Kreativ

ŠTÍTEK: chalupa

Jakoby se člověk vrátil zpět do doby našich předků.

Roubené chaloupky jsou srdcová záležitost manželů Štenglových

/ROZHOVOR/ Lidé se rádi ohlížejí po tradicích předků, chtějí zažít romantické prostředí bez televize a jiných technických vymožeností dnešní doby. Ve Rváčově u Hlinska na Chrudimsku stojí dvě roubené chaloupky, v nichž mohou návštěvníci relaxovat pěkně postaru, a přitom mnohdy netuší, že dovolenou tráví v novostavbě. "Chaloupky Melánka a Kavánka jsou s maželem naší srdcovou záležitostí," říká "paní domácí" Lenka Štenglová.

Lhotka u Berouna.

Očima chalupáře Přemysla Votavy: Lhotka je dobrá adresa

Lhotek jsou v Čechách stovky, přesto ta naše Lhotka u Berouna ač je asi ta nejmenší, ale určitě je nejhezčí. Ta vesnička uprostřed lesů schovaná, je tak malinká, že tam není hospůdka, ani obchod, ani kostel, natož škola, či obecní úřad. Však děti už v minulosti šlapaly do školy, jak v zimě, tak i v létě, ta cesta do Železné byla v zimě někdy hodně dlouhá. Z nedaleké rozhledny, vidíte až do Berouna, na Svatý Jan a přes Berounku na Zdejcinu.

Strážníci vyrazili do zahrádkářské kolonie v Ostravě-Výškovicích.

Když padne mlha aneb zlodějské počasí přímo vybízelo k vykrádání chat a chalup

/FOTOGALERIE, REPORTÁŽ DENÍKU/ Kdybych se specializoval na vykrádání chat a chalup, určitě bych si vybral tento týden. Nádherné zlodějské počasí v podobě dopoledních mlh a typicky sychravého podzimního počasí doslova vybízelo k vloupání do zahrádkářského či rekreačního objektu. Šance, že by se někdo nacházel uvnitř, není velká. Spoléhat se dá i na to, že řada majitelů podceňuje zabezpečení.

Chaloupka Svatopluka Čecha: Kam se poděla vesnice z Národopisné výstavy

Letos koncem října vyhořel do základů pravoslavný kostel sv. Michala, který až do té chvíle zdobil horní část Kinského zahrady na pražském Smíchově. Dřevěnou stavbu z 18. století sem přenesli z Podkarpatské Rusi v září 1929 – jako dárek metropoli, jež tehdy byla nejen hlavním městem Čechů, ale i Rusínů. Málokdo ale ví, že na totéž místo měl být už o mnoho let dříve posazen kostelík z tzv. české vesnice, postavené speciálně pro Národopisnou výstavu v roce 1895. Podobné exponáty časem zmizely, byly rozebrány, zničeny. Některé však dosud stojí. Víte, kde se památky na slavné české výstavy nacházejí?

Beskydy z výšky. Ilustrační foto.

Obce v podhůří Beskyd doplácí na chataře. Starostové jsou naštvaní

Hodně naštvaní jsou starostové obcí ležících v podhůří Beskyd, na jejichž katastrech leží chaty, chalupy, jejichž majitelé nemají v obci trvalé bydliště. Důvodem jsou problémy způsobené novým Zákonem o odpadech. Ten totiž nezahrnuje do sumy komunálního odpadu, který vyprodukují lidé žijící v obci trvale chataře. 

Beskydy z výšky. Ilustrační foto.

Obce v podhůří Beskyd doplácí na chataře, starostové jsou hodně naštvaní

Hodně naštvaní jsou starostové obcí ležících v podhůří Beskyd, na jejichž katastrech leží chaty, chalupy, jejichž majitelé nemají v obci trvalé bydliště. Důvodem jsou problémy způsobené novým Zákonem o odpadech. Ten totiž nezahrnuje do sumy komunálního odpadu, který vyprodukují lidé žijící v obci trvale chataře. 

