Kreativ

ŠTÍTEK: Jižní Amerika

Afrikány nejsou jen ozdobou záhonů, ale i velkými pomocníky zahradníků.

Odpusťte jim, že nevoní. Spolehlivě vám ohlídají zahradu, vyženou mšice i komáry

Aksamitníky neboli afrikány jsou krásné pestré květiny, které se hodí na záhony i do truhlíků. Někdo je zbožňuje, někdo je kvůli jejich zvláštní a ne úplně příjemné vůni nesnáší. Afrikány však nejsou jen ozdobou záhonů, ale také velkými pomocníky zahradníků. Umějí totiž rázně odpudit škůdce jako třeba mšice i komáry. A opylovače naopak přitahují.

Policie. Ilustrační foto.

Dálnice, vlaky i noční kluby. Policisté pátrali po nelegálních migrantech

Během posledních tří týdnů provedli policisté z Plzeňského kraje šest rozsáhlých kontrol zaměřených na cizince a jejich doklady. Akce se konaly na dálnicích, ve vlacích, ubytovnách a firmách, kde se zaměřili na odhalování nelegální migrace. Policisté zkontrolovali stovky osob a vozidel, přičemž odhalili několik přestupků a nelegálních pobytů.

Falklandy jsou porostlé pouze nízkou vegetací. Stromy zmizely před desítkami tisíc let. Ilustrační foto

Vědci našli na Falklandách dávný prales. Šok u nich vyvolalo jeho stáří

Na Falklandách kdysi rostl ohromný prales bohatý na život. Ostrov nacházející se v drsnějším pásmu mezi Jižní Amerikou a Antarktidou v současnosti nemá žádné lesy. Vědce proto překvapil nejen samotný objev, ale také zjištění, že dávné vysoké porosty se zde mohly vyskytovat před desítkami milionů let.

I kostra mastodonta dokáže vzbudit respekt.

V Peru našli zkameněliny tří mastodontů. Je záhadou, jak se tam obři dostali

Zkamenělé pozůstatky tří mastodontů byly objeveny v peruánských Andách. Vědci jejich stáří odhadují na 11 tisíc až 12 tisíc let. Nález vyvolává otázky, jak se tato zvířata z doby ledové do oblasti dostala, napsala agentura Reuters. Archeologové zahájili práce v údolí u města Chambará, asi 300 kilometrů východně od Limy, už v roce 2019.

Zlatou horečku na souostroví Ohňová země provázelo vyvražďování domorodců. Na snímku jeden z nejvýznamnějších zlatokopů, Julio Popper, při lovu indiánů - konkrétně Selknamů.

Loď se zasekla na mělčině, v Ohňové zemi tím spustila zlatou horečku i masakry

Byla to vlastně náhoda. Že se na souostroví Tierra del Fuego - česky Ohňová země - u Jižní Ameriky nachází zlato, tušili lidé už delší dobu. Nedařilo se jim ho ale objevit větší množství. Až v noci ze 23. na 24. září přesně před 140 lety ztroskotala na mělčině v blízkosti ostrovů loď a záchranná výprava narazila na mimořádný zlatý nález. Odstartovala tím zlatou horečku, která s sebou přinesla i hrůzné vyvražďování původních obyvatel a zotročování místních žen.

Pěšky napříč Venezuelou s Janem Rendlem

Pěšky napříč Venezuelou s Janem Rendlem

Venezuela, poslední jihoamerická diktatura. Kdysi ráj na zemi a nejbohatší země kontinentu. Dnes země, zmítaná poslední roky jednou krizí za druhou. Vysoká kriminalita, nedostatek potravin, léků i pohonných hmot. O Venezuele se mnoho pozitivního vskutku nedočtete. Jaká ale je doopravdy? Jan Rendl se to na přelomu roku 2023 a 2024 vydal zjistit na vlastní pěst a udělal to způsobem jemu vlastním – přešel zemi pěšky, aby získal co nejrealističtější pohled.

Velikonoční ostrov - Rano Raraku

Zánik civilizace na Velikonočním ostrově: Nové důkazy vyvrací rozšířenou teorii

Po původních obyvatelích odlehlého Rapa Nui zbyly jen obří kamenné hlavy. Vědci se dosud pokoušejí zjistit, proč domorodci z oblasti zmizeli. Jednou z domněnek je náhlý kolaps civilizace. Jenže nová studie založená na DNA kosterních ostatků Polynésanů objevila zcela odlišné skutečnosti, které původní teorie vyvracejí. Navíc to není poprvé.

