Ptáci původem téměř z celého světa se slétli do společenského centra v Petrově. Zavítali sem reprezentanti Jižní Ameriky, Afriky a samozřejmě Austrálie. Za výstavou papoušků a drobného exotického ptactva do petrovského kulturního domu zavítali po dvouleté přestávce návštěvníci nejen z domácího Hodonínska, ale také ze sousedního Břeclavska i Uherskohradišťska.
/FOTO, VIDEO/ Ptáci původem téměř z celého světa se slétli do společenského centra v Petrově. Zavítali sem reprezentanti Jižní Ameriky, Afriky a samozřejmě Austrálie. Za výstavou papoušků a drobného exotického ptactva do petrovského kulturního domu zavítali po dvouleté přestávce návštěvníci nejen z domácího Hodonínska, ale také ze sousedního Břeclavska i Uherskohradišťska.
Sociální sítě oběhla v posledních dnech překvapivá zpráva. Dvě královny krásy, Miss Portoriko a Miss Argentina už dva roky tvoří pár, a před časem se vzaly při tajném obřadu. Svůj vztah ženy dlouho tajily. Informoval o tom deník Guardian.
Je nadšenkyní do zdravého životního stylu, přírody, sportu a také do své práce. Kamila Hladká z Prahy založila před šesti lety firmu Natu, která vyrábí a prodává super zdravé potraviny. Dnes je po jejích výrobcích poptávka u nás, ale už i ve světě. Jaké to je podnikat v dnešní době oboru zdravých potravin prozradila v pořadu Deníku s názvem Byznys kafe.
Olomoucká zoo se pochlubila mládětem mravenečníka velkého, které už návštěvníci mohou vidět v Jihoamerickém pavilonu. Malý mravenečník přišel na svět 3. března, kdy se pavilon rekonstruoval. Aby jeho odchov proběhl v pořádku, rozhodla zoo o jeho přesunu do zázemí, kde nebyl ničím rušen. To se vyplatilo.
Zatímco fotbaloví fanoušci se horlivě přou o to, kdo letos zvedne nad hlavu bájnou trofej pro vítěze mistrovství světa, vědci už mají jasno. Jejich superpočítač předpověděl triumf Argentiny. Podle výzkumu dojde ve finále na hvězdný souboj Lionela Messiho a Cristiana Ronalda, přičemž slavit bude malý velký kouzelník z Jižní Ameriky.
Hana Dusíková, vrchní sestra z Nemocnice Nové Město na Moravě, je dobrovolnicí mezinárodního hnutí Mary’s Meals. To si klade za cíl poskytnout každý školní den jídlo nejchudším dětem po celém světě a tím motivovat rodiny posílat děti do školy. Prostřednictvím zmíněného hnutí se Hana Dusíková dostala i k výzvě Hrnečku vař!, která navazuje na Světový den kaše ustanovený na desátého října. „Vařila jsem pro děti v Borech kaši Likuni Phala. To je kaše, která se vaří pro děti v Malawi. Dělá se z vody, kukuřice a sóji,“ prozrazuje vrchní sestra z novoměstské nemocnice.
Destinací, kterou si dvě učitelky z domažlického gymnázia pro svůj prázdninový jazykový kurz angličtiny v rámci programu Erasmus+ vybraly, byla Malta. Díky této možnosti obě účastnice poznaly lidi doslova z celého světa, zlepšily si úroveň jazykových dovedností, upevnily své komunikační schopnosti a rozšířily si povědomí o životě a kultuře různých zemí. Do svých hodin nyní zařazují metody, které se jim osvědčily jako studentkám.
Ještě než přijde čas Dušiček či Halloweenu užili si hosté latinskoamerického bistra v Břeclavi oblíbený mexický svátek mrtvých. Přišli v pestých kostýmech a bavily je mexické melodie kapely Mariachis Espuelas. Za pěkný příspěvek a fotky děkujeme Miloši Ruferovi.
