
Policisté přivezli dárky dětem do Klokánku
Krásné Březno - Dětem, které jsou v péči Klokánku v Krásném Březně, udělali v úterý radost ústečtí policisté. Přivezli plné auto dárků.
Krásné Březno - Dětem, které jsou v péči Klokánku v Krásném Březně, udělali v úterý radost ústečtí policisté. Přivezli plné auto dárků.
Bublava – Vánoční krmení zvířátek. To je tradice, která už neodmyslitelně patří k horské obci Bublava.
Jezová - Stromeček, vánoční cukroví, perníčky, výzdoba. Přestože jde výhradně o české tradice, cizinci, kteří v současné době žijí v detenčním zařízení v Jezové u Bělé pod Bezdězem, než získají potřebné doklady k vycestování do vysněného Německa, je neignorují. Přestože to z venku příliš nevypadá, uvnitř dětského centra skutečně přicházejí Vánoce.
Chomutov - Chomutovští skauti mají neobvyklou vánoční tradici. Na Štědrý den dopoledne se každým rokem vypravují na svou obvyklou „Štědroranní vycházku" do Bezručova údolí.
Třeboň - Na Štědrý den je možné vyslat tatínky či prarodiče s dětmi na výlet, aby maminky mohly nerušeně připravovat Štědrovečerní menu, na Vánoční nadílku pro zvířátka do Záchranné stanice pro hendikepované živočichy v Třeboni.
Vimperk (FOTOGALERIE, VIDEO) - Každý rok, už víc než deset let, se scházejí členové Ski klubu Šumava, aby před Vánoci ozdobili stromeček na Vodníku.
Praha - Smažený kapr s bramborovým salátem patří ke stálicím štědrovečerního menu; více než čtvrtina Čechů dává této alternativě stále přednost. Zatímco příprava šupináče je snadná, na prezentaci přílohy se podílí celá rodina. Recept se zpravidla dělá „podle maminky" a strávníci prohlašují, že právě jejich salát je nejlepší. Gastronomičtí odborníci zastávají názor, že ryb je v jídelníčku stále nedostatek. I oni preferují salát jako přílohu, těžkou majonézu však nahrazují vylehčenou verzí.
Slovácko – Půst na Štědrý den už zachovává málokdo, také ke studni či potoku už se asi ráno nikdo mýt nechodí, ale mnoho dalších vánočních zvyků zůstává. Pečení vánoček, po večeři lití olova či pouštění skořápek nebo krájení jablek – to je stále v mnoha rodinách zachováno.
Nymbursko - Vánoce jsou pro většinu z nás nejoblíbenějším svátkem roku. V prapůvodním pohanském významu byly Vánoce spojovány s oslavami slunovratu a uctíváním „znovuzrození" boha Slunce, ve starém Římě pak boha Saturna. Pozdější křesťanská tradice tyto dny někdejších saturnálií pojímá jako uctění příchodu (tj. narození) Ježíše Krista Spasitele.
Praha - Nejúspěšnější vánoční pohádka posledních let – Anděl Páně, která i v letošním roce bude mít v předvečer Štědrého dne své místo ve vysílání České televize, získá volné pokračování.
Plzeň – Vánoční atmosféra v Plzni vrcholí. Na tržišti na náměstí Republiky pořídíte suvenýry i sýr.
Stříbro - Bašta na Plzeňské ulici ožila v sobotu hudbou. Konal se zde totiž koncert Jany Šteflíčkové, která si v tomto prostoru zazpívala i vloni. Pořadatelé, tedy Dolníci, byli překvapeni vysokou návštěvností, posluchačů přišlo tolik, že si ani neměli kam sednout.
Zlín - Obří loutka anděla zářila v neděli v podvečer nad hlavami stovek lidí, kteří dorazili na zlínské náměstí Míru. Stala se nepřehlédnutelným symbolem prvního andělského bruslení, které se v centru krajského města konalo na umělém kluzišti Zlatého jablka.
Klatovy - Lidé si v Klatovech mohli zmoštovat svá jablka nebo si je koupit od zahrádkářů.
Zlín – Příležitost, jaká tu ještě nebyla. Zlínští profesionální hokejisté PSG v sobotu nazuli brusle a vyjeli na led – ovšem ne na stadionu, ale na umělé kluziště Zlatého jablka na náměstí Míru ve Zlíně. Zájemci tak měli jedinečnou možnost stanout na ledě po boku zlínských hokejových hvězd a vyzkoušet si i nájezdy na branku.
Praha - Nový pavilon goril se v horní části pražské zoologické zahrady začne stavět příští rok. Médiím to v neděli řekla mluvčí zoo Jana Myslivečková. S definitivním rozhodnutím se čekalo se na schválení rozpočtu na příští rok, který počítá na stavbu s 30 miliony korun. Letos se chystala projektová dokumentace a různá povolení.
