
Save Food zachraňuje jídlo, chce zavést veřejné lednice
Celkem tři tzv. sdílené ledničky chce rozmístit v Havířově a v Orlové spolek Save Food, který se zabývá bojem s plýtváním jídla. Nejedná se o jedinou aktivitu spolku.
Celkem tři tzv. sdílené ledničky chce rozmístit v Havířově a v Orlové spolek Save Food, který se zabývá bojem s plýtváním jídla. Nejedná se o jedinou aktivitu spolku.
Celkem tři tzv. sdílené ledničky chce rozmístit v Havířově a v Orlové spolek Save Food, který se zabývá bojem s plýtváním jídla. Nejedná se o jedinou aktivitu spolku.
Jak nejlépe odpálit prázdniny? Co takhle piknik se skvělým jídlem, vínem, pivkem a kapelami? Odpolední chill na dece nebo párty až do rána zakončená ranní koupačkou v Labi? Pokračování loňské grilovácí akce.
/ROZHOVOR OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Jde si za svým. Je ochotna vydržet ústupky. I pro profesionálního basketbalistu ten nejhorší trest: nehrát soutěžní zápasy. Česká reprezentantka Veronika Voráčková celý rok po „útěku“ na americkou univerzitu jenom trénovala. A stát bude na klubové scéně až do prosince.
Paní Jaroslava Znamenáčková je z dvojčat a spolu se sestrou Věrou pochází z Horažďovicka. „Byly jsme jedinými dvojčaty v okrese. Když jsme se narodily, chodili se na nás lidé dívat z daleka. Mamince před námi zemřel chlapeček, tak se o nás moc bála,“ vypráví seniorka.
Dvacetiletý Miroslav Hampl v roce 1952 pronesl na důl Slavkov civilní šaty, převlečenému politickému vězni předal vypůjčenou legitimaci zaměstnance a provedl ho přes bránu. Za pár týdnů chtěl útěk zopakovat a na Západ uprchnout sám. Už se mu to ale nepovedlo, udal ho kamarád a putoval na tři roky do lágru Ležnice.
Českokrumlovsko – V neděli se budou venkovní teploty opět blížit ke čtyřiceti stupňům.
/FOTOGALERIE/ Pražská koupaliště lákají v létě na nové vodní atrakce i grilovaná jídla. Český hydrometeorologický ústav hlásí na tento víkend tropické teploty, zájemci by proto k vodě měli vyrazit co nejdříve a s sebou mít pokrývku hlavy. Ideálně by auto měli nechat doma a přijet veřejnou dopravou, řekli novinářům provozovatelé koupališť v Praze. Kvalita vody ve většině pražských přírodních koupališť je podle hygieniků bez problémů. Pouze v Hostivaři zjistili sinice, ve Lhotce a Džbánu je voda zakalená.
Potravinová banka byla založena v roce 2009 a je součástí České federace potravinových bank. Téměř 10 let bojuje proti plýtvání potravinami a hladu. Jejich práce je dostat jídlo k těm, kteří ho potřebují, a pomoci jim tak v jejich mnohdy tíživých životních situacích. Pokud v programu společnosti Tesco „Vy rozhodujete, my pomáháme” uspěje, chce rozšířit edukativní aktivity.
Brno /FOTO/ – Nemilé překvapení čekalo v pátek ráno na padesátiletou řidičku, která přišla ke svému zaparkovanému autu v brněnských Medlánkách. „Jak na místě kolegům ukázala, někdo jí na čelní sklo vylil zapáchající hmotu,“ sdělila mluvčí brněnských strážníků Tereza Kadrnožková.
/FOTO/ Už týden funguje ve všebořickém obchodním centru vietnamský obchod Tamda Foods. Nabízí evropské i asijské potraviny, nakupuje se v něm jako ve velkoobchodu, ale mohou sem i běžní zákazníci. Karty zde však nepřijímají. Kromě samotného velkoobchodu zatím v centru žádné další prodejny nejsou.
Karlovy Vary - Inspektoři se zaměří na dodržování míry nápojů, hmotnosti jídel a prodej alkoholu mladistvým.
Třebíčsko – Celožitný chléb z Pekařství Malena, čerstvý sýr Panenka Dagmar Duškové z Červené Lhoty a meruňka s levandulí Ivy Navrkalové z Třebíče, to je trojlístek výrobků z Třebíčska, nominovaných na titul Regionální potravina.
Pro některé pacienty to může být vůbec poslední potěšení, které na tomto světě zažívají: talíř chutného jídla. Přesto jim ho řada nemocnic dopřát nemůže.
Pamatujete na táborovou kuchyni vašeho dětství? Buchtičky s krémem, bramborový guláš, rajská s knedlíky, řízek s bramborovou kaší, lečo nebo vepřo-knedlo-zelo, špagety s čímkoliv. Poměrně snadně připravitelná jídla a hlavně oblíbená u dětí. Pokud máte na hrbu kuchyni v táboře, nemůžete takovou nabídkou nikoho urazit. Ale i v polní kuchyni můžete následovat současné gastronomické trendy a zkusit něco nového.
