Rok, co rok si o tom štěbetají ptáci na střeše. Sparta je v rámci hokejové extraligy prakticky vždy považovaná za jednoho z hlavních favoritů na titul. Ten přitom svěřencům Pavla Grosse uniká dlouhých 18 let. Co stojí za jejich letošní formou, jaký je výhled směrem k play off i vzpomínka na předchozí lednové experimenty typu Kassian očima hokejového analytika.
/FOTO, VIDEO/ Druhou lednovou středu se poprvé letos otevřela výstavní síň s novou expozicí – v Galerii V Zahradě nacházející se v podkroví kolínské Základní umělecké školy Františka Kmocha ji pod názvem Klasické experimenty otevřela malířka a historička umění Adéla Karger.
Pokus o vraždu kvůli cigaretě řešil ústecký krajský soud. Obžalovanému bezdomovci navrhovali 12,5 let vězení a ústav, nakonec vyvázl s mírnějším trestem. Rozsudek je zatím nepravomocný.
/VIDEO/ V pondělí 2. prosince se vyhlašovali v pražském sídle ministerstva kultury Nostickém paláci Ceny Víta Brandy 2024. Z celkem 55 přihlášených českých projektů devítičlenná odborná porota vybrala 16 nejlepších. Cenu si pak odneslo pět z nich, mezi nimi i dopravní experiment z Tábora - Dočasná pěší zóna na Žižkově náměstí.
Rána přímo do srdce fotbalového národa? Kdepak, šlo jen o povrchové zranění, které se rychle zahojilo. Kriminalisté omluví, zhruba těmito slovy jdou popsat poslední měsíce české reprezentace. Strašidelný vstup do soutěže zvané Liga národů vystřídala euforie. Češi si vybojovali zpět místo v elitní společnosti. Účast mezi evropskou smetánkou jim zajistila úterní výhra nad Gruzií (2:1). Ovšem výsledek nebyl tak podstatný. Hlavní je, co během podzimu zjistil kouč Ivan Hašek. Už ví, že nesmí experimentovat.
Skupina dětí v Pardubicích provedla neobvyklý experiment s plechovkou barvy. Hodily ji z osmého patra. Tento pokus způsobil škody a přitáhl pozornost strážníků.
/OBRAZEM, VIDEO/ Táborští radní už mají k dispozici finální vyhodnocení dopravního experimentu, kdy v centru vznikla dočasná pěší zóna. Kromě ankety mezi občany se k tématu vyjadřovali zaměstnanci odboru kultury, trhovci, restauratéři i další zainteresovaní. Co město s výsledky zamýšlí dál?
Vážení přátelé olomoucké kultury a Moravské filharmonie. Chci se vVámi podělit o dva zážitky, které se staly během mého vystoupení na jednání zastupitelstva Města Olomouc dne 4. listopadu2024.
Dočasný dvojměsíční dopravní experiment na táborském Žižkově náměstí měli možnost hodnotit občané. Díky anketě tak radnice chtěla získat objektivní názor na dočasnou pěší zónu v centru. Bohužel se našli tací, kteří chtěli reprezentovat názor většiny svými odmítavými postoji a falšovali hojně elektronické i tištěné dotazníky. Přinášíme předběžné výsledky.
/FOTO, VIDEO/ Neobvyklý festival, který se o víkendu konal v Mladé Boleslavi, přilákal návštěvníky všech věkových kategorií. Akce nabídla širokou škálu workshopů a interaktivních aktivit, kde si účastníci mohli vyzkoušet moderní technologie, řemesla a vědecké experimenty.
Když Suni Williamsová a Butch Wilmore vyráželi na cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici, netušili, že na ní uvíznou téměř rok. Dokonce se kvůli důležitému vybavení vzdali vlastních kufrů. Na stanici proto dorazili bez hygieny a dalších osobních věcí. Počítali, že ve vesmíru nebudou déle než týden. NASA nyní uvedla, že se na Zemi vrátí až začátkem roku 2025.
Zatím nejdelší experiment se zkráceným pracovním týdnem ve veřejném sektoru ve Velké Británii nese ovoce. Britští akademici uvedli, že zkušební zkrácená pracovní doba okresního úřadu v South Cambridgeshire přinesla velký přínos pro zaměstnance i zaměstnavatele. O den zkrácený týden měl za výsledek lepší psychické a fyzické zdraví pracovníků, menší počet výpovědí popelářů, víc zájemců o práci a zároveň rychlejší vyřizovaní požadavků.
Chcete v dětech vzbudit zájem o vědu v raném věku? Skvělým způsobem jsou jednoduché a zábavné pokusy a experimenty. Děti si na nich samy vyzkouší fyzikální a chemické reakce. Přinášíme vám návod na zábavný domácí pokus, který zvládnou děti s dohledem dospělého klidně samy. Vyrobte si doma lávovou lampu.
