Hrobku v Městě Touškově otevřeli po 150 letech, z kostela do ní nevedou schody
Přesně po 150 letech byla ve středu v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Městě Touškově otevřena hrobka touškovských proboštů.
Přesně po 150 letech byla ve středu v kostele Narození sv. Jana Křtitele v Městě Touškově otevřena hrobka touškovských proboštů.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Kamenický Šenov není jen výletní cíl u slavných čedičové Panské skály aneb Varhan, ale je městem výrobců lustrů a rovněž plným pozoruhodných domů. Pěkně upravené náměstí s radnicí, unikátní budova kina, parčíky, supermoderně dostavěný pavilon zdejší Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské, která je nejstarší sklářskou školou na světě.
Hasiči v Radomyšli na Strakonicku si letos řekli, že si májku přes všechna nařízení a covidová omezení postaví.
Filipojakubská či Valpuržina noc představuje v lidových zvycích důležitou dobu večera a noci před prvním květnem, spojenou s magickými úkony a rituály na ochranu dobytka a úrody. Váže se k ní také zvyk "pálení čarodějnic", ten se však začal v českých zemích šířit až v polovině 19. století. A hned byl také zakazován.
Přinášíme vám další várku tipů na víkend. Nazujte si pohodlnou obuv a vydejte se zaběhnout si fotoorienťák a nalezněte všech 10 míst v Příbrami a okolí. Dále vám přinášíme tipy na oslavu narozenin Jaroslava Duška, koncerty nebo přednášky.
Přinášíme vám další várku tipů na víkend. O víkendu proběhne vítání ptačího zpěvu s ornitoložkou Sosnovcovou. Dále vám přinášíme tipy na oslavu narozenin Jaroslava Duška, koncerty nebo přednášky.
Přinášíme vám další várku tipů na víkend. Letos proběhnou v Kouřimi čarodějnice na dálku, ale i tak si můžete o sladkou odměnu. Dále vám přinášíme tipy na oslavu narozenin Jaroslava Duška, koncerty nebo přednášky.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Valašsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Valašské Polanky.
/FOTOGALERIE/ Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Opavska. Seznámíme vás s tím, jak se žije v obcích tohoto historického slezského regionu, představíme vám osobnosti místního společenského života a další zajímavosti. Dnes jsou na řadě Sudice.
Kontrola techniky a strojovny, nastavení dávkování chloru, sledování kvality vody, vyčištění bazénové vany, nátěry, drobné opravy a údržba areálu. To vše je součástí jarních příprav na zahájení letní plavecké sezony. Obec Březí na Břeclavsku se sedmnácti stovkami obyvatel nyní stojí před otázkou, co s tamním koupalištěm.
Čím žijí vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Valašsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Nového Hrozenkova.
I přes kovidová opatření, která neumožnila prožívání velikonočních svátků v plné šíři, hledali i obyvatelé Strakonicka možnosti, jak i o letošních Velikonocích připomenout řadu lidových zvyků, tradic a obyčejů.
Ve čtvrtek večer můžete zdarma sledovat stream koncertu Dialog varhan a smyčců, přenášen bude živě ze Sukovy síně Domu hudby v Pardubicích.
Čím žijí vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Přerovsku a Hranicku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Prosenic, hanácké obci s folklorním souborem, muzeem i několika historickými památkami.
/FOTO, VIDEO/ Je neděle 4. dubna 6 hodin ráno. Pod kostelem svatého Jana Křtitele se najednou ozve klapot kopyt koní a po chvíli vyjíždí ke kostelu šestice jezdců v oblecích na opentlených koních. Proč ta výzdoba? Jde o tradici.
Redakce Jabloneckého deníku si připravila seriál, ve kterém budete hádat známá/neznámá místa Jablonecka let současných i minulých. Tak schválně jak moc znáte své okolí? Hlasovat můžete 10 dnů v nevýherní anketě. V dalším dílu uvedeme správnou odpověď.
Čím žijí vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Nový seriál Deníku vás provede obcemi na Přerovsku a Hranicku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Brodku u Přerova, téměř dvoutisícové obce se slavnou zvonařskou dílnou.
Pro městys Brodek u Přerova to byla nová zkušenost. Povodně v obci nikdy neudeřily s takovou razancí, jako třeba v sousedním Přerově nebo nedalekých Troubkách. A už vůbec ne na podzim. Když se tedy loni v říjnu po vytrvalých deštích rozlila v ulicích městyse říčka Olešnice, snažil se starosta Roman Zbožínek přijít na to, co nečekané záplavy způsobilo. Příčinu brzy zjistil. Majitel, který bydlí na kokorském katastru, nechal zavřená stavidla a odjel na dovolenou. Voda se dostala nejprve do polí, a pak zaplavila ulice Brodku.
