FOTO: Mírové náměstí zdobí stovky petúnií. Kónické květináče pomáhají ke stínu
Léto se na ústeckém Mírovém náměstí přihlásilo novou květinovou výzdobou. Stovky petúnií několika hybridů jsou ve vysokých kónických květináčích.
Léto se na ústeckém Mírovém náměstí přihlásilo novou květinovou výzdobou. Stovky petúnií několika hybridů jsou ve vysokých kónických květináčích.
/FOTO/ Na Ústecku policisté pátrají po devětatřiceti mužích a šestnácti ženách. Někteří z nich se hledají nebo pohřešují už více než patnáct let.
Zatímco v protektorátu Čechy a Morava se jméno Lidice po 10. červnu 1942 mělo stát tabu, svět se rozhodl, že na nacistický teror nezapomene. Na mnoha místech se ještě za války začaly na Lidice přejmenovávat vesnice, vznikaly nové pomníky a také se křtila děvčátka.
Legendární plzeňský fotbalista a později trenér Zdeněk Michálek slaví právě dnes 75. narozeniny. Do historie Viktorie (dříve Škody) se zapsal výrazným písmem už jako hráč a později dovedl klub svého srdce jako kouč pětkrát do nejvyšší soutěže. „Živit se fotbalem v jednom klubu po celý svůj sportovní život, to se každému nepoštěstí,“ vyznal se Zdeněk Michálek pro Deník před dvěma lety.
Poprvé v historii Zoo Jihlava se vzácným a ohroženým pekari Wagnerovým narodila mláďata. Stalo se tak druhého června a ve středu osmého června byla poprvé ve venkovním výběhu.
/FOTO/ Sametově hnědé je nové mládě lamy alpaky v Hodoníně. Po černé samičce přišel na svět ve zdejší zoologické zahradě poslední květnový den hnědý sameček.
Tomáš Slavík dokázal uplynulý víkend znovu zvítězit na 4X Pro Tour světové série v německém Winterbergu. Specializuje se na horskou cyklistiku, je dvojnásobným mistrem světa ve 4-crossu. Narodil se v Brně, ale jeho druhým domovem je Jablonec nad Nisou, kde pravidelně pořádá velmi oblíbené závody na kolech
Zazářil podruhé za sebou. Tomáš Slavík zvítězil před týdnem ve Skotsku, ale hned v dalším podniku 4X Pro Tour World Series v německém Winterbergu nenašel soupeře. Díky tomu si vybudoval náskok v celkovém pořadí.
Už jenom do úterý 31. května bude k vidění v Galerii Lurago v Chomutově výstava fotografií z jižní Ameriky Jiřího Sailera.
V bolivijské džungli se pod zdánlivě neprostupnou vegetací podařilo odkrýt rozlehlé ruiny 26 amazonských osad, které byly kdysi domovem domorodé zemědělské společnosti se zálibou v kosmologii.
Hodinu španělštiny přímo z ekvádorského hlavního města Quita zažili žáci a žákyně 9. B ZŠ a MŠ Školská v Karviné. Jak je to možné? To se dozvíte z příspěvku Leony Januszkové. Děkujeme.
A proč tam ti lidi žijí? Tato otázka napadla asi každého diváka seriálu Vraždy v Midsomeru. Ve fiktivním anglickém hrabství vyšetřovali televizní detektivové smrt 291 lidí samozřejmě proto, aby byla patnáctisériová detektivka naplněná dějem. Na světě však existují reálná místa, kde nad důvody, proč tam někdo vůbec žije, zůstává rozum stát.
Odchyt vzácného druhu želvy zaměstnal brněnské strážníky v Řečkovicích. „U železničního viaduktu v trávě v Maříkově ulici našel muž zvíře, které by tu rozhodně nečekal. Šlo o jeden z druhů suchozemských želv. Příslušníci odchytové služby městské policie tedy samce opatrně vložili do přepravního boxu a převezli ho nejprve do útulku,“ přiblížila v pátek případ ze začátku týdne mluvčí strážníků Markéta Skřivánková.
/FOTO/ Mladá lama alpaka už pokukuje po výběhu. O narození čiperného černého mláděte informovali z hodonínské zoo ve středu.
Na hranici Meklenburska-Předpomořanska a Šlesvicka-Holštýnska je jediná divoce žijící populace těchto běžců v Evropě.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) uspěla v mezinárodní konkurenci a získala projekt v rámci jednoho z nejprestižnějších programů EU, Horizon Europe, který slouží k financování výzkumu a inovací.
/FOTO/ Důkazem toho, že se kapybarám vodním v děčínské zoo daří, je další úspěšný odchov. Letošní jaro přineslo narození trojčat.
Muzeum jihovýchodní Moravy v pátek připomnělo 75. výročí první cesty legendární dvojice. Zikmund a Hanzelka tehdy projeli Afriku a Jižní Ameriku. Tři čtvrtě století od této události věnovalo muzeum a Klub H+Z ve Zlíně celodenní program.