Chci nabídnout malé zamyšlení o tom, jak někdy mluvíme a jak zase k nám promlouvá naše okolí. Určitě jste si všimli, že se do našeho vyjadřování dokázalo už před časem prosadit slovo strašně, případně hrozně. Vím, že tohle téma už přede mnou mnohokrát probírali mnozí jiní. Mám ale pocit, že lidé slovo strašně používají stále častěji.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Turisté na cestě do Jeseníků projíždí malou obcí Rudná pod Pradědem. U silnice už pár týdnů stojí nepřehlédnutelný poutač: „Výstava živých tropických motýlů“. Chovatel Jiří Urda každého rád provede svým královstvím křehké motýlí krásy. „Můžete motýlům nabídnout prst, ať si sami sednou, ale nikdy je nechytejte za letu,“ vysvětluje novým návštěvníkům základní pravidlo.
/GALERIE/ Úžasný pohled na Chebsko, Krušné hory a Slavkovský les čeká všechny, kteří si vyšlápnou na kamennou Bismarckovu rozhlednu na Zelené hoře u Chebu. Rozhledna byla na místě původní dřevěné stavby vybudována v roce 1909. Po druhé světové válce byl přístup na rozhlednu zakázán, protože se nacházela v pohraničním pásmu. Po roce 1989 byla sice opět zpřístupněna.
Staří Egypťané prohlásili Levanduli lékařskou za královnu bylin pro její obrovské množství antioxidantů, antibiotik a antiseptik z čisté přírody. Po staletí ji využívali léčitelé, lékaři i šamani jako antidepresivum, které nastartuje léčbu nejprve nervového a současně trávícího systému, pak už je jen krůček k vyléčení celého těla.
Legendární bombardéry B-52, stíhačky F-35, celá škála dalších letadel a vrtulníků, nejrůznější pozemní vojenská technika a velké množství ukázek. To vše nabídnou Dny NATO, které se o víkendu konají na mošnovském letišti u Ostravy. Kvůli operačnímu vytížení se však neobjeví všechny dříve avizované stroje.
Němečtí patologové prozkoumali pomocí 3D počítačové tomografie tři jihoamerické mumie z předkolumbovské éry, nacházející se ve sbírkách německých muzeí. Skenování pomocí počítačové tomografie jim umožnilo podívat se, v jakém stavu jsou vnitřnosti mumií, aniž by bylo nutné je otevírat. Výzkum ukázal, že dva ze tří lidí, jejichž ostatky vědci zkoumali, byli brutálně zabiti.
Ondřej Sedláček je spoluautorem knihy Planeta Praha, která byla napsána během vzniku stejnojmenného filmu, který je právě v kinech. Jeho tvůrci využili k natáčení pražské přírody období covidového lockdownu.
Příznivější podmínky chce vytvořit zvířatům v brněnské zoologické zahradě její nová ředitelka Radana Dungelová. Od září nahradila po pětadvaceti letech ve funkci Martina Hovorku. Úkolem zoo podle ní je chovat hlavně spokojená zvířata, která už v ní jsou. „Vím skoro určitě, že hlavně z prostorových důvodů si tady neumím představit třeba slony," řekla v rozhovoru pro Deník Rovnost.
/ROZHOVOR/ Příznivější podmínky chce vytvořit zvířatům v brněnské zoologické zahradě její nová ředitelka Radana Dungelová. Od září nahradila po pětadvaceti letech ve funkci Martina Hovorku. Úkolem zoo podle ní je chovat hlavně spokojená zvířata, která už v ní jsou. „Vím skoro určitě, že hlavně z prostorových důvodů si tady neumím představit třeba slony," řekla v rozhovoru pro Deník Rovnost.
Z německé zoologické zahrady přicestoval na Svatý Kopeček samec lenochoda dvouprstého Louis. S olomouckou samicí Pepinou by měl do budoucna vytvořit chovný pár.
Jejich příběh připomíná jamajské bobisty. Kokosy na sněhu v hokejovém podání. Tým Stanley Penguins z Falklandských ostrovů odehraje mezinárodní hokejový turnaj, přestože někteří hráči nikdy nestáli na ledě.
