![](https://g.denik.cz/62/62/muzikal-chicago-ve-slovackem-divadle_prazena-list-l.jpg)
Zájem o divadlo je tak velký, že už jdou do prodeje lístky na září
Slovácké divadlo uvede tento měsíc nebývalý počet představení, a to 39. Letošní květen se tak zařadí mezi nejúspěšnější v historii divadla.
Slovácké divadlo uvede tento měsíc nebývalý počet představení, a to 39. Letošní květen se tak zařadí mezi nejúspěšnější v historii divadla.
V sobotu 18. května se koná Mezinárodní den muzeí. Do některých je v tento den proto vstup zdarma.
Samota s idylickým názvem Pohádka poblíž osady Bradné (u Čachrova) na Klatovsku je původem zemědělská usedlost, v jejíž historii je mnoho temného, pro spoustu lidí znalých zdejší minulosti až strašidelného.
Sviny - V pátek pokračuje v tištěném Táborském deníku seriál Jak jsme žili v Československu.
V pátečním vydání rubriky Jak jsme žili v Československu se krátce podíváme do bohaté historie novopackého pivovaru. Pivo se tu vařilo už ve středověku, historie současného pivovaru sahá do roku 1870.
V pátečním vydání zavzpomínáme v rámci speciálního seriálu Jak jsme žili v Československu na historii dětských hřišť a parků v Rychnově nad Kněžnou.
V pátečním vydání zavzpomínáme v rámci speciálního seriálu Jak jsme žili v Československu na historii Myštěvse.
V tištěném Přerovském a hranickém deníku bude v pátek 17. května další díl seriálu Jak jsme žili v Československu, tentokrát z historie obce Milotice nad Bečvou.
Klatovsko - Pokračuje seriál Deníku, v němž nahlížíme do historie našich měst, obcí, spolků a institucí v době Československa.
Písek – Historii bicyklů bylo věnováno poslední předprázdninové setkání Dnes pijeme kávu s. . . v Kávovém klubu Vykulená sova, které uspořádal spolek Přátelé Kamenného mostu. Moderátor Jiří Hladký pozval Pavla Rybaříka. Ten posluchačům vyprávěl, jak s stal mistrem světa na vysokém kole na jednu anglickou míli.
Ústí nad Labem - Zajímavou přednášku o přímořské zemi v jihovýchodní Evropě s velice originální kulturou a pohnutou historií, Bosně a Herzegovině, připravila ústecká Severočeská vědecká knihovna. Uskuteční se už dnes, ve čtvrtek 16. května.
Rakovník /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Mladí zdravotníci změřili ve středu dopoledne své znalosti v poskytnutí první pomoci a také ze znalostí historie Červeného kříže v rámci okresní soutěže Mladý zdravotník. Do krajského kola nakonec postoupili žáci z prvního stupně MŠ a ZŠ Čistá a z druhého stupně 1. Základní školy Rakovník.
Nejlepší střelec v historii Sparty Petr Ton se rychle rozkoukává v pozici sportovního manažera pražského hokejového klubu. Pětačtyřicetiletý bývalý vynikající útočník strávil ve Spartě jedenáct let a získal s ní dva tituly. Teď chce klubu pomoct k návratu do popředí tabulky.
Marie Kocíková měla hezkou tvář a postavu, takže by se mohlo zdát, že by o seriozní nápadníky a dobré „partie“ neměla mít nouzi.
Kutnohorsko /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Rovnou tři informační panely odhalili členové Muzejního a vlastivědného spolku „Včela Čáslavská“ a fandové historie z řad veřejnosti. První dva se nacházejí u Bratčic a popisují takzvanou „Čáslavskou bitvu“. Třetí byl instalován v obci Chlum u Zbýšova a je věnován místnímu hradu. Panely vyrobili a instalovali bratři Kombercové z Kutné Hory pod odborným dozorem Filipa Velímského, starosty „Včely Čáslavské“.
/FOTOGALERIE/ V Krnově působí Klub vojenské historie KVH Maxim. Obléká uniformy ve válečných filmech a účastní se rekonstrukcí bitev u nás i v zahraničí. Právě se vrátil z Běloruska.
Zbiroh - Zbirožské historické slavnosti se konají při příležitosti 650 let od povýšení na městys.
Cheb – Unikátní muzeum se ve středu otevírá v Chebu. Věnuje se historii nejstaršího plnohodnotného letiště v českých zemích, které se nacházelo kousek za Chebem.
Česká pošta loni poprvé v historii skončila v červených číslech. Vykázala ztrátu 275 milionů korun proti předchozímu zisku 91 milionů korun. Skutečná provozní ztráta bez započítání pohledávky vůči státu za univerzální službu byla 1,075 miliardy korun. Oznámila to dnes ČTK.
