Počet lidí, kteří musejí kvůli zdravotním problémům vyhledat urologa, se stále zvyšuje. O nejčastějších urologických potížích, nádorech, ale také prevenci a nedostatku lékařů hovoří přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Milan Hora.
Plzeň – Počet lidí, kteří musejí kvůli zdravotním problémům vyhledat urologa, se stále zvyšuje. O nejčastějších urologických potížích, nádorech, ale také prevenci a nedostatku lékařů hovoří přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Milan Hora.
Praha – Původ potravin je při nákupu jedním z rozhodujících faktorů pro tři čtvrtiny zákazníků (77 procent). Nejvíce Čechy zajímá původ u ovoce a zeleniny, masa a mléčných výrobků. Čeští spotřebitelé se přitom nejvíce vyhýbají polským výrobkům, běžně je nekupuje 37 procent z nich. Vyplývá to z průzkumu společnosti MasterCard.
Brno - Původně chtěl být učitel, pak zjistil, že věda je mnohem více vzrušující než učitelské řemeslo. Jaroslav Koča ve svých výzkumech kombinuje biologii s počítačovými vědami. Věda je jeho koníček i práce a věnuje jí téměř veškerý volný čas. Před pěti lety založil s kolegy Středoevropský technologický institut Ceitec, kde od ledna nastoupil jako vědecký ředitel. „Pokud chce být vědec úspěšný, tak nemá téměř na nic jiného čas," říká.
Znojemsko /PŘÍRODOU U HRANIC/ - Milovníci hub nemusí na zimu svého koníčka nijak šidit. Není-li totiž příroda pod velkými nánosy sněhu, i v lednu odmění trpělivé hledače.
Přerov – Zvýšený obsah bakterie zvané legionella, který zjistila na podzim loňského roku v osmi přerovských bytových domech namátková kontrola, se podařilo zlikvidovat.
Manchester - Dovolené s rodiči si užívala třináctiletá Jemma-Louise Robertsová. Když jí začalo být zle, lékaři se ji snažili dostat ze střevní chřipky. Zakrátko se však její stav rapidně zhoršil a dívka zemřela. Nakonec se ukázalo, že za její skon mohl tampon.
Jen málo věcí je v chladných dnech příjemnějších než horká koupel. Ovšem jakou teplotu by voda ve vaně měla mít – to je předmětem žhavých diskusí už od dob dávného Říma. Vyřešit je se rozhodla dermatoložka Melissa Piliangová z Clevelandské kliniky, která došla k závěru, že 44 stupňů Celsia je onou magickou hodnotou, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.
Nová Paka – Původně si novopačáci měli vánoční dárek v podobě nového krytého bazénu se žralokem ve znaku „rozbalit" spolu s bramborovým salátem a kaprem.
Londýn – Britští odborníci upozorňují, že z kapavky by se kvůli stále větší odolnosti vůči antibiotikům mohla stát nevyléčitelná nemoc. V Anglii se objevil nový kmen bakterie označovaný jako „superkapavka", na který neplatí léčba obvyklá u pacientů s touto pohlavní chorobou, napsal list The Independent.
Praha - Radní šesté městské části se rozhodli, že přijmou dar 800 tisíc korun od Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) na realizaci pomníku Vějíř Žofie Chotkové, který by se mohl dočkat realizace do dvou let.
Olomouc – Rudolfova alej v olomouckých Smetanových sadech půjde k zemi. Celá. Kácet se bude v příštím roce, kdy zároveň bude jasno o nejvhodnější náhradě. Podle odborníků není vyhnutí kvůli vysoké agresivitě bakterie způsobující takzvanou slizotokovou nekrózu.
Nová Paka – Nový krytý bazén měl být vánočním dárkem pro Novopačáky. Nad jeho zprovozněním však visí velký otazník. Vodomilové si mohou na sobotu sice nachystat plavky, ale zda budou brázdit vodu packého krytého areálu ještě před Vánocemi není jisté.
Praha /INFOGRAFIKA/– Dvě třetiny českých seniorů nad 65 let užívají více než šest léků najednou. Obvykle tuzemský důchodce polyká čtyři až šest léků, které mu předepíše lékař, k tomu si sám přikoupí ještě několik volně prodejných. Podle posledních průzkumů si senioři koupí v průměru další dva volně prodejné přípravky, obvykle proti bolesti, zácpě, nachlazení či na revma. A to nepočítáme různé doplňky stravy, kde k nejčastějším patří vitaminy, minerály či různé bylinné přípravky.
Jihlava – S novým tropickým pavilonem přibyly starosti i chovatelům. Musí poznat nová zvířata a ty si zase musí na nový domov zvyknout. Jedním z ošetřovatelů v jihlavské zoo je i Jan Vašák.
