Nové jízdní řády přinesou od neděle 12. prosince změny i na Rychnovsku. Pomoci by mohly v Orlických horách, kde patří ke každoročnímu evergreenu problémy s parkováním aut na Šerlichu, zvlášť v zimních měsících, kdy tu je pořádně husto, lidé odsud míří na lyže. Zdejším parkovacím kapacitám by mělo ulehčit posílení autobusových spojů do Orlických hor.
Jedete rychle, zaplaťte. Litomyšl rozšiřuje úsekové měření. Během prosince se radary objeví na silnici při příjezdu od České Třebové. Půjde už o pátý měřený úsek. Peníze z úsekového měření Litomyšl využije na stavbu domova pro seniory. Nové radary přibydou i v jedenácti okolních obcích.
První dva dny po přesunu očkovacího centra z děčínské nemocnice do budovy ČVUT bude jezdit kyvadlová doprava, která zajistí přepravu lidí mířících na očkování ještě na původní místo. Od středy 8. prosince se totiž očkovací centrum přesouvá zpět na ČVUT, kde již bylo na jaře a během léta.
Česko by mělo spěchat s dostavbou dálnic, protože Evropská unie začíná více podporovat železnici. Pokládá ji totiž za ekologičtější a v boji proti globálnímu oteplování šetrnější druh dopravy.
Nehoda autobusu a dodávky na spojnici Dukelské třídy a tř. Karla IV. blokuje dopravu v centru Hradce Králové. Na místě probíhá vyšetřování nehody, tvoří se dlouhé kolony.
Se složitou situaci s chybějícími statistikami týkajícími cyklistické dopravy v Brně se dlouhodobě potýkalo vedení města. Řešením je nyní nová aplikace, v níž najdou všechny potřebné informace také běžní zájemci.
Hlavní pardubickou dopravní tepnu čekají úpravy. Otázkou ale zůstává, zda na třídě 17. listopadu zůstanou parkovací místa, nebo místo nich vzniknou nové cyklopruhy. Zástupci radnice a petičníci se přou o podobu zhruba půlkilometrového úseku. Konečné rozhodnutí má padnout v prosinci.
Sněžení, silný vítr a namrzlé silnice v sobotu komplikovaly dopravu na dálnici D8, kolem Prahy i v horských oblastech. I kvůli nepříznivému počasí policisté evidovali desítky lehčích nehod i jednu tragickou - srážka dvou osobních aut na Rakovnicku si odpoledne vyžádala jeden lidský život a dvě těžká zranění. Jedno auto dostalo zřejmě na kluzké vozovce smyk a přejelo do protisměru, kde se střetlo s druhým vozem. Během dne se sněžení přesunulo na východ republiky. Na Českomoravské vrchovině a na jihu Moravy hrozí ledovka až do nedělního rána.
Evropa sází na bezemisní dopravu, zejména elektromobilitu. Slibuje si od ní čistší ovzduší, nižší emise a udržitelnou budoucnost dopravního sektoru. Česko by nemělo zůstat pozadu, EU proto v následujících pěti letech masivně investuje do výstavby tuzemské nabíjecí infrastruktury.
U brněnského Královopolského tunelu žádají státní silničáři na několika místech v okolí snížení nejvyšší povolené rychlosti z osmdesátky na šedesát. Opatření má umožnit kolaudaci stavby téměř deset let po jejím otevření. K nepřekračování hlukových limitů z dopravy může pomoct i měření rychlosti.
Zákaz vjezdu kamionů platí v Lázních Bohdaneč od září. Tranzitní dopravy znatelně ubylo, někteří řidiči ale zákaz dále porušují. Lázeňské město už na pokutách vybralo půl milionu korun. Cíl města je ale jiný.
Městský soud v Praze zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého musí lidé po návratu z jiných zemí do České republiky vyplnit příjezdový formulář. Ruší se současná povinnost v případě individuální dopravy a návratu ze zemí s nízkým rizikem nákazy. Podle soudu porušují právo na ochranu soukromí. Rozhodnutí nabude účinnosti 6. prosince, ministerstvu tak soud poskytl prostor opatření upravit.
