Obúvaj, Valášku, obúvaj krpečky, bača už vyháňá z koliby ovečky… Lidová písnička v podání gajdoše Petra Sovjáka se nese Valašskou dědinou, největším areálem rožnovského skanzenu. Opodál za dřevěnou ohradou trojice bačů stříhá ovce valašky, aby vzápětí hospodyně u blízkého stániska z Karolinky–Rákošového ostříhanou vlnu vypraly a dále zpracovaly nejprve česáním, pak spřádáním na kolovrátku.
Obúvaj, Valášku, obúvaj krpečky, bača už vyháňá z koliby ovečky… Lidová písnička v podání gajdoše Petra Sovjáka se nese Valašskou dědinou, největším areálem rožnovského skanzenu. Opodál za dřevěnou ohradou trojice bačů stříhá ovce valašky, aby vzápětí hospodyně u blízkého stániska z Karolinky–Rákošového ostříhanou vlnu vypraly a dále zpracovaly nejprve česáním, pak spřádáním na kolovrátku.
Sedloňov, Podbřezí, Polom, tady podle údajů statistiků nejvíce vládne mládí, tedy na Rychnovsku. Právě v těchto obcích mají na celkovém počtu obyvatel největší podíl děti do 14 let. Ukazují to data ze sčítání lidu z loňského roku.
Tradičními jarními pracemi ožije nadcházející sobotu 21. května Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Návštěvníci areálu uvidí činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.
/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ Další zastávkou seriálu Deník na návštěvě je malebná obec v Jeseníkách - Malá Morávka. První písemná sbírka o ní se dochovala někdy z roku 1506, v současné době zde trvale žije přes šest set obyvatel. Dominantou obce je kostel Nejsvětější Trojice, postavený v letech 1790–1793.
/FOTO, VIDEO/ Žena měla v malé obci na Českolipsku partnera zavraždit, rozřezat a spálit. Z brutálního zločinu za humny je malá vesnička jako omráčená.
Ze srubu na mostním pilíři v řece Radbuze u Chotěšova na Plzeňsku, vyhledávaného turisty i vodáky, zbyl ve středu večer jen popel. Zapálen byl úmyslně filmaři, kteří na Plzeňsku točili film Citlivý člověk, v němž účinkují David Prachař, Vladimír Javorský, Tatiana Dyková, Jiří Lábus a další čeští a slovenští herci.
Tak jako každým rokem se na Městské hoře koncem měsíce dubna schází mnoho účastníků čarodějnického reje, který vždy pořádá Dům dětí a mládeže v Berouně. Každým rokem se této akce účastní i školní družina ze Závodí. Stejně tomu bylo i letos.
Velký zájem publika o divadelní představení pohádky O perníkové chaloupce potěšil organizátora, kterým bylo Mateřské centrum Hvězdička. Hlediště auly benešovského gymnázia se velmi rychle zaplnilo a diváci nešetřili aplausem.
Čtyři osoby v sobotu 23. dubna odpoledne zachraňovali hasiči z ferraty Lužická spojka u obce Stebno na Ústecku. Podle informace, kterou v neděli na Twitteru zveřejnili hasiči, nezvládla skupina dokončit výstup vlastními silami kvůli fyzickému vyčerpání.
Čtyři osoby v sobotu 23. dubna odpoledne zachraňovali hasiči z ferraty Lužická spojka u obce Stebno na Ústecku. Podle informace, kterou v neděli na Twitteru zveřejnili hasiči, nezvládla skupina dokončit výstup vlastními silami kvůli fyzickému vyčerpání. V neděli hasiči spěchali také do Fojtovic na Děčínsku k požáru chalupy.
/FOTO/ - Ještě před oslavami Velikonoc přivítali na Edenu v Bystřici nad Pernštejnem jaro. I když tomu počasí na první pohled nenasvědčovalo a odpoledne se z nebe dokonce začaly snášet sněhové vločky, oslava jara nebyla o nic menší. Děkujeme za příspěvek a krásnou fotogalerii.
Klasicistní usedlost v pražské Bubenči je vyhlášenou adresou pro lidi, kteří se zajímají o umění a starožitnosti. Ať sháníte cokoli, najdete to u Hejtmánků, říká se. Tomáš Hejtmánek je sice majitelem respektovaného aukčního domu a galerie, sám se však považuje v prvé řadě za nadšeného milovníka a především sběratele umění.
