![](https://g.denik.cz/18/58/muzeum-obrazy-chebu_prazena-list-l.jpg)
Výstava ukáže proměny Chebu
Cheb - K vidění bude i téměř 150 let starý městský model, zhotovený koželužským mistrem Heroldem.
Cheb - K vidění bude i téměř 150 let starý městský model, zhotovený koželužským mistrem Heroldem.
Hradec Králové – Helsinky, hlavní město Finska s dominantním Senátním náměstím, se zářivě bílou helsinskou katedrálou, s rušným Tržním náměstím, s přístavem lodí a trajektů a s okázalou pravoslavnou Uspenskou katedrálou.
Strakonice - Jak vypadalo město Strakonice v roce 1954? Jak se popasovalo s povodní v roce 1940? Které budovy ve městě stály a už nestojí? Na to našli odpověď návštěvníci Dnů architektury, které oživily v sobotu starou přádelnu. Dokumentární filmy z archivu Muzea středního Pootaví promítal Jaroslav Landsinger, který mnohdy poškozené filmové pásky uvedl do funkčního stavu. „Jedním z klenotů filmového archivu muzea je film z roku 1931, který zachycuje rekonstrukci strakonického hradu. Film nechal natočit ministerský předseda Rudolf Beran," zmínil se. I tento film mohli diváci při projekci v přádelně vidět.
Praha – Rafinovaná manipulace společnosti, příšerné vánoční příběhy, netradiční sepětí architektury a literatury i román ověnčený Pulitzerovou cenou. To jsou knižní novinky, které postupně přinese na podzimní pulty ambiciozní nakladatelství Argo. Jsou mezi nimi Nulté číslo Umberta Eca odehrávající se v novinářském prostředí, nový román Miloše Urbana Urbo Kune i Stehlík americké autorky Donny Tarttové, který dosáhl na prestižní literární cenu.
Písek /OSUDY OJEDINĚLÝCH OBJEKTŮ/ – Budovu na rohu Táborské a Sedláčkovy ulice znají nejen obyvatelé Písku, ale i ti, kteří nevyužijí silničního obchvatu, ale na Milevsko a Tábor jedou přes město. Veřejnost ji zná jako Raabovu vilu a ke zveřejnění ji našemu deníku doporučil Tomáš Franců z Písku.
Vysoké Mýto – Den architektury mohli o víkendu prožít lidé na stovce akcí po celé republice. Vysokomýtský spolek .proMejto zájemce pozval do nevyužívané městské secesní vily a na procházku za příběhy opuštěných domů. Na potenciál kdysi slavných a významných průmyslových objektů skupina lidí kolem architekta Jiřího Šafra poukázala vzpomínkou na bývalou Tomáškovu cihelnu, do které se zakously bagry.
Příbram – Příbramáci promluví do vzhledu okresního města. Dotazníkové šetření a veřejná diskuze nebyly jedinými kroky při přípravě revitalizace Sídliště Křižáky. Radní připravují tvorbu pocitových map, kde budou moci všichni obyvatelé konkretizovat své pocity z řešeného území a upozornit na negativní i pozitivní místa.
Strakonice - Po letech znovu ožila bývalá přádelna v budově starého Fezka Na Dubovci. Stala se dějištěm Dnů architektury. Konaly se v pátek a v sobotu
Praha - Ulice Veletržní, která po otevření tunelového komplexu Blanka má podstoupit plánované zklidnění, se dočkala první změny. Na přechodech pro chodce došlo k prodloužení zelené o tři vteřiny. „Dosavadní krátký interval způsoboval řadě občanů problémy. Obraceli se na nás, zda bychom s tím nemohli něco udělat, což nebylo snadné. Správná chvíle nastala nyní po otevření tunelu Blanka, kdy se ve Veletržní výrazně snížil provoz," řekl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.
Ústí nad Labem - Kolik stromů přibude v ulicích? Podaří se kvalitní soužití s řekou? Jak vypadá průmyslová čtvrť v době postindustriální? Na tyto otázky se pokusí odpovědět letošní ročník celorepublikového festivalu Den architektury.
