Prostějov – Opuštěný klášter Milosrdných bratří na konci srpna ožil návštěvou týmu dokumentaristů, kteří zde připravovali novou epizodu seriálu pro svůj projekt PamátkyDnes.cz. Vzácná historická památka stála ve středu pozornosti filmařů už letos na jaře, kdy probíhala první etapa natáčení.
Bystřice nad Pernštejnem - Socha Zubra žďárského výtvarníka Michala Olšiaka už stojí v lokalitě Lužánky v těsné blízkosti Pohádkové aleje pod dětským lanovým parkem v Bystřici nad Pernštejnem. V neděli odpoledne byla betonová plastika při krátkém slavnostním ceremoniálu odhalena.
Liberec/GALERIE/ - Odborná porota vybírala letos z patnácti nejrůznějších staveb. Nejvíc ocenila přestavbu, ve které se snoubí dvě století architektury.
Luhačovice - Lázeňské město se v těchto dnech změnilo ve filmařskou lokaci. Natáčí se zde nový krimiseriál Četníci z Luhačovic. Části lázeňského centra se tak na pár okamžiků vrátily v čase, do doby první republiky.
Ústí n. O. – Už jen do neděle mají čas příznivci historie a architektury, kteří si ještě nestihli prohlédnout a chtějí v městském muzeu vidět výstavu o významném českém architektovi období funkcionalismu Kamilu Roškotovi.
Nová scéna nebo budova bývalého Federálního shromáždění. Stavby vzniklé v období normalizace nejsou u veřejnosti příliš oblíbené. Podle odborníků, architektů i umělců však mají na první pohled opomíjené kvality. Na podzim se proto pod názvem Nejošklivější architektura Prahy uskuteční cyklus prohlídek některých těchto staveb s odborným výkladem.
Praha - Nová scéna nebo budova bývalého Federálního shromáždění. Stavby vzniklé v období normalizace nejsou u veřejnosti příliš oblíbené. Podle odborníků, architektů i umělců však mají na první pohled opomíjené kvality. Na podzim se proto pod názvem Nejošklivější architektura Prahy uskuteční cyklus prohlídek některých těchto staveb s odborným výkladem.
Semily - Muzeum v Semilech láká na výstavu o textilce, která za minulého režimu zaměstnávala desetinu obyvatel města. Výstava je věnovaná někdejšímu národnímu podniku Kolora a je zaměřená nejen na výrobu, ale i na architekturu továrních budov.
Semily - Muzeum v Semilech láká na výstavu o textilce, která za minulého režimu zaměstnávala desetinu obyvatel města. Výstava je věnovaná někdejšímu národnímu podniku Kolora a je zaměřená nejen na výrobu, ale i na architekturu továrních budov.
Praha - Stará čistírna odpadních vod v pražské Bubenči, která je národní kulturní památkou, se v sobotu v rámci Dne památek techniky a průmyslového dědictví otevře veřejnosti. Na programu budou ukázka parních strojů v provozu, plavba na raftu v podzemní nádrži a cesta původní stokou. Akce nabízí také jištěný výstup i sestup po vnější straně komína, případně spuštění vnitřkem.
Porota soutěže Stavba roku 2015 vybrala 15 finalistů, kteří se utkají o pět titulů. Ve hře zůstávají například multifunkční centrum Quadrio, Forum Karlín, Trojhalí Nová Karolina či Trojský most. Jména finalistů zveřejnila pořádající Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na čtvrtečním nominačním večeru.
Litomyšl - Z dosavadních výsledků Letní školy architektury 2015 je patrné, že po dokončení R35 by mohl tah na Svitavy místním sloužit jako místo pro sportování i kulturu
Olomoucké tvarůžky se v minulosti vyráběly na Hané snad na každém větším statku. Původně stolní sýr, který si svůj věhlas získal nejen svou nezaměnitelnou vůní a chutí, ale hlavně svými nutričními hodnotami. S obsahem tuku do 1 % se řadí k nejzdravějším sýrům vůbec.