/MALÝ A VELKÝ SPORT/ Anglie – Česko 5:0. Nejhorší výsledek v historii českého fotbalu. Ovšem nemusí být tak zle, jak se ve Wembley nedávno zdálo. Když se kroky talentů ubírají správným směrem, může z toho být úspěch i zábava. Deník nabízí sondu do světa malých nadějí a začínajících talentů. Co dělají v Anglii, zemi finalistů Ligy mistrů i Evropské ligy, jinak a kde mají navrch?
Přestože fotbalisté Liverpoolu nakonec na titul v Premier League těsně nedosáhli a protáhli čekání na mistrovský primát už na 29 let, kouč Jürgen Klopp byl na hráče maximálně pyšný. Ziskem 97 bodů podle něj tým napsal svou vlastní historii, neboť se ještě nikdy nestalo, aby taková bilance v jedné z pěti největších lig nestačila k prvenství. Klopp nyní doufá, že Liverpool zakončí sezonu vítězstvím ve finále Ligy mistrů.
Ústí nad Labem - Dřina se vyplatila! Čeští florbaloví junioři ovládli vůbec poprvé v historii MS, dvě zlaté medaile míří také do Ústí nad Labem.
/FOTOGALERIE/ Osadou České Milovy na Vysočině, kde se dodnes v podobě rekreačních objektů dochovaly některé budovy z bývalé sklářské osady, prochází i naučná stezka, která přibližuje její kdysi slavnou historii. Tamní huť byla založena v roce 1835, kolem ní postupně vznikaly příbytky zaměstnanců.
V tomto příspěvku zavzpomínáme v rámci speciálního seriálu Jak jsme žili v Československu na historii MHD v Hradci Králové.
Jednou z největších a opravdu zcela výjimečných událostí v historii Břestku byla v sobotu oslava narozenin nad jiné vzácných a magických sta let přírodou vyvolené Františky Andrýskové. Její oči spatřily světlo světa 14. května 1919 v rodině Marie a Antonína Perničkových.
Kladno /FOTOGALERIE/ - V dalším díle našeho seriálu, ve kterém se společně vracíme do dob minulých pomocí historických fotografií, se podíváme na dva kladenské parky v roce 1982.
Rakovník /FOTOGALERIE/ - Na přelomu 19. a 20. století se na jihozápadním konci Rakovníka v blízkosti železniční trati začala formovat hospodářsko-průmyslová oblast a za dvě desítky let vznikly továrny Linhartova, Ottova, Vltavských nebo také družstevní lihovar, obilní skladiště a městská jatka.
Liteň /FOTOGALERIE/ - První písemné zprávy o Litni jsou z roku 1195, avšak známky osídlení zdejší krajiny pocházejí již z mladší doby kamenné. Ve 14. století zde žil rod Buziců. V 16. století byla Liteň připojena k panství rodu Vratislavů z Mitrovic.
Cerhenice /FOTOGALERIE/ - Malebný městys Cerhenice se nachází nedaleko Kolína v Polabské nížině a patří k němu obce Cerhýnky a Radimek. Název má původ od vsi lidí Crhyňových. První písemná zmínka o obci se datuje do roku 1295.
Ovčáry - Sbor dobrovolných hasičů v Ovčárech oslaví letos úctyhodných sto čtyřicet let od svého založení. V rámci tohoto výročí prosí své spoluobčany i širokou veřejnost o pomoc. Poptávají se po jakýchkoliv písemných či fotografických dokumentech, které se týkají historie sboru.
Významná a zajímavá místa Karviné s odborným výkladem znalkyně místní historie, paní Libuše Kolkové. Takový program nabízí vlastivědná exkurze, na kterou se vyjíždí v pondělí 20. května ve 13 hodin od karvinského domu kultury.
/FOTOGALERIE/ Vysílač na Lysé hoře představuje charakteristický symbol nejvyššího vrcholu Beskyd i celého Moravskoslezského kraje. Jeho kořeny sahají do období normalizace. Vybudován byl v 70. letech minulého století a vysílání České televize začal popvé šířit v březnu 80. roku.
Vybrané fotografie z retrospektivního seriálu Karvinského a havířovského deníku přibližují různá místa, existující či zaniklé spolky a lidí, kteří ve městě žili za dob Československa.
Vysílač na Lysé hoře tvoří charakteristický symbol nejvyššího vrcholu Moravskoslezských Beskyd. Historie známé stavby sahá do období normalizace.
