Kreativ

ŠTÍTEK: komedie

Letní kino Slaný se nachází v lesoparku Háje.

Kam zajít na film pod širým nebem? Letňáky jsou ve Slaném, Tuchlovicích i Kladně

Já, padouch 4, Zápisník alkoholičky, Motorkáři či očekávaný Hrabě Monte Christo. Letní kino Slaný má pestrý program. Promítá se každý den vždy od 22 hodin. Samozřejmě program může ovlivnit počasí. Ovšem do letního kina nemusíme jezdit vždy pouze do Slaného. Promítání pod širým nebem se koná také na řadě jiných míst. Například v Hornickém skanzenu Mayrau, Letním kině Tuchlovice, Pod Třešní či v Lánech.

Jerzy Stuhr (vlevo) ve filmu Sexmise

Vy mě svlékáte? Vždyť jsem funkcionářka! Zemřel Jerzy Stuhr z filmu Sexmise

Ve věku 77 let zemřel v úterý 9. července známý polský herec Jerzy Stuhr, jenž měl blízko k české kultuře a k Čechům. Proslavila ho role ve sci-fi Sexmise, výrazné postavy ztvárnil ve filmech Amatér, Tři barvy: Bílá, Předtanečník či Máme papeže!. Naposledy jsme ho mohli vidět ve snímku Sonáta o chlapci, který touží stát se klavírním virtuosem.

Ve čtvrtek 24. července se na festivalu Dostavníčko představilo Bílé divadlo Ostrava s inscenací Hráz věčnosti.

Divadlo pod širým nebem i v Přerově. Tyhle hry vás pobaví

Už po jedenácté se v Přerově uskuteční festival amatérského divadla s názvem Dostavníčko s divadlem. Jednotlivá představení budou k vidění na letní divadelní scéně mezi hradbami přerovského zámku (vstup od galerie na Horním náměstí). Hry jsou plánované každý čtvrtek vždy od 19.30. Vstupné lze koupit v Městském informačním centru či na místě. V letošním roce jsou na programu především komedie. Podívejte se na kompletní program.

Zdeněk Troška, Jaroslava Kretschmerová, Pavel Kikinčuk a Broněk Černý v rozohvoru pro Deník.

Jenom takovou atomovku. I takové byly Hoštice, které slavily s letní komedií

/VIDEO/ Známé scénky z letní komedie Slunce, seno, jahody sehrál v Hošticích Veteran car club Strakonice, návštěvníci se bavili a užívali si na letním rodinném festivalu Slunce, seno 40, na pódiu vystoupili Zdeněk Troška, Pavel Kikinčuk, Karel Vágner, Broněk Černý, Hana Čížková nebo Jaroslava Kretschmerová. Taková byla letní sobota v Hošticích, kde se konal rodinný festival Slunce, seno 40. 

Oslavy výročí vzniku komedie Slunce, seno, jahody. Přijely i celé rodiny.

Milovníci filmu Slunce, seno, jahody vzdali obří hold režisérovi i hercům

Donekonečna se Zdeněk Troška v prostorách bývalého JZD Hoštice podepisoval frontám fanoušků. Společně s herci z oblíbené komedie Slunce, seno, jahody Jaroslavou Kretschmerovou, Broňkem Černým nebo Pavlem Kikinčukem potěšil několik tisíc příznivců filmu o české vesnici. Jaká byla před 40 lety, kdy se film dostal do kin, ale jaká je v mnohém i dnes.

Slunce seno jahody slaví 40 let, Hoštice zaplnilo šest tisíc návštěvníků.

Slunce, seno, 40 let. Hoštice zaplnily tisíce fanoušků letní komedie

/FOTOGALERIE/ Zdeněk Troška, Pavel Kikinčuk, Karel Vágner, Broněk Černý, Hana Čížková nebo Jaroslava Kretschmerová byli hlavními hosty letního rodinného festivalu Slunce, seno 40. Hoštice, kde se dnes už legendární komedie Slunce, seno, jahody před 40 lety natáčela, se doslova staly poutním místem. V sobotu tam zamířily tisíce lidí.

Petr Buchta už na Shakespearovských slavnostech hrál. Před dvěma lety vystupoval díle Sen noci svatojánské.

Petr Buchta: Mám rád komedie. Ale chtěl bych si zahrát Jaga v Othellovi

Dalším z domácích herců na letošních Shakespearovských slavnostech bude devětatřicetiletý Petr Buchta. Rodák z Karviné už na Slezskoostravském hradě hrál před dvěma lety. Tentokrát se představí ve hře Večer tříkrálový společně s Kamilou Janovičovou a Vladimírem Polákem, který s ním vedl zajímavý rozhovor.

Před čtyřiceti lety měla premiéru legendární komedie Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody.

Nezapomenutelné hlášky z filmu Slunce, seno... Jak dobře je znáte?

Letos uplynulo čtyřicet let od chvíle, kdy měla premiéru první z trilogií režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody. Komedie, která se natáčela v letech 1982 až 1983 v jihočeských Hošticích, se stala doslova filmovým hitem a fenoménem a její sláva trvá dodnes! Připomeňte si slavné hlášky z filmů v naší galerii a kvízu.