Nejdražším městem na světě je izraelská pobřežní metropole Tel Aviv, která vystřídala trojici Paříž, Hongkong a Curych, které se o první příčku dělily loni. Francouzské hlavní město je nově druhé, spolu se Singapurem. Vyplývá to z průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), který srovnává ceny 200 výrobků a služeb ve 173 městech po celém světě.
Nejhorší scénáře, které mluvily až o pětinovém škrtání veřejné dopravy v Ústeckém kraji, se nenaplní. Kraj počítá i v novém jízdním řádu s téměř stejným rozsahem autobusových i vlakových linek. Žádná z nich pro příští rok zrušená nebyla, naopak přibyly některé turistické spoje.
/FOTO/ O víkendu jen lehce cukrovalo, v úterý se ale Jičínsko probudilo do hotové sněhové kalamity. Hustá chumelenice zaskočila řidiče hlavně ve vyšších polohách a místy značně zkomplikovala dopravu.
Vydatné sněžení opět komplikuje od rána dopravu ve svitavském okrese. Velké problémy měli řidiči ráno na silnici I/35 mezi Svitavami a Moravskou Třebovou. Nákladní auto s návěsem tady totiž skončilo napříč přes hlavní tah. Nyní už je silnice volná.
Řeku Svitavu u brněnského Tomkova náměstí překlenuje nová lávka pro pěší. Dělníci ji tam usadili v úterý dopoledne, chodci se po ní projdou poprvé na jaře. Lávka je součástí stavby dvou částí velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova.
Hustá doprava, hlučnost, projíždějící kamiony. To je realita ulice Hlavní, současného průtahu Frýdkem-Místkem. Do budoucna se má silnice zklidnit. Dobudovaný obchvat Frýdku-Místku má odvézt vozidla pryč z města a ulice Hlavní změní vzhled i funkčnost.
Sněžení od časného rána komplikovalo dopravu v Česku. Silničáři vybízeli řidiče ke zvýšené opatrnosti téměř na celém území Jihomoravského kraje, kde situace přerostla v kalamitu. Sněžilo i na celé Vysočině, silnice byly mokré, nebo se slabou vrstvou sněhu. Sněžit začalo i v Jihočeském kraji, silnice byly s opatrností sjízdné.
Stále mladé a plné zeleně. Tak by se dalo krátce charakterizovat krajské město Zlín. Moderní industriální místo, kde žije téměř sto tisíc obyvatel, má co nabídnout.
Celodenní sněžení na jihovýchodě a východě země komplikuje dopravu, na některých místech se na vozovce tvoří námraza. Jen se zvýšenou opatrností je sjízdná například dálnice D1 v okolí Brna, podobně jsou na tom silnice ve vyšších polohách Olomouckého kraje. Dopravu počasí komplikuje také na Vyškovsku, v Moravskoslezském kraji či v nejvyšších částech Orlických hor.
Třinec se chystá na opravu velkého nadjezdu v Závodní ulici v centru města. Kdyby jej město neopravilo, do dvou let by se musel zavřít. Práce, které značně omezí dopravu v celém Třinci a dotknou se místních i projíždějících řidičů, začnou na jaře.
Stavebníci v těchto dnech finišují s pokládkou asfaltového koberce na frekventované Tovární ulici v Přerově, po které by mohli začít jezdit řidiči v obou směrech už v polovině prosince. Kompletní bude ale tento úsek až na jaře, kdy bude dokončena také silnice u hypermarketu Albert.
Nové kruhové objezdy na průtahu městem. V posledních dnech v Blansku velmi diskutované témata. Druhý týden je otevřený rondel u blanenských lázní, který nahradil problematickou křižovatku ulic Poříčí a Mlýnská. Řidiči tam měli potíže dostat se z vedlejší ulice na průtah a kvůli chybějícímu odbočovacímu pruhu k lázním, tam docházelo ke kolizním situacím mezi auty i chodci.
Zklidnit dopravu v centru Olomouce a zvýšit bezpečnost cyklistů i pěších. To má být cílem souboru změn v dopravním režimu v řadě ulic, kde město postupně zavádí nové zóny s omezenou rychlostí a mění značení. S poslední novinkou se sžívají motoristé i cyklisté v oblasti vymezené ulicemi Krapkova, Wolkerova, Štítného, Foerstrova a Na Vozovce.
