Kreativ

ŠTÍTEK: Jižní Amerika

Ryba pacu. Ilustrační snímek.

V Brazílii žije Sauron. Vzhled nové piraně připomíná symbol z Pána prstenů

Vědci zaznamenali nový druh vegetariánské piraně v brazilské části Amazonky. Ryby známé jako pacu zaujaly odborníky vzhledem těla, které vypadá jako Sauronovo oko, a tím si vysloužily i své jméno. Výzkumníkům se podařilo objevit také další druhy. Nová studie má pomoci s popsáním biodiverzity v jihoamerické řece.

Soutok řeky Moravy a Dyje je součástí Moravské Amazonie. Zároveň se zde protínají hranice tří států – Česka, Slovenska a Rakouska

Moravská Amazonie: Evropský unikát, kde žijí modré žáby i černý čáp

Moravská Amazonie - takovou přezdívku dostalo území na jihu Moravy, kde se s trochou fantazie může návštěvník cítit jako v tisíce kilometrů vzdálené Jižní Americe. Obklopí ho totiž divoká příroda, která dává domov i vzácným živočichům a rostlinám. Tuto jedinečnou lokalitu lze najít na Břeclavsku. 

Autobusové garáže Klíčov

Žhářský útok v Praze označovaný za terorismus zasáhl celkem tři autobusy

Žhářský útok z minulého týdne, který v našich médiích rozdmýchal slova o domácím terorismu, přijali jako špatnou zprávu někteří příznivci veřejné dopravy. Netajili se obavami, že neúspěšný pokus o podpálení klíčovských garáží pražského dopravního podniku může výrazně omezit pořádání oblíbených akcí pro veřejnost v zázemí dopravní infrastruktury. To se ale zatím neplánuje. Prozatím.

V rodinné čokoládovně v Troubelicích vyrábí čokoládu z ekvádorských kakaových bobů.

Z Ekvádoru do Troubelic. Metodou pokus-omyl rozjela rodina úspěšnou čokoládovnu

S nápadem vyrábět čokoládu přišel před více než dvaceti lety otec Františka Bačíka, který žil v Ekvádoru a měl známé, kteří pěstovali kakao. Uběhlo osm let, než rodina Bačíkova poprvé přivezla kakaové boby a další produkty z Ekvádoru a metodou pokus-omyl se pustila do zkušební výroby vlastní čokolády. Dnes vlastní malou rodinnou čokoládovnu v Troubelicích na Olomoucku.

Při pěstování paprik se musíte obrnit trpělivostí. Jsou to pomalu rostoucí rostliny, a tento proces nelze příliš urychlit.

Jak pěstovat papriky: Pro dobrou úrodu je nutné vyhovět jejich požadavkům

Papriky můžeme pěstovat na záhonech i ve skleníku, na balkoně v květináči, nebo třeba jen v pytli. I když zkušení zahrádkáři prohlašují, že péče o papriky není nijak složitá, přesto tyto rostliny chtějí své a mají vlastní nároky na teplo, vláhu i péči. Jenom ten pěstitel, který jejich požadavky splní, se může těšit na bohatou úrodu.

Křižák pruhovaný

Exotický vzhled může vyděsit. Pruhovaný pavouk je však v Česku doma už dávno

Ačkoli patří mezi poměrně hojné pavouky, mnoho lidí dokáže překvapit i vyděsit. Exoticky působící křižák pruhovaný není původním českým pavoukem, už několik desítek let je však součástí naší přírody. Lidé s arachnofobií však mohou zůstat v klidu, doma se jim nezabydlí. Potkat ho je možné především na loukách s vysokou trávou, mezi jejímiž stébly spřádá sítě. Živí se totiž převážně sarančaty.

Muzejní entomolog Miloš Trýzna připravuje exponát měsíce června, tesaříka největšího.

Tenhle brouk je velký jak dlaň. Mrkněte do muzea na ústeckého tesaříka

Obrovitý tesařík, největší dosud známý brouk světa, žije v nepřístupných pralesích severní části Jižní Ameriky. Druh pro vědu popsal švédský přírodovědec Carl Linné v roce 1771. Tehdy neměl k dispozici celého brouka, ale pouze jeho trosky a kresby domorodců. Trosky brouka se v průběhu let někde ztratily.

Tereza Švábíková byla největší osobností mistrovství republiky v Českých Budějovicích

Ostravský badminton na olympiádě. Švábíková: Cesta? Tvrdá. Paříž si nejedu užít

/ROZHOVOR/ Český badminton bude mít na olympiádě v Paříži své zastoupení. Na sportovní událost roku se kvalifikovala Tereza Švábíková. Čtyřiadvacetiletá sympatická klimkovická rodačka v rozhovoru pro Deník popsala, jak složitá cesta v tomto sportu před ní byla a co musela absolvovat. „Trvá to rok a do žebříčku se počítá deset nejlepších výsledků. Zejména turnaje v Africe nebo Jižní Americe nejsou jednoduché,“ líčí Švábíková s tím, že velkou roli hrálo i zranění zad, nebo prodělaný covid. Přesto ale měla také podíl na stříbrné medaili B.O. Chance Ostrava v extralize.