Archiv cestovatelské dvojice Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda láká vedle cestovatelů či filmařů také řadu odborníků z nejrůznějších oborů. Zajímají se o něj jazykovědci, historici, geologové nebo kartografové, řekla dnes ČTK kurátorka Archivu H+Z a pracovnice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Magdalena Preiningerová.
/VIDEO/ Trochu jiný rozruch. Vzácný papoušek způsobil menší pozdvižení ve Vilémově na Havlíčkobrodsku. Na Velikonoční pondělí exotický opeřenec z Jižní Ameriky uletěl svému chovateli. Chytit se jej snažilo několik místních. Neúspěšně.
Možná jste nevěděli, že v Českých Budějovicích se sportovci věnují kriketu. Co do počtů hráčů je to velmi oblíbený sport. Kde? Hlavně v Anglii. A v Indii. A teď také na jihu Čech.
/FOTO/ V sobotu 2. dubna v areálu ústecké zoo slavnostně zahájili novou sezonu. Při zahájení nechybělo ani odhalení nově chovaného druhu či různá stanoviště po celé zahradě.
Čtyři měsíce intenzivní práce mezinárodního týmu v čele s dvěma českými ochranáři ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava přineslo své ovoce. Významný pašerák chráněných druhů zvířat skončil v uplynulých dnech za mřížemi.
/FOTO, VIDEO/ Čtyři měsíce intenzivní práce mezinárodního týmu v čele s dvěma českými ochranáři ze Zoo Liberec a Zoo Ostrava přineslo své ovoce. Významný pašerák chráněných druhů zvířat skončil v uplynulých dnech za mřížemi.
Becherovka je český bylinný likér, vyráběný v Karlových Varech společností Jan Becher – Karlovarská Becherovka.
Dobrých konců není, obzvlášť v dnešní nelehké době, nikdy dost. Jeden takový se stal před pár dny v srdci brazilského amazonského deštného pralesa. Skoro měsíc zde záchranáři i místní hledali dva malé bratry. Nyní je pátrání u konce, oba jsou naživu.
Skupina Draslovka dočasně pozastavila výrobu kyanidu sodného ve své kolínské továrně. Hlavním důvodem jsou neustále rostoucí ceny surovin a energií, které jsou pro výrobu potřebné a v uplynulých týdnech se zvýšily několikanásobně.
Skupina Draslovka dočasně pozastavila výrobu kyanidu sodného ve své továrně v Kolíně. Hlavním důvodem jsou neustále rostoucí ceny vstupních surovin a energií, které jsou pro výrobu potřebné a v uplynulých týdnech se zvýšily několikanásobně.
Atraktivní program nabídne od pátku 11. března do neděle 13. března čtvrtý ročník Festivalu de Capoeira v Opavě. Bojové umění pocházející z Jižní Ameriky se zde představí veřejnosti v celé své kráse, chybět nebudou tréninky, slavnost i ukázky soubojů.
/FOTO/ Halasný pokřik exotického ptactva ozývající se za zdí jednoho z rodinných domů v Siřejovicích dává tušit, že tamní dvorek neobývají pouze slepice, jak to bývá na vesnicích obvyklé. Na zahradě tu v prostorných voliérách spojených se zděnou budovou žije devadesát papoušků. Jsou mezi nimi i aratingové aztéčtí a kaktusoví, které si chovatel Miroslav Preiss velmi považuje.
I když tomu teploty posledních dní příliš nenasvědčují, jaro nezadržitelně klepe na dveře. Mláďata všech druhů se derou na svět a v nejbližších dnech dojde v Zoo v Plzni také na buzení zazimovaných mědvědů.
Přeštické nutrie chovají na statku Lüftnerka od roku 2017, kdy si od soukromého chovatele dovezli dvě samice a samce. Od nich se mláďat nedočkali, a tak je v roce 2020 vyměnili za samici s dvěmi dcerami. V roce 2021 k nim přibyl nepříbuzný samec.
V pavilonů tropů liberecké zoo vzniklo zbrusu nové paludárium, které obývají malé vzácné žabky listovnice pestré. Jedná se o výjimečný a raritní druh, který v celé Evropě chovají kromě Liberce pouze dvě instituce, Merrist Wood and Guilford College ve Velké Británii a německá Zoo Chemnitz. V Česku žabičky kromě Liberce zatím nechová zahrada žádná.
Je to pravda! Na břehu říčky Bíliny u fotbalového hřiště v Trmicích nenajdete žádného hlodavce s dlouhým ocasem. Kousek dál směrem k Ústí, přímo u malého můstku před parčíkem za opuštěnými tenisovými kurty z umělé hmoty je čiperných nutrií dost. Lidé se zastavují, fotí si je.
Návštěvníci brněnské zoo se mohou těšit na mládě pásovce štětinatého, přišel na svět na konci ledna. Z preventivních důvodů je sice nyní uzavřená spojovací chodba v Exotáriu, ve kterém návštěvníci pásovce najdou, jakmile to ale bude možné, zoo ji opět otevře.
