Kreativ

ŠTÍTEK: hroznové víno

Tajemná místa Slovácka... Stříbrnické paseky

Slovácko - Lesní cestou od Smraďavky, směrem ke Stříbrnickým pasekám, lze vidět po levé straně zaoblený vrchol Povinné, ležící na rozhraní tří katastrů. Jeho název je pravděpodobně spjatý s obdobím, kdy poddaní museli povinně docházet buď na roboty pěší či koňmo.

O knížeti Arnulfovi, jeho dcerách a ďáblovi Trabacciovi

Břeclavsko - Před dávnými časy sídlil na Děvičkách jakýsi kníže Arnulf, který dal hrad důkladně opevnit a nechal postavit i čtyřposchoďovou věž, která měla mohutné sklepení. Na dno sklepení byli spouštěni nešťastníci, kteří byli odsouzeni zahynout mezi krysami hladem. Odsouzených bývalo hodně, protože Arnulf byl pověstný svou krutostí, takže hladomorna bývala stále plná.

V Everestu zapíjejí indickou kuchyni grogem

Brno - Vybledlá malba vinné révy a velký obraz s Eiffelovkou na oprýskané zdi. Vstup do restaurace Everest nedaleko brněnského centra spíš než indický podnik připomíná vinárnu nižší cenové kategorie. „Interiér nezachrání ani indické obrázky přilepené na zeď dvěma proužky izolepy. A to je jen jedna z věcí, na které by měl majitel zapracovat, aby restauraci pozvedl. Šanci má, jídlo je totiž dobré," myslí si šéfkuchař restaurace Noem Arch Jan Rimpler. Podnik hodnotil pro další díl seriálu Brněnského deníku Rovnost Test restaurací.

Uhelné safari: Lidi zajímá těžba i rekultivace

Mostecko - Uhelné safari. Novinka posledních let, kterou těžební společnosti skupiny Czech Coal přibližují zájemcům to, co chtějí vidět a dozvědět se o povrchovém dobývání hnědého uhlí na Mostecku a postupující obnově území. A právě tato problematika je pro lidi žijící v sousedství těžebních jam jednou z nejdůležitějších.

Vinař Buriánek: Největším úspěchem je pochvala od zákazníka

Hlohovec /VINAŘI POD LUPOU/ – Vinařství rodiny Buriánkovy funguje v Hlohovci pět let a ročně vyrobí zhruba patnáct tisíc litrů vína. Firmu vede sedmatřicetiletý Jaroslav Buriánek, jenž je ženatý a má dvě děti. Momentálně hospodaří s jedním a půl hektarem. „Příští rok obnovíme vinice o rozloze 0,7 hektaru," doplnil Buriánek, jemuž patří další díl pravidelného seriálu Břeclavského deníku Vinaři pod lupou. Pěstování vinné révy se věnoval už jeho děda a Buriánek nyní doufá, že v práci budou pokračovat také jeho dva synové.

Po celém světě se začínají otvírat láhve nového beaujolais

Paříž – Jako každý třetí čtvrtek v listopadu v posledních desetiletích se dnes po celém světě tradičně otvírají láhve mladého vína beaujolais nouveau (nové beaujolais). Nejvíce se jich opět vypije v domovské Francii, v zahraničí slaví tradičně úspěchy hlavně v Japonsku, Spojených státech, Německu a Belgii.

Domácí zavařeniny předčí kupované

Ze zahrádek postupně mizí nejen jablka, hrušky, hroznové víno či švestky, ale i košťálová a listová zelenina, cibule nebo česnek. Často zvedající se vítr je dobrým pomocníkem při sběru vlašských ořechů.

Simona Stašová v Odrách jako Shirley Valentine

Odry - Skvělá one woman show Simony Stašové Shirley Valentine se dočkala mezi českými divadelními kritiky obrovského ohlasu. Stašová v ní znovu dokázala, že patří mezi nejlepší české herečky současnosti. Hru Willyho Russela uvidíme toto pondělí v Odrách.

OBRAZEM: Výstava skvělého ovoce a zeleniny z Hané

Velký Týnec – Dvě stě jedenáct kusů jablek čtyřiceti dvou odrůd, mezi nimiž se našly i úplné pěstitelské novinky beze jména, ale také osm odrůd hrušek, dvacet odrůd vinné révy, papriky, dýně, mrkev, brambory, květiny i kaktusy.

OBRAZEM: Výstava skvělého ovoce a zeleniny z Hané

Velký Týnec – Dvě stě jedenáct kusů jablek čtyřiceti dvou odrůd, mezi nimiž se našly i úplné pěstitelské novinky beze jména, ale také osm odrůd hrušek, dvacet odrůd vinné révy, papriky, dýně, mrkev, brambory, květiny i kaktusy.

Podzim. Čas chodníčků mezi vinohrady

Hodonín /NOSITELÉ FOLKLORU/ - V tyto nadcházející první podzimní dny, kdy poslední hřejivé paprsky slunce dodávají hroznům ve vinicích vinaři tolik očekávanou sladkost, vyráží – i přes přísný zákaz „horenského práva" vstupovat v tomto čase zrání do vinohradů, do oblastí vinných hor novodobí poutníci. Láká je nabídka pěstitelů vína, lákají je první doušky sladkého letošního moštu, v našich krajích zvaného burčák.

