Chutné a příjemně vonící ovoce, jehož jedinou chybou je chlupatá slupka, oplývá zdravými živinami. Kdo sní kiwi, ten dodá svému tělu množství vitaminů a minerálů, které prospívají srdci, zažívacímu i dýchacímu ústrojí. Málokdo však ví, že plody se zelenou dužinou a nakyslou chutí umějí také významně podporovat dobrý spánek.
Smysly jsou branou do světa kolem nás. Díky nim můžeme vnímat barvy, vůně, zvuky, chutě i doteky, na základě kterých formujeme naše zkušenosti a rozhodnutí. Jak smysly ovlivňují naše vnímání světa a každodenní rozhodování? Pojďme se podívat na pět základních smyslů a na to, jaké mají důsledky pro naše vnímání a chování.
Není nejmenších pochyb o tom, že správně poskládaný redukční jídelníček a dostatek pohybu jsou pro úspěšné hubnutí důležité. Existuje ale jedna věc, která může snahy o zbavení se nadbytečné tukové tkáně ničit. A tou je nekvalitní či nedostatečný spánek. Odbornice na spánek a biorytmy Eva Andrlíková vysvětlila, proč nevyspání vede k obezitě a jak spánek zlepšit, a tím i snadněji hubnout.
Spousta lidí si nedovede svůj začátek dne představit bez ranní kávy. Mnoha jedincům ale voňavý kofeinový nápoj před snídaní nedělá dobře. A je pravda, že do prázdného žaludku káva opravdu nepatří. Proč nepít kávu na lačno, co způsobuje pití kávy a kdy je vlastně vhodné kávu pít, to vysvětlila odbornice na chemické procesy v těle Michaela Bebová.
O tom, že je brokolice zdravá, není pochyb. Obsahuje vitaminy, minerály, vlákninu, zlepšuje trávení a povzbuzuje látkovou výměnu. Umí toho ale mnohem víc. Ženám během klimakteria a následné menopauzy pomáhá harmonizovat hladinu hormonů. Úbytek estrogenu a progesteronu - spojovaný s typickými příznaky, jako jsou návaly horka, změny nálad a přibírání na váze - pomůže ženám v přechodu zmírnit právě konzumace brokolice.
První příznaky klimakteria neboli přechodu mohou doprovázet stavy, které si ženy s nástupem menopauzy příliš nespojují. Nejen výkyvy nálad, přibývání na váze, návaly horka a nepravidelnost menstruačního cyklu totiž naznačují, že schopnost reprodukce se u dané ženy blíží ke konci. Je dobré vědět, jak poznat začátek menopauzy, v kolika letech už je žena takzvaně v přechodu i jaký je vlastně rozdíl mezi klimakteriem, přechodem a menopauzou.
Fialově kvetoucí plevelnou bylinu teď najdete úplně všude. Deset centimetrů vysoká vytrvalá rostlina má příjemnou sladkou chuť a využívá se k léčbě široké škály zdravotních neduhů. Hlavní využitelnou složkou jetele lučního jsou přírodní estrogeny, které pomáhají po menopauze navracet pokožce pružnost a ulevovat od návalů horka, pocení i výkyvů nálad.
Menopauza přichází průměrně ve věku 51 let. Mnoho žen v tomto období pozoruje typické příznaky, mezi které se řadí návaly horka, změny nálad i přibírání na váze; obvykle hlavně v oblasti pasu. Je to dáno změnami, které v tělě během klimakteria nastávají. Většina z nich má společného jmenovatele, kterým je snižování hladiny estrogenu. Pomoci může vhodně zvolená strava.
Proč si většina z nás nedokáže a vlastně ani nechce představovat během intimních hrátek dvě vrásčitá těla? Jako by sex po dosažení určitého věku totálně přestal navenek existovat. Nikdo se nechce bavit o intimním životě po šedesátce, přitom v dnešní době už šedesátka dávno není, co bývala. O tom, proč je sex ve vyšším věku tabu a jak se mění naše tělo, promluvila sexpertka Veronika Kubíčková.