Brno - Ostatky uhynulých tuleňů jsou v polárních oblastech důležité v místech, z nichž ustoupil ledovec, pro vznik života v podobě bakterií, řas, mechů a lišejníků. Tato takzvaná kolonizace tuleních mumií přitom nemá jednoznačná pravidla. Dobré podmínky pro ni jsou, pokud jsou ostatky umístěny ve vlhkém prostředí. Zjistili to vědci z brněnské Masarykovy univerzity, která již jedenáct let provozuje na Rossově ostrově nedaleko Antarktidy Mendelovu polární stanici. Výzkum zveřejnili v mezinárodním vědeckém časopise Antarctic Science.
Blučina - Z oblíbené studánky v Komenského ulici v Blučině se po týdenní odstávce opět napijí lidé z okolí. „Studánka opravu nutně potřebovala, kvůli bakteriím nebyla její voda pitná," vysvětlil důvody k renovaci starosta obce Josef Srnec.
Brno – V laboratořích studují geny, díky moderním přístrojům pracují s koloniemi bakterií nebo buňkami lidské DNA. Vědecké týmy z Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně ve středu přímo u nich „doma" poprvé představily zájemcům, o co se již pět let snaží. „Zkoumáme například vlastnosti buněk, jak se podílí na vývoji a počátku onemocnění," řekl v jedné z laboratoří výzkumník Vladimír Vinarský.
Krásné a zdravé zuby jsou chtě nechtě vizitkou každého. Jenže mnohdy se člověk snaží, a přesto jeho chrup není dokonalý. Se zanedbanými, poškozenými a zabarvenými zuby, jejich zápachem a dalšími nepříjemnostmi si poradí specializovaní dentisté a hygienisté. Možná vás překvapí, že všechny estetické zákroky se neobejdou bez základní ústní hygieny.
Přerov – Zvýšený obsah bakterie zvané legionella zjistila v osmi přerovských domech namátková kontrola. Bakterie se může nacházet jak v zařízení na přípravu teplé vody, tak v rozvodech domu.
Přerov – Zvýšený obsah bakterie zvané legionella zjistila v osmi přerovských domech namátková kontrola. Bakterie se může nacházet jak v zařízení na přípravu teplé vody, tak v rozvodech domu.
Benešov - I když Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově má vodovod napájený vodohospodářskou společností (VHS), tuhle vymoženost zdravotnický ústav nyní naplno nevyužívá. Důvodem je obava ze zdravotních komplikací pacientů vnímavějších na chlor. Právě tento prvek totiž může být nyní v pitné vodě obsažen v koncentracích, které nejsou běžné a které mohou být pro citlivější jedince nepříjemné, možná i nebezpečné.
Benešov – I když Nemocnice Rudolfa a Stefanie má vodovod napájený Vodohospodářskou společností Benešov (VHS), tuhle vymoženost v současné době zdravotnický ústav naplno nevyužívá. Důvodem je obava ze zdravotních komplikací pacientů vnímavějších na chlor. Právě tento prvek totiž může být nyní v pitné vodě obsažen v koncentracích, které nejsou běžné a které mohou být pro citlivější jedince nepříjemné, možná i nebezpečné.
Olomoucko – Kdo si neužil houbařských „žní" do konce minulého týdne nebo včas nesklidil úrodu hub rostoucích na zahradě, má smůlu. Houby přešlé mrazem, který dnes ráno dorazil i do nižších poloh Olomoucka, už nejsou jedlé a mohou způsobit zdravotní potíže. Mykologové upozorňují, že při menších mrazících je možné bez obav sbírat a v kuchyni upravovat pouze penízovku sametonohou a Jidášovo ucho.
Lidé v Trnové u Prahy mají opět problémy s pitnou vodou. Nesmí se pít nebo používat k přípravě nápojů a jídel bez převaření. Dnes to řekla ředitelka odboru hygieny obecné a komunální středočeských hygieniků Libuše Polanská. Obec se zhruba 350 obyvateli měla problémy s pitnou vodu již v létě. Tehdy se vůbec nesměla používat k pití, vaření a umývání.
Strakonice – Ne všechna antibiotika působí proti všem bakteriím. V řadě případů je nutné mikrobiologicky ověřit citlivost, protože určitá antibiotika mohou ztratit svou schopnost bakterie zabíjet.
Světová zdravotnická organizace (WHO) označila odolnost vůči antibiotikům za globální zdravotnickou krizi a vyzvala k zesílenému boji proti tomuto jevu. Ročně umírá na 700.000 lidí kvůli neúčinnosti antibiotik vůči bakteriím. Antibiotika se stávají neúčinnými, když se bakterie geneticky pozmění tak, že jim léky nemohou ublížit.
