Ústí nad Labem - Stačilo instalovat na budovu ústecké Fakulty umění a designu umělecké dílo „Když…“ Ilony Németh připomínající holocaust, odsun Němců a další tragické okamžiky historie, aby se na sociální síti Facebook (… a věřím, že i po hospodách) strhla mela.
Ponižování, odpírání spánku, mučení hladem, psychický i fyzický teror. Možná se domníváte, že podobného jednání se dopouštějí jen agresivní a podprůměrně inteligentní jedinci se zvráceným hodnotovým žebříčkem. Americký psycholog Philip Zimbardo dokázal, že to nemusí být tak úplně pravda.
Každé jaro se v nabídce našich zahradnictví i e shopů objeví nové odrůdy ovocných stromů. U odrůd, které neznáme, je dobré zachovat chladnou hlavu a opatrnost.
Semínka bavlny, která vyklíčila na Měsíci, po několika dnech uhynula. Stalo se tak poté, co na odvrácené straně Měsíce nastala noc a teplota klesla hluboko k bodu mrazu. Rostlinka neměla žádnou šanci tuto situaci přežít. Informovala o tom agentura AFP.
Plzeňský Prazdroj s pekaři vyrobil zkušební sérii sušenek z mláta, tedy ze zbytku ze sladu používaného při výrobě piva. Jsou ve sladké a slané variantě a cílem bylo zkusit z odpadních surovin vyrobit plnohodnotnou a zdravější variantu obvyklých sušenek, řekla Jitka Němečková, mluvčí pivovaru, v němž se nápad zrodil. Firma zatím nepočítá s výrobou ve velkém.
Rakovník /FOTOGALERIE/ – Umělý sníh z dětských plenek, svíčka z pomeranče či žhavé žvýkačky. I tyto experimenty byly součástí 11. vědecké chemické konference, která se uskutečnila v úterý v aule Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku.
Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská sonda Čchang-e 4. Informoval o tom dnes Čínský národní vesmírný úřad. Je to poprvé, co na Měsíci vyklíčila nějaká rostlina. Součástí nynější čínské měsíční mise, které se jako první podařilo přistát na odvrácené straně přirozeného satelitu Země, jsou kromě jiného také biologické experimenty.
Je tomu již rok, co se na hulínských zdech začaly objevovat zdařilé graffiti zobrazující slavné osobnosti, po kterých jsou pojmenované příslušné ulice. Sprejer tak zvěčnil například Františka Palackého či Antonína Cyrila Stojana a další.
Jiřice /FOTOGALERIE/ – Otevřená věznice. Možná trochu zavádějící název projektu, který primárně jako první v republice před rokem spustila jiřická věznice. Výsledky experimentu jsou zatím nad očekávání vynikající.
Liberec - Byl to bláznivý, ale zároveň geniální nápad. Liberecká Dukla nabídla fanouškům hned dvojnásobnou porci atraktivního evropského volejbalu. A tenhle tah se vyplatil.
Teplice – Gymnázium Teplice se v sobotu dopoledne otevřelo lidem. Od 9 do 12 hodin byly pro návštěvníky připraveny přednášky v aule, ve třídách ukázky například fyzikálních či chemických experimentů, soutěže v biologii či dějepisu a mnoho dalšího.
/INFOGRAFIKA/ Zmar, bída, trápení. Dalo by se říct, že současná Sparta zkouší, co její příznivci vydrží: podráždí více série nevýrazných výsledků, neatraktivní fotbal, nebo mizerná politika na přestupovém trhu?
/INFOGRAFIKA/ Zmar, bída, trápení. Dalo by se říct, že současná Sparta zkouší, co její příznivci vydrží: podráždí více série nevýrazných výsledků, neatraktivní fotbal, nebo mizerná politika na přestupovém trhu?
Že skončilo angažmá italského kouče Andrey Stramaccioniho ve fotbalové Spartě herním a výsledkovým fiaskem, není žádná novinka. Teď ale vyšlo najevo, jak moc bylo propadákem i finančním. Letenští totiž skončili v minulé sezóně v rekordní ztrátě.