Na letošních Dnech NATO v Ostravě a Dnech Vzdušných sil Armády ČR se v září na letišti v Mošnově na Novojičínsku představí rekordních 22 zemí. Poprvé se akce zúčastní stát z Jižní Ameriky - Brazílie předvede moderní dopravní letoun C-390 Millennium. Novinářům to v Ostravě řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.
Na letošních Dnech NATO v Ostravě a Dnech Vzdušných sil Armády ČR se v září na letišti v Mošnově na Novojičínsku představí rekordních 22 zemí. Poprvé se akce zúčastní stát z Jižní Ameriky - Brazílie.
V rámci Festivalu na ulici vystoupila v plzeňském Zach’s pubu kapela s názvem Dóma, kterou tvoří Barbora Šindelářová, Ivan Vala, Miroslav Šisler, Lukáš Majer a Radek Chejlava. I přes jemný deštík byla atmosféra koncertu skvělá a posluchači si vyžádali několik přídavků.
Tak to opět v centru Břeclavi zavonělo jídlem, ale i zabouřilo hudebními rytmy. Již po deváté se uskutečnily břeclavské Slavností rajčat, v uličce u synagogy. Za pěkný příspěvek a fotky děkujeme Miloši Ruferovi, za pěkné fotky a video děkujeme také Miroslavě Jakubčíkvé.
Rodinná skupina kapybar, která obývá rozlehlý výběh v jihoamerické oblasti zlínské Zoo Lešná, se na konci května rozrostla hned o čtyři mláďata – dva samečky a dvě samičky.
Na neobvykle vypadajícího tvora narazili biologové při prozkoumávání dna Tichého oceánu. Díky chapadlům a tenkému tělu odborníkům připomínal podmořskou květinu. O objevu informoval portál Science Alert.
Když paleontologové objevili před nedávnem v severní Patagonii foslní pozůstatky malého dinosaura, jenž působil, jakoby byl zakut v plátové zbroji s pichlavými hroty, uvědomili si, že jsou možná na stopě něčeho významnějšího, než je pouze jeden nový dinosauří druh. Jak se zdá, může jít o celou novou, dosud neznámou čeleď opancéřovaných dinosaurů.
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Klub Přátel exotického ptactva společně uspořádaly už 83. výstavu exotického ptactva.
/FOTO, VIDEO/ Výcvikový kurz zaměřený na přípravu psovodů a jejich psů pro vyhledávání drog, bankovek a tabáku ukončilo ve středu 10. srpna v obřadní síni frýdlantské radnice šest psovodů Celní správy Izraele. Kurz absolvovali izraelští psovodi ve Výcvikovém středisku služební kynologie Celní správy České republiky v Heřmanicích. Závěrečný certifikát jim v historických prostorách radnice předal vedle dalších osobností také starosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.
Od pátku do neděle se v Brně konal již třetí ročník Brasil Festu. Centrum města ovládly brazilské rytmy a temperament jako v Riu de Janeiru. Mezinárodní festival s atmosférou Jižní Ameriky přilákal tisíce lidí. Za krásné fotografie děkujeme Honzovi Královi, Josefu Doležalovi a Pavlu Packovi.
Nejsou větší než běžné jablko, mají zavřené oči, sevřené rty a často groteskní výraz. Je poměrně snadné brát je pouze jako kuriózní suvenýr. Jenže tyto scvrklé hlavy představují v mnoha případech pozůstatky skutečných lidí, kteří kdysi žili a dýchali. A vědci nyní přišli na způsob, jak tyto autentické produkty ztracené kultury odlišit od těch falešných.
Jakub Kynčl si oblíbil Střední a Jižní Ameriku. O cestách po této části světa pojednává i jeho kniha Pas a pes. A proč to tam má tak rád? Lidé jsou tam prý upřímnější. „Když jsem v Jihovýchodní Asii, každý se na mě usmívá. Nepoznám, zda mi ten člověk vstřícně pomůže, anebo na mě chystá nějaký podvůdek. V Latinské Americe je to snadnější. Milí a vlídní lidé se usmívají a ti, kterým se chcete vyhnout, se tváří tak, že raději přejdete na druhou stranu cesty,“ říká cestovatel a spisovatel v jedné osobě.