Příbram /ROZHOVOR/ – Slovo antibiotika všichni známe, používáme ho zcela běžně. Víme ale skutečně, co to antibiotika jsou? Ptáme se MVDr. Petra Ježka, primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Oblastní nemocnice Příbram.
Téměř polovina antibiotik je podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty užita k léčbě zbytečně. Stoupá tím odolnost bakterií vůči antibiotikům, roste nemocnost, úmrtnost i náklady zdravotních pojišťoven, upozornil Valenta při příležitosti dnes zahájeného Evropského antibiotického týdne. Spotřeba antibiotik narostla v Česku v ambulancích mezi lety 1989 až 2014 téměř o čtvrtinu. Země je nad polovinou evropského žebříčku spotřeby s tendencí propadat se níž.
Praha – Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta varuje při příležitosti Evropského antibiotického dne a Mezinárodního antibiotického týdne před zneužíváním antibiotik. Nadměrná spotřeba vede k tomu, že antibiotika ztrácejí vůči bakteriím účinnost. Rezistentní bakterie způsobují například těžké TBC. Dnes budou odborníci o spotřebě antibiotik a jejich nesprávném užívání informovat na tiskové konferenci.
Příbram /ROZHOVOR/ – Slovo antibiotika všichni známe, používáme ho zcela běžně. Víme ale skutečně, co to antibiotika jsou? Ptáme se MVDr. Petra Ježka, primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Oblastní nemocnice Příbram.
Slovo antibiotika všichni známe, používáme ho zcela běžně. Víme ale skutečně, co to antibiotika jsou? Ptáme se MVDr. Petra Ježka, primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Oblastní nemocnice Příbram.
Opatov - Známé ekonomické pravidlo, podle kterého obal prodává, oko kupuje, neplatí podle majitele opatovského pekařství Miroslava Paulase z opatovského pekařství na Třebíčsku vždy. Chleba by si totiž lidé měli vybírat hlavně podle chuti.
Týnišťsko – Na letošní úrodě v největší zelinářské oblasti východních Čech se výrazně podepsalo extrémní sucho. „Sklidili jsme jen zhruba dvě třetiny hlávkového zelí ve srovnání s obvyklou produkcí v předchozích letech," říká Milan Dostál, vedoucí bolehošťské zelárny.
Známe to všichni – po antibiotikách je třeba zůstat nějakou dobu v klidu, když totiž uspěcháme návrat do normálního provozu, můžeme si uhnat opakované angíny či jiné bakteriální infekce. Naštěstí existuje způsob, jak být po dobrání antibiotik rychle fit.
Milovice - Klisna byla od sobotního večera hospitalizována na specializované klinice, kam byla převezena v kritickém stavu. Divoká kobylka Sgurr s třítýdenním hříbětem jsou zřejmě z nejhoršího venku. V pondělí večer se vrátily ke svému stádu a odborníci dále hlídají jejich stav.
V listopadu můžeme ještě pokračovat s výsadbou ovocných dřevin, dokud nezamrzne půda. Dbáme na to, aby stromky byly vysazeny ve stejné úrovni jako ve školce.
Medonosy – Žádosti o dotace na vodovod skončí vždy na mrtvém bodě, kvalita vody ve studních, na které jsou obyvatelé obce odkázáni, je přitom stále horší.
Olomouc – Verdikt nad osmadvaceti jírovci v Rudolfově aleji v olomouckých Smetanových sadech padne v nejbližších dnech. V tuto chvíli je už jasné, že jsou napadeny nebezpečnou bakterií PSA způsobující slizotokovou nekrózu. Jestli chřadnoucí kaštany nahradí jiný druh listnáče, rozhodne odborná skupina.
V listopadu můžeme ještě pokračovat s výsadbou ovocných dřevin, dokud nezamrzne půda. Dbáme na to, aby stromky byly vysazeny ve stejné úrovni jako ve školce.
Každý, kdo má doma psa, kočku nebo se setkává s někým, kdo je má doma, to dobře zná. Zvíře pootevře tlamu a zavane mu z ní. Mnohdy velmi nepříjemně. Nejde jen o kosmetický či estetický problém, ale může značit i velmi vážný zdravotní problém. Veterináři proto varují, že takové zvíře může velmi vážně onemocnět.
Olomouc /ANKETA/ – Jestli nemocné jírovce v Rudolfově aleji v olomouckých Smetanových sadech nahradí jiný druh listnáče, bude na rozhodnutí odborné skupiny. Alej chřadne kvůli zákeřné bakterii způsobující slizotokovou nekrózu. Jde o devastující onemocnění dřevin, jehož účinná léčba není dostupná. Magistrát už rozhoduje o osudu prvních 28 stromů.