze školy od Řepy se má stát muzeum

Chvaletice – V sobotu ve čtrnáct hodin se ve zdejší bývalé obecné škole koná vernisáž výstavy Obecná škola v Hornické čtvrti dříve a nyní. Tato akce znamená pro funcionalistickou vilu – dílo významného pardubického architekta Karla Řepy – dlouho očekávaný návrat do veřejného života.

Zásobárny vody, ochranu raků a ptactva. Radnice oživí potok

Příbram – V okresním městě zřejmě přibude více míst pro odpočinek v přírodě. Radní proto usilují o podporu modelového řešení oživení a zatraktivnění prostoru podél Příbramského potoka ze strany ministerstva životního prostředí.

Architekti by měli navrhovat domy s duší

Architektka Pavlína Drbálková nepochází z Třebíče. Narodila se v Jaroměři a žila v Náchodě, Hradci Králové, Brně či Praze. Třebíč poznala díky manželovi. Trvalý pobyt zde má teprve rok. I díky tomu se na město a jeho krásy i nešvary dokáže podívat pohledem bez klapek na očích, které nám ostatním nasazuje láska k rodnému městu.

Architekti by měli navrhovat domy s duší

Třebíč - Architektka Pavlína Drbálková nepochází z Třebíče. Narodila se v Jaroměři a žila v Náchodě, Hradci Králové, Brně či Praze. Třebíč poznala díky manželovi. Trvalý pobyt zde má teprve rok. I díky tomu se na město a jeho krásy i nešvary dokáže podívat pohledem bez klapek na očích, které nám ostatním nasazuje láska k rodnému městu.

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. navštívil opravenou hrobku ve Vranově u Brna

Vranov – Už je tomu devět let, co naposledy lichtenštejnský kníže Hans Adam II. zavítal do Vranova u Brna. Ve středu přijel znovu, aby se podíval na výsledek tříleté rekonstrukce rodinné hrobky. Oprava mauzolea, kde leží asi padesát členů jeho rodu, přišla knížete na téměř čtyřiapadesát milionů korun. Lidé se dovnitř podívají jednou za rok, a to vždy prvního listopadu.

Za dvojnásobnou vraždu ve Stodůlkách soud potvrdil 28 let

Praha - Beze změny zůstal po středečním jednání odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze trest pro 30letého Dalibora Škopána za loňskou dvojnásobnou loupežnou vraždu ve Stodůlkách. Za ubodání významného historika v penzi (kterého pomocný dělník u technických služeb předtím několikrát navštívil kvůli svému zájmu o významné památky židovské architektury) a jeho manželky si má odpykat výjimečný trest odnětí svobody v trvání 28 let, který mu v srpnu uložil pražský městský soud.

Holá kostra. Dělníci opravují jedno z brněnských trojčat výškových budov

Brno /FOTOGALERIE/ – Pohledy většiny Brňanů procházejících Šumavskou ulicí v posledních dnech poutají opravy jedné ze tří známých výškových budov. Dělníci tam za pomocí jeřábů mění starý plášť, který potřebuje modernizaci. Podle vedoucího stavební firmy OKM Group Jaroslava Kejduše se lidé nemusí bát, že dům bourají.

OBRAZEM: Ve Varvažově jsou na zimu připravení

Varvažov – Malebná vesnice s dochovanou lidovou architekturou, která je památkovou zónou, láká pohledy každého, kdo kolem ní projíždí.   V současné době zde žije 187 obyvatel, z toho je sedmnáct dětí ve věku do osmnácti let.

Čtenáři si připomněli historii rodu Hardtmuthů

České Budějovice - Na hřbitov v Mladém jsme se včera, v den Památky zesnulých, vypravili se znalcem místních dějin Janem Schinkem a čtenáři Deníku. „Ráda jsem se přijela podívat. Stále víc mě zajímá historie města a míst, která jsou s ním spojená," dodala Milada Pospíšilová, která na hřbitov v Mladém přišla podobně jako třicítka dalších zájemců o historii.

Slavné stavby Bohuslava Fuchse se ukazují v centru

Jihlava – V krajském městě bude možné do konce listopadu zhlédnout díla architekta, jenž svým vyspělým, časně moderním a mimořádně rozsáhlým dílem zásadně ovlivnil vývoj české architektury.

V Miláně končí po šesti měsících světová výstava Expo 2015

Milán - V severoitalském Miláně dnes po šesti měsících končí světová výstava Expo 2015 nazvaná Feeding the Planet, Energy for Life (Jídlo pro planetu, energie pro život). Závěrečné ceremonie se zúčastnil i italský prezident Sergio Mattarella. Výstavu navštívilo 21,5 milionu lidí, třetina z nich byla ze zahraničí, uvedla agentura DPA. Česká republika na výstavě zaznamenala několik úspěchů, její pavilon byl mimo jiné oceněn bronzovou medailí za architekturu.