Podařená rekonstrukce jihočeské roubenky z roku 1750, které se Lenka Míková se svými spolupracovníky věnovala čtyři roky, naznačuje cestu, kterou byste se při částečně svépomocných opravách své chalupy mohli vydat

Opravu starého domu lze snadno pokazit. A to zbytečnými zásahy

Pouštíte-li se do rekonstrukce staré venkovské chaloupky, vstupujete na neprobádané území. Abyste si zařídili pohodlné víkendové bydlení, budete muset leckteré prvky modernizovat. Zároveň však nechcete přijít o atmosféru a přirozený půvab domu. Jak na to?

Ilustrační foto

Z chalupy zmizel křovinořez a řeznická mačeta

Policisté pátrají po zloději, který se v době od 16. do 21. října vloupal do jedné z chalup v katastru obce Horusice. Po násilném vstupu si z ní odnesl benzinový křovinořez značky OLEO MAC, sekeru značky Fiskars a starožitnou řeznickou mačetu délky 45 - 50 cm.

Roubenka U tří skřítků zvítězila ve veřejném hlasování v kategorii interiéry v rámci soutěže Dřevěná stavba roku 2021

Roubenka, kde vládnou skřítci: Útulný interiér lze udělat i bez vysokých nákladů

V horských oblastech se odjakživa stavěly roubenky. Moderní verzi tohoto tradičního venkovského obydlí najdete v malebném údolí v podhůří Orlických hor nedaleko Králického Sněžníku. Slouží jako rekreační chalupa pro majitele, jejich rodinu a přátele. Vlídný interiér může být inspirací, jak se dá v rámci běžně dostupných předmětů a bez zbytečně vysokých nákladů elegantně a osobitě takový objekt zařídit.

Z Orlického Záhoří.

Orlické hory táhnou, ale staví tu spíš chalupáři. Chybí pracovní příležitosti

Čistý vzduch, oproti jiným horám relativní klid, nové turistické cíle, není tu tak draho a hlavně ten pohled na krásnou přírodu Orlických hor někdy až bere dech a láká k zastavení. Není proto divu, že tady chalupy a domky rostou jak houby po dešti. Jenže místo trvalého bydlení slouží k rekreaci. Udržet v některých zdejších obcích obyvatele či dokonce přitáhnout nové se tu nedaří.

Ceny chalup a chat letí v Česku raketově vzhůru.

Velká bitva o chalupy. Na Šumavě jejich ceny stoupají do astronomických výšek

Původní šumavská chalupa z roku 1930 s poměrně velkým pozemkem v Srní je na prodej za 15,6 milionu korun, stylová chalupa nedaleko Čkyně je k mání za necelých sedm milionů korun. Za malou chatičku v Rejštejně s pozemkem dáte tři miliony. Ceny šumavských nemovitostí pro rekreaci letí v poslední době strmě vzhůru. Deníku to potvrdili místní lidé i zástupci realitních kanceláří. 

Herecký i životní pár Bára Hrzánová a Radek Holub

Uvnitř jsme stále mladí, říkají hvězdní manželé Hrzánová a Holub

Na jevišti spolu hrají už sedmadvacet let, a i když to někdy bolí, divadelní představení jsou pro Báru Hrzánovou (57) a Radka Holuba (52) elixírem mládí. „Po představení mi v zákulisí diváci říkají, že jsem pořád taková mladá, ale když pak cestou domů vylézám z auta, cítím se jako stoletý stařík, co z okna už nevyskočí,“ směje se herečka. Manželé spolu hrají hned ve třech inscenacích Divadla Kalich a v srpnu oslaví stříbrnou svatbu.

Chata Bohumila Hrabala

Místa, kde hvězdy braly inspiraci. Domy slavných jsou na prodej

Chtěli byste bydlet tam, kde čerpaly inspiraci slavné osobnosti? Pokud máte v šuplíku pár přebytečných milionů, není to nemožné. Kromě někdejší chaty spisovatele Bohumila Hrabala je nyní v nabídce realitních kanceláří i chalupa loni zesnulé zpěvačky Evy Pilarové.

Deník na návštěvě, tentokrát ve Vesci u Sobotky - v ráji chalupářů, turistů i filmařů.