Co znamená, když má člověk pořád hlad? Pocit hladu je v určitých případech normální součástí života. Pokud je však vnímán nepřetržitě a jen zřídka dojde k pocitu sytosti, může to být závažný problém. Pocit sytosti i hladu ovlivňuje především kombinace dvou hormonů, ale například i dodržování diety s příliš nízkým obsahem tuku. Za neustálý hlad mohou být zodpovědná i některá běžná, ale i velmi vzácná onemocnění.
Dospělý a svéprávný člověk má být zodpovědný za svoje rozhodnutí, za svoje tělo a za svůj život. Je o tom přesvědčená Lenka Králová, která své proměně z muže na ženu obětovala manželství, rodinu i domov. „K tomu, abych mohla brát hormony, opravdu nechci sexuologovi odpovídat na otázky, na co myslím, když masturbuji, anebo když jsem měla sex, jestli se v posteli otírám, anebo zasouvám,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Vaše jarní únava nemusí být jen výsledkem celkového vyčerpání po zimním období. Může se za ní také skrývat špatná funkčnost jednoho důležitého orgánu. Především ženy by měly zpozornět, když je delší dobu trápí velká únava, spavost a zimomřivost. Mezi další příznaky patří podrážděnost, úzkost či nadměrné pocení a třes rukou. Za nepříjemnými symptomy se totiž může skrývat onemocnění štítné žlázy. Na co všechno má štítná žláza vliv, co způsobuje, když nefunguje, a jak zjistit, jestli se není třeba léčit? Zkuste své potíže porovnat s přehledem příznaků.
Transsexualita je obrovský byznys. Po operaci musíte brát do konce života hormony, přidají se komplikace a přidruží se další psychické poruchy, které nebyly řešeny. Takže každého trans pak čekají další léky a další operace. A z toho člověka si nakonec udělají celoživotní kasičku, říká Daniel Black, který kritizuje lékaře i trans komunitu a tvrdí, že problém trans lidí tkví především v hlavě. Přitom si sám a dobrovolně před pár lety tranzicí prošel.
O štítné žláze většina lidí slyšela, ale mnozí nevědí, jaké úkoly v lidském těle plní. Dokud tento orgán funguje, vůbec jej nevnímáme. Když se však funkce štítné žlázy naruší, přináší to řadu zdravotních problémů. Jaké příznaky má nemocná štítná žláza?
Málo spím a občas bezdůvodně ječím. Večer se potím, a i když jím jako vrabec, tělo si asi začíná ukládat zásoby na horší časy, postěžovala jsem si nedávno u gynekologa. „A bude už jen hůř. Stáří se hlásí, madam,“ skočil mi do řeči. Chtělo se mi zase ječet a říct mu, že starej je on. Jako zralá a moudrá žena jsem to v tichosti přešla a běžela se poradit za gynekoložkou Kamilou Nouzovou, která je přesvědčená, že pro spoustu mužů je téma menopauzy děsivé. „Nemají jej prostě rádi, zejména týká-li se jejich vrstevnic, možná i proto, že jim to připomíná jejich věk, a tak raději zvídavou pacientku razantně odbydou.“
Blížíte se ke zlomové padesátce a občas se přistihnete, že stojíte v místnosti a přemýšlíte, proč tam proboha jste nebo zapomenete, co jste právě chtěli říct? Nebojte se. Nemusí se jednat o příznaky demence. Může jít jen o změnu hormonální hladiny a s návaly horka je pravděpodobné, že se jedná o první příznaky menopauzy.
Jste stále v zápřahu, snažíte se každému vyhovět, v práci dřete jako kůň a k tomu se točíte kolem domácnosti? Chcete být perfektní, je na vás spoleh, jen síly už docházejí? Pozor na vyhoření. Vše se může zbořit jako domino a syndrom vyhoření vás pohltí. Ale co potom? Jak se syndromem vyhoření bojovat, jak si sám pomoci a znovu vše začít zvládat?
Malé trojúhelníkové žlázy umístěné na horní části každé ledviny. Oč jsou nadledvinky nenápadnějšími orgány, o to větší roli hrají v našem zdraví. Nadledvinky vylučují téměř 50 hormonů včetně adrenalinu, kortizolu, estrogenu a testosteronu, které pomáhají regulovat reakci těla na stres. A ten nás dnes doprovází na každém kroku - ve škole, v práci i doma. Pokud vás tedy trápí problémy se spánkem, vyčerpanost nebo nadměrné ukládání tuku, může jít o špatnou funkci nadledvin. A právě s tím vám může pomoci lékořice.