Lodě v čínských vodách mizí průmyslovým sledovacím systémům, to vytváří problémy v globálním dodavatelském řetězci. Na vině může být rostoucí izolace Číny od zbytku světa – spolu s prohlubováním nedůvěry vůči zahraničnímu vlivu. Zvláště před Vánoci jsou nesrovnalosti v lodní dopravě značný problém.
Jedna z největších dopravních staveb posledních desetiletí v rámci celého Olomouckého kraje už od středy 24. listopadu oficiálně slouží motoristům. Severní obchvat Prostějova v délce tří kilometrů, by měl výrazně ulevit dopravě v centru města.
Dopravní podnik a Škoda Transportation ve čtvrtek představily zbrusu nový model elektrobusu Škoda E’CITY, který bude vozit Pražany na linkách č. 154 a 213. Celkem dopravní podnik nakoupí flotilu 14 vozidel. První elektrický autobus vyjede po novém roce, zbylých 13 vozů dorazí do metropole v únoru.
Ředitelství silnic na dálnic (ŘSD) se chystá na jeden ze zásadních dopravních projektů na kraji Mladé Boleslavi. Ten dočasně řidiče při výstavbě zbrzdí, později po otevření by naopak měl přispět k plynulejší dopravě. Řeč je o křižovatce na výjezdu z města u Plaz, kterou denně projede až 22 tisíc aut.
Mají koupené parkovací karty, najít místo pro své auto ale obyvatelé centra Znojma nemohou. Důvodem je, že většina cizích řidičů vyhrazená parkoviště nerespektuje a blokuje je.
Osmého září 1941 uzavřela německá vojska obklíčení Leningradu. Město se jim však nepodařilo dobýt ani zničit. Aby ho ovládla, pokusila se hitlerovská armáda Leningrad vyhladovět. Jeho obyvatelům zbyla kromě leteckého mostu jediná cesta, jíž mohly proudit zásoby - přes Ladožské jezero. Získala název Cesta života.
Oprava ulice Koněvovy i Trocnovské, práce na kanalizaci u Želivského nebo na páteřním přivaděči vodovodu na Vinohradské momentálně komplikují dopravu v Praze 3. Situace tam v posledních dnech byla horší než obvykle. Dlouhé pravidelné kolony aut, blokující i autobusy a tramvaje, vznikaly právě kvůli současně probíhajícím opravám několika významnějších komunikací. Radnici Prahy 3 proto „došla trpělivost“ a obrátila se na magistrát s naléhavou výzvou, aby se stávající práce pod jeho „patronátem“ dokončily co nejdříve a aby město konkrétními změnami zabránilo opakování problémů v budoucnu.
Minimálně se snížením rychlosti musejí zatím počítat řidiči, kteří projíždějí mezi Hodonínem a Rohatcem. A to ať už si zvolí cestu po státní silnici I/55 nebo krajskou v blízkosti hodonínského hřbitova. Tady provoz se dokonce v pátek odpoledne uvolnil tak, že už postupně zhasly i semafory.
Je potřeba víc autobusových a vlakových spojů, nebo raději méně? Cestující řekne víc, ekonom zase méně. My daňoví poplatníci nejspíš ve většině budeme souhlasit s ekonomem. Jenže cestoval jako sardinky není z dnešního pohledu cool. A tak politici rozhodnou, že spojů bude víc. Z jejich peněz to ostatně nejde, i když i oni jsou daňovými poplatníky a raději by měli dát za pravdu účetním.
Je potřeba víc autobusových a vlakových spojů, nebo raději méně? Cestující řekne víc, ekonom zase méně. My daňoví poplatníci nejspíš ve většině budeme souhlasit s ekonomem. Jenže cestoval jako sardinky není z dnešního pohledu cool. A tak politici rozhodnou, že spojů bude víc. Z jejich peněz to ostatně nejde, i když i oni jsou daňovými poplatníky a raději by měli dát za pravdu účetním.
Je potřeba víc autobusových a vlakových spojů, nebo raději méně? Cestující řekne víc, ekonom zase méně. My daňoví poplatníci nejspíš ve většině budeme souhlasit s ekonomem. Jenže cestoval jako sardinky není z dnešního pohledu cool. A tak politici rozhodnou, že spojů bude víc. Z jejich peněz to ostatně nejde, i když i oni jsou daňovými poplatníky a raději by měli dát za pravdu účetním.