Pomocí rebozo šátku může rodičce dula, partner nebo porodní asistentka poskytnout úlevu, jemnou masáž, oporu nebo pomoci se správným polohováním miminka.

Tradiční mexická pomůcka pomáhá v těhotenství, po císařském řezu i k nošení dětí

Rebozo šátek není v porodnictví žádnou novinkou. Jedná se o tradiční porodní pomůcku. Pochází z Mexika, kde ručně tkané rebozo často přecházelo z matky na dceru. Dnes se rebozo vyrábí z bavlny, vlny nebo mušelínu. Rebozo šátek se váže přes těhotenské břicho. Slouží jako opora, ulevuje svalům i šlachám a uvolňuje pánev. Využijete jej také při porodu nebo po něm k nošení novorozence a mírnění menstruačních bolestí.

Šrucha je krásná letnička, která kvete v jasných, zářivých barvách  od června až do října.

Skvělý tip na váš balkon: kráska s pestrými květy, které si zamilujete

Říká se jí mechová nebo sluneční růže, protože její květy se otevírají za slunečního svitu. Šrucha velkokvětá je tučnolistá letnička původem z Jižní Ameriky. Není náročná na zálivku ani živiny a snese i celodenní sluneční výheň. Šrucha je ideální pro výsadbu do závěsných košů, truhlíků a nádob na balkonech nebo na terase. Hodí se ale skvěle i na záhony, do skalek a na suché zídky. Přečtěte si, jak se pěstuje šrucha velkokvětá, jak ji můžete snadno množit a čeho se vyvarovat.

Vysoké dávky cukru škodí podle posledních výzkumů více než přemíra soli v jídelníčku.

Daň z cukru v Česku? Ve světě běžná věc, proti obezitě pomáhá, potvrzují studie

Za limonády slavných značek a další sladké nápoje si Češi možná v budoucnu připlatí. Členové Národní ekonomické rady vlády vidí v jejich vyšším zdanění zdroj přilepšení pro státní rozpočet. Podporu návrhu, primárně kvůli zdravotním dopadům na stále více tloustnoucí Česko, vyjádřil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Spotřební daň na sladké nápoje chce prosadit ještě do dalších sněmovních voleb. Do rozpočtu by to mohlo přinést miliardy korun. Navíc, jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, zdražení skutečně v boji proti obezitě pomáhá a lidé nápoje nakupují méně. Obezitou v Česku trpí více než polovina dospělých a čtvrtina dětí. 

Největší druh kolibříka se ve skutečnosti dělí na dva typy. Nová studie zjistila, že se oba společně vyvíjeli odlišným způsobem miliony let.

V Jižní Americe objevili největší druh kolibříka. Pomohly minibatohy

Odlišný druh kolibříka velkého, než který byl dosud známý, objevili vědci v Jižní Americe. Průlomová studie odhalila, že dva typy vzhledově téměř identických opeřenců jsou ve skutečnosti zcela jiné po miliony let. Přesto hnízdí ve stejných oblastech. K objevu ornitologům pomohly na tělech kolibříků připevněné miniaturní batohy určené pro sledování migračních tras a následná analýza. Přesto se o nich potřebují dozvědět ještě víc klíčových informací.

Postupné klíčení semen fazolí.

Fazole mají rády teplou půdu: Jak je sadit, aby se urodily zdravé lusky

Fazole patří mezi nejdůležitější luštěniny a jsou součástí mnoha národních kuchyní. Pěstovat je můžete na zahradě i na balkoně. Když jim k tomu vytvoříte správné podmínky, odmění vás velkou sklizní. Pokud nechcete fazole využít v kuchyni, místo jedlých si pro radost vyberte mezi okrasnými. Mají krásné květy i pěkně zbarvená semena. Přečtěte si, jak dlouho klíčí fazole, kdy je vysévat a jak je pěstovat.

I. B třída: Velká Dobrá doma rozdává příděly, tentokrát to odnesl Švermov.

V B třídě jde do tuhého, zlaté body uhrál Libušín, strádá Braškov

Fotbalová I. B třída je vzhledem k počtu pěti sestupujících týmů hodně sledovanou jarní soutěží. O uplynulém víkendu si svou pozici opět vylepšil na jaře výborný Libušín, cenné body zapsaly také Velká Dobrá, Slavoj Kladno, Lhota a Vraný. Naopak se horší situace Braškova, jeho další zápas proti Lhotě může být bitvou jara!