Úzkosti a deprese se už od covidové pandemie šíří naší populací. Teď se k obavám z války na Ukrajině a energetické krizi přidal strach z nedostatku peněz. Léčba pro duši přitom nemusí stát skoro nic. Vědci prokázali, že k psychické pohodě pomáhá pobyt venku. Stačí vyrazit do přírody, pryč z temných místností na denní světlo a bude nás to léčit. Pohyb venku v přírodě navíc nemusí být bezcílný. Klub českých turistů pro nás připravil tipy na krátké značené trasy.
Mnoha lidem se pod pojmem dula nevybaví téměř nikdo, popřípadě sluníčková žena, která v batikovaném oblečení poskakuje vedle rodící ženy, u ní doma v obýváku. Stejně tak se dozvídáme sporné informace o placentě a jejím poporodním využití. Tato zaběhnutá dogmata se ve společnosti tradují z důvodu nepochopení a nedostatku faktických informací. Dula Markéta Verbíková se považuje za průvodkyni ženy těhotenstvím, porodem a následným obdobím seznamování s jejím miminkem. Podpořit a moci se opřít o pevný bod v průběhu tohoto transformačního úseku v životě ženy, je cílem, na kterém si zakládá.
Jako druhé zdravotnické zařízení v Evropě získala v těchto dnech Fakultní nemocnice Plzeň do užívání unikátní nový přístroj. Zařízení uleví při vyšetření krevních vzorků především dětským pacientům, seniorům a onkologicky nemocným.
Těhotenská cukrovka, poškození plodu, potrat nebo předčasný porod. Všechny tyto komplikace může způsobit neléčená tyreopatie – poruchy štítné žlázy. Zmírnit rizika, která mohou propuknout i u žen, jež se se štítnou žlázou dosud neléčí, chce ministerstvo zdravotnictví. Připravuje screeningový program včasného záchytu v těhotenství.
Věk přináší mnohé: moudrost, určitý nadhled nad věcí, klid v duši, ale pro někoho bohužel i pár kilogramů navíc, návaly horka a nepříjemné změny nálad. Důvodů, proč k nim v menopauze dochází, může být hned několik. Nedostatek energie, úbytek hormonů, ale i špatná životospráva vedou k tomu, že si starší ženy nemohou život užívat naplno.
Podle nejnovějšího výzkumu vědců oxfordské univerzity se při užívání progestagenní hormonální antikoncepce může zvýšit riziko propuknutí rakoviny prsu o dvacet až třicet procent. Lékaři ovšem jedním dechem dodávají, že nebezpečí je v této souvislosti stále malé, daleko horší dopady má nezdravý životní styl.
Když se žena snaží otěhotnět, může si v určité chvíli začít všímat jemných signálů, že se s jejím tělem něco děje a poznat, že čeká dítě dříve, než se na testu objeví dvě čárky. Pak jsou tu ale také ukazatele, podle kterých může těhotenství rozeznat i ženino okolí včetně partnera. Čeho si všímat a kdy a s jakou pravděpodobností je možné těhotenství odhalit i bez testu?
Kosmetika, čisticí prostředky, průmyslová výroba či hormonální antikoncepce. To vše se dostává do odpadní vody ve formě znečisťujících látek a zbytků hormonů. Jejich množství se neustále zvyšuje a zatěžuje organismus lidí, zvířat i přírodu. Proto je potřeba jejich přítomnost eliminovat.
Dostatek pohlavního hormonu estrogen naměřili před několika lety Alici Cárkové z Prahy (jméno redakce změnila), které lékaři po zdravotních komplikacích vyoperovali dělohu a vaječníky. „Bylo mi čtyřicet, věděla jsem, že úbytkem hormonů jsou ženy náchylnější k infarktům či mrtvicím, ale nechtěla jsem po operaci brát umělé hormony,“ řekla Deníku.
Jestli něco neprospívá mužově plodnosti, tak je to spousta tělesného tuku navíc. Při obezitě se mění hladiny hormonů a z tukové tkáně se do organismu následně vyplavují jiné typy látek, než které jsou u zdravého muže třeba. Kvůli tomu se může utlumit tvorba spermií.
