Kreativ

ŠTÍTEK: Jižní Amerika

Pardál obláčkový.

Zoo Ostrava byla nucena ukončit chov pardálů obláčkových, musela utratit samici

Pardály obláčkové chovala ostravská zoo patnáct let. Za tuto dobu zde rodičovský pár úspěšně odchoval šest mláďat, která byla odvezena do jiných zoo, aby dál předávala své geny. V roce 2022 musel být ze zdravotních důvodů utracen chovný samec, v pátek 27. června přistoupili chovatelé kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu k utracení i staré samice.

Oblíbenou kratochvílí Přerovanů se stalo krmení nutrií na Malé Laguně. Foto: Deník/Petra Poláková - Uvírová.

Přerov má svou „náplavku“. O vločky se nutrie perou

Oblíbenou kratochvílí se stalo pro Přerovany krmení nutrií na Malé Laguně. V odpoledních hodinách, kdy lidé chodí na procházky, tak břeh chráněného území připomíná pražskou náplavku. Lidé dělají hlodavcům pomyšlení - krmí je jablky, mrkví, ale i kukuřicí nebo salátem.

Nutrie u mostu u kulturního domu a Na Bělidle v Klatovech.

S přemnoženými nutriemi bojují v Klatovech, lidé riskují vysoké pokuty za krmení

Město Klatovy se potýká s velkým výskytem nutrií. Problém je i to, že je lidé neustále chodí krmit, i když jim hrozí pokuta až deset tisíc korun. Nutrie se ve větším množství vyskytují na několika místech poblíž centra města. Lidé si často neuvědomují, koho krmí a že mohou být nutrie i nebezpečné. Rázně proti nim nedávno zakročila Plzeň, která jich desítky pochytala a utratila.

Americký prezident Donald Trump během návštěvy Saúdské Arábie

Na Trumpovy narozeniny se chystají demonstrace po celém světě. I v Praze

V sobotu 14. června plánují lidé po celých Spojených státech vyjít do ulic na protest proti administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Demonstrace No Kings Day se ale chystají i v jižní Americe, Kanadě a některých evropských městech, včetně Prahy. Trump, který ve stejný den oslaví devětasedmdesáté narozeniny, plánuje ve Washingtonu přihlížet největší vojenské přehlídce v historii USA.

Ilustrační foto

Nutrie nejsou domácí mazlíčci. V Lázních Bělohrad už škodí krajině

Vypadá to jako neškodná zábava – nakrmit roztomilé zvíře u vody. Jenže v Lázních Bělohrad to začíná být problém. Město varuje před krmením nutrií v oblíbené lokalitě Bažantnice. Invazivní hlodavci totiž poškozují krajinu, ohrožují místní ekosystém a mohou přenášet nebezpečné nemoci.

Šrucha je krásná letnička, která kvete v jasných zářivých barvách od května až do října.

Letnička, která snese i výheň: Mechové růži vedro nevadí

Šrucha velkokvětá, známá také jako mechová nebo sluneční růže, je nenáročná letnička ideální na horké slunné balkony, terasy a skalky. Díky svým dužnatým listům výborně snáší letní polední výheň. Skvěle se hodí do truhlíků a závěsných košů, pěstovat ji ale můžete i na skalkách a záhonech. Pokvete od června až do podzimu. 

Lantana vypadá skvěle i v nádobě na terase nebo balkoně.

Trvalka lantana: Mění barvu květů, rychle roste a citrusovou vůní láká motýly

Lantana je neobvykle kvetoucí exotická trvalka, která se u nás pěstuje jako letnička, nebo jako přenosná rostlina. Libora, jak se této rostlině také říká, během sezony postupně mění barvu květů. Její velkou předností je nejen dlouhé a bohaté kvetení, ale i příjemná citrusová vůně, která přitahuje motýly a včely. Díky svému vzhledu se skvěle hodí do truhlíků, závěsných květináčů i záhonů.  