Po třech měsících od vhození do kontejneru na plasty v různých částech Česka se do některého z recyklačních zařízení dostala ani ne čtvrtina sledovaných PET lahví. Utajenou akci ministerstva životního prostředí, které stopovalo část lahví ze žlutých kontejnerů, odsoudili odpadáři. Experiment byl podle nich nebezpečný a výsledky zavádějící. Boj o zavedení povinného zálohování vrcholí.
/FOTO/ V lednu začaly na naší škole v Zákupech fungovat dva badatelské týmy, které se přihlásily do soutěže Pohár vědy. Přečtěte si, jak se jim dařilo.
/FOTO, VIDEO/ Požár v bytě ve druhém patře jednoho z Experimentů na Březenecké v Chomutově zaměstnal ve čtvrtek 30. května hasiče a další složky záchranářů. Evakuováno bylo 120 lidí, někteří se nadýchali kouře, jednoho vážně zraněného transportoval vrtulník do nemocnice.
/ANKETA/ Radní města Tábora posvětili na svém pondělním jednání experiment. O letních prázdninách chtějí zkusit zklidnit dopravu a vybudovat na zkoušku na jižní hraně Žižkova náměstí pěší zónu. Reagují tak i na iniciativu spolku AutoMatky. Co má dočasná úprava provozu přinést? Přiblížil starosta Štěpán Pavlík.
Rys, který se možná stále pohybuje na Žďársku, vypustila do přírody pravděpodobně polská nevládní organizace. Podle odborníka z Vysočiny Václava Hlaváče je zvolený způsob návratu šelem do volné krajiny nevhodný.
/FOTO, VIDEO/ Tři laboratoře plné vědeckých experimentů čekaly třetí dubnovou sobotu na malé i velké návštěvníky v libereckém science centru iQLandia. Premiérový vědecký jarmark, který se tu konal u příležitosti oslav Dne Země, nabídl celou řadu experimentů a tvořivých aktivit.
Proč zdravým lidem ve vesmíru výrazně klesá imunita až na úroveň důchodců? Nebo jak na palubě vesmírných lodí hnojit rostliny pomocí lidské moči? Odpovědi na tyto otázky má evropským vědcům pomoci zjistit brněnská společnost. Její tým sestavuje vybavení pro provedení tří experimentů na Mezinárodní vesmírné stanici.
/VIDEO/ Proč zdravým lidem ve vesmíru výrazně klesá imunita až na úroveň starých lidí? Nebo jak na palubě vesmírných lodí hnojit rostliny pomocí lidské moči? Odpovědi na tyto otázky má evropským vědcům pomoci zjistit brněnská společnost. Její tým sestavuje vybavení pro provedení tří experimentů na Mezinárodní vesmírné stanici. Podívejte se ve videoreportáži na detaily.
Dodnes jde ze současného pohledu o těžko pochopitelný případ, jak byli ve Švédsku vědecky zneužiti mentálně postižení včetně řady dětí. Vipeholmský experiment je tak velkou černou vědeckou kaňkou země, která dala světu Nobelovu cenu. Zubaři během něj nechali stovkám bezbranných jedinců sladkostmi záměrně poškodit chrup, čímž jim způsobili bolest s minimální snahou jim utrpení do budoucna jakkoliv kompenzovat.
Ruský spánkový experiment patří mezi nejděsivější příběhy, které se v posledních letech objevily a masově šířily na internetu. Pojednává o šíleném pokusu sovětských vědců. Ti prý k zabránění spánku u testovaných jedinců použili speciální plyn.
Jaký mají různé způsoby obhospodařování dopad na diverzitu rostlin a kvalitu a výnos travní biomasy? Na to dlouhodobě hledali odpověď v liberecké pobočce Výzkumného ústavu rostlinné výroby, která ale nedávno zanikla. Aby výzkum, který běží nepřetržitě na šesti jizerskohorských loukách a na jednom stanovišti na Českolipsku i několik desítek let, nepřišel vniveč, rozhodla se v něm pokračovat Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické univerzity v Liberci (FP TUL). V případě pastevního experimentu v Betlémě, části Oldřichova v Hájích, se jedná dokonce o jeden z nejstarších výzkumů v Evropě.
Fakulta sociálně ekonomická Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (FSE UJEP) se podílela na výzkumném projektu, jehož cílem bylo prozkoumat komunikaci posádek během několika tzv. analogových izolačních simulací kosmických misí. Jedna z oblastí analýzy, publikovaná ve vědeckém časopise Aerospace, zdůrazňuje klíčový význam komunikace pro úspěch vesmírných misí.