Loď Vikingů podruhé utopit nenechali.

Od sousedů: Upálil sestru „bejvalky“, aby rodina trpěla

V Arnsbergu začal soud s 24letým Syřanem, který bývalé přítelkyni celé měsíce vyhrožoval, neakceptoval jejich rozchod a loni v březnu zapálil její 17letou sestru, aby rodině způsobil škodu. Přišel do bytu rodiny poškozené v Mendenu se čtyřmi kanystry benzínu a když mu sestra otevřela, okamžitě ji hořlavinou polil a zapálil. Dívka za čtrnáct dnů zemřela.

Ilustrační snímek

Prezidentem omilostěný senior se propuštění nedožil. Zemřel ve vězení

V pražské nemocnici zemřel na konci srpna 76letý Vladimír Švec, odsouzený v Hongkongu k 27 letům vězení za pašování kokainu. Zhruba před dvěma lety byl senior vydán do Česka, kde mu trest zkrátila milost prezidenta Petra Pavla. Propuštěný z vězení měl být letos v listopadu po odpykání osmiletého trestu.

Mumie. Ilustrační snímek

Překvapení uvnitř mumií: Evropané znali kokain mnohem dříve, než se myslelo

Tým italských odborníků zjistil, že Evropané užívali kokain už v 17. století. Lidé žijící v jižní Americe po tisíce let žvýkali rostlinu koku, do Evropy se pak droga dostala o dvě stě let dříve, než si vědci doposud mysleli. Zjištění poskytuje nový pohled na obchod s drogami v časech raného novověku.

Lamí kluk Chico dělá radost v ZOO Tábor.

Lamí kluk Chico dělá radost v ZOO Tábor

Ještě nemá ani dva měsíce a už běhá jako velký. Občas to vypadá, jako by mu ani celý jeho rozlehlý výběh nestačil. Lamí kluk Chico, který přišel v táborské zoologické zahradě na svět s příchodem letních prázdnin, je pořádně zvědavý.

VPS Stavoblock Polička.

Hurá do světa. Tři poličští sálovkáři si zahrají na šampionátu v jižní Americe

Ve dnech 13. – 22. září se v kolumbijském městě Bucaramanga uskuteční mistrovství světa v sálovém fotbale. Mezi dvacítkou jeho účastníků figuruje rovněž reprezentační celek Česka, který se do exotické destinace vydá v počtu dvou brankářů a deseti hráčů do pole. Hned trojnásobné zastoupení má v nominaci trenéra Aleše Štorce VPS Stavoblock Polička. Do šampionátu Česko vstoupí v noci z neděle na pondělí našeho času proti Argentině.

Dálkař Petr Meindlschmid na Memoriálu Květoslava Tichavského v roce 2024.

Dálkař Meindlschmid o olympiádě: Všude jsem chodil s otevřenou pusou

Byl to zážitek, na který do konce života nezapomene. I když dálkař Petr Meindlschmid na olympijských hrách v Paříži nijak nezářil a pod pěti kruhy skončil po neúspěšné kvalifikaci až třicátý, byla pro osmnáctiletého reprezentanta obrovským úspěchem již samotná nominace a účast na světové akci.

Vendy Janoušová a Honza Koukol společně vyrazili do Venezuely. Zažili i demonstrace, které začaly těsně po volbách. Autor: Vendula Janoušová

Střelba, barikády a slzy. Stopaři z Pelhřimova uvázli v centru venezuelské bouře

Týdny bez teplé vody a s batohem na zádech objeli stopem Venezuelu. Dva bývalí pelhřimovští studenti, Vendula Janoušová a Honza Koukol, se vydali na dobrodružnou cestu do země, o které se říká, že je protkaná kriminalitou. Kromě dobrodružství na nákupech, zažili také prezidentské volby, které v zemi způsobily velké nepokoje.

V duchu české trikolóry je stylizován byt v centru Prahy.

Byt, kde se fandí non-stop. Modrá, bílá a červená v něm nejsou náhodou

Architekt Jakub Žoha má rád cestování. Nějaký čas strávil v Jižní Americe, zejména pak v Mexiku. Je to země plná barev, které se promítají i do tamních domácností. A právě během svých cest našel mladý architekt inspiraci i odvahu, aby výrazné barvy použil k přeměně bytu v Praze. Barvy to pak nejsou ledajaké - jsou to přímo barvy národní.