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV.

Kdo je papež Lev XIV.? Centrista z USA, který obhajuje konzervativní manželství

Novým papežem je Lev XIV. Kardinálové ve Vatikánu ve čtvrtek 8. května rozhodli, že v čele římskokatolické církve stane, nyní již bývalý, americko-peruánský kardinál Robert Francis Prevost. Duchovní strávil většinu svého života v Jižní Americe, kde mimo jiné pomáhal chudým. Ačkoliv si za roky své služby získal řadu příznivců, rovněž se nevyhnul spojitosti se skandály kvůli sexuálnímu obtěžování dětí.

Vědci odhalili tajemství bolívijské sopky Uturuncu.

Vědci odhalili, co se děje v nitru zombie sopky. Uturuncu jen upouští páru

Vědci objasnili, proč se sopka Uturuncu v Jižní Americe po 250 tisících letech klidu znovu ozývá. Ačkoli nedošlo k erupci, už řadu let se chvěje a uvolňuje plyny. I proto ji odborníci nazývají zombie sopkou. Díky vizualizaci pohybu magmatu a plynů pod povrchem zjistili, že otřesy a další projevy neklidu jsou důsledkem pohybu tekutin a plynů přímo pod kráterem. Podle expertů zatím erupce nehrozí.

Triumf Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových a postup na Světové hry do Brazílie.

Z Ostravy do Brazílie. Gymnázium i s mladíky Baníku zamíří na Světové hry

Ostravská škola bude na podzim reprezentovat Českou republiku v daleké Brazílii. Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových zvítězilo před několika týdny v celorepublikovém finále Středoškolské futsalové ligy a v listopadu by se měla vydat na Světové hry do Jižní Ameriky. „Byla to dlouhá cesta,“ přiznal učitel tělocviku a trenér školního týmu Ondřej Liška.

Ilustrační foto.

Celníci našli v krabicích s vínem 12 kilogramů kokainu, který mířil do Polska

Čeští celníci nalezli 12 kilogramů rozpuštěného kokainu v převážených krabicích s vínem. Droga v hodnotě 35 milionů korun směřovala z Jižní Ameriky do polského přístavu Gdaňsk. Zboží v kontejneru celníci nahradili obdobně vypadajícími krabicemi a zásilku sledovali až na hranice s Polskem, kde pak jejich kolegové zadrželi tři pachatele s kriminální minulostí.

Šárka Kašparová z Milevska na kostce nad ledem

Světový rekord. Zápasy vidělo 122 330 diváků + Šárka Kašparová z Milevska!

České hokejistky na domácím mistrovství světa zažily zklamání, když po prohrách s klíčovými soupeřkami skončily bez medaile. Finky jim v prodloužení vyfoukly bronz, což přineslo emotivní okamžiky na ledě. Přesto se šampionát v Českých Budějovicích zapsal do historie rekordní návštěvností, kterou si užila i cestovatelka Šárka Kašparová.

V Zoologické a botanické zahradě města Plzně jsou teď k vidění především kvetoucí sakury a slivoně, do květu se chystají i magnolie a rododendrony.

Rozkvetlá plzeňská zoo. Prvomájový polibek pod sakurou ale nevyjde

Okvětní plátky stromů poletují v těchto dnech Zoologickou a botanickou zahradou města Plzně. V areálu jsou k vidění rozkvetlé japonské třešně známé jako sakury, slivoně a další dřeviny. Milovníci této růžovobílé nádhery si ale musí pospíšit, protože stromy rychle odkvétají.

Následky izraelských útoků na jihu Libanonu. Ilustrační  foto

Bejrút hlásí mrtvé na jihu Libanonu. Izrael tvrdí, že útočil na Hizballáh

Dva lidé ve středu přišli o život při izraelských vzdušných úderech na jihu Libanonu, oznámilo podle agentury AFP libanonské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda uvedla, že při jednom z útoků zabila příslušníka Hizballáhu. V oblasti platí od konce listopadu příměří mezi libanonským militantním hnutím a Izraelem, ten však opakovaně prohlásil, že si vyhrazuje právo nadále útočit na cíle ohrožující bezpečnost židovského státu.

