Kreativ

ŠTÍTEK: NASA

Ilustrační snímek

Srážce Země s planetkou by nezabránila ani jaderná bomba, ukázala simulace

Vědci americké vesmírné agentury NASA a Evropské kosmické agentury (ESA) při počítačové simulaci hrozby srážky Země s velkou planetkou zjistili, že katastrofě by nedokázalo zabránit ani použití jaderné bomby. O simulaci informovalo centrum CNEOS, které v rámci NASA sleduje dráhy planetek a komet a zjišťuje pravděpodobnost jejich možného dopadu na Zemi.

Kapsule společnosti SpaceX 2. května 2021 bezpečně dopravila na Zemi čtveřici astronautů

Úspěšné přistání. Čtveřice astronautů se po půl roce na ISS vrátila na Zemi

Kapsule společnosti SpaceX dnes bezpečně dopravila na Zemi čtveřici astronautů, kteří strávili téměř půl roku na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) při první plnohodnotné misi vesmírného plavidla vlastněného soukromou společností. Loď Crew Dragon Resilience po odkladech nad ránem místního času (těsně před 09:00 SELČ) přistála na hladině Mexického zálivu nedaleko pobřeží Floridy.

Členové mise Crew-1 při tréninku před startem do vesmíru.

Návrat na Zemi. O víkendu přiletí posádka Crew-1, ve vesmíru pěstovala ředkvičky

Zapsali se ho historie, splnili naplánované úkoly a nyní přišel čas, aby se vrátili na Zemi. Již tento týden se z Mezinárodní vesmírné stanice vrátí posádka mise SpaceX Crew-1. První ze série stejnojmenných misí, na kterých spolupracuje americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) a soukromá společnost Elona Muska SpaceX. Podívejte se, jaký je program návratu.

Ve věku 90 let dnes zemřel americký "zapomenutý" astronaut Michael Collins (na snímku z 19. června 1969 během tréninku na vesmírnou misi).

Zemřel astronaut Collins, "zapomenutý" člen výpravy Apolla 11 na Měsíci

Ve věku 90 let dnes zemřel americký "zapomenutý" astronaut Michael Collins. Podle agentury Reuters jeho rodina sdělila, že podlehl rakovině. Collins byl členem památné výpravy Apolla 11 v roce 1969, při níž Neil Armstrong jako první člověk vkročil na lunární povrch. Collins musel zůstat v modulu na oběžné dráze a počkat, až se Armstrong a Buzz Aldrin z "procházky" na Měsíci vrátí.  

Vesmírná loď Crew Dragon Endeavour společnosti SpaceX

Úspěšná mise SpaceX. Na Mezinárodní vesmírnou dorazila čtveřice astronautů

U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně zakotvila vesmírná loď Crew Dragon Endeavour společnosti SpaceX. Informovala o tom dnes americká vesmírná agentura NASA. Loď odstartovala z floridského Mysu Canaveral v pátek, na oběžnou dráhu dopravila čtveřici astronautů ze Spojených států, Japonska a Francie. Dohromady je tak nyní na orbitálním komplexu dlouho nevídaných 11 lidí.

Vizualizace přistávacího modulu Starship od společnosti SpaceX. Právě tento modul má na povrch Měsíce dostat dva americké astronauty v rámci programu Artemis americké NASA

První ženu na Měsíc dopraví modul od Muska. Povrch bude zkoumat dokonce týden

Muž a žena, nebo dvě ženy. Do roku 2024 by se po Měsíci mohli projít další dva lidé. S takovým plánem alespoň počítá program Artemis amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Za partnera programu si úřad nyní vybral soukromou společnost SpaceX Elona Muska, která má vyvinout přistávací modul.   

Nová aplikace Google Earth Timelapse umožňuje vidět proměnu planety v posledních čtyřiceti letech. Na snímku postupné vysoušení jezera Aral, rok 2016.