Kapybary z brněnské ZOO

Češi podlehli fenoménu a skupují toaletní papír. Kapybary jsou i symbolem boje

Ti starší si možná vzpomenou na léta, kdy se nedalo vyjít z domu bez trička a dalších doplňků ve žlutozelené barvě, s motivem brazilské vlajky nebo alespoň pěti gumovými náramky s nápisem přes zápěstí. I letošní léto má hit. Jeho kořeny jsou ale mnohem hlubší a podle všeho tu s námi zůstane i v dalších měsících. Celosvětovým fenoménem, který zdobí módu, bytové doplňky, ale také věci denní potřeby, je tentokrát motiv kapybar.

Zoo Ostrava. Mláďata husičky vdovky.

VIDEO: Zoo Ostrava. Dvě desítky mláďat husiček ve výběhu plameňáků

První expozici, kterou uvidí návštěvníci po vstupu do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, je výběh plameňáků kubánských, aktuálně se sedmi mláďaty. Nejsou tu ale pouze tito výrazně zbarvení dlouhonozí ptáci, výběh obývají další dva ptačí druhy – husice orinocké a husičky vdovky. A právě u husiček mohou lidé pozorovat několik párů s celkem dvaceti mláďaty.

Podle odborníků může ananas účinně bojovat proti celulitidě.

Zkrášlete se: V boji proti celulitidě pomáhá ovoce, na kterém si pochutnáte

Celulitida trápí devět žen z deseti. Snaha zbavit se hrbolků na kůži je tak jedním z nejčastěji řešených kosmetických problémů. K odstranění celulitidy existuje nespočet prostředků, ale jen málokterý je skutečně funkční. K těm, které by mohly pomoci, patří ananas. Podle odborníků je právě toto ovoce s jemnou chutí účinným bojovníkem proti celulitidě. Je ovšem nutné podpořit jeho působení i zdravým životním stylem.

Komedianti v ulicích.

Festival pouličního divadla v Táboře se blíží. Bude to jízda

Nový cirkus, pouliční divadlo, klauniády – to vše nabízí svým návštěvníkům už 13. ročník mezinárodního festivalu pouličního divadla v Táboře, který se koná 2. – 4. srpna na Žižkově náměstí a v přilehlých ulicích. Za příspěvek děkujeme Iloně Š Hájkové.

Nový první nahrávač VK Jihostroj České Budějovice Argentinec Gaspar Bitar

Od Vajgaru na nejlepší volejbal. Dokonce i na Ligu mistrů

Argentinský nahrávač Gaspar Bitar se stává novou posilou volejbalového týmu Jihostroj České Budějovice. Po úspěšné kariéře v Argentině a dvouleté zkušenosti ve Španělsku přichází s cílem navázat na tradici kvalitních nahrávačů a pomoci týmu k dalším úspěchům v extralize i Lize mistrů.

Nový první nahrávač VK Jihostroj České Budějovice Argentinec Gaspar Bitar

Hru Jihostroje bude třetí sezonu v řadě režírovat Jihoameričan

Argentinský nahrávač Gaspar Bitar se stává novou posilou volejbalového týmu Jihostroj České Budějovice. Po úspěšné kariéře v Argentině a dvouleté zkušenosti ve Španělsku přichází s cílem navázat na tradici kvalitních nahrávačů a pomoci týmu k dalším úspěchům v extralize i Lize mistrů.

Nový první nahrávač VK Jihostroj České Budějovice Argentinec Gaspar Bitar

Vyrazíte z Písku na volejbal? V hlavní roli bude Argentinec. Kouzelník!

Argentinský nahrávač Gaspar Bitar se stává novou posilou volejbalového týmu Jihostroj České Budějovice. Po úspěšné kariéře v Argentině a dvouleté zkušenosti ve Španělsku přichází s cílem navázat na tradici kvalitních nahrávačů a pomoci týmu k dalším úspěchům v extralize i Lize mistrů.

Na zemi zůstává několik více či méně dostupných kmenů, které stále žijí jako lovci a sběrači. Pozorováním těchto kmenů mohou vědci nahlížet do lidské minulosti.

Vědci vědí, proč jsou rodiče vyčerpaní. V pravěku se o děti staralo patnáct lidí

Moderní rodiče sužují pocity vyčerpání, vyhoření a především osamění. Vědci nyní přicházejí s možným vysvětlením proč. Podle výzkumu vědců z Univerzity v Cambridge strávil lidský druh 95 % vývoje v tlupách a kmenech, kde se o děti staralo až patnáct lidí. Ze systému společné péče benefitovali děti i samotní rodiče.

