Kreativ

ŠTÍTEK: Jižní Amerika

Budova soudu v Liberci.

Soud v Liberci v mezinárodní drogové kauze rozhodne až v lednu

Liberecký soud odložil vynesení rozsudku v mezinárodní kauze pašování drog na leden příštího roku. Důvodem je možná změna právní kvalifikace u obžalovaného Pavla Bouška, který se úterního jednání nezúčastnil. Případ zahrnuje pašování více než tuny kokainu a 3,5 tuny hašiše.

Zakladatel a generální ředitel společnosti Pavel Klvaňa.

Z nového areálu směřuje zpracovaná kůže do světa

Přes 80 tisíc metrů čtverečních buvolí a hovězí kůže měsíčně zpracuje společnost KARO – Leather Company ve svých pobočkách v Boršově a v Brtnici na Jihlavsku. Nový provoz v Brtnici bylpřitom plně zprovozněn během loňského roku. Na projektu výstavby tohoto závodu se podílely také fondy EU.

Tomáš Vitásek již více jak 20 let soudcuje sálovou kopanou - futsal. Nedávno reprezentoval Česko na MS v Kolumbii.

Zlínský arbitr Vitásek zářil, řídil i semifinále MS v Kolumbii!

/FOTOGALERIE/ Životní zážitek a prestižní profesní zkušenost prožil na posledním světovém šampionátu v sálovém fotbalu-futsalu zlínský talentovaný sudí Tomáš Vitásek. Kromě toho, že na prestižní akci v Bucaramangu odřídil hned deset utkání, dostal společně se svým českým kolegou Zdeňkem Mrázem (Varnsdorf) od vedení šampionátu důvěru v ostře sledovaném semifinálovém duelu mezi domácí Kolumbií a Venezuelou!

Pyramida nalezená u dálnice v Mexiku.

Při stavbě dálnice v Mexiku objevili pyramidu. Ukrývala dávné artefakty

Nečekaný objev zaznamenali letos v létě mexičtí dělníci při stavbě pozemní komunikace. Přes 1300 let starou pyramidu nalezli v oblasti, kde dosud nebyly žádné stopy dávné civilizace. Odborníci pak při archeologických vykopávkách nalezli i artefakty. O nálezu informovali až začátkem prosince.

Budova soudu v Liberci.

Pašování drog přes Liberec. Státní zástupkyně navrhla tresty až 17 let vězení

V Liberci od pondělí 25. listopadu proběhnou závěrečná líčení ohledně jedné z největších drogových kauz na severu Čech. Obžaloba tvrdí, že přes místní velkosklad prošlo přes tunu kokainu a 3,5 tuny hašiše. Osm z dvanácti obžalovaných odmítá vinu, zatímco hlavní postava gangu je stále na útěku. Státní zástupkyně navrhla vězení od 8,5 roku po 17 let.

Difenbachie funguje jako čistička vzduchu, protože skvěle pohlcuje škodliviny z ovzduší.

Máte ji doma? Nejjedovatější pokojovka je krásná, užitečná, ale i nebezpečná

Difenbachie funguje jako čistička vzduchu, protože skvěle pohlcuje škodliviny z ovzduší. Je ovšem i velmi nebezpečná. Difenbachie totiž patří nejen mezi oblíbené, ale současně také mezi nejvíce toxické pokojové rostliny. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří rádi okusují zeleň, musíte ji umístit z jejich dosahu. Při požití většího množství listů by mohla být i život ohrožující.

Mistrovství světa v karate v Peru 2024

Karatisté z Bystřice pod Hostýnem vybojovali v Peru 6 medailí

V Peru proběhlo Mistrovství světa a Světový pohár v karate. V jižní Americe se dařilo reprezentantům z oddílu Tradičního karate TJ Bystřice pod Hostýnem, kteří se tam prezentovali skvělými výsledky. Ti v Limě získali 1 zlatou, 1 stříbrnou a 4 bronzové medaile.

Tillandsie v aeráriu, tedy nádobě, která je jakousi zahradou v miniaturním provedení. Aerárium lze pověsit v jakémkoli interiéru, kde se stane krásnou ozdobou.

Zázračné rostliny, kterým stačí vzduch a voda. Tropická krása u vás doma

Tillandsie, rostliny původem z vlhkých oblastí Střední a Jižní Ameriky, jsou fascinující svým vzhledem i způsobem života. Žijí pouze ze vzduchu a vody. Při správné péči dokážou přinést kousek tropické krásy také do českých domácností. Jednoduché pěstování a estetická prezentace z nich činí ideální rostliny i pro začínající pěstitele.

Agáve v Botanické zahradě v Teplicích.