Dosud největší srovnání složení potravin v různých zemích Evropské unie ukázalo, že složení potravin se v EU různí. Ale není to tak, že horší kvalita by byla automaticky v zemích východní Evropy.
/ROZHOVOR/ Být dítětem slavných rodičů a ještě se vydat v jejich profesních stopách je vždycky složité. Vyžaduje to silnou vůli, nenechat se odradit řečmi o protekčním dítěti a jít si svou cestou. Z rozhovoru pro Týdeník Květy lze poznat, že Karel Heřmánek mladší to dokázal.
/POZVÁNKY, FOTOGALERIE/ Poslední předprázdninová sobota je doslova nabitá kulturními akcemi. Do jičínského parku můžete vyrazit na Food festival, v Nové Pace přivítají léto tradičním Slunovratem. V Hořicích opět po roce ožije místní zámek a lom oživí tóny reggae. V Bělohradu vrcholí folklorní festival.
Oblíbená postava Mladé Boleslavi, Jaroslava Kuklová, rozdává lidem radost svým úsměvem a plní jejich břicha dobrým jídlem v bufetu, který se nachází v Železné ulici. Svoji práci a zákazníky má ráda natolik, že úplně zapomněla na předčasný důchod. Dobroty, které vaří, připravuje navíc podle vlastních domácích receptů.
Smetanovo nábřeží v Hradci Králové se v sobotu promění v gurmánský ráj. Slibují to pořadatelé festivalu Street Food Rocks, který kromě jídla nabídne i atmosféru letního hudebního festivalu.
Při nákupech můžeme být často na pochybách: máme sáhnout po efektním naleštěném kusu ovoce či zeleniny, anebo pro nás bude z hlediska výživy lepší ovoce či zelenina zmrazené? Stále víc lidí sahá po ledové variantě a navíc doma zamrazují nebo zavařují vlastní výpěstky. U jahod, rajčat a dalších skleníkových plodů je totiž zaručeně v pořádku pouze vizuální stránka věci: ostatní aspekty pravděpodobně přinesou zklamání. Je pro náš organismus lepší ovoce a zelenina ze skleníku, či raději z mrazáku? To zjišťoval Týdeník Květy.
/ROZHOVOR/ Zhruba tisíc kontrol provádějí každoročně v letní sezoně pracovníci Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje (KHS). Obdobný počet kontrol v provozovnách společného stravování mají v plánu i letos.
V rámci pátečního vydání rubriky Jak jsme žili v Československu se podíváme na první samoobsluhu v Železnici. Zákazníci v ní mohli nakupovat od roku 1959.
Cheb – V chebské Krajince se tento víkend uskuteční první ročník Wine and fresh food festivalu.
Brno - Ochutnávková výstava sezónních a místních potravin čeká od čtvrtka do soboty na návštěvníky brněnského Zelného trhu. Koná se ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Lednici na Břeclavsku.
Spousta muziky, pití a jídla. Tak bude vypadat sobotní Vítání léta na petříkovickém koupališti.
V létě je radost připravovat jídlo na čerstvém vzduchu, v pohodě a klidu. Od grilování, které se stalo národní vášní, už je jen krůček k vybudování zázemí v podobě letní kuchyně. Čím lépe ji vybavíte, tím pohodlnější bude příprava jídla a příjemnější stolování.
Chlumany - Zpátky k přírodě se vydaly děti z chlumanské Mateřské školy.
Provoz prodejny potravin COOP Beskydy ve Vyšních Lhotách byl definitivně ukončen. Obec bude hledat nové zájemce, kteří by mohli prodejnu potravin zachovat.
Průměrný člověk sní nejméně 50 tisíc částic mikroplastů ročně a stejné množství vdechne. Vyplývá to z první studie, která se snažila odhadnout, jaké množství plastových znečišťujících látek člověk pozře, napsal list The Guardian.
Rakovník /FOTOGALERIE/ - Léto nakouklo do rakovnického pivovarského dvora v sobotu 15. června už od deseti hodin hodně razantně, s přibývající teplotou přibývaly i vytočené bakalářské sudy a pohoda se zahajovací kapelou Grippeds.
/FOTOGALERIE/ Zatímco u olomoucké Šantovky měli hody milovníci burgerů, v nedaleké Korunní pevnůstce si dali dostaveníčko gurmáni, kteří se obejdou bez masa a vlastně všeho živočišného původu. Spolek Vegan Olomouc tam v sobotu pořádal Veggie fest. Pátý ročník festivalu nebyl pouze o dobrém jídle a pití. Návštěvníci se mohli zúčastnit workshopů, diskuzí, přednášek či si užít koncerty.