Experti ze společnosti Hard Task, která se věnuje střeleckému výcviku a taktice, se pokusili nasimulovat pravděpodobnost, s jakou bylo možno střelce z filozofické fakulty zasáhnout a zneškodnit. Vrah na fakultě 21. prosince zastřelil 13 lidí, další oběť zemřela po převozu do nemocnice. Redakce Deníku má k dispozici závěrečnou zprávu experimentu.
Experti ze společnosti Hard Task, která se věnuje střeleckému výcviku a taktice, se pokusili nasimulovat pravděpodobnost, s jakou bylo možno střelce z filozofické fakulty zasáhnout a zneškodnit. Vrah na fakultě 21. prosince zastřelil 13 lidí, další oběť zemřela po převozu do nemocnice. Redakce Deníku má k dispozici závěrečnou zprávu experimentu.
Astronautovi Evropské kosmické agentury (ESA) se na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) podařilo zachytit vzácný vesmírný úkaz. Snímek zachycuje takzvaný nadoblačný blesk přezdívaný rudý skřítek, který je ze Země vidět jen zřídka.
Badatelé, kteří se podílejí na jednom z nejdéle probíhajících aktivních vědeckých experimentů, objevili překvapivou hybridní rostlinu. Skrývala se mezi zdánlivě mrtvými semínky, které vykopali na tajném místě, kde je před 144 lety zakopal botanik William Beal. Informace o její lokaci se předává z výzkumníka na výzkumníka a vykopat se mohou jen jednou za dvacet let.
Mladí lidé z takzvané generace Z, tedy narození mezi lety 1996 a 2009, plýtvají jídlem nejvíce. Vyplývá to z průzkumu odborníků z Mendelovy univerzity v Brně. Podle nich jde přitom o důležitou věkovou skupinu, která už v současnosti zakládá rodiny a vede domácnost.
Josef Mengele nebyl jedinou zrůdou v bílém plášti, která vykonávala brutální experimenty na Židech ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Bolestivou smrt přivodil stovkám žen také gynekolog Carl Clauberg. Jeho výzkum týkající se sterilizace žen podporovaly nacistické špičky, neboť doufaly, že díky Claubergovu postupu se podaří zabránit rozmnožování podle nacistů „méněcenných“ ras.
/VIDEO/ Jičín uspořádal malý dopravní experiment - na celý týden zakázal vjezd do Železnické ulice, kam denně stovky rodičů přiváží své děti za vzděláním. Jaké jsou v půlce pokusu ohlasy obyvatel města? „Je super, že po ránu neposlouchám klaksony a nadávky řidičů,“ říkají jedni. Druzí zmiňují problém, kde zaparkovat, když v okolí nemocnice je to už nyní skoro nemožné.
První ročník videoartového festivalu Do Háje, který představuje širokou škálu inovativních uměleckých děl, se chystá přivítat návštěvníky 30. srpna 2023 od 18:30 hodin v prostorách Liberecké školy foto·grafické na Králově Háji v Liberci. Tato jedinečná akce nabídne pestrý výběr nejen z videoartu, ale i hudebních klipů a mluveného slova, které vytvořili tuzemští i zahraniční umělci a studenti.
/VIZUALIZACE, FOTO/ Po více než 25 letech od založení bude Archeopark pravěku ve Všestarech na Hradecku atraktivnější pro návštěvníky. Budova za 24 milionů korun představí zejména experimenty archeologů a pravěké nálezy doplní repliky vytvořené dávnými technologiemi. K celoročnímu provozu přispějí dílny pro děti a jednou z atrakcí bude kinosál s filmy zachycujícími zejména mořské výpravy na pravěkém člunu Monoxylon.
Nechali byste se na nějaký čas, byť třeba na hodinu, dobrovolně zavřít do tmy? Jsou lidé, kteří si touto zkušeností chtějí dobrovolně projít – a co víc, mnohé jim dá. Jana Nenadalová, která studuje doktorát na Ústavu religionistiky Masarykovy univerzity v Brně, se touto problematikou zabývá. S lidmi, kteří si projdou takzvanou terapií tmou, dělá dlouhodobý výzkum. Co je terapie tmou a co lidé zavření ve tmě zažívají? A jaké jsou výsledky terapie?
Už podesáté pořádá letos Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni Letní školu experimentální chirurgie. Zaměřuje se na praktickou demonstraci chirurgických postupů na prasatech.
/FOTO, VIDEO/ Je úterý 10.50 hodin. Zelená laboratoř na Základní škole Tyršova v Nymburce. Na první pohled naprosto běžná hodina přírodopisu v deváté třídě zaměřená na biologii. Přesto je to vyučovací hodina, která se bez přehánění zapíše do dějin. Plán hodiny a úkoly, které nic netušící žáci budou plnit, totiž poprvé v historii minimálně nymburských škol vymyslela umělá inteligence.