V Botanické zahradě Teplice pokvete obří agáve připomínající tvarem chobotnici

Když kvete agáve, je to vždy velká událost. Stane se tak jen jednou po dlouhých letech pěstování. Teplice se tedy mají čím chlubit. Velikost jednoho listu agáve dosahuje délky 77 cm a šířky 16 cm. Celá rostlina má rozměry 130 cm na výšku a téměř 200 cm na šířku. Takového obra mají ve skleníku v teplické botanické zahradě. Obří rostlina teď pro botaniky i veřejnost připravuje překvapení. Pokvete. "Máme se radovat nebo truchlit? S kvetením agáve přichází nový život, ale zároveň konec mateřské rostliny. Všechny agáve jsou tzv. monokarpické a vykvétají jednou za život a následně umírají," říká ředitel botanického areálu Petr Šíla.

Puma Líla.

Když se puma fotí po ránu. Její výraz je k nezaplacení

Možná to taky znáte. Podíváte se po ránu do zrcadla a nevěříte vlastním očím, kdo se to na vás dívá. V takové chvíli rozhodně nemáte náladu na to, aby vás kdokoliv fotil. Pravděpodobného fotografa byste jistě odměnili podobným pohledem, jakým počastovala puma Líla z táborské zoologické zahrady ošetřovatelku Barboru Kubíčkovou, když v její ruce místo oblíbeného pokrmu uviděla zapnutý foťák.

Ilona Mančíková, spoluzakladatelka a předsedkyně pacientské organizace Moje Plíce.

Jóga a pandemie covidu mě připravily na boj s rakovinou plic, vzpomíná Mančíková

Patří k nejvlivnějším ženám v realitním prostředí. Pracovala každý den od rána do večera včetně víkendů. Daň za tento fyzický, ale i psychický nápor byla vysoká. Dostihl ji syndrom vyhoření a poté onemocněla zákeřnou rakovinou plic. „Nejhorší okamžik byl čekání několik dnů na výsledky biopsie,” vypráví v rozhovoru spoluzakladatelka neziskové organizace Moje plíce Ilona Mančíková.

Kristýna Kaszperová na MS kadetek v Peru.

Judistka Kaszperová o bronzu z Limy: Všude nás hlídali, příště chci zlato

Až do daleké peruánské Limy si musela dojet pro největší úspěch své dosavadní kariéry. Ostravská judistka Kristýna Kaszperová přivezla z mistrovství světa kadetů ve váze nad 70 kilogramů v Jižní Americe jako první Češka v historii bronzovou medaili i spoustu zážitků. „Třeba to, jak nás všude hlídali,“ říká mimo jiné šestnáctiletá závodnice klubu USK Judo Ostrava a svěřenkyně Jiřího Svobody, která už vyhlíží další výzvy. Včetně olympijských her.

Kristýna Kaszperová na MS kadetek v Peru.

Ostravská judistka (nejen) o bronzu z Limy: Všude nás hlídali, příště chci zlato

Až do daleké peruánské Limy si musela dojet pro největší úspěch své dosavadní kariéry. Ostravská judistka Kristýna Kaszperová přivezla z mistrovství světa kadetů ve váze nad 70 kilogramů v Jižní Americe jako první Češka v historii bronzovou medaili i spoustu zážitků. „Třeba to, jak nás všude hlídali,“ říká mimo jiné šestnáctiletá závodnice klubu USK Judo Ostrava a svěřenkyně Jiřího Svobody, která už vyhlíží další výzvy. Včetně olympijských her.

Motýlí dům v Liberci.

Kam o podzimních prázdninách? Liberecká Papilonie láká na kouzelné tvory

Toužíte po netradičním zážitku pro celou rodinu? V libereckém motýlím domě Papilonia plánují speciální podzimní akci „Motýlí Halloween – Dobrodružství s kouzelnými tvory“, která se uskuteční od pátku 25. října do neděle 3. listopadu. Návštěvníci se tak mohou vydat do světa exotických motýlů.

Afrikány nejsou jen ozdobou záhonů, ale i velkými pomocníky zahradníků.

Odpusťte jim, že nevoní. Spolehlivě vám ohlídají zahradu, vyženou mšice i komáry

Aksamitníky neboli afrikány jsou krásné pestré květiny, které se hodí na záhony i do truhlíků. Někdo je zbožňuje, někdo je kvůli jejich zvláštní a ne úplně příjemné vůni nesnáší. Afrikány však nejsou jen ozdobou záhonů, ale také velkými pomocníky zahradníků. Umějí totiž rázně odpudit škůdce jako třeba mšice i komáry. A opylovače naopak přitahují.

Policie. Ilustrační foto.