Přerov – Nakrájená jablka, sušené šípky nebo semínka a lojová směs, již se naplní květináčky či ořechové skořápky. Při vytváření ozdob na vánoční strom pro ptactvo se fantazii meze nekladou. Důležité je, aby dárek, zavěšený na jehličnanu před přerovskou Ornitologickou stanicí, udělal opeřencům na Štědrý den radost.
Ostružno – Předvánoční dílničku nazvanou Jablíčkování uspořádali v obci místo slavnostního rozsvěcení stromu.
Mutějovice - Na šedesát odrůd jablek mohl ochutnat a také porovnat s těmi svými každý, kdo si nenechal ujít Svátek jablka a přišel do mutějovické sokolovny.
Vrchlabí - Již hodinu před začátkem prodeje čekali včera lidé u budovy ekologické výchovy Krtek ve Vrchlabí. Proč?
Zlín – Kluziště na se na centrálním zlínském náměstí objevilo letos úplně poprvé a své příznivce si našlo mezi dětmi i dospělými. „Jsme rádi, že umělá ledová plocha pod širým nebem v centru města Zlíňany opravdu zaujala a že jsme s podporou města mohli lidem tuto oblíbenou zábavu dopřát," uvedl Jiří Kratochvíl, ředitel obchodního centra Zlaté jablko.
Tábor – Vánoce vyvrcholí bezmála za týden a na ulicích už je to znát. Lidí přibývá a nervozita stoupá. Abychom vám ušetřili čas a trápení alespoň při výběru vánočního stromku, zeptali jsme se trojice prodejců v Táboře a také v Bechyni a v Soběslavi, za jaké ceny letos stromky nabízejí.
Ústí nad Labem - Sportovci určitě znají lyžařský závod O Telnický rohlík, Chlumec má svůj hudební guláš, pivovary soutěží o nejchutnější zlatý mok,.. V Domě dětí a mládeže si už několik let odborná porota láme hlavu, kdo napekl nejlepší vánoční štrúdl.
Chomutov - Zvířata v Podkrušnohorském zooparku dostanou vánoční nadílku o něco dříve. O poslední adventní neděli 20. prosince jim návštěvníci mohou nosit dobroty jako jsou piškoty, med, ovoce a zelenina.
Jihlava – I kdyby dal, čistě teoreticky, v zítřejším hokejovém zápase mezi domácí Duklou Jihlava a Slavií Praha na Horáckém zimním stadionu někdo čtyři góly, nestrhne na sebe největší pozornost tribun.
Seeberg - Vyzkoušet si lidové vánoční zvyky, ochutnat vánoční cukroví anebo si poslechnout vystoupení folklorního souboru.
Mšeno – Jablka, tvrdé pečivo, kaštany, mrkve i slunečnicová semínka s sebou nesli kluci a holky, kteří o víkendu vyrazili do lesa za zvířátky.
Plumlov – Putování po vánočních zvycích si pro své návštěvníky o víkendu připravili na zámku Plumlov. Speciální prohlídku zámku protkanou scénkami, anděly, čerty a vánočními motivy si užily především děti, které hltaly doslova každé slovo průvodkyň.
Domažlice – Pravidelné středeční trhy se na domažlickém náměstí budou konat i v příštím roce.
Valašsko – Krmivo pro zvířata na zimu máme připravené, říká předseda Okresního mysliveckého spolku Vsetín Michal Zubíček. Myslivce tedy nadcházející zimní náročné období nezaskočí.
České Budějovice – V souvislosti s chystanou novou výstavbou podél Husovy ulice v Českých Budějovicích se znovu vedení města zamýšlí nad projektem Rejnoka. Nové kulturní a koncertní centrum chce v areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech stavět Jihočeská společnost přátel hudby, ale dlouhodobě se jí nedaří získat solventního investora.
Havlíčkův Brod, USA /ROZHOVOR/ - Steve Jobs byl především lidská bytost a jeho osobnost neměla jen jednu stránku, říkají novinářští matadoři Brent Schlender a Rick Tetzeli v nové knize Steve Jobs: Zrození vizionáře. Té se nedávno dočkali i čtenáři v České republice. V exkluzivním rozhovoru pro Deník autoři knihy mimo jiné odhalují nové vzpomínky na tohoto vizionáře, který stojí za vznikem revolučních výrobků s logem nakousnutého jablka.