Je potřeba víc autobusových a vlakových spojů, nebo raději méně? Cestující řekne víc, ekonom zase méně. My daňoví poplatníci nejspíš ve většině budeme souhlasit s ekonomem. Jenže cestoval jako sardinky není z dnešního pohledu cool. A tak politici rozhodnou, že spojů bude víc. Z jejich peněz to ostatně nejde, i když i oni jsou daňovými poplatníky a raději by měli dát za pravdu účetním.
Je potřeba víc autobusových a vlakových spojů, nebo raději méně? Cestující řekne víc, ekonom zase méně. My daňoví poplatníci nejspíš ve většině budeme souhlasit s ekonomem. Jenže cestoval jako sardinky není z dnešního pohledu cool. A tak politici rozhodnou, že spojů bude víc. Z jejich peněz to ostatně nejde, i když i oni jsou daňovými poplatníky a raději by měli dát za pravdu účetním.
Požár kamionu, který v úterý 16. listopadu časně ráno shořel na dálnici D5 u Rudné, způsobil v ranní dopravní špičce kolaps dopravy na některých hlavních tazích v širším okolí Prahy. Problémy se přitom neomezily jen na D5.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Už tady měl stát dávno. Problematická křižovatka je konečně pryč, oddychnou si řidiči i chodci. Tak reagovala v pondělí odpoledne většina lidí, které Deník oslovil u nově otevřeného rondelu poblíž blanenských lázní. Stojí na průtahu městem na křížení ulic Poříčí a Mlýnská těsně u Sportovního ostrova Ludvíka Daňka. V této části města je velký pohyb aut, cyklistů i chodců.
Sezemice se prozatím obchvatu nedočkaly. Ředitelství silnic a dálnic jim do města nainstalovalo alespoň nové semafory. Ty mají vyřešit dopravu na problematické křižovatce silnic vedoucích od Holic a Rokytna. Nyní fungují ve zkušebním provozu, oficiálně se mají spustit 15. prosince.
Miroslav Král je starostou Zruče-Sence jedenáctým rokem. V obci o 3500 obyvatelích plánuje rozšířit základní školu či vybudovat lesopark u sportovního areálu. Řeší také, jak v obci zpomalit dopravu.
Dostat se pohodlně do Přerova z okolních obcí je v poslední době nadlidský úkol. Příjezd do města totiž výrazně komplikují opravy poničených silnic, které provádějí Správa silnic a Ředitelství silnic a dálnic.
Jízdenky v autobusech poháněných na plyn se nebudou naopak zdražovat v Karlových Varech, protože se podařilo jednateli zařídit výhodnou fixaci cen odběru.
/FOTOGALERIE/ Doprava a parkování v centru Kutné Hory. To bylo hlavní téma panelové diskuse, která se odehrála ve čtvrtek 11. listopadu od 17 hodin ve sportovní hale Klimeška.
Nejlevnější přeprava nákladu k hranicím s Rakouskem vede přes Jihlavu a Znojmo. Tranzity přes města Vysočiny a jižní Moravy jsou totiž jako jedny z mála bez poplatku. Lidem v nich se může brzy ulevit. Výhoda totiž přepravcům brzy skončí. Ministerstvo dopravy už chystá podklady pro zavedení mýta na silnici I/38 končící na hraničním přechodu v Hatích.
Nejlevnější přeprava nákladu k hranicím s Rakouskem vede přes Jihlavu a Znojmo. Tranzity přes města Vysočiny a jižní Moravy jsou totiž jako jedny z mála bez poplatku. Lidem v nich se může brzy ulevit. Výhoda totiž přepravcům brzy skončí. Ministerstvo dopravy už chystá podklady pro zavedení mýta na silnici I/38 končící na hraničním přechodu v Hatích.
Od neděle 12. prosince si lidé připlatí za jízdné ve vlacích a autobusech na východě Čech na linkách, které dotují kraje. Zdražení v řádu korun postihne regionální dopravu. Důvodem je růst cen pohonných hmot a dalších vstupů.