Zahrádkáři z Dolního Němčí představili svůj úrodný rok

Dolní Němčí - Jednoznačnou převahu na nedělní výstavě ovoce, zeleniny a květin v Dolním Němčí, která se koná každoročně, měly papriky a rajčata. Ale nebyla nouze ani o ostatní plodiny, například o jablka, hrušky, dýně, melouny, brambory, ořechy, vinnou révu a další.

Farmářské slavnosti zavítají do tvrdonického vinařství

Tvrdonice – Farmářských slavností si v sobotu patnáctého září užijí rodiny s dětmi v Tvrdonicích. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku vína, burčáku a místních specialit, na projížďku na koni nebo tanec a hudební vystoupení. Děti si vyrobí limonádu z hroznů a užijí si v archeologické vesničce. To vše v rodinném vinařství Kosíkových v Tvrdonicích.

Burčáku bude letos méně, dražší než loni ale není

Jižní Morava, Vysočina /ANKETA/ – Pro někoho pouze mezičlánek při výrobě vína, pro jiného napjatě očekávaná lahůdka, kterou si může vychutnávat jen jeden měsíc v roce. Řeč je o burčáku, někdy nazývaném mlékem starců. Jeho sezona v těchto dnech propukla naplno.

Na slavnostech nabízeli burčák vinaři až z Hustopečí či Mutěnic

Uherské Hradiště – Muškát Moravský a Müller Thurgau byly nejčastější odrůdy vinné révy, ze kterých si bylo možné koupit burčák na víkendových Slováckých slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Litr si zájemci mohli pořídit za 60 korun.

Vinařská nej: Srdce jižní Moravy

Česká republika nabízí mnoho unikátů a zajímavostí, mezi nimi i některá prvenství a jedinečné památky z oboru vinařství. Pokud jste milovníky vína i pozoruhodností, vydejte se za poznáním na jižní Moravu.

Na jižní Moravě dozrává hroznové víno, chrání ho hotaři

Bzenec - Takzvaní hotaři střeží vinice na jižní Moravě, kde nyní dozrávají hrozny, před zloději a nálety špačků. Hlídači mohou na zahnání špačků použít zbraň. Tímto způsobem je podle odhadů chráněna až třetina rozlohy vinic. Další na to nemají peníze, nebo volí jinou formu plašení špačků.

Na Lanzarote si budete připadat jako na Marsu

Příroda španělského ostrova Lanzarote zkoušela své obyvatele mnohem více než piráti či různí dobyvatelé. Mohutné erupce zde vytvořily během pouhých šesti let jednu z největších a nejkrásnějších sopečných krajin na světě.

Odolají vinice invazi špačků?

Slovácko - Pěkné hrozny bez chorob zdobí vinohrady na Uherskohradišťsku. Podle vinařů je zaděláno na velmi dobrý ročník 2012. A to i přes mrazy, které v květnu úřadovaly. Zbývá však ještě odrazit případné útoky špačků a kosů.

Hospůdka roku: Čoko-ládovna

Trutnovsko - V rámci letošního ročníku již tradičního projektu Hospůdka roku 2012 Deník čtenářům postupně představí všechny podniky z našeho regionu, které se soutěže účastní. Níže jsou bližší informace právě o jednom z těchto zařízení.

Lahofer: největší pěstitel vína na Znojemsku

Dobšice - Největším pěstitelem vinné révy na Znojemsku a jedním z největších v České republice se v první polovině letošního roku stala společnost Lahofer sídlící v Dobšicích.

Ze skladu zmizely postřiky. Za skoro dvacet tisíc

Žabčice – Poměrně neobvyklý případ krádeže se stal v těchto dnech v Žabčicích na Brněnsku. Zatím neznámý zloděj tam totiž z jedné z tamních firem ukradl speciální postřiky na rostliny. V sobotu o tom informoval brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

K sepsání knihy pomohla náhoda

Moravská Nová Ves – Před lety prohlásila, že do vinohradu nikdy nevkročí. Přesto osmadvacetiletá učitelka Eva Víšková z Moravské Nové Vsi napsala knihu o vinařství.

Zemědělce v Česku trápí sucho, sklizeň bude horší než loni

Praha - Zemědělce v Česku trápí sucho. Již nyní je jasné, že na nadprůměrnou sklizeň většiny plodin podobnou té loňské mohou zapomenout, sdělili v pátek nezávisle na sobě zástupci Agrární komory a Zemědělského svazu ČR. Nedostatek srážek trápí především pěstitele na úrodné jižní Moravě.

Zemědělci čekají na déšť. Trápí je sucho, které ohrožuje úrodu

Vyškovsko – Příchod dlouhodobějších dešťů, které slibují meteorologové, očekávají netrpělivě i zemědělci na Vyškovsku. Vlivem teplého a suchého jarního počasí totiž letos zřejmě budou menší výnosy obilí, a to hlavně pšenice. S obavami zemědělci vyhlížejí také budoucí úrodu cukrové řepy.

Včely mrazy přežily, o medu ale rozhodne jaro

Slovácko - Kruté mrazivé dny v období od třetí lednové dekády do poloviny února letošního roku nebyly pro řadu zemědělců a pěstitelů vinné révy příznivé. Včelám na Slovácku však naštěstí podle jejich chovatelů neublížily.

Včely mrazy přežily, o medu ale rozhodne jaro

Slovácko - Kruté mrazivé dny v období od třetí lednové dekády do poloviny února letošního roku nebyly pro řadu zemědělců a pěstitelů vinné révy příznivé. Včelám na Slovácku však naštěstí podle jejich chovatelů neublížily.