Řád maltézských rytířů, vlastník Lennonovy zdi na pražské Kampě, podal trestní oznámení kvůli nelegálnímu sprejerství. Duchovní řád tvrdí, že průvodci některých organizovaných skupin rozdávají na místě spreje zahraničním turistům, kteří pak na zeď kreslí nesmyslné či sprosté nápisy a symboly. Sdělila to Hedvika Čepelová z agentury AMI Communications, která řád mediálně zastupuje. Praha 1 chystá kampaň, která má turisty upozornit na chování, jímž mohou místní obyvatele obtěžovat, uvedla mluvčí radnice Kateřina Písačková.
/FOTOGALERIE/ Prakticky každý den v týdnu mohou Pražané ve svém městě zajít do letního kina. Program je leckde připraven až do září. Někde si diváci filmy užijí zcela zdarma, jinde zaplatí průměrně kolem 90 korun. V polovině července začne promítat i letní kino U Werichů. Pro promítaní si vyhradilo nedělní večery.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Karlův most ochrání silné kmeny dubu z moravských hájů. Původní dub červený pocházející z Francie nepřežil ve Vltavě ani patnáct let. Jedna z největších historických památek v Česku prochází opravou. Technická správa komunikací vyměňuje u všech sedmi pilířů Karlova mostu dřevěné ledolamy, které památku chrání. Práce potrvají do konce roku a vyžádají si téměř 30 milionů korun.
Prakticky každý den v týdnu mohou Pražané ve svém městě zajít do letního kina. Program je leckde připraven až do září. Někde si diváci filmy užijí zcela zdarma, jinde zaplatí průměrně kolem 90 korun. V polovině července začne promítat i letní kino U Werichů. Pro promítaní si vyhradilo nedělní večery.
Přes dvě stovky lidí na pražské Kampě uctily památku Milady Horákové, která byla popravena před 69 lety při vykonstruovaných politických procesech za komunistické totality. Herečka Lenka Krobotová přečetla její poslední dopis. Řečníci kritizovali současný vliv komunistické strany na dnešní českou politiku. Událost Světla pro Miladu Horákovou zakončila dnes, na Den památky obětí komunistického režimu, týdenní kampaň Jdu s hlavou vztyčenou. Vyvrcholila zapálením svíček na Kampě.
Slovutná galanterie Louis Vuitton uspořádá veselici ve Vladislavském sále Pražského hradu. To je ten sál, kde pan prezident udílí medaile. Lid na to hledí a hádá se o to, kdo dostal vyznamenání právem a kdo jakožto prezidentův milec. Otázka je, zda je vhodné pronajmout toto takřka posvátné místo české a československé historie sice úctyhodným, ale přece jen obchodníkům.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dorazila na první oficiální návštěvu Česka. Zahájila ji na Pražském hradě, kde ji na prvním nádvoří uvítal s vojenskými poctami český prezident Miloš Zeman. Ten poté Čaputové poděkoval za podporu myšlenky vybudování Českého domu v Bratislavě. Na tiskové konferenci na Pražském hradě rovněž řekl, že doufá v dotažení projektu do konce letošního roku. Čerstvě jmenovaná slovenská hlava státu pozvala Zemana na Slovensko. Prezidenti a delegace podle ní nenarazili na žádnou konfliktní otázku, shodovali se i v zahraniční politice, problematice Evropské unie a visegrádské skupiny.
Litoměřice – Největší trampolínový závod pro děti a mládež v Čechách se uskutečnil ve Dvoře Královém. V kategorii do 10 let vyskákal zlatou medaili synchronní pár Tereza Kylíšková a Nikola Franková.
Soběslav - Jubilejní 10. ročník festivalu Dobrovol, který pořádá v Soběslavi Diakonie Rolnička, navštíví kapela, která byla i u jeho zrodu. Účastníky čeká nejen hudba, ale i doprovodný program a originální divadelní hra Vlasy.
Příští slovenská prezidentka Zuzana Čaputová by ve čtvrtek v Praze vedle setkání se svým protějškem Milošem Zemanem a předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu měla podle informací ČTK položit kytici k hrobu Václava Havla. U příležitosti její první zahraniční návštěvy ve funkci se na Kampě uskuteční koncert. Jeden z jeho organizátorů David Gaydečka ČTK řekl, že má vyjádřit československou vzájemnost a radost z toho, že na Slovensku je prezidentka, která má ráda Českou republiku.
Havlíčkův Brod /FOTO/ – Žáci základních uměleckých škol soutěžili od 10. do 12. května v Plzni, kde se konalo celostátní kolo soutěže ZUŠ ve hře na akordeon. Havlíčkobrodsko reprezentovalo celkem osm akordeonistů a dvě komorní tělesa.
U příležitosti Dne vítězství uspořádal Úřad vlády ČR ve středu 8. května Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci na pražské Kampě. Součástí programu bylo i slavnostní otevření nové výstavy protokolárních darů předsedy vlády za účasti premiéra Andreje Babiše a vedoucí Úřadu vlády ČR Tünde Bartha.