Bylo odpoledne 19. dubna 1943 a ulicemi švýcarské Basileje projížděli na kolech dva muži. Jeden z nich se trochu motal, druhý, jeho asistent, se na něj snažil dávat pozor. Motajícím se cyklistou byl švýcarský Albert Hofmann, jenž měl v sobě 250 mikrogramů nové látky, kterou sám syntetizoval a nyní ji poprvé ozkoušel. Šlo o LSD.
Před 90 lety se narodil americký psycholog Philip George Zimbardo. Jméno tohoto muže mnohdy znají i lidé, kteří se jinak o obor nezajímají. Za vše může experiment z roku 1971, známý jako stanfordský vězeňský experiment. Tento pokus se totiž řadí k nejkontroverznějším v historii. Zimbardova hra na vězení se nečekaně zvrtla. Až po letech se také zjistilo, že sám psycholog udělal při experimentu řadu výzkumných přešlapů.
/FOTO/ Posunout lidstvo o krok dál na cestě za kolonizací Měsíce a Marsu se snaží studenti Vysokého učení technického spolu s Mendelovou univerzitou v Brně. Pomoci jim k tomu má experiment, jehož cílem je vyslat na oběžnou dráhu Země první český studentský satelit s buňkami sinic schopných vytvářet kyslík nezbytný pro existenci živých organismů. Satelit by mohli vědci vyslat už v roce 2025.
Chemické, biologické i fyzikální pokusy. Malé děti z celé republiky si díky jabloneckému ústavu Veselá věda užívají situace, které by je čekaly až za několik let. Organizace připravuje vědecké kroužky při školách a stovky příměstských i pobytových táborů.
Nejeden člověk si alespoň jednou za život položil otázku, proč má kudrnaté či rovné vlasy. A proč je zrovna člověk jediný z primátů, který po těle nemá téměř žádné chlupy, ale přesto mu na hlavě roste na jedné hromadě spousta vlasů. Vědci už dlouhé roky bádají, proč tomu tak je a proč má někdo vlasy rovné a jiný kudrnaté. Tým mezinárodních odborníků se v novém výzkumu pokusil na tyto otázky odpovědět. Výsledky potvrdily, že je to reakce na chůzi po dvou.
/GLOSA REDAKTORA DENÍKU/ Meteorologické extrémy způsobily kalamitu nejen na horách, ale také v parkovacím systému Olomouce. Parkovací automat ve Vídeňské ulici řidičům vydával neplatné prošlé lístky. Navzdory přesvědčivým důkazům se olomoučtí strážníci odmítli porouchaným automatem zabývat. Nedávno prý bez problémů prošel periodickou kontrolou, takže funguje perfektně a není na něm nic k opravování.
Měří několik milimetrů, nejvýš pár centimetrů, přesto byly před čtyřmi tisíci lety záměrně vyrobeny tak, aby zabily člověka. Městské muzeum a galerie v Holešově vlastní jeden z největších souborů pravěkých kamenných hrotů šípů ve střední Evropě. Že tyto šípy v době bronzové zabíjely lidi, potvrdili vědci, kteří je čtyři roky zkoumali.
Nejen zdražování jídel v restauracích na Vysočině přinesl nový rok. V Mohelenském dvoře na Třebíčsku se rozhodli vyšší ceny na jídelních lístcích kompenzovat výdejem nesnědených pokrmů. Ten bude zdarma a pro jídla si bude moci přijít kdokoli. S experimentem začnou v restauraci od úterý.
Můry z rodu Calyptra budí vášně nejen u entomologů po celém světě. Je to hlavně tím, že si rády pochutnají i na lidské krvi, a to podle všeho jako jediné z můr. Od tohoto faktu už pak nebylo daleko ke vzniku mnoha legend a mýtů, které s těmito tvory souvisí. Včetně těch, že napadený jedinec může utrpět vážnou újmu na zdraví.
Bývalý vědec společnosti NASA a populární YouTuber Mark Rober zveřejnil před několika dny na internetu video, na kterém se pokouší vypustit vejce v kapsli do blízkého vesmíru, aniž by se po dopadu na Zem rozbilo. Tento bizarní experiment oslovil několik milionů diváků.
Mezinárodnímu týmu vědců se v rámci experimentu povedla nevídaná věc. Pomocí laserových záblesků, kterými experti napodobili nitro ledového planetárního obra Neptuna, se jim podařilo přetvořit běžné plastové lahve na diamanty. Technologie by mohla mimo jiné omezit množství plastového odpadu a ulevit tak životnímu prostředí. Informoval o tom portál SciTechDaily.