Lidmi nedotčená už jsou jen tři procenta Země. Snímky změn na planetě děsí

Jen tři procenta rozlohy Země. Tak velká je podle nejnovější studie oblast, kterou zatím nepoškodila lidská činnost. Vědci ji publikovali jen pár dní před Dnem Země, jež upozorňuje právě na poškozování životního prostředí. Proměny Země v posledních čtyřech dekádách zobrazuje i nová aplikace Google Earth Timelapse.   

Helikoptéra Ingenuity na povrchu Marsu

VIDEO: Historický úspěch. Helikoptéra Ingenuity na Marsu vzletěla i přistála

Americká vesmírná agentura NASA dnes potvrdila, že se jí podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity na povrchu Marsu. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa. Vědci mají nyní v plánu několik dalších, náročnějších, testů. Jejich cílem je zjistit, zda by mohly létací stroje do budoucna sloužit k prozkoumávání cizích planet.

Snímek znázorňující "les duchů"

Les duchů budí strach i obavy. Není to normální, děsí vědce úhyn stromů v USA

Vědce v Severní Karolíně v USA již delší dobu trápí neobvyklý jev. V pobřežních oblastech totiž umírají rozlehlé lesní porosty a v odborných kruzích se těmto místům začalo říkat lesy duchů. Podle nejnovějších výzkumů je na vině globální oteplování, které může mít na místní ekosystémy nedozírné následky.

Simulace helikoptéry Ingenuity na Marsu.

Historický milník. NASA stanovila datum letu helikoptéry Ingenuity na Mars

Malá výzkumná helikoptéra Ingenuity na povrchu Marsu zřejmě poprvé vzletí začátkem dubna. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle něhož by v případě úspěchu šlo o milník srovnatelný s prvním letem objektu těžšího než vzduch na Zemi, který roku 1903 předvedli bratři Wrightové.  

Vozítko Perseverance krátce před přistáním na planetě Mars

VIDEO: Skřípot a bouchání. NASA zveřejnila, jak zní pohyb vozítka po Marsu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává robotický průzkumník Perseverance při jízdě po povrchu Marsu. Je to skřípání, rachocení a bouchání, které by na pozemské standardy bylo znepokojující, uvedla agentura AP. Více než šestnáctiminutový zvukový záznam publikovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí.

Mezinárodní vesmírná stanice.

Trhlina v modulu ISS: kosmonauti použijí k opravě lepidlo, vysavač i ubrousky

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) použije lepidlo vyrobené z pryskyřice severoafrických jehličnanů, aby hermeticky utěsnila trhlinu v přechodové komoře ruského modulu Zvězda, kterou z ISS už měsíce uniká vzduch. Uvedla to agentura RIA Novosti s odvoláním na hovory vedené mezi kosmonauty na oběžné dráze a pozemním řídícím střediskem. Kosmonauté začali pracovat na utěsnění modulu v pondělí. Podle plánu by práci měli dokončit v pátek.

Oblast Pilbara v severní části západní Austrálie patří geologicky k nejstarším na Zemi. Díky tomu ukrývá stopy života ze samotného počátku jeho existence

Skály v Austrálii ukrývají poklad, který vědci hledají na Marsu

V neuvěřitelně starých skalních útvarech v západní Austrálii objevili vědci organické molekuly, které v sobě nesou první podrobné důkazy o pradávných chemických ingrediencích, jež mohly přispět k rozvoji prvotních mikrobiálních forem života na Zemi. Na Marsu nyní pátrá po podobných přísadách robot od NASA Perseverance.

Vozítko Perseverance

Sonda Perseverance přistála na Marsu. Vozítko prozkoumá kráter Jezero

/VIDEO/ Robotický průzkumník americké vesmírné agentury NASA Perseverance úspěšně zvládl přistání na Marsu. Krátce před 22:00 SEČ dosedl na plánovaném místě v kráteru Jezero. Úspěch potvrdila NASA, která také vydala první fotografie pořízené roverem z místa dosednutí. Přistávací manévr dokumentovala na webu televize NASA.

Dejte si pivo s umělcem Vráťou Brabencem alespoň online.

Tipy na středu 10. února

Pokud nemáte příliš v oblibě sníh, tak momentální situace za okny vám asi příliš radosti nedělá… Pokud chcete zahnat nudu, ale ještě nevíte jak - nebo jste se vrátili ze sněhové koulovačky a přemýšlíte, co dál - podívejte se na pár našich tipů na dnešní den.