Blansko – Vzdělávací programy pro školy nově nabízí Muzeum Blansko. Na blanenském zámku si od září pro třídy připravili nejen odborný výklad, ale třeba i tvořivé dílny. V září a říjnu si školy zážitkové vzdělávací programy můžou vyzkoušet zdarma.
Toyota představila novou generaci modelu Prius. První masově vyráběný hybrid na světě se poprvé objevil v roce 1997 a ještě letos se začne prodávat jeho v pořadí už čtvrté provedení.
České Budějovice - Po vzoru galerií, muzeí, knihoven nebo hradů a zámků se letos rozhodli otevřít ve vybranou noc i sokolové. Na pátek chystají Noc sokoloven.
Uherské Hradiště – Už od dětství se hradišťský rodák pohyboval v uměleckém restaurátorském světě. Jak sám říká, už jeho otec Vítězslav se věnoval sochařství a restaurátorství, a tak Jindřichu Martinákovi připadalo naprosto přirozené jít v otcových šlépějích.
Nová Paka – Druhý oddíl novopackých skautů připravil pro zájemce Hru o Nové Pace, ve které se účastníci vypravili v sobotu odpoledne za poznáním a historií městečka, založeného při soutoku potoků Brdského a Rokytky v roce 1357.
České Budějovice - Radikální změna čeká křižovatku Pražské třídy a Pekárenské ulice. Už na jaře roku 2017 by zrcadlově k současnému IGY Centru mělo stát IGY 2. Za oběť mu padne bývalá telekomunikační budova. Tu už v prostoru mezi současným obchodně společenským centrem a hotelem Clarion začali dělníci za pomoci techniky bourat.
Představit unikátní architekturu, seznámit návštěvníky s historií, ale také vychovávat a poučit. Takové cíle si klade každoroční akce Dny evropského dědictví, která v pondělí odstartovala také v Brně. Díky ní se zájemci dostanou i na místa, kam mají běžně vstup zakázaný.
/3x POZVÁNKA/ Kněžna Mechtilda Lichnowská, vývoj architektury na území českého Slezska a počátky Gymnazijního muzea v Opavě. To jsou témata tří přednášek, připravených Slezským zemským muzeem vždy od 17 hodin v jeho Historické výstavní budově.
Brno – Představit unikátní architekturu, seznámit návštěvníky s historií, ale také vychovávat a poučit. Takové cíle si klade každoroční akce Dny evropského dědictví, která v pondělí odstartovala také v Brně. Díky ní se zájemci dostanou i na místa, kam mají běžně vstup zakázaný.
Brno – Víc než dva měsíce zdobila některé brněnské ulice netradičně zpracovaná díla, která vytvořili umělci pro čtvrtou přehlídku s názvem Sochy v ulicích. Teď postupně mizejí. V pondělí se dělníci pustili do demontáže dvou z nich.
Kladno – Desítky lidí přicházely ve čtvrtek na Floriánském náměstí k takzvanému plánovacímu stanu. Pracovníci oddělení architektury, územního plánování a rozvoje města v něm debatovali s Kladeňáky a sbírali podněty k plánovaným úpravám pěší zóny a regulačnímu plánu kladenského centra. Ale i co je v centru města trápí, nebo se jim naopak líbí. Zájem byl velký. A jak by se měla změnit podoba pěší zóny? Na to se Kladenský deník zeptal architekta Ondřeje Ryse, uvolněného předsedy Komise rady pro rozvoj města.
Znojmo – Průřez tvorbou soudobých architektů projektujících vinařské sklepy a provozy nabízí výstava v Domě umění Jihomoravského muzea. „Výstava představuje nejvýznamnější architektonické počiny v osmi zemích s bohatou vinařskou historií," uvedli organizátoři. Znojemská zastávka putovní výstavy potrvá do listopadu.