Jičín – Celorepublikový festival Den architektury se v letošním roce uskuteční o víkendu 3. a 4. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury a vůbec poprvé se připojí také město Jičín.
Hradec Králové - Už potřetí se krajská metropole zapojí do celostátní akce Den architektury, která v řadě českých a slovenských měst poukazuje na hodnoty moderní a současné architektury. Celorepublikový festival se uskuteční už tento víkend u příležitosti Světového dne architektury.
Praha - Milovníci pražské architektury se ve čtvrtek dočkali zpřístupnění vzácné Rothmayerovy vily ve Střešovicích. Stavba, která vznikla mezi lety 1928 a 1929, je zajímavá inspirací středomořskou tradicí. Tu pochytil autor díla Otto Rothmayer od svého učitele, světově proslulého slovinského architekta Jože Plečnika. S ním spolupracoval například na přestavbě Pražského hradu nebo zámku v Lánech v éře prezidenta Masaryka.
Cykloturistika, stejně tak jako vinařská turistika je rok od roku populárnější. Do přírody i za vínem vyjíždí více nadšenců sportovce a putování po vinařských stezkách v sobě oba tyto fenomény přirozeně spojuje. Po mapách a průvodcích tak Vinařský fond představuje další informační servis pro cyklisty a milovníky vína.
Žamberk – Žamberk přivítá v sobotu skupinu vzácných hostů, kteří se vydají po stopách Prokopa Diviše. V prosinci letošního roku uplyne 250 let od jeho úmrtí, proto městské muzeum připravilo celodenní oslavy, v rámci kterých se uskuteční setkání v obřadní síni na radnici a v muzeu, kde je instalována výstava obrazů věnovaná slavnému vynálezci.
Zábřeh – Budova zábřežského městského úřadu na náměstí Osvobození, které místní neřeknou jinak než okres, září novou fasádou. Spolu s ní dostal objekt během náročné několikaměsíční rekonstrukce novou střechu, dělníci také vyměnili okna a dveře a zateplili obvodový plášť.
Vysoké Mýto – Den architektury o víkendu nabídne více než stovku akcí po celé republice. Na Orlickoústecku k nim přispěje vysokomýtský spolek .proMejto.
Brněnsko /TIP NA VÍKEND/ - Jak slepí hrají Člověče, nezlob se? Otázka, která asi jen tak někoho nenapadne. Od pátku si to mohou návštěvníci výstavy Svět našimi smysly vyzkoušet.
Jižní Morava /TIP NA VÍKEND/- Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku lidé oslaví hody spojené s tradicemi a křesťanskou památkou, v Hustopečích na Břeclavsku věnují víkend hudbě a hlavně burčáku. Obdivovatelé architektonických zajímavostí nahlédnou na běžně nepřístupná místa ve Znojmě.
Olomouc – Na kole i pěšky za architekturou. Do Olomouce i Přerova o víkendu míří už pátý ročník festivalu Den architektury. Zájemcům o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou nabídne procházky, výpravy a cyklojízdy s architekty, ale třeba i unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů.
Přerov – Na kole i pěšky za architekturou. Do Olomouce i Přerova o víkendu míří už pátý ročník festivalu Den architektury. Zájemcům o bezprostřední a autentický zážitek s architekturou nabídne procházky, výpravy a cyklojízdy s architekty, ale třeba i unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů.
Písek – První říjnový víkend bude i letos patřit dnu architektury. Jedná se o festival, během kterého účastníci objevují zajímavé stavby a potenciál veřejného prostoru nejen v Písku, ale i v řadě dalších měst a obcí.
Třebíč - Nadcházející víkend se po celé republice bude konat Den architektury. Letos se k dalším šestačtyřiceti městům připojí také Třebíč a program bude hned třídenní.