Požár horské chalupy vypukl v půlnoci ze soboty 19. na neděli 20. března v Horním Polubném v Kořenově na Jablonecku. Plameny chalupu téměř pohltily. Příčina vzniku požáru se vyšetřuje. Podle odhadu majitele chalupy ale nejspíš vznikl od špatně dovřených kamen.
Legendární závod běžkařských hlídek Krkonošskou 70 pojede v sobotu bývalý biatlonista a trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec. Spolu s ním vyrazí na hřebeny hor stovky účastníků.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Autor slavné postavičky Krtka Zdeněk Miler a Dolní Dvůr? Ano, známý režisér a výtvarník trávil mnoho času v roubence na samotě nad krkonošskou obcí. Jak na něj vzpomíná dcera Kateřina, která v chalupě žije a jako výtvarnice připravila pro návštěvníky Dolního Dvora novinku pro letošní turistickou sezonu s úplně novou kreslenou postavou?
V noci na sobotu 5. března zasahovaly jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů u požáru roubené chalupy v Železném Brodě, v místech mezi kostelem svatého Jakuba Většího a řekou Jizerou.
/FOTOGALERIE/ Třetí březnový den byl v šanovské mateřské školce vyhrazen karnevalu. Nejprve probíhala slavnostní přehlídka masek, následovalo plnění úkolů zručnosti na stezce k perníkové chaloupce a k hodné čarodějnici.
První březnový víkend je nabitý akcemi. Průvod masek vyrazí do ulic Zákup, muzuem v České Lípě zve na novou výstavu a plesat se bude v Doksech nebo Jablonném v Podještědí.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Alojz Čechotovský byl v roce 1982 u toho, když se v Dolním Dvoře natáčel legendární film S tebou mě baví svět. Při natáčení na chalupě, která se divákům neodmyslitelně vryla do paměti jako Apalucha, byl po ruce režisérce Marii Poledňákové a štábu jako technický poradce. Nejvíc mu dal zabrat Pavel Nový. "To byl divočák! Nezapomenu do smrti na to, jak vzal z kuchyně velké hrnce, ve kterých se vařil čaj, a jezdil s nimi z kopce," vzpomíná. Prozrazuje také, za koho jezdil na běžkách, kdo padal při památné scéně místo Václava Postráneckého do kadibudky nebo jak narafičili scénu s kočárkem ujíždějícím z kopce.
V polovině února byl obviněn ze dvou vloupání do domů u Nýrska třiatřicetiletý muž z Plzně, nyní policie zjistila, že má na svědomí i dalších šest vloupání na Klatovsku. K vloupačkám se přiznal. Je ale možná, že jich spáchal ještě více.
Hluboko v lese, kam se zvířátka moc neodvažují toulat, se nachází tajemná chaloupka. Víme o ní díky skřítkům, kteří chodí kolem ní, aby se dostali na místo své práce.
Přes čtvrt století ležela roubená chalupa s chlévy, původem z Třebýciny čp. 7 na Klatovsku, rozebraná v depozitáři Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech. Teď se ale konečně našly potřebné miliony a objekt se tak stane součástí skanzenu v Chanovicích.
Přes čtvrt století ležela roubená chalupa s chlévy, původem z Třebýciny čp. 7 na Klatovsku, rozebraná v depozitáři Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech. Teď se ale konečně našly potřebné miliony a objekt se tak stane součástí skanzenu v Chanovicích.
Čimelickým policistům se podařilo objasnit sérii vykradených chalup v Miroticích. Během ledna přijali hned několik oznámení o vloupání do objektů. Vyšetřování přivedlo kriminalisty na stopu dvou podezřelých mužů, kteří měli vyjíždět za vloupáními z Berounska.
Holčička Maněnka dětem na oplátku za jejich návštěvy vyprávěla pohádky. Tak běžel čas, prošel podzim a přicházel adventní čas. A to se začaly dít věci. Maněnka se pustila do vyprávění.
Hrnky, skleničky, korbele. To všechno ukradl zloděj, který se vloupal do chalupy v katastru Vlásenice. „K činu došlo někdy od čtvrtka do pátečního dopoledne," upřesnila v úterý policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Na vrcholku kopce, v listnatém lese, žije roztomilý medvídek. Říkají mu Růženka. Rád usíná pod velikým košatým dubem a spí tam celé dny. Všechna zvířátka v lese z toho mají legraci. „Už zase spí“, říkají si. „Spí jako ta princezna ze šípkového zámku, která usnula na celých sto let. Budeme mu také tak říkat,“ dohodla se zvířátka. Tak medvídek dostal jméno Růženka. Od těch dob už mu nikdo jinak neřekl.