Planeta Mars - Planeta Mars na snímku NASA

"Zácpa" u Marsu. Emiráty k planetě dorazí dnes, Čína zítra a USA příští týden

Sonda Amal (Naděje) Spojených arabských emirátů dnes dorazí k Marsu a měla by být navedena na oběžnou dráhu. Už ve středu se k ní připojí čínský aparát Tchien-wen, který má za tři měsíce spustit na povrch rudé planety robotické vozítko. Příští týden tam také hodlá přistát americká vesmírná agentura NASA se svým dalším automatickým průzkumníkem Perseverance.

Šimpanz Ham po úspěšném dokončení zkušebního letu Mercury-Redstone 2. Po vyzdvižení návratové kosmické kabiny v Atlantiku si s nadšením pochutnal na jablku

Rusko mělo Lajku, USA šimpanze. "Letenku" do vesmíru získal díky dobré náladě

V roce 1961 vrcholil závod mezi Sovětským svazem a Američany závod o vyslání prvního člověka do vesmíru. Dnes samozřejmě víme, že tenhle závod vyhráli díky Gagarinovi Rusové a v paměti zůstalo i jméno nejslavnějšího ruského zvířecího pasažéra, psa Lajky. Jméno prvního amerického astronauta ze zvířecí říše u nás tak známé není. Byl to šimpanz Ham. Na rozdíl od Lajky se z kosmu vrátil.

Strašidelně vypadající blue jet neboli modrý výtrysk, vyfotografovaný na Havaji

Úkaz jako ze sci-fi. Vědci zřejmě objevili tajemství "modrého blesku"

Ze všech meteorologických jevů provázejících život na planetě Zemi patří blesky k těm nejzajímavějším - a také k nejtajemnějším. Ačkoli bouře provázejí lidstvo odedávna, jejich silné praskající elektrické výboje stále představují oblast, v níž se skrývá mnoho neznámého. Například jeden druh blesku je tak podivný a vzácný, že až do roku 1990 neměli vědci ani důkaz o jeho existenci.

Paní Pavla stráví ve "skafandru" několik hodin denně.

Můj život ve skafandru aneb Jeden den na covidovém oddělení

Gumáky, skafandr (tyvek), troje rukavice štít a respirátor. To není seznam astronautů z NASA, ale každodenní „módní“ doplněk sanitářky Pavly, která se ve Fakultní nemocnici Hradec Králové stará o pacienty na jednom z místních covidových oddělení.

Kam letí sondy? Poutání na magazín Víkend

Co se děje ve vesmíru: Rok 2021 bude patřit Marsu

Co chtějí na Měsíci najít Indové? Proč si komunistická Čína staví vlastní vesmírnou stanici a jak rychle ji chce mít hotovou? A kdy se již konečně vydáme na výlet do meziplanetárního prostoru?

NASA odstartovala oslavy 150 let od narození Františka Kupky

/FOTO/ Spolek ABAKUS, autor projektu Rodného kraje Františka Kupky, připravuje pro letošní rok se svými dlouholetými partnery akce věnované malíři Františku Kupkovi pod názvem František Kupka - Malíř kosmu, s podtitulem Třicet let s Kupkou. Jak název napovídá, akce nebudou směrovány pouze na díla opočenského rodáka, ale i na poznání vesmíru a jeho zákonitostí, které průkopník abstraktního umění studoval a ve své tvorbě zachytil.

Umělecká představa planetárního systému kolem jedné z nejstarších hvězd galaxie, oranžového trpaslíka jménem TOI-561 vzdáleného pouhých 280 světelných let

Astronomové objevili Super-Zemi. Je stará téměř jako vesmír a připomíná "peklo"

Kolem jedné z nejstarších hvězd galaxie, oranžového trpaslíka jménem TOI-561, vzdáleného od Země 280 světelných let, obíhají podle nového objevu astronomů tři exoplanety, z nichž jedna představuje kamenný svět jedenapůlkrát větší než Země. Pozoruhodné přitom je, že systém TOI-561 i s planetami je nesmírně starý - jeden z nejstarších, jaké kdy astronomové zaznamenali. Jeho věk se odhaduje na 10 miliard let. 

