Kreativ

ŠTÍTEK: historie

Pohlednice z minulosti: Z historie obce Loděnice

Loděnice /FOTOGALERIE/ - První historická zmínka o obci Loděnice se objevuje v roce 1179. Je to písemný záznam bitvy o český trůn mezi Soběslavem II. a Bedřichem, která se u vsi odehrála dne 23. ledna 1179. V oblasti Loděnického potoka žili lidé už ve středním paleolitu. Při stavbě dálnice byly v katastru obce v lokalitě zvané V Hlubokém objeveny pozůstatky keltského sídliště.

Pohlednice z minulosti: Z historie obce Tatce

Tatce /FOTOGALERIE/ - Pár minut cesty od Kolína leží v Polabské nížině obec Tatce. Její doménou jsou kaplička Panny Marie a dvůr knížete z Liechtensteina. První písemná zmínka o obci je pravděpodobně doložena z roku 1292, ale archeologické nálezy dokládají původ mnohem starší. V minulosti byla obec důležitou obchodní spojkou, tehdy nazývanou Žitavská cesta.

Pohlednice z minulosti: Proměny Poštovní ulice

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Nejmladší ze všech ulic vedoucí z rakovnického Husova náměstí je ulice Poštovní. Ta spojuje hlavní náměstí se Sekyrou teprve od konce 19. století, konkrétně od roku 1895, kdy byly zbourány tři domy čp. 19, 20 a 21.

Krajinou vína s vůní historie

Dobrou inspirací pro vinařskou turistiku může být nový cestopisný pořad Krajinou vína. Jeho průvodcem je moderátor a publicista Václav Žmolík a na obrazovkách České televize se poprvé objeví 25. dubna.

Rychlé šípy, Švejk i fenomén Čtyřlístek. Nahlédněte do historie českého komiksu

V květnu to bude padesát let, co bez přestávky vychází komiksový časopis Čtyřlístek. Ten má většina z nás spojený hlavně s příběhy známé čtveřice – Myšpulína, Pindi, Fifinky a Bobíka. Ale v oblíbeném časopise vycházely i další seriály. U příležitosti jeho padesátin tedy neuškodí podniknout osvěžující procházku historií našeho (nejen dětského) komiksu.

Z historie regionu: Poutní místo u Libavé

Originálním způsobem se studenti katedry dějin umění Univerzity Palackého v Olomouci rozhodli připomenout osudy jednoho z nejvýznamnějších poutních míst – kostela svatého Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě u Libavé.

K Velikonocům patří cugár, kančuch i roučačka

Velikonoce jsou pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po jarní rovnodennosti a zároveň po jarním úplňku. Velikonoční neděle tedy může být nejdříve 22. března a nejpozději 25. dubna. Připomeňte si s námi historii a tradice nejkrásnějšího jarního období.  

K Velikonocům patří cugár, kančuch i roučačka

Velikonoce jsou pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po jarní rovnodennosti a zároveň po jarním úplňku. Velikonoční neděle tedy může být nejdříve 22. března a nejpozději 25. dubna. Připomeňte si s námi historii a tradice nejkrásnějšího jarního období.  

K Velikonocům patří cugár, kančuch i roučačka

Velikonoce jsou pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po jarní rovnodennosti a zároveň po jarním úplňku. Velikonoční neděle tedy může být nejdříve 22. března a nejpozději 25. dubna. Připomeňte si s námi historii a tradice nejkrásnějšího jarního období.  

Tip Deníku: Výstava přiblíží historii sirkařství na Hořovicku

Hořovice - Novou výstavu v Muzeu Hořovicka si lze prohlédnout od pátku 19. dubna ve Starém zámku v Hořovicích. Má název 'Sirky a sirkařství na Hořovicku' a seznamuje zájemce s tímto již zaniklým oborem, který přibližně před 150 lety živil v regionu řadu obyvatel.