Nutrie u Mlýnského potoka u OC Šantovka v centru Olomouce, 24. března 2025

Nutrie v centru Olomouce jako narůstající problém. Zvažuje se odchyt

Vodním krysám, jak se tomuto invaznímu druhu hlodavce také říká, se v centru Olomouce velmi dobře daří. Lidé nutrie na tocích ochotně přikrmují a populace nepůvodního druhu se rozrůstá. Město situaci vyhodnocuje a zvažuje odchyt těchto na první pohled roztomilých zvířátek.

Ocelot slaništní.

Výběhy jihoamerických koček v Zoo Ostrava v novém

Expozičně-chovatelský komplex Jižní Amerika v ostravské zoo pocházející z počátku 80. let minulého století postupně prochází rekonstrukcí a úpravami. Dominantou je velká průchozí voliéra La Pampa otevřená v roce 2020. Nejnovějšími úpravami prošly na přelomu roku i výběhy malých koček – jaguarundi a ocelotů slaništních – které byly zpodobněny po vzoru jejich biotopů v místě jejich výskytu.

Difenbachie je krásná, impozantní pokojovka. Do dětského pokoje a ložnice ale rozhodně nepatří. Patří totiž mezi nejtoxičtější pokojovky.

Nejoblíbenější pokojovka Čechů čistí vzduch, v ložnici byste ji ale mít neměli

Difenbachie s krásnými žíhanými listy v Česku patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Pohlcuje škodliviny z ovzduší a funguje jako přírodní čistička vzduchu. Do dětského pokoje a ložnice ale rozhodně nepatří. Patří totiž mezi nejtoxičtější pokojovky. Difenbachie obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, které mohou způsobit otoky sliznice, puchýře na kůži a při náhodné konzumaci také otravu.

Zvířecí zázrak. V Praze se narodila trojčata vzácných pekariů, mají se k světu

Zvířecí zázrak. V Praze se narodila trojčata vzácných pekariů, mají se k světu

V pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci spatřit nově narozená mláďata ohrožených pekariů Wagnerových. Tři mláďata těchto sudokopytníků příbuzných praseti se narodila 26. března, lidé je mohou vidět v expozici Pláně. Pekariové Wagnerovy byli ještě do 70. let považováni za vyhynulá a prehistorická zvířata. 

Mandevila  je oblíbená zejména pro své nádherné jemně vonící květy ve tvaru trubky.

Popínavá kráska mandevila roste jako květinový vodopád. Vydrží vám roky

Mandevila je popínavá rostlina, dříve známá také jako dipladénie. Okouzlí vás nápadnými květy ve tvaru trubky a příjemnou vůní. Pěstujte ji v květináči jako pokojovou a přenosnou rostlinu. Přes léto se jí bude dařit na balkoně nebo na terase. S oporou poroste směrem vzhůru, ale můžete ji pěstovat i jako převislou. Při správné péči vám tato exotická rostlina z Jižní Ameriky dlouhé roky pokvete od léta až do prvních mrazíků. 

Pekari Wagnerovy nejčastěji lidé zahlédnou ve výběhu v expozičním celku Pláně, jak se vyhřívají ve slunečních paprscích.

Malý zvířecí zázrak. V Zoo Praha se narodila trojčata pekariů Wagnerových

V Zoo Praha se narodila trojčata pekariů Wagnerových, což je významný úspěch pro tento ohrožený druh. Tato zvířata, kdysi považovaná za vyhynulá, nyní čelí hrozbě odlesňování v jejich domovině v Jižní Americe. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost pozorovat, jak se mláďata vyvíjejí a jak se o ně stará celá skupina.