Koukněte na fotky a zkuste uhodnout, v jaké obci na Olomoucku se kostel nachází. Snímky nám zaslal čtenář Petr Březina. Hlasovat v nevýherní anketě můžete do čtvrtku 1. dubna. Poté bude v tomto článku zveřejněna správná odpověď.
/VIDEOVÝLET S DENÍKEM/ Nahoru do oblak, hluboko do jeskyní, pod vodní hladinu i do uzavřených památek a divoké přírody rezervací západu Čech, ale také na nejzápadnější bod republiky, střed Evropy i Velikonoční ostrov se mohli čtenáři vypravit z pohodlí svého domova prostřednictvím Videovýletů s Deníkem.
/VIDEOVÝLET S DENÍKEM/ Nahoru do oblak, hluboko do jeskyní, pod vodní hladinu i do uzavřených památek a divoké přírody rezervací západu Čech, ale také na nejzápadnější bod republiky, střed Evropy i Velikonoční ostrov se mohli čtenáři vypravit z pohodlí svého domova prostřednictvím Videovýletů s Deníkem.
/FOTO/ Tradiční i netradiční akce se konají každý rok ve Staré Vodě. Místní i přespolní si tak během roku mohou vybrat.
Zajímá vás, jaké kostlivce má architekt Santini ve skříni? To můžete zjistit díky výletu po Kutné hoře. Kdyby jste si naopak chtěli udělat výlet po Čáslavi, můžete se vydat na lov lvů, společně s pracovním listem od Muzea Čáslav.
/VIDEO/ „Ježíši, já tam vidím obličej!“ Takováto a podobná vyjádření rezonují v těchto dnech na sociálních sítích. Pozorní čtenáři si totiž všimli, že na jednom z mnoha vylovených artefaktů z bahna čáslavského Podměstského rybníku je skvrna připomínající lidský obličej. Je to náhoda, a nebo se při trošce fantazie jedná o podobnost se slavným „Turínským plátnem“?
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Sluneční paprsek putující v den jarní rovnodennosti sedleckou katedrálou Nanebevzetí Panny Marie letos kvůli pandemii nemohli sledovat diváci přímo v chrámu. Světlo plně ozářilo oltář přibližně v 17.20 hodin. Akci jsme navštívili s redakčním objektivem.
Pochlubit se svými jedinečnými snímky mohou nejen obyvatelé Počátek. Tamní kulturní zařízení totiž vyhlásila letošní druhou fotosoutěž. Tentokrát nese název Zázraky počátecké přírody. Své nejpovedenější kousky mohou milovníci procházek a fotografování posílat prostřednictvím Facebooku nebo emailu do 10. dubna.
Velikonoce jsou nablízku. Poslední neděle před nedělí Květnou je pátá neděle postní. O této neděli se ukončuje příprava dospělých kandidátů křtu- katechumenů.
/FOTOGALERIE/ Deník měl možnost se podívat do prostor Svatojánské koleje, která se nachází v neméně známé obci Svatý Jan pod Skalou. V současnosti se v této budově bývalého benediktinského kláštera nachází Vyšší odborná škola pedagogická, která je katolickou školou založenou v roce 1995 pražským arcibiskupstvím. její ředitelkou je Věra Štěpinová.
Krásné místo s názvem Lipná se nachází v okrese Přerov v obyčejném, ale přesto moc pěkném prostředí.
Už za několik dní se měli do prostoru před katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci začít sjíždět majitelé atrakcí, aby tam ve čtvrtek 1. dubna zahájili tradiční Sedleckou pouť, která mnoho let neodmyslitelně patří k Velikonocům v Kutné Hoře. I letos se ale bez ní Kutnohořané budou muset obejít.
K největším a nejlidnatějším dnes už zaniklým vsím Českého lesa patří Pleš. V roce 1930 tady stálo 105 domů, v nichž žilo více než 720 lidí, převážně Němců. Ti byli po druhé světové válce odsunuti a prakticky celá obec několik let poté srovnána se zemí.
K největším a nejlidnatějším dnes už zaniklým vsím Českého lesa patří Pleš. V roce 1930 tady stálo 105 domů, v nichž žilo více než 720 lidí, převážně Němců. Ti byli po druhé světové válce odsunuti a prakticky celá obec několik let poté srovnána se zemí.