Pohoří Cordillera Blanca, kde peruánští vyšetřovatelé našli tělo horolezce.

Před 22 lety horolezec zmizel v Andách. Tělo teď našli zachovalé a s oblečením

/VIDEO/ Policejní vyšetřovatelé našli tělo horolezce, jenž se na pohoří Cordillera Blanca v peruánských Andách ztratil před 22 lety. Díky tomu, že celou dobu bylo uložené v chladném prostředí, se skvěle zachovalo. Dokonce na něm šlo rozeznat oblečení a přečíst cestovní pas. Mumifikované ostatky se ukázaly díky změně klimatu, která zapříčinila, že roztála povrchová vrstva ledu, pod níž bylo tělo roky skryto.

Abyste se mohli radovat z bohaté úrody paprik, musíte jim věnovat náležitou péči.

Nepodceňte červencovou péči. Pro úrodu paprik je rozhodující

Papriky jsou velmi chutná a zdravá zelenina, která je součástí lidské stravy už tisíce let. Abyste se mohli těšit z vlastní bohaté úrody paprik, musíte myslet na to, že potřebují teplo, vláhu i péči. Červencové vysoké teploty paprikám svědčí, rostliny jsou ale také velmi žíznivé a potřebují vhodnou výživu.

Lamímu páru Navaře a Martinovi z táborské zoologické zahrady se narodilo první mládě.

Návštěvníky táborské zoo nově přivítá další mládě, a to lamy krotké

Zubři, daňci a teď i lama. To je jen velmi krátký výčet mláďat, která se v posledních dnech s příchodem léta narodila v táborské zoologické zahradě. O nejnovější přírůstek se v sobotu postaral lamí pár Navara a Martin. Jejich první mládě už prozkoumává celý výběh, návštěvníci ho tak už mohou přijít pozdravit.

Tomáš Slavík

Tomáš Slavík nebude chybět v nejtěžším závodě na světě

Red Bull Cerro Abajo je bezesporu nejpůsobivější a nejextrémnější městský sjezdový závod na světě. V této akci s dvacetiletou historií se nejlepší jezdci utkávají v souboji, který posouvá hranice jejich talentu a který zahrnuje neuvěřitelné skoky a rychlost.

Ilustrační foto. Drogy.

Liberecký soud rozplétá drogovou kauzu. Hašiš ukrývali v žulových deskách

Krajský soud v Liberci pokračoval ve středu 26. června případem pašování drog z Jižní Ameriky a Blízkého Východu do Evropy a jejich distribucí, čehož se podle obžaloby dopustila liberecká větev mezinárodního gangu. Soud projednává největší drogovou kauzu na severu Čech od letošního února, hodnota pašovaných narkotik měla přesáhnout několik miliard korun. Hlavní obžalovaný a drogový boss Vilém Kováč je stále na seznamu hledaných osob Europolem.

Setkání s alpakami je mimořádný zážitek jak pro ty, kdo přijedou do Žabovřesk, tak například pro seniory, za kterými Dagmar Dvořáčková lamí slečny již pravidelně vozí.

Stádečko alpak ze Žabovřesk je balzámem na duši. Pomáhají i v psychoterapii

Trápí vás chmury? Vyrazte na procházku s alpakou. O tom, jak blahodárný vliv na lidskou psychiku může mít čas ve společnosti těchto zvědavých a mírumilovných zvířat s heboučkou srstí, se přesvědčíte jen kousek od Českých Budějovic. Lamí slečny Růženku, Bělušku a Jůlinku chová s vydatnou pomocí manžela Dagmar Dvořáčková v Žabovřeskách. Nejsou to zdaleka jen mazlíci, se zájemci vyrážejí na výšlapy po okolí a kromě alpaka trekkingu mají za sebou i zkušenost s takzvanou lamaterapií.

Krvácivou horečku dengue přenášejí komáři tygrovaní, kteří jsou i v Evropě.

Horečkou dengue se lze nakazit už i v Evropě: Jak se projevuje, co očkování

Organizátoři letošního karnevalu v brazilském Riu de Janeiru rozdávali návštěvníkům z celého světa repelenty proti bodnutí komárem přenášejícím horečku dengue. Kvůli změnám klimatu může ale člověk onemocnět nejen v Jižní Americe, Asii či Africe, ale i v Evropě. I v té se totiž objevil komár tygrovaný, který může šířit právě horečkou dengue. Deník přináší odpovědi na základní otázky.