Farní kostel Narození sv. Jana Křtitele z konce 18. století je nejstarší zachovanou budovou a charakteristickou dominantou Mokrých Lazců. Podle pověsti se světec na tomto místě zjevil dětem, hrál si tam s nimi a mluvil k nim. To byl důvod zasvětit kostel k jeho cti.
Na jaře 1949, tedy právě před sedmdesáti lety, začal Krajský národní výbor v Ostravě projednávat „cikánskou otázku“. Pravdou ovšem je, že v Ostravě žila tehdy i dnes nejpočetnější romská komunita v republice. Název Rom vznikl v roce 1971 v Londýně, u nás se začal užívat až v listopadu 1989.
Vysílač na Lysé hoře tvoří charakteristický symbol nejvyššího vrcholu Moravskoslezských Beskyd. Historie známé stavby sahá do období normalizace.
Ve Flemmichově vile právě začala výstava věnovaná významným událostem v české historii i dějinách Krnova, jejichž letopočet končí číslovkou 9. Například 1419 – první pražská defenestrace, 1939 – začátek 2. světové války, 1779 – velký požár města Krnova.
Víkend nabitý akcemi. Vybere si skutečně každý, milovníci kultury, sportu… i tanků.
Na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu v Písku stojí tradiční třímetrové sochy z písku. Jejich tvorby se letos ujali sochaři Josef Faltus, Marian Maršálek a Jaroslav Fuka, kteří dostali za úkol popasovat se s tématem Písecké osudové devítky. Jak se jim to podařilo, měli možnost vidět návštěvníci slavnostní vernisáže a nyní také každý, kdo zavítá na náplavku.
Lány /FOTOGALERIE/ – Pavel Cibík, který pochází z letecké rodiny, za desítky let u Československých aerolinií nashromáždil mnoho fotografií, z nichž část prezentuje na své nové výstavě v lánském muzeu.
Lány /FOTOGALERIE/ – Pavel Cibík, který pochází z letecké rodiny, za desítky let u Československých aerolinií nashromáždil mnoho fotografií, z nichž část prezentuje na své nové výstavě v lánském muzeu.
Milín /FOTOGALERIE/ - Populární rekonstrukce poslední bitvy druhé světové války v Evropě, která se v těchto místech odehrála před 74 lety, se odehraje v sobotu 11. května u Památníku Vítězství na Slivici u Milína. Poslední výstřely největšího válečného konfliktu v dějinách padly u Milína ve dnech 11. a 12. května 1945.
Sviny - V pátek pokračuje v tištěném Táborském deníku seriál Jak jsme žili v Československu.
Český Krumlov - V pátečním seriálu Českokrumlovského deníku, který vychází v tištěném vydání a v němž nahlížíme do historie našich měst, obcí, spolků a institucí v době Československa, tentokrát zavzpomínáme na to, jak se dláždilo a dláždí centrum města.
Tradiční festival Evropské jazzové dny Hranice láká na zajímavé muzikanty z Česka i zahraničí. Kromě jazzové muziky obohatí akci výstava obrazů nebo swingová tančírna. Pro hranické školy pak organizátoři připravili i vzdělávací program o historii a vývoji jazzu. Fanoušci tohoto žánru jsou zváni ve dnech 15. až 18. května do hranického Zámeckého klubu.
V tištěném Přerovském a hranickém deníku bude v pátek 10. května další díl seriálu Jak jsme žili v Československu, tentokrát z historie obce Soběchleby.
Tachovsko - /VIDEO A VŠE O HISTORII SOUTĚŽE/ Padesát let je tomu, co v Československu startovala poprvé Rallye Wiesbaden. Ve čtvrtek historické vozy projely přes Broumov, Chodovou Planou, Lestkov, Konstantinovy Lázně a dál do Plzně. V pátek Rallye Wiesbaden zamíří na Domažlicko a Klatovsko.
Jágr, Patera, Procházka, Reichel, Hašek, Hlinka, Růžička, Záruba, Vídeň, Nagano, Kladno… To je jen několik pojmů, které zná každý hokejový fanoušek v naší zemi. A protože 83. mistrovství světa v hokeji, a tím pádem i další potenciální úspěch, je tu, není od věci, připomenout si výjimečné okamžiky samostatné české hokejové historie.
Jágr, Patera, Procházka, Reichel, Hašek, Hlinka, Růžička, Záruba, Vídeň, Nagano, Kladno… To je jen několik pojmů, které zná každý hokejový fanoušek v naší zemi. A protože 83. mistrovství světa v hokeji, a tím pádem i další potenciální úspěch, je tu, není od věci, připomenout si výjimečné okamžiky samostatné české hokejové historie.