Praha má ještě stále v paměti roky 2002 a 2013, kdy hlavní město ničily povodně. Také proto magistrát investuje do protipovodňové ochrany peníze, aby předešel daleko větším výdajům kvůli rozsáhlým škodám. Za zhruba 11,4 milionu korun nechá město opravit zábrany na Malé Straně a na Kampě.
Na mnoha místech země se dnes rozhoří vatry a ohně, na nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice. Dávná tradice je spojena se svatojakubskou nocí připadající na poslední dubnový den, které se připisuje magická moc. I když díky dešti z posledních dnů mohli meteorologové na celém území republiky zrušit výstrahu na nebezpečí vzniku požárů, hasiči přesto nabádají účastníky dnešních ohňů k opatrnosti a dodržování pravidel požární bezpečnosti.
Zlínská Bistrotéka Valachy se za necelý půl rok existence stala místem, kde se můžete zastavit třeba každý den a vždy tu najdete něco zajímavého. Proč se do tohoto originálního podniku v baťovském Obchodním domě vypravit? A jaké se zde chystají nové akce?
/FOTOGALERIE/ Nevšední podívanou zažili během pondělí turisté, kteří se procházeli uličkami Malé Strany v historickém centru Prahy. Cestou přes Kampu se zastavovali u slavné Lennonovy zdi, kterou zrovna umělci z Česka i zahraničí přemalovávali novými obrázky a nápisy. Akce s názvem Meet Art připomíná letošní 30. výročí od pádu komunistického režimu.
Co má společného socha Bruncvíka na Karlově mostě se Staroměstským jezem? Na to, mimo jiné, odpovídá kniha 25 tajemství Prahy, jejíž už druhý dotisk leží na pultech knihkupectví. Publikace se skvělými fotkami pojednává o zákonitostech města, které upadly v zapomnění. A také o dobře známých místech, jež skrývají příběhy běžnému návštěvníkovi nedostupné.
Plameny zachvátily v pátek odpoledne byt v Hroznové ulici na pražské Kampě. K požáru vyrazily nejdříve tři jednotky pražských hasičů, velitel však povolal posily a jejich počet se nakonec zdvojnásobil.
Než dáte vale masu, je nutné se pořádně najíst. K tomu sloužilo v minulosti období masopustu. Dnes sice půst už většinou nikdo nedrží, tradice masopustu ale trvá. Na vesnicích i ve městech chodí masopustní průvody a v mnoha restauracích můžete ochutnat typické masopustní dobroty.
Na sklonku uplynulého roku proběhla největší nedobrovolná dražba v České republice. Jejím předmětem byl Pinkasův palác na pražské Kampě. Dražby se zúčastnily dva subjekty, navrhovatelem byla PPF Banka. Budovu do té doby vlastnila firma Artemis Property. Za 480 milionů korun nemovitost po dvou příhozech vydražil tehdy neznámy kupec, kterým, jak se nyní ukázalo, byla společnost PPF Reality patřící do holdingu PPF Real Estate Petra Kellnera.
V největší nedobrovolné dražbě v České republice byl dnes prodán Pinkasův palác na pražské Kampě. Kupec, který si nepřál zveřejnit svou totožnost, za něj zaplatil 480 milionů korun, tedy o deset více, než byla vyvolávací cena. Dražby se zúčastnily dva subjekty, navrhovatelem byla PPF Banka. Budovu, která prochází rekonstrukcí, dosud vlastnila firma Artemis Property.
Rada Prahy na včerejším jednání vybrala vítěze veřejných zakázek. Úsek protipovodňové linie na Kampě opraví za cenu 11,35 milionu korun společnost Green Project. V Přední Kopanině bude revitalizovat koryto Kopaninského potoka společnost Nowastav za cenu 17,42 milionu korun.
/FOTOGALERIE/ PPF Banka, firma z holdingu miliardáře Petra Kellnera, jakožto majitel Pinkasova paláce v malebných zákoutí pražské Kampy posílá nemovitost do nedobrovolné dražby. Vyvolávací cena historického domu, kde před lety našli archeologové dva pilíře Juditina mostu (předchůdce Karlova), je 470 milionů korun. Podle realitní společnosti Gaute, která má prodej na starosti, jde o největší nedobrovolnou dražbu v Česku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Automobilky běžně nové modely při testech speciálně zahalují, tak aby nebyly poznat skutečné tvary vozu. Můžete je často potkat na českých silnicích. Škoda Auto ovšem zvolila před oficiálním představením vozu s názvem Scala originální způsob - nástupce modelu Rapid přestříkala v graffiti a umělec pak 3D model zasadil do Lennonovy zdi na pražské Kampě.
Stovky lidí vyrazily půl hodiny po poledni v sokolském Pochodu pro republiku ke stému výročí založení Československa z pražské Kampy. Přes most Legií a Národní třídu došly až na Václavské náměstí. Tam průvod dorazil před 14.00.