Pořadatelé kulturních akcí či majitelé památek se letos dočkají z kasy Královéhradeckého kraje téměř stejné podpory jako v loňském roce. Celkový balík peněz na podporu kultury a památkové péče, který myslí i na obnovu varhan v regionu nebo na činnost muzeí a galerií, činí celkově 21,4 milionů korun. Jde o částku, která se oproti loňskému roku ztenčila jen drobně. O návrhu, který schválili tento týden krajští radní, ještě budou jednat krajští zastupitelé.
Ve funkci prvního muže obce na půl cesty mezi krajským městem a Prostějovem je Milan Elfmark deset let. Místní rodák zná svou rodnou vísku jako své boty a svým silným vztahem k Olšanům se netají.
Obnovy se dočkala další část areálu bývalého kláštera na Velehradě. Informoval o tom projektový manažer Arcibiskupství olomouckého Štěpán Sittek. Potvrdil, že jednou z hlavních aktivit projektu byl odkryv a následné restaurování výzdoby tzv. Jezuitské kaple.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Prostějovsku. Přiblížíme vám místní atrakce, „nejžhavější“ témata i zajímavé osobnosti. Ve čtvrtém díle se podíváme do Určic.
Kompletní občanská vybavenost. Určice jsou v pravém smyslu střediskovou obcí. Rozprostírají se na jih sedm kilometrů od Prostějova a lidé zde mají k dispozici prakticky vše co k životu potřebují.
V seriálu Deník na návštěvě představujeme Ševětín, jehož dominantou je už staletí kostel svatého Mikuláše. Byl postaven v době rané gotiky, ale později upravován.
Chátrající kaple svaté Anny u Pelhřimova se potřebných oprav v letošním roce zřejmě nedočká. Záchrana památky, o kterou se již řadu let snaží sdružení Zelené srdce, aktuálně stojí na jednání mezi městem Pelhřimov a církví.
Historickou událost zažila Radomyšl 25. června 2006. „Na návštěvu přijel prezident České republiky Václav Klaus v den tradiční pouti. Návštěvou Radomyšle zahájil pan prezident třídenní oficiální návštěvu jižních Čech. Choval se velmi mile, vše si prohlédl a moc se mu nás líbilo,“ vzpomíná na ty chvíle starosta městyse Luboš Peterka.
Město Starý Plzenec má bohatou historii. Původně bylo založené jako slovanské hradiště a od 10. století se stalo přemyslovským knížecím hradištěm a správním centrem Plzeňska.
17. února začíná Popeleční středou postní doba.
Byla neděle 9. února 1941. Do katedrály svatého Vavřince v Janově náhle udeřil dělostřelecký granát. Prorazil střechu i strop, pak se ale stal zázrak. Neexplodoval.
Deník jezdí po obcích a městech našeho regionu. Tentokrát jsme navštívili Kaznějov. Články z tohoto města najdete v novinách a na webu po celý týden.
Je tady nový seriál Deníku. Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Opavska. Seznámíme vás s tím, jak se žije v obcích tohoto historického slezského regionu, představíme vám osobnosti místního společenského života a další zajímavosti. Začínáme ve Velkých Hošticích.
Na věži kostela sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří se 28. ledna poprvé rozezněl nový zvon.
Pohoří Chřiby patří k těm lokalitám, které nabízejí řadu zajímavých příležitostí k pobytu v přírodě, a přitom se zde nesetkáte s návaly návštěvníků. Několik tipů směřujeme do okolí známého poutního místa Velehradu.
Pohoří Chřiby patří k těm lokalitám, které nabízejí řadu zajímavých příležitostí k pobytu v přírodě, a přitom se zde nesetkáte s návaly návštěvníků. Několik tipů směřujeme do okolí známého poutního místa Velehradu.
Pohoří Chřiby patří k těm lokalitám, které nabízejí řadu zajímavých příležitostí k pobytu v přírodě, a přitom se zde nesetkáte s návaly návštěvníků. Několik tipů směřujeme do okolí známého poutního místa Velehradu.
/FOTOGALERIE/ Vyrazit o víkendu (či během jarních prázdnin) na výlet, jestliže je počasí nejisté a není jednoduché odhadnout, jestli budeme obdivovat zasněženou krajinu, nebo se schovávat před deštěm? Navíc v době, kdy kvůli koronaviru vláda ještě více než dřív doporučuje omezovat pohyb lidí, a zejména jejich kontakt. Včetně setkávání rodin z různých domácností na chatách a chalupách…