/FOTO/ Několikatýdenní mládě pásovce štětinatého se má čile k světu v pavilonu Exotária brněnské zoo. Narodilo se zkušené samici, která každoročně alespoň jedno porodí. Předloni měla dokonce dvojčata. Návštěvníci novorozené mládě uvidí naživo za dva až tři týdny. „Po porodu samice je z preventivních důvodů přístup do Exotária uzavřen. Ona i mládě potřebují klid. Chovatelé jim teď samozřejmě věnují zvýšenou pozornost,“ sdělila mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková.
/FOTOGALERIE/ Prodej kuchařek i pražených ochucených červíků byl doprovodným programem druhé cestovatelské přednášky organizované společností Rytmus Střední Čechy. Diváci nejen ochutnali hmyz, ale také zhlédli skvělou prezentaci o Tanzanii.
Chovatelská sezona je v plném proudu také v Papouščí zoo v Bošovicích. Celkem se provozovatelé mohou už letos těšit ze zhruba tří desítek mláďat. Zahrada je ale uzavřená ještě do konce února, návštěvníky sem pustí od března.
Nový americký výzkum naznačil, že dinosauři mohli trpět nachlazením. U Diplodokida objeveného v Montaně se prokázalo respirační onemocnění. Tvor, který žil před 150 miliony let, se nejspíš cítil stejně mizerně jako nemocný člověk.
Motorku vybrala Milanovi přítelkyně. A udělala dobře. Závady se mu vyhýbaly.
/FOTOGALERIE/ Ještě doznívají zážitky z letošního Dakaru, už se ale zbrojí na další ročník.
Přes sedm set kilometrů měřil blesk, který udeřil na jaře 2020 nad Jižní Amerikou. Stal se tak vůbec nejdelším zaznamenaným bleskem v historii. Nyní byl i s dalším úkazem, bleskem, který trval přes 17 sekund, zapsán odborníky ze Světové meteorologické organizace při OSN mezi světové rekordy.
Slávistický záložník Nicolae Stanciu má přestoupit do čínského Wu-chanu, města smutně proslulého koronavirem. Pandemie zásadně poznamenala i tamní fotbalovou Superligu, která ještě nedávno utrácela miliardy za hvězdy z Jižní Ameriky a Evropy. Jenže tamní boom je u konce, i přední kluby v Říši středu teď strádají.
AC klub v Malšovicích také v letošním roce pokračuje v 17. ročníku cestovatelských a horolezeckých projekcí. Další na programu je v pondělí 31. ledna od 19 hodin událost Putování od pouště až k subtropům hradeckého cestovatele Petra Nožičky po třetí největší zemi Jižní Ameriky – cestování po Peru.
Vědcům se podařilo získat lidskou DNA z látky, kterou jsou vajíčka vší dětských přilepena k vlasům. Je to tak trochu jak z Jurského parku, tedy až na to, že místo DNA dinosaurů máme nyní možnost získat nové informace o genomu dva tisíce let staré mumie z Jižní Ameriky.
Na konci loňské zimy dakarská amazonka Olga „Ollie“ Roučková ohlásila, že se po dvou plonkových letech vrátí do nejnáročnějšího motoristického maratonu. Po Rallye Dakar se čtyřkolkou v roce 2018 (do cíle dojela jako první Češka v historii) nechyběla ani v dalším ročníku s buginou.
/ROZHOVOR/ V minulosti jeho poutě Rallye Dakar provázely různé patálie, které loni vygradovaly až v odstoupení z klasifikace. Letošní Dakar ale motocyklistovi Janu Brabcovi z Nosislavi na Brněnsku vyšel náramně. V malém týmu svého otce Strojrent Racing z Velkých Němčic na Břeclavsku obsadil v Saúdské Arábii třiadvacátou pozici v hodnocení motorkářů. Žádný český motocyklista neskončil výš.
V minulosti jeho poutě Rallye Dakar provázely různé patálie, které loni vygradovaly až v odstoupení z klasifikace. Letošní Dakar ale motocyklistovi Janu Brabcovi z Nosislavi na Brněnsku vyšel náramně. V malém týmu svého otce Strojrent Racing z Velkých Němčic na Břeclavsku obsadil v Saúdské Arábii třiadvacátou pozici v hodnocení motorkářů. Žádný český motocyklista neskončil výš.
Přestože se táborská zoologická zahrada specializuje na chov ohrožených druhů zvířat, najdou v ní návštěvníci i početnější a rozšířenější zástupce fauny. Kromě nejrůznějších plemen koz a ovcí či několika koček domácích patří k obyvatelům ZOO Tábor také morčata domácí. A právě posledně zmiňovaní hlodavci připravili táborským ošetřovatelům novoroční překvapení v podobě narozených mláďat. Letošní prvenství mezi přírůstky tak poněkud netradičně získává velmi rozšířené zvíře. Děkujeme Filipu Sušankovi za příspěvek.
První mládě roku 2022 v olomoucké zoo je na světě! Narodilo se 8. ledna a není to nikdo jiný než kotul veverovitý, malá opička z čeledi malpovitých.