Louny - Kuchyně mexická, indická, česká, americká… Nejrůznější chutě nabídl Food festival, který v sobotu ovládl lounské Mírové náměstí. Nechybělo ani dobré víno, pivo či káva.
FOTOGALERIE/ Na kole či na koloběžce, jednotlivě i ve skupinách odstartovali v sobotu 15. června v pravé poledne účastníci závodu Litovel Free Fest 2019.
Brno - Místo nevzhledného bílého plastového obalu v elegantní misce si nově odnesou Brňané oběd z několika podniků. Brno se totiž zapojilo do unikátního projektu Vratné misky.
I přes vyšší nároky na skladování začínají některá koupaliště nabízet v bufetech zeleninové saláty, sendviče, těstoviny a čerstvé ovoce. Místo plastu je servírují v recyklovatelném nádobí.
Prachatice – Kořenky z roku 1903, ale i předměty, které běžně používaly ženy v kuchyni v osmdesátých letech minulého století. To vše nabízí Mini Gastromuzeum, které v Prachaticích otevřela Střední škola a Základní škola Vimperk.
Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.
Ploskovice - Festival regionálních potravin, minipivovarů a krajových specialit potěší v sobotu 15. června v areálu Zámku Ploskovice.
/POZVÁNKY/ Jaká jsou specifika výživy vyššího věku? Co do jídelníčku zařadit, aby se senior cítil fit? Lékař jim zakázal spoustu potravin, tak co mají jíst? Na tyto otázky a řadu dalších odpoví Pavlína Žďárková při besedě v Knihovně města Hradec Králové, která se uskuteční ve středu od 17 hodin.
Karlovarsko - Německý Waldsassen je jedno z míst, kam Češi vyrážejí i na běžné nákupy. Většina z oslovených českých zákazníků by prý ráda nakupovala doma, ale řada kvalitních výrobků běžně dostupných v Německu v České republice není k dostání. Takže si ani nedovedou představit, že by nějaký zákon zabránil dvojí kvalitě zboží.
Pasov - Potravinový diskont Aldi chce za tenké umělohmotné sáčky s odnosnými úchopy požadovat po jednom centu, napsala PNP.
Češi vyhazují i nezkažené jídlo jen proto, že ho nakoupili moc nebo na něj už nemají chuť. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM). Většina lidí, téměř 90 procent, přitom plýtvání potravinami pokládá za problém. Důvodem pro snížení plýtvání by podle Čechů byla nejčastěji úspora peněz, ale podle většiny lidí i omezení ekologické zátěže.
Karlovarsko - Německý Waldsassen je jedno z míst, kam Češi vyrážejí i na běžné nákupy. Většina z oslovených českých zákazníků by prý ráda nakupovala doma, ale řada kvalitních výrobků běžně dostupných v Německu v České republice není k dostání. Takže si ani nedovedou představit, že by nějaký zákon zabránil dvojí kvalitě zboží.
Liberecký kraj – Klobása s medvědím česnekem, makové svatební koláčky nebo jablečný mošt. To jsou jen některé z produktů, kterým ve středu navrhla odborná komise udělení značky Regionální potravina Libereckého kraje 2019.
Liberecký kraj – Klobása s medvědím česnekem, makové svatební koláčky nebo jablečný mošt. To jsou jen některé z produktů, kterým ve středu navrhla odborná komise udělení značky Regionální potravina Libereckého kraje 2019.
Potraviny dostupné na českém trhu běžně obsahují rezidua látek, které se používají k likvidaci hmyzích škůdců, hub a plevelů. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPU) vloni odhalila 26 případů, kde jich bylo nad zákonem povolený limit. Většina inkriminovaných potravin pocházela z ciziny, výjimkou ale nebyly ani ty tuzemské.
Sloni nás nepřestávají překvapovat. Žijí bohatým společenským životem, spolupracují, projevují altruismus a truchlí za své mrtvé. A nyní vědci zjistili, že jsou zřejmě schopni rozpoznat množství jídla čistě na základě čichu, napsal deník The New York Times.
Na talíři se skví hovězí Wellington s bramborovou kaší, soutěžící v pořadu Master Chef Junior v kuchařské zástěře ani nedýchá, Gordon Ramsay si vloží první sousto do úst a znalecky ho poválí po jazyku. „To je dnes nejlepší hovězí Wellington, zhodnotí proslulý šéfkuchař a soutěžící jásá jako malé dítě. Vlastně proč jako? Je to malé dítě.
Břeclav /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Kapela rozjíždí tempo a pod pódiem zvedají lidé do vzduchu ruce, většina v nich drží kelímky s osvěžujícím pivem. Na stagi právě předvádí své umění skupina Fast Foof Orchestra, rozjíždí rychlé funky rytmy a diváci před nimi tancují či se zasněně a uvolněně hýbou do rytmu.