Zpět do historie

Strakonice – Československá obec legionářská jednota pořádá v rámci projektu Legie 100 pod záštitou města a 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice ve spolupráci s městským kulturním střediskem panelovou výstavu Tomáš Garrigue Masaryk a armáda.

Exkurze do historie divadelnictví

Ve Wenkeově domě v Jaroměři se ve čtvrtek od 17.30 hodin uskuteční přednáška „Divadelnictví v Jaroměři a architektura divadelních budov“.

Vilímek pokřtil další knihu o historii

Jihlava – V pondělí 15. dubna pokřtilo vedení Jihlavy spolu s autorem Ladislavem Vilímkem pátý díl publikace o historii jihlavských domů, které již zanikly.

Hasiči v Ratměřicích slavili devadesátiny sboru

Ratměřice - Je to už devadesát let, kdy se poprvé sešli členové nově vznikajícího Sboru dobrovolných hasičů Ratměřice. Při této příležitosti zorganizovali současní hasiči sousedské setkání s dechovkou a povídáním nad hasičskými kronikami. Posezení s hudbou a vzpomínky na bohatou hasičskou historii. Taková byla první část oslav kulatého výročí sboru.

Chudoba a sociální vyloučení v Praze? Výstavy mapují historii a současnost

Podoby chudoby a sociálního vyloučení v minulosti a dnes mapují dvě výstavy, které ve středu začínají v Muzeu hlavního města Prahy. Výstava Chudá Praha, která bude k vidění do 25. srpna, ukazuje, jak se žilo chudým lidem od konce 18. do poloviny 20. století. Dýmová hora představuje chudobu dnešní doby. Druhá z výstav věnovaná bezdomovectví potrvá do 29. prosince.

Kronika Škoda Auto představuje historii automobilky

Mladá Boleslav – Tři svazky, 528 stran, 705 vyobrazení, 3 jazykové verze. Tak se dá stručně shrnout nová třísvazková publikace, která představuje vývoj automobilky L&K/Škoda. Přináší příběhy, technické milníky, sportovní úspěchy a slavné osobnosti z let 1895 – 2018.

Prsařky opravovaly historii

České Budějovice – O víkendu zazářily prsařky jihočeských oddílů, Terezie Kinterová z J. Hradce reprezentovala ve Štýrském Hradci. Vytrvalec Sokola ČB Jan Macoun vyhrál čtvrtmaraton v Linci!

Ladislav Vilímek pokřtí další knihu o jihlavských domech

Jihlava /FOTO/ – O historii jihlavských židů i domů za hradbami pojednává pátý díl knihy badatele Ladislava Vilímka, který spolu s dalšími pokřtí v pondělí 15. dubna odpoledne ve velké gotické síni jihlavské radnice. Akce začíná od 15.30 hodin.

Pohlednice z minulosti: Z historie čtvrti na břehu Labe

Mělník /FOTOGALERIE/ - Mělnická čtvrť Rybáře se nachází na břehu řeky Labe. Jedna z černobílých pohlednic nabízí pohled na část příhradového mostu přes řeku v Rybářích, který byl dokončen v roce 1888. Hned v následujícím roce mělnický podnikatel a vinař Josef Viktorin nechal postavit v sousedství mostu výletní hostinec s ubytováním, který využívali turisté z výletních lodí a šífáci.

Janáčkovou matku si připomínají i v Příboře

Rovných 200 let uplynulo dnes od narození Amálie Janáčkové, rozené Grulichové. Toto výročí matky světoznámého hudebního skladatele Leoše Janáčka si připomínají lidé zajímající se o historii svého regionu nejen na Hukvaldech, kde je hrob rodiny Janáčků, ale také v Příboře.

Deváťáci sepsali knížečky o nedávné historii

Protože Frenštát pod Radhoštěm nemá knížku o městě ve 20. století, museli jsme si ji napsat sami. Těmito slovy uvedl vznik devíti útlých knížek, Petr Ondryáš, učitel ZŠ Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm, jenž vyučuje předmět Historie a současnost.