Vesec u Sobotky: Filmový Liptákov má novou lavičku pro všechny sousedy najednou

Už po cestě od silnice cítí nově příchozí tep historie. Vchází totiž do samého srdce Českého ráje. Vesec u Sobotky je součástí obce Libošovice a představuje přesně to, co si člověk vybaví jako typickou staročeskou vesničku. Z celkem 25 popisných čísel je 18 roubenek, které jsou součástí památkově chráněné rezervace. Skutečný ráj na zemi, výletníků i filmařů. 

Starosta Jiříkova Bohumil Hrnčíř.

Starosta Jiříkova, obce plné protikladů: Doktoři k nám už přestali jezdit

Jiříkov je obec protikladů. Hrad Sovinec a Pradědova galerie patří v kraji k nejznámějším turistickým atrakcím. Každý zná obyvatele Jiříkova díky fotografiím Jindřicha Štreita a z filmu Bohdana Slámy Divoké včely. Umělci dokázali autenticky zaznamenat atmosféru a životní styl obce, která vede celorepublikové tabulky nezaměstnanosti.

Prázdninové kratochvíle

Mámo, táto, pojďte si hrát

Prázdniny jsou v plném proudu a mámy a tátové zase musí přemýšlet, jak svým potomkům zpestřit společné chvíle, ať už je stráví na chalupě, u moře, nebo třeba na kolech.

Zkáza, kterou po sobě zanechala povodeň v červenci 1998.

Před 23 lety se prohnala krajem pod Orlickými horami velká voda a brala životy

/FOTO/ Dnes je to 23 let. Na tu noc z 22. na 23. července lidé žijící ve stínu Orlických hor jen tak nezapomenou. Ničivá povodeň tu smetla vše, co jí stálo v cestě. Zasáhla 30 tisíc lidí, 2 tisíce osob muselo být ze svých domovů evakuováno a bohužel brala i lidské životy. Za oběť jí pak padlo také kolem dvou a půl tisíce domácích zvířat a 55 tisíc kusů drůbeže. Přečtěte si nejotřesnější vzpomínky a příběhy. 

Levandulová farma rodiny Přikrylovy. Ivana Přikrylová pří sklizni.

VIDEO: Levandulové žně na farmě pod Velkou Javořinou. Podívejte se na tu krásu

Radek a Ivana Přikrylovi ze Strání se před deseti lety zamilovali. Do levandule. Rostlinky vyhlášené svou podmanivou aromatickou vůní. Na počátku bylo jejich dilema, jakou dominantní květinu nasadit k chaloupce, kterou právě přetvářeli do podoby rodinného penzionu. Zda medunku, anebo třezalku. Nakonec zvítězila levandule a postupně se stala jejich osudem.

Pozor na zloděje

Jak odradit zloděje? Tyto vychytávky jen tak nepřekonají

Všechno nasvědčuje tomu, že letos budete moci strávit svou dovolenou tak, jak tomu bylo v časech před covidem – někdo u moře, jiný třeba na horách. Abyste se mohli bez obav oddávat bezstarostnému odpočinku, měli byste se před odjezdem postarat o zabezpečení svého obydlí, včetně garáže, zahradního domku, chalupy či chaty.

Hrad Vízmburk je po obnově a rozsáhlé rekonstrukci oficiálně přístupný veřejnosti.

Od roubenky po hrad. Kraj ocenil práci dobrovolných zachránců památek

V České republice je přes 40 tisíc kulturních památek, z toho je více než sedm set na seznamu památek ohrožených. Stovka se jich nachází na území Královéhradeckého kraje. A nebýt dobrovolníků a spolků, většina z nich by brzy skončila v propadlišti dějin a zbyly by po nich jen fotografie.

Kostelečtí jsou hodně zatížení na zemědělství.

Deník na návštěvě: Nejmenší ze všech Kostelců je na Jičínsku. Žije zde 37 lidí

Na kopci asi kilometr od Jičíněvsi ční mezi korunami stromů vežička kostela. Nebýt asfaltové cesty a cedule značící začátek obce, kolemjedoucí neznalý kraje by si ani nevšiml, že se za odbočkou ze silnice na Dolany rozkládá malá víska. přišel by přitom o nevšední podívanou. Kostelec je se svými 37 obyvateli nejmenší obcí v Královéhradeckém kraji. "Žijí tu hlavně starousedlíci, líbí se nám ráz a malebnost malé vesničky," říká starosta Lukáš Velart.