Kinematograf bratří Čadíků. Ilustrační foto.

Filmy a hudba. Zámecká zahrada v Postoloprtech ožije, přijede kinematograf

Čtyři komedie, k tomu pokaždé živá muzika. Zámecká zahrada v Postoloprtech bude v červenci lákat milovníky filmů. Navíc návštěvníky potěší při každém promítání hudba. Sérii Filmové léto s hudbou zakončí snímek Prázdniny s broučkem, kde si zahrála Bára Poláková a Lukáš Příkazký. Předtím na rockovém festivalu v zahradě zahraje legendární Vitacit.

Karel Augusta (vpravo) ve své asi největší roli ve filmu Příště budeme chytřejší, staroušku.

Panenko Maria Podsrpenská, vidíš to? Velcí herci malých rolí a jejich hlášky

Právě dnes uplynulo 100 let ode dne, kdy se narodil Luděk Kopřiva, geniální herec malých rolí, který ztvárnil například faráře v komedii Slunce, seno, jahody. Nebyl sám, kdo dokázal na malém prostoru vykouzlit nezapomenutelné kreace. Připomeňte si s Deníkem Kopřivovy kolegy, kteří na tom byli podobně. Věděli jste například, že Jiří Lír byl talentovaným malířem, Karel Augusta vystupoval s cirkusem a živil se i jako kuchař nebo že Miloslav Štibich neměl herecké vzdělání?

A máte sklep? Víkendová televize nabídne komedii Kulový blesk.

Co o víkendu nabízí televize: Kulový blesk, Žhavé výstřely a Koření života

Máte sklep? A mohla bych ho vidět? Nestárnoucí komedie Kulový blesk o jedné pekelné dvanáctisměně je na obrazovce vždycky vítaným evergreenem. Na rozdíl od jiných, tupějších. Kromě ní se tento víkend v televizi dočkáme i dalších podařených stálic: třeba brilantní Wilderovy adaptace novinářského příběhu Na titulní straně nebo nestárnoucí parodie Žhavé výstřely 2. Pro gurmány je tu pak Koření života podle Catherine Zeta-Jonesové. Inspirujte se našimi tipy.

Účastníci tradičního setkání veteránů si dali sraz v areálu johanitské komendy i v minulých letech.

Letní kino, stánkaři i historická auta. Známe program Českodubských slavností

Českodubskými slavnostmi ožije město na Liberecku už v pátek a sobotu 14. - 15. června a návštěvníci se můžou těšit na zajímavý program. Začne se už v pátek večer promítáním letního kina, na programu jsou dvě oblíbené české komedie. Sobotu zaplní Český Dub stánkaři s nabídkou regionálních produktů i nejrůznějšího drobného zboží a den zpestří i přehlídka historických vozidel. Program slavností v Českém dobu nabídne i Rodinný den na Šibeničním vrchu, kde děti čeká hra s pětadvaceti stanovišti a následovat bude Burgrfest s koncerty kapel.

Činoherní studio zakončí sezónu premiérou absurdní komedie Perplex.

Divadelní matrix. Činoherák zakončí sezónu premiérou absurdní komedie Perplex

Režisér a umělecký šéf Činoherního studia David Šiktanc zvolil jako poslední premiérový titul končící 52. sezóny absurdní komedii Perplex, kterou v roce 2010 napsal jeden z nejvýraznějších současných německých dramatiků Marius von Mayenburg. Premiéry se inscenace dočká v pátek 31. května, reprízy budou 4. a 6. června. Vše ve Velkém sále Činoherního studia.

Představení Hráči v Městském divadle Mladá Boleslav

Týden v boleslavském divadle: Alpský král a nelida, Dokonalá svatba i Hráči

/FOTO, VIDEO/ Poslední květnový týden v Městském divadle Mladá Boleslav přinese opět zajímavý program. Hned v pondělí se mohou diváci těšit na premiéru představení Alpský král a nelida v podání Dětské divadelní studio při MDMB. V dalších dnech nebudou chybět ani komedie. Mimo jiné se pódium se vrátí Hráči Nikolaje Vasiljeviče Gogola.

Letní shakespearovské slavnosti proběhnou v Ostravě již posedmnácté.

Posedmnácté! Letní shakespearovské slavnosti v Ostravě otevře Večer tříkrálový

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Největší divadelní festival v historii slavností! I tímto sloganem je uváděn letošní, již 17. ročník divácky velmi populárních Letních shakespearovských slavností, které se jako obvykle uskuteční na Slezskoostravském hradě. Ovšem pozor, letos se divadelní slavnosti konají netradičně dříve – od 8. července do 11. srpna. A nač se tedy můžete těšit?  

Miroslav Etzler s přítelkyní Helenou Bartalošovou

Miroslav Etzler: Oslava šedesátin? V mém věku už musím být opatrný

Nejen expresivní dialogy, ale také herecké výkony Lenky Vlasákové a Miroslava Etzlera bezesporu ocení diváci v nové komedii Divadla Lucie Bílé Co to píšeš, miláčku. To však není jediný projekt, který mají herci letos před sebou. Miroslava Etzlera navíc čekají šedesátiny, o jejichž oslavě už má tak trochu jasno. Mimo jiné prozradil, o čem už delší dobu uvažuje. A fanoušci nebudou nadšení. 