Dálnice, vlaky i noční kluby. Policisté pátrali po nelegálních migrantech

Během posledních tří týdnů provedli policisté z Plzeňského kraje šest rozsáhlých kontrol zaměřených na cizince a jejich doklady. Akce se konaly na dálnicích, ve vlacích, ubytovnách a firmách, kde se zaměřili na odhalování nelegální migrace. Policisté zkontrolovali stovky osob a vozidel, přičemž odhalili několik přestupků a nelegálních pobytů.

Falklandy jsou porostlé pouze nízkou vegetací. Stromy zmizely před desítkami tisíc let. Ilustrační foto

Vědci našli na Falklandách dávný prales. Šok u nich vyvolalo jeho stáří

Na Falklandách kdysi rostl ohromný prales bohatý na život. Ostrov nacházející se v drsnějším pásmu mezi Jižní Amerikou a Antarktidou v současnosti nemá žádné lesy. Vědce proto překvapil nejen samotný objev, ale také zjištění, že dávné vysoké porosty se zde mohly vyskytovat před desítkami milionů let.

I kostra mastodonta dokáže vzbudit respekt.

V Peru našli zkameněliny tří mastodontů. Je záhadou, jak se tam obři dostali

Zkamenělé pozůstatky tří mastodontů byly objeveny v peruánských Andách. Vědci jejich stáří odhadují na 11 tisíc až 12 tisíc let. Nález vyvolává otázky, jak se tato zvířata z doby ledové do oblasti dostala, napsala agentura Reuters. Archeologové zahájili práce v údolí u města Chambará, asi 300 kilometrů východně od Limy, už v roce 2019.

Zlatou horečku na souostroví Ohňová země provázelo vyvražďování domorodců. Na snímku jeden z nejvýznamnějších zlatokopů, Julio Popper, při lovu indiánů - konkrétně Selknamů.

Loď se zasekla na mělčině, v Ohňové zemi tím spustila zlatou horečku i masakry

Byla to vlastně náhoda. Že se na souostroví Tierra del Fuego - česky Ohňová země - u Jižní Ameriky nachází zlato, tušili lidé už delší dobu. Nedařilo se jim ho ale objevit větší množství. Až v noci ze 23. na 24. září přesně před 140 lety ztroskotala na mělčině v blízkosti ostrovů loď a záchranná výprava narazila na mimořádný zlatý nález. Odstartovala tím zlatou horečku, která s sebou přinesla i hrůzné vyvražďování původních obyvatel a zotročování místních žen.

Pěšky napříč Venezuelou s Janem Rendlem

Pěšky napříč Venezuelou s Janem Rendlem

Venezuela, poslední jihoamerická diktatura. Kdysi ráj na zemi a nejbohatší země kontinentu. Dnes země, zmítaná poslední roky jednou krizí za druhou. Vysoká kriminalita, nedostatek potravin, léků i pohonných hmot. O Venezuele se mnoho pozitivního vskutku nedočtete. Jaká ale je doopravdy? Jan Rendl se to na přelomu roku 2023 a 2024 vydal zjistit na vlastní pěst a udělal to způsobem jemu vlastním – přešel zemi pěšky, aby získal co nejrealističtější pohled.

Velikonoční ostrov - Rano Raraku

Zánik civilizace na Velikonočním ostrově: Nové důkazy vyvrací rozšířenou teorii

Po původních obyvatelích odlehlého Rapa Nui zbyly jen obří kamenné hlavy. Vědci se dosud pokoušejí zjistit, proč domorodci z oblasti zmizeli. Jednou z domněnek je náhlý kolaps civilizace. Jenže nová studie založená na DNA kosterních ostatků Polynésanů objevila zcela odlišné skutečnosti, které původní teorie vyvracejí. Navíc to není poprvé.

Loď Vikingů podruhé utopit nenechali.

Od sousedů: Upálil sestru „bejvalky“, aby rodina trpěla

V Arnsbergu začal soud s 24letým Syřanem, který bývalé přítelkyni celé měsíce vyhrožoval, neakceptoval jejich rozchod a loni v březnu zapálil její 17letou sestru, aby rodině způsobil škodu. Přišel do bytu rodiny poškozené v Mendenu se čtyřmi kanystry benzínu a když mu sestra otevřela, okamžitě ji hořlavinou polil a zapálil. Dívka za čtrnáct dnů zemřela.

Ilustrační snímek

Prezidentem omilostěný senior se propuštění nedožil. Zemřel ve vězení

V pražské nemocnici zemřel na konci srpna 76letý Vladimír Švec, odsouzený v Hongkongu k 27 letům vězení za pašování kokainu. Zhruba před dvěma lety byl senior vydán do Česka, kde mu trest zkrátila milost prezidenta Petra Pavla. Propuštěný z vězení měl být letos v listopadu po odpykání osmiletého trestu.