Astronaut Scott Kelly

Rok žil ve vesmíru. Izolace je těžká, popisuje. Obavy měl ale z něčeho jiného

Píše se 2. března 2016 a v kazašské stepi právě přistála návratová kabina ruské rakety Sojuz, v níž se na Zemi vrátila dvojice ostře sledovaných obyvatel Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Jejich kosmická mise trvala přesně 340 dní, což stanovilo nový americký rekord. Zasloužil se o něj dnes šestapadesátiletý Scott Kelly. Muž, který rád překonává rekordy. 

Fotografie úplného zatmění Slunce od Miloslava Druckmüllera a Andrease Möllera se stala astronomickým snímkem dne NASA.

Snímek dne z NASA má české kořeny. Na fotce se podílel matematik z Brna

I brněnské kořeny má fotka, kterou jako snímek dne ve čtvrtek zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Prestižním snímkem se tentokrát stala fotografie sluneční koróny. Pořídil ji v Argentině Andreas Möller, finální fotografií vytvořil brněnský matematik Miloslav Druckmüller.  

Poznáváte muže na videozáznamu? Volejte linku 158.

Budějovičtí policisté hledají svědky z autobusu

Českobudějovičtí kriminalisté se obrací na cestující nebo jiné případné svědky, kteří byli dne 9. prosince v době okolo 19:00 hodiny v autobuse městské hromadné dopravy č. 6 nebo na zastávce "U domova důchodců" v obci Dobrá Voda.

Vizualizace vesmírného satelitu obíhající Zemi.

Lidé kolem Země vytvořili masivní bariéru, začíná měnit vesmírné počasí

V roce 2017 zaznamenaly sondy amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) mohutnou, člověkem vytvořenou bariéru, obklopující Zemi. A zkoušky potvrdily, že tato "stěna" ovlivňuje vesmírné počasí daleko za hranicí pozemské atmosféry. Nejenomže tedy Zemi měníme natolik, až někteří vědci žádají, aby po nás byla pojmenována celá nová geologická epocha - lidská aktivita mění také vesmír.

Geminidy 14. prosince 2018

V neděli v noci zazáří meteorický roj, vracejí se Geminidy. Jak je sledovat?

V neděli 13. prosince by měly prozářit noční oblohu nejjasnější padající hvězdy letošního roku. Astronomové očekávají, že letošní meteorický roj Geminidy vyprodukuje asi 120 žlutě, oranžově, červeně a modře zářících hvězd za hodinu. Meteorická sprcha by měla být z míst nezastíněných světelným smogem dobře vidět, protože ji nebude stínit Měsíc, který by měl být na noční obloze téměř neviditelný.

Sluneční aktivitu (skvrny, erupce a výrony koronální hmoty) řídí magnetické pole Slunce

Slunce vstoupilo do nového cyklu, může být jedním z nejsilnějších

Slunce umí být i velmi živé. Podle nových předpovědí by další maximum v jeho cyklech mohlo být jedním z nejsilnějších, jaká věda dosud zaznamenala. To je sice v přímém rozporu s oficiální předpovědí slunečního počasí od amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) a Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), ale pokud se to potvrdí, může to doložit správnost teorie o cyklech sluneční aktivity.

Hurvínek a Spejbl v Indii v roce 1968.

Spejbl a Hurvínek: slavné loutky slaví jubilea. Ve svých datech je má i NASA

V roce 2020 si Divadlo Spejbla a Hurvínka připomíná sto let od chvíle, kdy pan Spejbl poprvé vstoupil na scénu. Divadlo ale také slaví devadesát let profesionální existence, devadesát svíček na dortu sfouknou Mánička a pes Žeryk. Pětasedmdesát let divadlo působí v Praze, z toho pětadvacet let v Dejvicích. To už je pořádný důvod k oslavám! Třeba prostřednictvím dokumentu Neobyčejný život pana Spejbla.