Anna Fialová a Anna Kameníková při čtené zkoušce komedie Marná lásky snaha

Letní Shakespeare svede dohromady Annu Fialovou a Filipa Březinu

Ne příliš tradicionalisticky alžbětinská, zároveň ne křečovitě modernizovaná má být novinka letošních Letních shakespearovských slavností, kterou bude komedie Marná lásky snaha. Hlavní role v ní ztvární Anna Fialová a Filip Březina, kteří na sebe v poslední době upozornili televizními rolemi – ona Ivetou ze stejnojmenné série o zpěvačce Bartošové, on Filipem ze seriálu Smysl pro tumor.

Slunce, seno, jahody. První z trilogie oblíbených komedií režisér Zdeňka Trošky slaví letos 40 let od své premiéry

Drama při natáčení Slunce, seno, jahody. Troška oblíbený film málem nedokončil

Oblíbená komedie Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody letos slaví 40 let od své premiéry. Všichni, kteří se účastnili natáčení, tak vzpomínají a na povrch vyplouvají zážitky, o kterých fanoušci filmu mnohdy nemají ani tušení. Věděli jste například, že hercům šlo při natáčení o život? Tedy přesněji při cestě na natáčení. Přinášíme vám několik zajímavostí o snímku, které posbíral spisovatel a novinář Pavel Pechoušek. 

Legenda Vinnetou ožije na hradě Pecka

Legenda Vinnetou ožije na hradě Pecka

Když se slunce skloní k obzoru a hradní zvon odbije devatenáct hodin a dvacet jedna minut, nádvoří hradu Pecka se promění ve scénu plnou smíchu a dobrodružství. Bude to na Den dětí, 1. června 2024, a Divadelní soubor Tyl Slaná si připravil představení bláznivé komedie Vinnetou, které je vhodné pro všechny diváky starší 10 let.

Divadlo Mír, komedie, Mám na tebe chuť.

VIDEO: Divadlo Mír uvádí šílenou komedii Mám na tebe chuť. Září Kozub či Ferro

/ANKETA S HERCI/ Divadlo Mír, jako první profesionální divadlo v Česku, uvedlo komedii francouzského autora Sebastiéna Castra, která propojuje to nejlepší, co diváci mohli v posledních letech v Míru vidět. Excelují v ní Štěpán Kozub s Robinem Ferrem a další známé tváře z Míru. O čem hra pojednává a co na ni a své role jednotliví herci říkají?

S tebou mě baví svět

Pět zastavení s Václavem Postráneckým: Od S tebou mě baví svět k seriálům

Od úmrtí herce, režiséra a divadelního pedagoga Václava Postráneckého uplynulo 7. května už pět let. Vedle divadla se výrazně uplatnil i ve filmu a v televizi. Patřil k hlavním postavám mnoha úspěšných televizních seriálů, například Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto, Zlá krev, nezapomenutelná je jeho úloha v komedii Marie Poledňákové S tebou mě baví svět. Deník přináší přehled jeho výrazných filmových a seriálových rolí.

Bohemian Rhapsody

Televizní program na víkend: Vychutnejte si hudbu Queen i Petera Nagyho

Před nadcházejícím víkendem se televizní diváci mohou hudebně naladit díky filmu, který oslavuje legendu Queen, potažmo jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Své herecké umění naplno rozjedou Světáci, dojde i na romanci o nenaplněné lásce podle románu Iana McEwana nebo thrillerovou klasiku s Dustinem Hoffmanem Maratonec.

Divadelní máj v Horšovském Týně zahájí komedie Dámská šatna v provedení Divadelního souboru Kozina z Hostouně.

Pro ochotnické soubory nastává Divadelní máj v Horšovském Týně

Tradiční přehlídku ochotnických souborů Divadelní máj aneb Memoriál Václava Kuneše uvítá Horšovský Týn. Zahajovacím představením - komedií Arnošta Goldflama s názvem Dámská šatna - hodlá publikum rozesmát Divadelní soubor Kozina z Hostouně v sobotu 4. května od 19 hodin.

Spolek divadelních ochotníků Sedlčany uvedl v pondělí 22. dubna v Kulturním domě Josefa Suka premiéru své nové inscenace Bez roucha.

Sedlčanští ochotníci mají za sebou úspěšnou premiéru bláznivé komedie Bez roucha

/FOTOGALERIE/ Spolek divadelních ochotníků Sedlčany uvedl v pondělí 22. dubna v Kulturním domě Josefa Suka premiéru své nové inscenace Bez roucha. Známa situační komedie britského dramatika Michaela Frayna se s velkým úspěchem hraje již téměř 50 let na celém světě. Bezesporu patří k jedněm z nejoblíbenějších her a od svého vzniku si získala značnou přízeň diváků profesionálních, ale i amatérských divadel.