Mumie. Ilustrační snímek

Překvapení uvnitř mumií: Evropané znali kokain mnohem dříve, než se myslelo

Tým italských odborníků zjistil, že Evropané užívali kokain už v 17. století. Lidé žijící v jižní Americe po tisíce let žvýkali rostlinu koku, do Evropy se pak droga dostala o dvě stě let dříve, než si vědci doposud mysleli. Zjištění poskytuje nový pohled na obchod s drogami v časech raného novověku.

Lamí kluk Chico dělá radost v ZOO Tábor.

Lamí kluk Chico dělá radost v ZOO Tábor

Ještě nemá ani dva měsíce a už běhá jako velký. Občas to vypadá, jako by mu ani celý jeho rozlehlý výběh nestačil. Lamí kluk Chico, který přišel v táborské zoologické zahradě na svět s příchodem letních prázdnin, je pořádně zvědavý.

VPS Stavoblock Polička.

Hurá do světa. Tři poličští sálovkáři si zahrají na šampionátu v jižní Americe

Ve dnech 13. – 22. září se v kolumbijském městě Bucaramanga uskuteční mistrovství světa v sálovém fotbale. Mezi dvacítkou jeho účastníků figuruje rovněž reprezentační celek Česka, který se do exotické destinace vydá v počtu dvou brankářů a deseti hráčů do pole. Hned trojnásobné zastoupení má v nominaci trenéra Aleše Štorce VPS Stavoblock Polička. Do šampionátu Česko vstoupí v noci z neděle na pondělí našeho času proti Argentině.

Dálkař Petr Meindlschmid na Memoriálu Květoslava Tichavského v roce 2024.

Dálkař Meindlschmid o olympiádě: Všude jsem chodil s otevřenou pusou

Byl to zážitek, na který do konce života nezapomene. I když dálkař Petr Meindlschmid na olympijských hrách v Paříži nijak nezářil a pod pěti kruhy skončil po neúspěšné kvalifikaci až třicátý, byla pro osmnáctiletého reprezentanta obrovským úspěchem již samotná nominace a účast na světové akci.

Vendy Janoušová a Honza Koukol společně vyrazili do Venezuely. Zažili i demonstrace, které začaly těsně po volbách. Autor: Vendula Janoušová

Střelba, barikády a slzy. Stopaři z Pelhřimova uvázli v centru venezuelské bouře

Týdny bez teplé vody a s batohem na zádech objeli stopem Venezuelu. Dva bývalí pelhřimovští studenti, Vendula Janoušová a Honza Koukol, se vydali na dobrodružnou cestu do země, o které se říká, že je protkaná kriminalitou. Kromě dobrodružství na nákupech, zažili také prezidentské volby, které v zemi způsobily velké nepokoje.

V duchu české trikolóry je stylizován byt v centru Prahy.

Byt, kde se fandí non-stop. Modrá, bílá a červená v něm nejsou náhodou

Architekt Jakub Žoha má rád cestování. Nějaký čas strávil v Jižní Americe, zejména pak v Mexiku. Je to země plná barev, které se promítají i do tamních domácností. A právě během svých cest našel mladý architekt inspiraci i odvahu, aby výrazné barvy použil k přeměně bytu v Praze. Barvy to pak nejsou ledajaké - jsou to přímo barvy národní.

Kapybary z brněnské ZOO

Češi podlehli fenoménu a skupují toaletní papír. Kapybary jsou i symbolem boje

Ti starší si možná vzpomenou na léta, kdy se nedalo vyjít z domu bez trička a dalších doplňků ve žlutozelené barvě, s motivem brazilské vlajky nebo alespoň pěti gumovými náramky s nápisem přes zápěstí. I letošní léto má hit. Jeho kořeny jsou ale mnohem hlubší a podle všeho tu s námi zůstane i v dalších měsících. Celosvětovým fenoménem, který zdobí módu, bytové doplňky, ale také věci denní potřeby, je tentokrát motiv kapybar.

Zoo Ostrava. Mláďata husičky vdovky.

VIDEO: Zoo Ostrava. Dvě desítky mláďat husiček ve výběhu plameňáků

První expozici, kterou uvidí návštěvníci po vstupu do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, je výběh plameňáků kubánských, aktuálně se sedmi mláďaty. Nejsou tu ale pouze tito výrazně zbarvení dlouhonozí ptáci, výběh obývají další dva ptačí druhy – husice orinocké a husičky vdovky. A právě u husiček mohou lidé pozorovat několik párů s celkem dvaceti mláďaty.