Broumov /FOTO/ - Hudebně-divadelní slalom dějinami Broumovska nabídla včerejší premiéra nové inscenace HRA-NIC-e. Nevšední představení režiséra Radovana Lipuse, autorky a dramaturgyně Renaty Putzlacher a scénografa Šimona Cabana vyprodalo ve středu 26. srpna klášterní sál Dřevník a plno hlásí i na dnešní první reprízu. Volné vstupenky zbývají na 2. reprízu 17. září.
Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) schválilo 32 projektů podporujících rozvoj cestovního ruchu. Pošle na ně 32 milionů korun, uvedla dnes mluvčí MMR Veronika Vároši. Příjemce může získat maximálně 50 procent celkových uznatelných nákladů projektu. Letos jsou poprvé oprávněnými příjemci obce, v minulých letech šlo pouze o podnikatelské subjekty. Příjemci dotací musí v rámci projektů investovat minimálně stejnou částku jako je výše podpory.
Brno – Desítky jedlíků postávajících u stolků s jahodovým koktejlem, zákuskem nebo vaječnou omeletou. Tak vypadal takzvaný mléčný bar v Nádražní ulici v Brně ještě před třiceti lety. Po revoluci mléčné bary zmizely. Podle zjištění Brněnského deníku Rovnost se však legendární bufetové občerstvení k hlavnímu vlakovému nádraží vrátí. Už od listopadu.
Kladno – Šest zmařených lidských životů připomíná pomník důlnímu neštěstí, které se v bývalé šachtě Amálie v Kladně stalo 10. března 1873. V sobotu byl na hlavních kladenských hřbitovech po renovaci opět slavnostně odhalen.
Brno – Čtyři brněnské vily otevřely výjimečně v sobotu večer dveře návštěvníkům. Poprvé se zapojily do šestého ročníku takzvané Hradozámecké noci, při které památky po celé republice nabídnou pohled, který se běžně naskytne jen jejich správcům. „Správci hradů a zámků tak chtějí také poděkovat věrným návštěvníkům za přízeň," uvedla k akci ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.
Prachatice – Až přijdou po prázdninách do svých tříd žáci jedné ze základních škol v Prachaticích, už je nebude vítat lešení kolem budovy, které ji lemovalo před tím, než odcházeli užívat si letní volno.
Kadaň - Už začátkem září Kadaň vypíše výběrové řízení na zhotovitele nového náměstí, pracovně nazývaného Studentské. Vznikne v místě bývalého autobusového nádraží, které je v současné době využívané jako tržnice.
Mikulov /FOTOGALERIE/ – Rozsáhlá obnova je u konce. Přesně po padesáti týdnech oprav se znovu otevře mohutná barokní brána do zámecké zahrady v Mikulově. Návštěvníci si mohou již od nedělních deseti hodin dopoledne prohlédnout, jakých změn se dočkala.
Kladno - Představitelé kladenské radnice chtějí slyšet názory veřejnosti k připravovanému územnímu plánu a dalšímu rozvoji města. „Pohled obyvatel, kterých se úpravy veřejných prostranství týkají, je důležitý," řekla k tomu nová mluvčí magistrátu Lenka Růžková. V září se proto v Kladně uskuteční hned několik setkání, kde mohou občané aktivně prezentovat své názory na budoucnost města.
Kladno – Představitelé kladenské radnice chtějí slyšet názory veřejnosti k připravovanému územnímu plánu a dalšímu rozvoji města. „Pohled obyvatel, kterých se úpravy veřejných prostranství týkají, je důležitý," řekla k tomu nová mluvčí magistrátu Lenka Růžková. V září se proto v Kladně uskuteční hned několik setkání, kde mohou občané aktivně prezentovat své názory na budoucnost města.
Sudoměřice u Tábora - Obchod, zvonička. A hlavně prostor pro setkávání nabízí rozlehlá náves v Sudoměřicích u Tábora. Místní oceňují i vítěze triatlonu.