Žďársko - Pátý ročník Dnů otevřených ateliérů se o tomto víkendu uskuteční na Vysočině. Podzimní slavnosti výtvarného umění a uměleckých řemesel nevynechají ani žďárský region.
Barometr „žabka" umístěný ve Dvořákových sadech opustil své tradiční místo. Zpátky se vrátí v lepším stavu do konce října. Do té doby jej má v péči zkušený pasíř Pavel Strakoš.
Plzeň – Milovníci architektury mohou v pátek v Plzni strávit sedm hodin prohlídkami domů a bytů, do nichž se běžně nedostanou. Umožní jim to už pátý ročník Dne architektury.
Tachov – Dvě významné kamenné památky svěřil Tachov do rukou odborníků.
Štípa - Ještě donedávna jsem patřila k těm, kteří si vychutnávají létání pouze z pozice turisty mířícího na dovolenou. Majitel letiště ve Štípě Josef Habrovanský mě však při návštěvě vítá otázkou: Kolik máte času, půjdeme se proletět? Přitom pokukuje po ultralehkém letadle, které stojí před hangárem. Bylo rozhodnuto, tímto dnem budu mít šanci srovnat zážitek z dopravního letadla a ultralightu NG 4.
Litoměřice – Do českých měst míří již popáté festival Den architektury.
Praha - Od čtvrtka bude pro veřejnost otevřena další z pražských památek upomínající na architekturu první poloviny 20. století, střešovická Rothmayerova vila. Její správce, Muzeum hlavního města Prahy, v ní připravilo expozici věnovanou architektu Otto Rothmayerovi a jeho učiteli Josipu Plečnikovi. Otevřeno bude čtyři dny v týdnu, ale jen po předchozí rezervaci, jako je tomu třeba v případě nedaleké Müllerovy vily.
Brno – Díky komiksům přišli na svět superhrdinové, jako jsou Spiderman nebo Batman. Postavy s nadpřirozenými schopnostmi však nemusí žít jen v časopisech. V Brně jsou od středy k vidění i na zdech. Začal totiž první ročník komiksového festivalu Koma.
Želeč - Sídlo, které za minulého režimu ztratilo svou půvabnou tvář, právě bourají. Na jeho místě vyrostou byty pro seniory.
Letovice – Vyučovací hodina se vším všudy, školní oběd nebo tělocvik. To vše čeká tento pátek absolventy stavebnictví Masarykovy střední školy v Letovicích, kteří si přijdou zavzpomínat na školní léta.
Litomyšl - Zdeněk Sendler by se měl již v sobotu ujmout funkce „městského zahradníka".
New York - Český premiér Bohuslav Sobotka v pondělí v New Yorku převzal 260 knih o architektuře ze soukromé knihovny Adolfa Kurta Placzeka. Tento vídeňský rodák, který zemřel před 15 lety, byl členem významné rodiny spjaté s Brnem, kde až do své smrti v roce 1922 působil jako městský a později moravský zemský rabín jeho dědeček Baruch Placzek.
Karlovy Vary - Karlovarská architektura vzbuzuje úctu u odborníků a nadšení u návštěvníků. Ale ruku na srdce pro mnohé z nás je vlastně anonymní, bezejmenná. Každý obraz, každá socha nese jméno svého autora. A domy? Kdo z nás zná architekta či stavitele domu, v němž bydlí?
Ústí n. O. – Z přednáškového cyklu věnovaného dějinám umění se začíná stávat tradice. Pedagožky Střední školy uměleckoprůmyslové Jitka Kuběnková a Marie Uhlířová načaly smělý projekt předloni, kdy jednou měsíčně v prostorách Malé scény prezentovaly architekturu vybraných uměleckých slohů.
Mělník – První mělnické Dny architektury budou o prvním říjnovém víkendu hledat odpověď na otázku, co čeká náměstí Karla IV. a další místní lokality.
Brno – Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) požaduje omluvu po náměstkovi brněnského primátora Matějovi Hollanovi (Žít Brno) za jeho slova na internetu. Hollan ve svém internetovém deníčku napsal, „že v Brně bývalo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali." Podle Haška Češi nikoho do plynu neposlali, a proto považuje Hollanova slova za skandální.