Zpráva, že v Číně zřejmě přišly na svět první geneticky modifikované děti, zaskočila všechny, kdo ještě spojují vědu s etikou. Pokud se zvěst potvrdí, půjde o pokus století. Ale dost problematický.
Poděbrady /FOTOGALERIE/ - Nejhorší jaro ve svém životě zažila samice labutě, která se svým partnerem zvaným Bohouš bavila dlouhá léta místní i turisty na Labi od zámku až po zdymadlo. Právě vrata zdymadla se stala na jaře osudná pro Bohouše.
Prachatice - Festival Den poezie probíhá každoročně v desítkách měst celé České republiky jako hold básnickému velikánu K. H. Máchovi a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi.
Letu na Mars se zúčastní Michal Bravanský, student 5. ročníku osmiletého Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci. Je jedním z pěti členů posádky, která stohodinovou simulovanou misi na Mars zažije.
České Budějovice – „Třeba jednou vymyslíš experiment pro výzkum Marsu,“ povzbuzuje školáky v budějovické hvězdárně lektorka pro popularizaci kosmonautiky Jana Nevrklová.
Jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně obhospodařovaného pole na druhově bohatou pastvinu mají nyní vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Díky vstřícnosti milovické radnice se totiž od letošního roku k pastvině divokých koní a praturů podařilo připojit devítihektarový městský pozemek, který dosud sloužil jako intenzivně obhospodařované pole.
Milovice - Jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně obhospodařovaného pole na druhově bohatou pastvinu mají nyní vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Díky vstřícnosti milovické radnice se totiž od letošního roku k pastvině divokých koní a praturů podařilo připojit devítihektarový městský pozemek, který dosud sloužil jako intenzivně obhospodařované pole.
Brno - Moje dítě bude mít frňák, zjistí možná budoucí rodiče díky vědcům z Brna. Odborníci z technologického institutu Ceitec brněnské techniky se zabývají formováním tváře u obratlovců a lidem by tak v budoucnu mohli pomoci zjistit, jaký obličej bude jejich potomek mít.
Spatřit na vlastní oči napínavý rytířský turnaj, setkat se s šlechtici, hradní posádkou, zjistit jak je to vlastně s tou opěvovanou rytířskou ctí nebo se podívat, jak probíhá takové dvoření urozené dámě. To vše mohou o víkendu zažít návštěvníci hradu Lipnice nad Sázavou. Proběhne tady totiž ojedinělý experiment, jehož cílem je přiblížit lidem historii atraktivním a nevšedním způsobem. A tak hrad ožije středověkým životem, jehož scénář si budou psát samy postavy.
Lipnice nad Sázavou – Spatřit na vlastní oči napínavý rytířský turnaj, setkat se s šlechtici, hradní posádkou, zjistit jak je to vlastně s tou opěvovanou rytířskou ctí nebo se podívat, jak probíhá takové dvoření urozené dámě, to vše mohou o víkendu zažít návštěvníci hradu Lipnice nad Sázavou. Proběhne tady totiž ojedinělý experiment, jehož cílem je přiblížit lidem historii atraktivním a nevšedním způsobem. A tak hrad ožije středověkým životem, jehož scénář si budou psát samy postavy.
Osvědčený lotyšský experiment ve Zlíně pokračuje. „V kabině národního týmu jsem slyšel samá pozitiva,“ povídal po úvodním pondělním tréninku 23letý Edgars Kulda, v pořadí čtvrtý lotyšský hokejista, který se v rámci zkoušky snaží prosadit v extraligovém Zlíně.
Lidé možná nejsou jedinými hominidy, kteří již před dávnými časy dokázali rozdělat oheň. Podle posledního výzkumu je pravděpodobné, že před padesáti tisíci lety touto dovedností disponovali i neandertálci. Informoval o tom dnes deník Los Angeles Times.
Brno - Co se stane s balonkem, vodou nebo holicí pěnou ve vakuu? To ukazují dětem experimenty vývojového inženýra Jiřího Koryčana ze společnosti Edwards Vakuum.
Klatovy – Divadlo v Klatovech patřilo v sobotu sedmému ročníku nevšedně komponovanému tanečnímu pořadu Dance Fiesta 2018. Hlavním organizátorem byla skupina Marty Dance Klatovy, která na místní taneční scéně působí již jedenáctým rokem.