Vládní, parlamentní a ministerské budovy v Praze se o víkendu otevřou lidem. V rámci oslav stého výročí vzniku Československa pořádá den otevřených dveří také karlínská Invalidovna. Kramářova vila, která slouží jako rezidence českých premiérů, se při této příležitosti v sobotu a v neděli večer rozzáří v národních barvách.
U příležitosti 100 let od vzniku Československa si dnes v Praze bude moci veřejnost prohlédnout budovy několika úřadů, které nejsou běžně přístupné. Dveře návštěvníkům otevřou ministerstva financí, kultury a obrany. Úřad vlády veřejnosti zpřístupní Lichtenštejnský palác na Kampě, který slouží k reprezentačním účelům.
/INFOGRAFIKA/Park na pražské Kampě bude zítra patřit všem generacím. Dětem, rodičům i prarodičům nabídne rodinný festival zábavu, sport i netradiční workshopy.
/INFOGRAFIKA/ Pouliční divadelní představení, koncerty, workshopy ale třeba i moštování nebo výměnu sazenic a semínek. To je jen skromný výčet akcí, které organizuje více než 1000 jedinců a institucí. Sedmašedesát pražských ulic se v sobotu promění k nepoznání v rámci festivalu Zažít město jinak.
Městská část Praha 10 zvažuje vytvoření nových parkovacích míst místo zeleně. Místní se budou moci k záměru vyjádřit v anketě. Přečtěte si i další krátké zprávy z metropole.
Pouliční flašinetáři ze sedmi evropských zemí předvedli své umění na festivalu Flašinet žije! Přes dvě desítky hudebníků s hracími strojky vystoupilo na třech místech v centru Prahy.
Jedno z mimin Davida Černého uteklo. A to už téměř před 20 lety. Prvorozené dítko se ukrylo kdesi na úřadě Prahy 3. Své bratry a sestry zanechalo na Žižkovské věži nebo třeba na Kampě. Ikonickou plastikou miminka se tak pyšní právě třetí městská část. Získala ji za necelých 100 tisíc od známého sochaře Davida Černého. Mimino se dokonce před lety podívalo na krátkou dobu do Nizozemska. Od té doby ale stále sídlí někde na úřadě.
Jičín - V pátek je ve Valdštejnské lodžii od 20 hodin na programu dramatizace velice populární stejnojmenné knížky o malém indiánovi jménem Malý strom z kmene Čerokí, který se po smrti svých rodičů dostane ke svéráznému dědečkovi a moudré babičce.
Na rekonstrukce nemovitostí, které získal v restitucích, vynaložil řád maltézských rytířů za pět let přes 80 milionů korun. Dalších 34 milionů na opravu střech má naplánováno investovat příští rok. Dosud největší položkou ve výdajích bylo 50 milionů korun na rekonstrukci Konventního paláce, který je součástí sídla řádu v Praze na Kampě a který řád pronajímá jako hotel a restauraci.
V Divadle v Celetné, ve Veletržním paláci a ve Werichově vile se ode dneška budou konat představení fyzického a tanečního divadla. Zejména zahraniční performery a tanečníky přiváží festival Nultý bod, letos se koná podesáté a potrvá do soboty. V Praze dnes začíná také festival pouličního divadla Za dveřmi. Artisty, loutkoherce, muzikanty či žongléry lidé najdou až do čtvrtka na holešovickém Výstavišti.
/FOTOGALERIE/ Praha 1 představila nový elektromobil, který bude sloužit k odstraňování nebo překrývání nelegálních graffiti. Městská část zapojí vozítko do pravidelného čištění pomalovaných fasád v desítkách vybraných lokalit. Vůz bude jezdit i na místa, na která upozorní občané. S úklidem ulic a zdí tedy Pražským službám pomůže soukromá firma.
Ve čtvrtek 5. července se teprve popáté v historii otevře veřejnosti Lichtenštejnský palác v Praze. Jeden z nejstarších objektů Úřadu vlády ČR, kde pobývala například britská královna Alžběta II., bude otevřen v rámci 100. výročí od založení Československa od 10 do 18 hodin.
Česko si dnes připomene političku Miladu Horákovou, kterou komunistický režim popravil před 68 lety při politických procesech, a další oběti komunismu. V Praze se k výročí smrti Horákové uskuteční pietní akt v pankrácké věznici a vzpomínková akce u pomníku v parčíku na konci Sněmovní ulice, večer mohou přijít lidé na pražskou Kampu zapálit svíčky.
Muzeum 21. století. Dříve mlýn, hospodářský dvůr, zelinářská zahrada či Československá akademie věd. Tak by šly ve zkratce popsat Sovovy mlýny, dnes známé spíše jako Museum Kampa. První zmínky o budově pochází ze 14. století. Stavení muselo za svou dlouholetou existenci však čelit neblahým ranám osudu jako požáru či povodním. Na jeho přestavbě se také podíleli významní architekti jako Josef Zítko či Josef Schulz.
Namísto nevkusných žlutočerných betonových zátarasů moderní výsuvné sloupky. Pražský Josefov od včerejška chrání nové dopravní prvky, které vyhovují nejen bezpečnostním kritériím, ale i těm estetickým.