Holčička Maněnka dětem na oplátku za jejich návštěvy vyprávěla pohádky. Třeba tu o malé holčičce, která se narodila tak malinká, že se vešla do jedné tatínkovy dlaně.
Budu vám vyprávět příběh o nevidomé holčičce, která žila na úpatí Jeseníků v malé chaloupce uprostřed lesa. Měla hodně kamarádů, kteří ji často navštěvovali a hráli si s ní. A když pršelo, sedávali u ní v pokoji a poslouchali její vyprávění o lásce a laskavosti. Jmenovala se Maněnka.
Originální stavbou si malíř splnil sen o chalupářské revoluci. Rozdělil tím obec. Někdo domky obdivuje, jiný nesnáší. Turisté jsou nadšení. Je ale možné, že sobíňovská kuriozita časem zmizí.
Přemýšlíte, že svou chatu či chalupu proměníte v trvalé bydlení? Nebo stav vašeho rekreačního objektu už zkrátka stavební zásah potřebuje? Rekonstrukce probíhají často na dálku, což ztěžuje koordinaci prací a domluvu s řemeslníky. Může se také ukázat, že stavba byla v horším stavu, než se původně čekalo. Na tyto možnosti myslete včas, neboť později úpravy prodraží.
Tak dlouho nic a najednou to přišlo. V jedné z posledních necovidových obcích na Vysočině, v Dole na Pelhřimovsku, mají prvního nakaženého. „Zkrátka stalo se to. Už to prosím vás nikam nepište a nedělejte z toho senzaci,“ reagoval starosta Pavel Strnad.
Ve vesničce Mlcáskov stojí malá chaloupka dědy Šedivky Mlcáska. V chaloupce bydlí samí hodní mlcáskové – babička Šedivinka Mlcásková, maminka Zelenka Mlcásková, tatínek Hnědouš Mlcásek a jejich dvě děti – Modroušek a Růžovinka Mlcáskovi.
Policisté z Tanvaldu měli již nějaký čas spadeno na lapku, který se vloupával do rekreačních chat a chalup v okolí města. Pomyslná klec nad ním spadla v neděli 2. ledna v podvečer.
Pravou předvánoční atmosféru mohou od čtvrté adventní neděle až do 2. ledna zažívat v historické chalupě Strmenských obyvatelé Kudlovic. „Průjezd do dvora chalupy je vyzdoben slámovým betlémem, který je prací nadšené tvůrkyně Marie Pavlicové z Hroznové Lhoty na Hodonínsku,“ přiznala s hrdostí kudlovická starostka Renata Čechmánková.
K požáru střechy roubené chalupy ve Svatoňovicích na Semilsku spěchali ve čtvrtek 23. prosince profesionální hasiči. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
Bohatá nadílka pod vánočním stromečkem, jak ji zná v současné době většina dětí i dospělých, nebývala v minulosti samozřejmostí. Devětasedmdesátiletý Miroslav Žingor, jenž žije s manželkou v Domově Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm, to potvrzuje.
Došková chalupa v Petrovicích často láká návštěvníky do časů venkovských babiček a prababiček. I letos na začátku adventu sem jezdili děti ze školek a škol v okolí poznávat vánoční tradice. Oblíbený program museli pořadatelé kvůli epidemické situaci zastavit, i tak ale dětem zůstávají krásné zážitky. Děkujeme do Petrovic za krásný příspěvek a fotografie.
Došková chalupa v Petrovicích často láká návštěvníky do časů venkovských babiček a prababiček. I letos na začátku adventu sem jezdili děti ze školek a škol v okolí poznávat vánoční tradice. Oblíbený program museli pořadatelé kvůli epidemické situaci zastavit, i tak ale dětem zůstávají krásné zážitky. Děkujeme do Petrovic za krásný příspěvek a fotografie.
Psaly se tu dějiny našeho národa. Havlova chalupa na Hrádečku byla místem setkávání disidentů, chartistů, umělců a centrem protikomunistického odboje. Sám Václav Havel, který se do chalupy na samém okraji obce Vlčice na Trutnovsku nastěhoval v roce 1967, na svém oblíbeném místě také 18. prosince roku 2010 skonal.