Odborníci potvrdili, že „hormon lásky“ oxytocin může léčit srdce. Pomáhá uzdravit poškozený orgán po infarktu, a to díky stimulaci produkce regeneračních buněk. Zjištění byla založena na studiu lidské tkáně v laboratořích a na rybách, které mají pozoruhodnou schopnost obnovy orgánů. Informoval o tom portál SciTechDaily.
Sezónní změny v množství denního světla mohou mít na lidský organismus a zejména lidský mozek významný dopad. Nyní se vědci dokázali podívat na tyto účinky až na úroveň mozkových neuronů. Jinými slovy odkryli spojení mezi délkou denního světla a naším chováním až na molekulární úrovni. Výsledky výzkumu by mohly přispět k léčení zdravotních problémů, jako jsou sezónní deprese.
Každý z nás někdy zažil psa štěstím bez sebe. Divoce se vrtící ocas, radostné skákání, olizování obličeje a zářivé oči rozněžní téměř každého. A jestli se někdy stalo, že se vám přitom zamlžily oči dojetím, možná byl tento pocit vzájemný. Autoři nové japonské studie totiž věří, že když čtyřnozí společníci své pány vítají, pláčou přitom štěstím podobně jako lidé.
Odborníci zjistili, že sluneční světlo může u mužů vyvolávat zvýšené hladiny hormonu ghrelin, který je zodpovědný za chuť jídlu. U žen tomuto působení zabraňuje estrogen, píše list The Guardian.
Začátek konfliktu na Ukrajině přinesl spoustu obav a kromě jiného u nás spustil lavinu nákupů jodových tablet. Ty se podle přesvědčení části veřejnosti hodí jako ochrana proti nemocem z ozáření. Odborníci ale varují, že jod v rukou laika může být nebezpečný, zvlášť když ho budete užívat v domnělé prevenci proti radiaci a v nadměrném množství.
Spánek je zásadní součástí našeho života – když jde vše tak, jak má, prospíme ho až jednu třetinu. Ovlivňuje řadu pochodů v našem těle a souvisí dokonce i s tím, kolik tuku a svalů budete mít nebo jak (ne)snadno se vám bude hubnout. Plánujete-li tedy zhubnout, zaměřte se kromě jídelníčku a cvičení také na kvalitu spánku. Článek na toto téma přinesl časopis Kondice.
Obrovské bolesti při menstruaci měsíc co měsíc prožívala Nela Dvořáková z Prahy. Léta se jí nedařilo otěhotnět. Když jí bylo dvaačtyřicet, bolesti ji začaly svírat i mimo menstruační cyklus. V noci ji probouzely ze spánku. Týden to zaháněla tlumicími léky, než se odhodlala zajít k lékaři.
Zdaleka nejde jen o stav pleti a výkyvy nálady před menstruací. Hormony jsou klíčovou chemií, která řídí tělesné funkce, reprodukci, spánek a mnohem víc.
Menstruační cyklus žen je řízen složitými hormonálními interakcemi. Nyní vědci objevili další klíčový prvek, díky kterému bude možné zlepšit metody léčby neplodnosti.
Podzim přináší kratší dny, méně slunce, méně tepla a více zimy, více práce a méně odpočinku, více stresu a méně klidu. U mnoha lidí se tak ozve takzvaná „podzimní depka“, či snad lidověji blbá nálada, ze které máme mnohdy tendenci osočovat nejrůznější viníky. Na vině ale vždy je i to, jak se staráme o své tělo a jak si dokážeme poradit s emocemi, které se nás snaží ovládat. Nabízíme vám několik rad, jak porazit blbou náladu, která nás na podzim přepadá častěji než v jiná období.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Ženské hormony by se mohly stát tajnou zbraní v boji s těžkými případy covidu. Naznačuje to možný léčebný mechanismus, na jehož modelování pracují experti v biomedicínském centru ve Vestci na Praze-západ.
Každý z nás má na hlavě okolo sto tisíc vlasů. Zrzci jich mají o něco méně, blonďáci zase více. Denně nám vypadne pár desítek vlasů, což je úplně normální. Někdy ale nastane situace, kdy potřebují zásadnější péči než jen občasné umytí.