České Budějovice - Zábavu, poučení i ukázky zajímavých experimentů a mnoho dalšího chystá pro veřejnost českobudějovické Biologické centrum Akademie věd ČR pod názvem Den rozmanitosti 2018.
Vědeckému týmu Yaleovy univerzity se podařilo na 36 hodin obnovit cirkulaci krve v mozku mrtvých prasat. O pokusu, který „by mohl přepsat definici smrti,“ jako první informoval magazín MIT Technology Review. Experiment sice může znamenat zvrat pro oblast neurologie, vyvstává však kvůli němu také řada etických otázek, upozorňuje BBC.
Fair Play, Ve stínu, Učitelka, Teorie tygra. To jsou české filmy, které se líbily a líbí v USA. Dokládá to přehlídka Czech That Film, jež už sedm let představuje za oceánem tvorbu našich filmařů.
Humpolec – Duben se v Humpolci ponese ve znamení různorodého umění. Od úterý 3. dubna tam totiž startuje výstava obrazů Josefa Macka a kovaných plastik Poldiho Habermanna.
Chotěboř – Na Zelený čtvrtek, kdy se má konzumovat něco zeleného, se každoročně těší i milovníci chmelových nápojů. Vědí totiž, že mají jedinečnou příležitost ochutnat Velikonoční ležák, připravovaný speciálně pro tento den. U konzumentů stále oblíbenější je například Velikonoční ležák, který již třetím rokem vyrábí pivovar Chotěboř. Lidé ho mohli ochutnat nejenom na Vysočině, ale také v Praze nebo v Brně.
Plzeňský kraj - Krajská metropole vyšle do vesmíru malou družici. Uvnitř budou zabudované experimenty, na kterých se podíleli studenti z Plzeňského kraje.
Plzeňský kraj - Krajská metropole vyšle do vesmíru malou družici. Uvnitř budou zabudované experimenty, na kterých se podíleli studenti z Plzeňského kraje.
Centrum výzkumu mikrobiální biomasy pro potravinářské a environmentální účely. Oficiální název nové výzkumné laboratoře, která má do roku 2019 vyrůst v Kunovicích na ulici V Pastouškách, může mezi místními vzbuzovat obavy.
Rokycansko – Znalci chemie měli sraz v gymnáziu při okresním finále kategorie D. „Je zaměřené na kovy a jejich sloučeniny. V praktické části pak na experimenty s modrou a bílou skalicí,“ uvedla za organizátory profesorka Blanka Ježková.
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Ochránit sloupy veřejného osvětlení a rohy budov před agresivní močí psů, kteří u nich vykonávají svou potřebu. Takový záměr mají v Dobšicích na Znojemsku. K jeho naplnění mají pomoci psí pisoáry. „Na nápad nás navedla milovnice psů, která má k Dobšicím vztah. Nejdříve jsem tomu nevěřil, ale když jsme zjistil, jak vše funguje, rozhodl jsem se věc vyzkoušet,“ prozradil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.
Saponáty dostupné na českém trhu většinou obsahují agresivní chemikálie a alergenní parfémy. I to zjistil časopis dTest, který porovnal složení a účinnost 18 prostředků na mytí nádobí. Rozdíly mezi jednotlivými výrobky byly často dvacetinásobné.
ANKETA/ Měla by volba starostů obcí a hejtmanů zůstat i nadále na zastupitelích, nebo snad o hlavách svých měst mají rozhodovat sami lidé u volebních uren? Poslanci minulý týden poslali novelu ústavy do druhého čtení k dalšímu projednávání. Jistá snaha o změnu pořádků, kdy by volené hlavy měst a krajů měly mít větší pravomoci, tady je.
/INFOGRAFIKA, ANKETA/ Měla by volba starostů obcí a hejtmanů zůstat i nadále na zastupitelích, nebo snad o hlavách svých měst mají rozhodovat sami lidé u volebních uren? Poslanci minulý týden poslali novelu ústavy do druhého čtení k dalšímu projednávání. Jistá snaha o změnu pořádků, kdy by volené hlavy měst a krajů měly mít větší pravomoci, tady je.