Jaguarundi.

Nová partnerka pro samce jaguarundi v Zoo Ostrava

Jaguarundi je malá kočka, přesto svým vzhledem spíše připomíná lasicovitou šelmu. V Zoo Ostrava je tento druh chován už od 90. let 20. století. Začátkem května přivezli chovatelé novou samici, která by měla vytvořit pár s tamním samcem a oživit chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě.

Tomáš Slavík ovládl závod Mad Of Lake na Lago di Garda už počtvrté

Na Mad Of Lake jsem jako na dovolené, říká vítěz Slavík. Ze záběrů z trati mrazí

/FOTO,VIDEO/ Po sérii šílených závodů v Jižní Americe se městské sjezdy konečně přesunuly i do Evropy. První zastávkou byl největší italský Urban DH, který nese název Mad Of Lake na Lago di Garda. Perfektní a bezchybná jízda přinesla Tomáši Slavíkovi již čtvrté vítězství na tomto závodě. A náskok měl neskutečný - 3,3 sekundy!

Na krimi můžete demonstrovat vyšinuté lidské povahy, říká Radim Špaček

Vraždy lidi přitahují, říká režisér Stínů v mlze Radim Špaček

Dalo by se říct, že Radim Špaček momentálně jede na vlně true crime. Natočil už druhou řadu Stínů v mlze, pracuje na filmu o devadesátkách a do kin právě vstoupil Lesní vrah natočený podle reálné kauzy trojnásobného vraha Viktora Kalivody. Před českou premiérou stihl ale ještě navštívit Brazílii.

Zoo Liberec slaví další chovatelský úspěch, tentokrát s kondorem královským.

FOTO: Náročné líhnutí kondora. Liberečtí chovatelé museli odlupovat skořápku

Porod může být náročný a s líhnutím ptáků to není jinak. Když přicházel na svět malý kondor královský, liberečtí chovatelé se pořádně zapotili. Museli navrtávat skořápku vejce a odlupovat ji postupně po malých kousíčkách. Využili svých zkušeností a pomohli tak olomouckým chovatelům, kde se dlouhodobě odchov nedařil.

Ústecký deník se na jeden večer ponořil do světa čím dál populárnějších hospodských kvízů.

Slib Jisker a sršeň asijská. Fenomén hospodských kvízů dává Ústečanům zabrat

/FOTO, VIDEO, ANKETA/ Do světa čím dál populárnějších hospodských kvízů se na jeden večer ponořil reportér Ústeckého deníku. Že nevíte, o co jde? Jedná se o týmovou soutěž probíhající každý týden napříč Českem. Stačí dát dohromady partu kamarádů a vyluštit více než 50 otázek. Poradíme vám, kam na kvíz v Ústí zajít. 

Václav Hanzal hospodaří v Želči na Žatecku na 350 hektarech orné půdy, pastvin a chmelnic.

Jsme v pasti nákladů a nízkých cen, říká oceňovaný zemědělec z Ústeckého kraje

/ROZHOVOR/ Václav Hanzal hospodaří v Želči na Žatecku na 350 hektarech orné půdy, pastvin a chmelnic, v českých poměrech je s touto rozlohou menším farmářem. Pěstuje řadu plodin, chová hovězí dobytek na maso. Získal několikrát ocenění Zemědělec roku Ústeckého kraje. Nedávno spolu s německými zemědělci protestoval na hraničním přechodu Hora Sv. Šebestiána, před pár dny vyjadřoval svůj nesouhlas se současnou situací v resortu v Praze.

Batáty neboli sladké brambory jsou prospěšné pro naše zdraví.

Hranolky i placky: Hlíza, která snižuje riziko rakoviny a reguluje cholesterol

I když se batátům říká sladké brambory, s bramborami nemají nic společného. Batáty pocházejí z Jižní Ameriky a mohou být až 5 kg těžké. Povijnice batátová patří do čeledi svlačcovitých a její kořenové hlízy si získávají čím dál větší oblibu i v české kuchyni. Batáty jsou navíc prospěšné pro zdraví očí, regulují krevní cukr, cholesterol, podporují imunitu, trávení, snižují riziko rakoviny. A i když jsou batáty sladké, jsou vhodné pro redukční dietu. Jak se dají batáty využít a je možné pěstovat je i doma?

Dacia Spring

Dacia inovuje Spring! Vrátí se i levnější pomalá verze

Tak jako nabízí Dacia na našem trhu nejlevnější SUV, nabízí také nejlevnější bateriový elektromobil. Je jím model Spring, který vzbudil mnoho vášní, ale přesto se stal populárním na evropských trzích mezi soukromými majiteli. Nyní přichází jeho velké přepracování, přinášející mnohem modernější vzhled, které navíc vrací do nabídky levnou a velmi pomalou verzi.