Brno – Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) požaduje omluvu po náměstkovi brněnského primátora Matějovi Hollanovi (Žít Brno) za jeho slova na internetu. Hollan ve svém internetovém deníčku napsal, „že v Brně bývalo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali." Podle Haška Češi nikoho do plynu neposlali, a proto považuje Hollanova slova za skandální. Hollan sdělil, že nehodlá s Haškem polemizovat a ať si hejtman říká, co chce.
Hodonín – Denní lázně Bliss Day Spa v Hodoníně za čtyřiadevadesát milionů korun jsou hotové. Oficiálně se otevřely v pátek, lidem začnou sloužit dvanáctého října. Nový pavilon nechalo postavit město s pomocí asi třicetimilionové dotace a je také jeho vlastníkem. „Návratnost naší investice by měla být asi do pěti let," uvedla hodonínská starostka Milana Grauová.
Přerov – Nevšední industriální stavby, kolem nichž denně chodíme, ale neznáme jejich historickou hodnotu. Na prohlídku zajímavých objektů – například uzavřeného areálu Juty nebo nově opravených interiérů správní budovy firmy Kazeto – se mohou těšit Přerované. Kdy? V sobotu 3. října.
Nespeky – Přijel z Ameriky do Čech a už tu zůstal. Je vám to divné, nemá to být naopak. Ne, „ajťák" William Weidebnorner se usadil v Čechách a už se nehodlá vrátit za velkou louži. „Češi si pletou lepší život s lépe placenou prací, říká sedmatřicetiletý brankář fotbalistů Nespek.
Znojmo – Chátrající objekt v rohu Masarykova náměstí ve Znojmě, budova bývalého svazáckého Tip klubu, opět poutá pozornost lidí. Nyní tím, že bezprostředně ohrožuje zdraví a životy lidí, procházejících ulicí V Jirchářích. Ze střechy totiž padají tašky.
Brno - Ulice bez reklamních nápisů jsou cílem brněnských radních. Jedním z míst bez plakátů bude už brzy díky projektu sokolů také stadion v Kounicově ulici.
Čím více se zaměstnanci potkávají, tím lépe spolupracují a přicházejí s neotřelými nápady. Názor, který zastával mimo jiné výkonný ředitel Applu Steve Jobs, pronikl do kancelářské architektury. Skupina architektů z Londýna v tomto duchu vyvinula software, který umisťuje toalety, a také kuchyňku a tiskárnu, tak, aby se dráhy personálu při cestě na tato místa co nejvíce křížily, napsal britský list The Times.
Praha - Až do konce října vystavuje ve Viničním altánu v parku Grébovka v Praze 2 fotografka Ivana Vostřáková. Na prodejní výstavě s názvem Příběhy jsou k vidění díla vytvořená unikátní kombinaci fotografického tisku a kontrastní dynamické akrylové malby. Ivana Vostřáková, která původně vystudovala architekturu, je mimo jiné dvojnásobnou držitelkou české ceny Fotograf roku z let 2010 a 2013.
Dýšina – Stará dobrá vesnice v tom nejlepším slova smyslu, i tak se dá hovořit o dýšinské návsi a jejím okolí, které je plné malebné lidové architektury.
Strakonice - V případě odkupu přádelny zákon porušen nebyl
Střední Morava /ROZHOVOR/ - Kdybychom chtěli vystihnout jeho profesi, tak musíme téměř romanticky říci, že vrací život nevábným koutům měst. Jeho architektonickou stopu najdete v areálu někdejšího pivovaru v pražských Holešovicích nebo v areálu Holešovických mlýnů, či bývalého pivovaru v Praze na Vinohradech. Vít Máslo, spolumajitel kanceláře CMC architects (spolu s Davidem R. Chisholmem), se v současnosti podílí na přeměně zlínského Svitu.