Zlín - Režisér a herec Vojta Kotek, herci Jakub Prachař, Jakub Štáfek, Hana Vagnerová, scénárista Petr Kolečko a běžec na lyžích Martin Koukal zavítají 14. prosince do Zlína, aby uvedli v celorepublikové premiéře svou novou komedii Padesátka. Se svými fanoušky se před promítáním filmu setkají v galerii obchodního a zábavního centra Zlaté jablko při autogramiádě.
Vlašim - Na čtyři desítky obrazů instaloval vlašimský výtvarník František Kocura v Galerii Občanská záložna. Oleje s motivy krajin nebo květinová zátiší mu pomáhali rozvěsit jeho přátelé. Prohlédnout si je lze ještě téměř tři následující měsíce. Výstava Františka Kocury je prodejní.
Rokycansko - Zatím přijatelnou zimu využívají myslivci a lesáci ke krmení živočichů
Varšava - Vývoz jablek z Polska za poslední sezonu od loňské sklizně kvůli ruskému embargu klesl o 18 procent. Země tak ztratila pozici největšího světového vývozce tohoto ovoce a předstihly ji Spojené státy a Itálie. Napsal to dnes list Rzeczpospolita s odvoláním na polské i zahraniční statistické údaje.
Vimperk - „Srovnávat cenu pozemků pro společnost VaVi s cenami okolních pozemků je jako srovnávat hrušky s jablky," tvrdí vedoucí odboru Martin Kalous.
Hradec Králové - Již tradičně před první adventní nedělí se v hradecké ZŠ a MŠ Jan Pavla II. konal den otevřených dveří.
Český svaz ochránců přírody Město Albrechtice ve spolupráci s Lesy České republiky a Základní školou Hašlerova společně připravili na pondělí 7. prosince od 9 do 11 hodin v krásném prostředí Zámeckého parku Město Albrechtice akci s názvem Vánoční stromeček pro zvířátka.
Nová Paka – „Ke zdravotním problémům mé maminky se v posledních měsících přidala demence," popisuje paní Zdena situaci své maminky, o kterou se stará.
Zapojte se do soutěží o zajímavé ceny.
Zlín – Ledová plocha mezi zlínským magistrátem a obchodním centrem Zlaté Jablko na náměstí Míru už vyrůstá. Zlíňané budou mít letos vůbec poprvé před Vánoci možnost si zabruslit na umělém kluzišti přímo v centru krajského města.
Královské Poříčí – Bohatý a stylově laděný program přinese jubilejní 10. ročník Vánočních trhů na statku Bernard v Královském Poříčí. Kouzelná atmosféra blížících se svátků zde zavládne o adventních nedělích 6. a 13. prosince.
Valašsko - Neradostné předpovědi o zmařené sezoně pálení vzaly definitivně za své. Navzdory nebývale suchému roku se nakonec ovoce urodilo dost a páleničáři nyní podle vlastních slov nestíhají.
Valašské Klobouky – Pokud bychom měli některou ze součástí Valašského mikulášského jarmeku označit za jeho ozdobu, pak jsou to jistojistě jarmekové soutěže. Taková koncentrace krásných darů přírody jako na výstavě jablíček, taková pečlivost cukrářského zdobení jako u ukázek mikulášských perníků a taková fantazie jako u pečených čertovských pánů a paniček, to se jen tak někde nevidí.
Praha /FOTOGALERIE/ - Historie zdobení stromů pochází ještě z dob pohanských magií a kouzel souvisejících s kultem Slunce, jeho matky Asratry a kultem zelených stromů. Slavily se takzvané svaté noci zasvěcené slunečnímu božstvu. A při nich nechyběl ani tanec pod stromy, které byly ozdobeny ovocem, sladkostmi a světly. Původně se takto zdobily stromy ve volné přírodě, později se tento zvyk přenesl do lidských obydlí.
Mratín - Brambory, majonéza, mrkev či hrášek jsou obvyklými ingrediencemi bramborového salátu, který si mnoho lidí připravuje ke štědrovečerní hostině. Sobotní dopoledne v obci Mratín však představilo neobvyklé variace tohoto jídla. A to v rámci mistrovství republiky v přípravě bramborového salátu. Soutěžní týmy mnohdy využily neobvyklé přísady jako kupříkladu med, jablka či rybu.
Na tradiční výstavě spolků z Dětmarovic i přespolních se dal koupit med, produkty z včelího vosku, kosmetika, perníčky nebo třeba ručně vyráběné vánoční ozdoby.
Hradec Králové - Otázka na víkend: Vybrané osobnosti z regionu pravidelně každý týden sdělují na stránkách Deníku své názory k aktuálním tématům. Nejinak tomu bylo i tentokrát.
Bystřice nad Pernštejnem – Letošní advent v sobotu zahajovali na bystřickém Masarykově náměstí. Spojen byl jako každým rokem s řadou doprovodných akcí.