Rudý příliv v Mexickém zálivu. Ilustrační snímek

Když se moře zbarví do červena. Rudé přílivy ohrožují lidi i mořské živočichy

Američtí vědci dokázali poprvé určit viry spojené s takzvanými rudými přílivy u pobřeží Floridy. Červené zbarvení vzniká kvůli škodlivým řasám, které mají na svědomí úhyn mořských ryb a ptáků, ale mohou i ohrozit zdraví člověka. Díky přelomovému výzkumu experti chtějí předpovídat změny kvality vod, a také dostat kvetení organismů pod kontrolu.

Rodák z Ostrova nad Ohří Petr Drozen už pět let vede český krajanský spolek v Peru.

Rodák z Ostrova nad Ohří žije v Peru desítky let. Zaváděl tu počítačové sítě

Před více než třiceti lety si Petr Drozen v Ostrově nad Ohří sbalil kufry a vydal se do Jižní Ameriky. Od té doby žije v Limě, hlavním městě Peru, kde se mimo jiné zasadil o zavedení prvních počítačových sítí. Přestože sny už se mu dávno zdají ve španělštině a různorodost a odlišnosti jihoamerického světa už považuje za součásti svého každodenního života, rodný jazyk a českou kulturu stále nosí v srdci. Před pěti lety převzal otěže českého krajanského spolku v Limě a od té doby je jeho předsedou.

Hvězdník pochází z Jižní Ameriky a u nás se pěstuje jako oblíbená pokojová rostlina.

Ohromující květy za 6 týdnů? Ano. Této pokojovce se daří i v paneláku

Hvězdník patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Exotická kvetoucí rostlina pochází z Jižní Ameriky. Nádherné obří květy hvězdníku vykvétají v mnoha barvách. Krásně vypadá i v květinových vazbách. Hvězdníku nevadí suchý vzduch, bude se mu tedy dařit i v paneláku. Impozantních květů se dočká i úplný začátečník. Stačí se řídit několika jednoduchými pravidly, kdy a jak sázet a jak o hvězdník pečovat.

Trutnov si připomíná strhující příběh misionáře, který žil 40 let v pralese mezi domorodci.

Trutnov vzdává hold slavnému rodákovi. Fritz změnil mapu světa

Kartograf, misionář, objevitel. Tak se nejčastěji píše o Samuelu Fritzovi. Významný trutnovský rodák v dávných dobách zmapoval Amazonku. Letos uplynulo 300 let od jeho úmrtí. Trutnov připravil sérii akcí, která život a dílo českého cestovatele připomíná.

Kolumbijská učitelka Luisa našla v Krnově bezpečné zázemí pro život a studium. Češi jsou podle ní velmi vstřícní.

Kolumbijská učitelka našla v Krnově nový domov. Učí španělštinu a studuje

Luisa María Palacios Araque je dnes neodmyslitelnou součástí učitelského sboru na krnovském gymnáziu na Smetanově okruhu. Jako nejstarší z pěti dětí měla spoustu povinností a musela opustit studium historie na univerzitě, aby mohla pomáhat s domácností a výchovou mladších sester v Jižní Americe. Krnov jí nabízí klidné a bezpečné prostředí pro život i studium.

Kolumbijská učitelka Luisa našla v Krnově bezpečné zázemí pro život a studium. Češi jsou podle ní velmi vstřícní.

Kolumbijská učitelka našla v Krnově nový domov. Učí španělštinu a studuje

/ROZHOVOR/ Luisa María Palacios Araque je dnes neodmyslitelnou součástí učitelského sboru na krnovském gymnáziu na Smetanově okruhu. Jako nejstarší z pěti dětí měla spoustu povinností a musela opustit studium historie na univerzitě, aby mohla pomáhat s domácností a výchovou mladších sester v Jižní Americe. Krnov jí nabízí klidné a bezpečné prostředí pro život i studium.