Výstavní cyklus Příroda v ilustraci probíhá v Národním zemědělském muzeu Ohrada už od roku 2004. Představuje tvorbu našich předních ilustrátorů knih o přírodě včetně vědecké ilustrace z oboru biologie. Letošní ročník je věnován malíři, ilustrátorovi, přírodovědci a cestovateli Janu Dungelovi. Výstava začíná 1. srpna a ke zhlédnutí bude do 31. října tohoto roku.
Červnové Mistrovství Evropy v Praze bylo pro české karate poměrně významnou událostí. Takový podnik se u nás konal naposledy před 30 lety. Jediného medailového umístění dosáhla osmnáctiletá závodnice klubu Shotokan Liberec Klára Muzikářová v kategorii U21 do 68 kg.
Nové mládě mohou obdivovat návštěvníci Zoologické zahrady v Hodoníně. Sympatický malý nandu pampový je k vidění ve smíšeném výběhu ve společnosti obou rodičů, další samice nandua a samce antilopy beisa.
Liberecká atletika bude mít na juniorském světovém šampionátu v Cali dva zástupce. Na trati 1500 metrů se pokusí zabodovat Ondřej Gajdoš, který současně reprezentuje i v triatlonu. Druhým želízkem je David Šlapák na trati 3000 metrů. David splnil limit i na patnáctiskovku, ale tam figuruje zatím jako náhradník. Do startu na velké akci jim zbývají pouhé dva týdny.
/FOTOGALERIE/ Ve středu 13. července se rozjede na trutnovském Bojišti festival plný nejtvrdší hudby a obscénních a extrémních zážitků Obscene Extreme. Potrvá do soboty. Každý den bude nabitý koncerty od rána do večera.
V Jižní Americe jdou městské sjezdy opravdu nahoru, ale zatím se nikdo neodvážil udělat noční sjezd, což platilo do minulého víkendu, kdy se v Limě (PERU) odehrál první městský DH, který nesl název Red Bull Miraflores Cerro Abajo.
Zájem o městské sjezdy cyklistických šílenců stoupá po celém světě. Jenže v jižní Americe se ho zatím nikdo neodvážil uspořádat za tmy. To platilo do minulého víkendu, kdy se v peruánské Limě odehrál první městský DH, který nesl název Red Bull Miraflores Cerro Abajo.
Opičí neštovice zatím nepředstavují ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Po zasedání krizového výboru to v sobotu večer uvedl generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jde o nejvyšší stupeň varování, jaký WHO používá, a v současnosti platí pro covid-19 a dětskou obrnu.
Po dvou a půl letech se děčínská zoologická zahrada opět raduje z přírůstku u chápanů středoamerických mexických. Tento poddruh primáta je v přírodě kriticky ohrožený a v zajetí se chová velmi vzácně.
Čtvrtá posila volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc se před novou sezonou stěhuje na Hanou ze sousedního Slovenska, pochází však až z daleké Brazílie a mezitím si „odskočila“ pro mistrovský titul do Španělska. Je jí pětadvacetiletá nahrávačka Ana Flávia Galvaová, jejímž předchozím působištěm byl ambiciózní klub Volley project UKF Nitra.
Podvodník Pavel Vorlický z Jihlavy, romský boss Andrej Líbal z Jihlavy či žhář Pavel Pardus. Všichni tito odsouzení zločinci mají jedno společné – přestože je soudy poslaly za mříže už před mnoha lety, dodnes chodí po svobodě. Například Vorlického, odsouzeného za mnohomilionové podvody, hledají úřady už od roku 2005.
Říká se mu Gran Abuelo, tedy španělsky pradědeček a mohl by být nejstarším stojícím stromem na světě. Obří fitzroya cypřišovitá, která se tyčí nad roklí v chilských Andách, může být podle nového výzkumu stará zhruba 5 400 let.