Během koronavirové krize jsou v první linii. Řeč je o zubařích, kteří kvůli fatálnímu nedostatku pomůcek sloužících k ochraně nosu a úst odmítají vyšetřit pacienty. Buď své ordinace zavírají, nebo výrazně omezují jejich provoz. Akutní případy přijmou po telefonické domluvě.
Lékaři a zdravotní sestry si stěžují na nedostatek ochranných pomůcek. Jsou nemocnicev Pardubickém kraji připravené na příjem nakažených pacientů? Podle vedení ano, podle lékařů zatím ne.
Rakovnická nemocnice zavádí další opatření v boji proti šíření koronaviru. Všichni pacienti musí nově absolvovat prohlídku ve vstupní ambulanci. Deníku to řekl Tomáš Jedlička, ředitel Nemocnice Rakovník.
Situaci v nemocnicích přiblížil lékař DAVID DEZORT, který pracuje jako praktický lékař a zároveň jako externista v Litomyšlské nemocnici a u záchranné služby.
Ke společným snahám omezit šíření COVID-19 přispívá i společnost Reservatic. Specializuje se na vývoj softwaru pro on-line rezervace termínů ve zdravotnictví, státní správě, školství a všech sektorech občanských služeb. Protože mezi místa s největším rizikem nákazy patří zdravotnická zařízení, hygienické stanice, lékárny a lékaři v první linii, nabízí tvůrci softwaru Reservatic Otakar Lucák a Jiří Kubica jeho využití pro on-line rezervace všem zdarma a bez závazků po ukončení jeho používání.
Provozovatelé jičínského podniku Turbo Pizza v Husově ulici se rozhodli podpořit lékaře na nově otevřeném infekčním oddělení místní nemocnice po svém: tedy každodenními dodávkami pizzy.
/FOTO/ K řadě dobrovolníků a skupin, kteří ve Znojmě šijí roušky pro nemocnici, lékaře, sociální služby i pro sebe a své sousedy, se v úterý připojila také jedna ze znojemských firem. Materiál na šití dodá společnosti město.
Pět pozitivně testovaných na nákazu novým koronavirem hlásí hygienici v okrese Blansko, vyplývá to z jejich nejnovějších dat. Na jižní Moravě je 92 potvrzených případů, jejich počet se od úterního večera nezměnil. Nově se také vyléčil jeden Jihomoravan. Podívejte se, jak si region v počtu nakažených vede v porovnání s ostatními okresy.
Lékaři v Česku poprvé použili lék remdesivir dovezený ze Spojených států. Všeobecná fakultní nemocnice se jeho podáním zapojila do klinického testování.
Neumíme šít roušky, tak pomůžeme jinak. Na tom se shodli manželé Gasnárkovi z Ratíškovic. Veronika a Libor půjčili hodonínské nemocnici obytný přívěs. „Loni jsme si koupili karavan a připojili jsme se na facebooku do karavanové skupiny. Tam jsme se dočetli, že nemocnice aktuálně a akutně shání karavan,“ řekla Veronika Gasnárková Svobodová.
V Jihočeském kraji zaznamenali hygienici k úterní 18. hodině čtyři nové případy nákazy koronavirem. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak v regionu zvýšil na 34!
Čekárna praktických lékařů Marka a Barbory Jeništových je v chrudimské poliklinice uzavřena. Lidé, kteří chtějí z jakékoliv příčiny přijít, se musí předem informovat telefonicky nebo e-mailem.
Je dobré vidět, že i v úzkých si umíme pomáhat a dokážeme být štědří. Dobrý skutek přichází tentokrát od provozovatelů podniku Turbo Pizza na Husově ulici v Jičíně.
Je to již dva měsíce, co čínská vláda poprvé přiznala, že ztratila kontrolu nad novou virovou nákazou COVID-19, která se rozšířila díky katastrofálním hygienickým podmínkám na tržnicích se zvířaty v Číně. Poté, co zrušila oslavy Nového lunárního roku, přivezli nákazu koncem ledna do Evropy čínští zaměstnanci severoitalských textilních továren v Lombardii a pak už ten příběh znáte.
/FOTO/ Parkoviště u nemocnice v Litomyšli se změnilo v odběrové místo drive-in. Už od soboty tam jezdí pacienti, kteří se chtějí nechat otestovat na koronavirus.
Ze zásilky ochranných prostředků (představujících ve válce s koronavirem výbavu především pro zdravotníky), kterou o víkendu dopravil do České republiky gigantický letoun Ruslan, dostal Středočeský kraj 359 tisíc roušek a 72 800 respirátorů. Na to v pondělí 23. března upozornil tým středočeského hejtmanství ve vůbec první zprávě zveřejněné na nově zřízeném oficiálním účtu kraje na komunikační síti Twitter.
Krajský úřad Jihočeského kraje v neděli rozděloval ochranné respirátory zdravotníkům. Jihočeský kraj v sobotu ráno obdržel dodávku osobních ochranných prostředků, konkrétně respirátorů FFP2. Zásilku pro kraj zajistilo ministerstvo vnitra a její distribuci do kraje zajistili profesionální hasiči. Tyto respirátory si vyzvedli zdravotníci již v neděli.
„Celou zimu nemrzne a nesněží, sotva přijdeme pracovat do stanu, je zima a mrzne,“ usmívá se přesto zdravotní sestra a předsedkyně Odborového svazu zdravotníků Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) Martina Hvozdenská.
Zásadní problém koronaviru tkví v tom, že infekci šíří i lidé, kteří nemají žádné příznaky, takže o nákaze sami nevědí. Oficiální čísla nakažených se tak od reality výrazně liší. „Odhaduji, že počet osob, které se s virem již setkaly, je možná o dva řády vyšší. Ale je to můj subjektivní odhad na základě zkušeností z virologie a imunologie,“ říká v rozhovoru imunoložka působící na Katedře biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Zuzana Bílková.
Zásadní problém koronaviru tkví v tom, že infekci šíří i lidé, kteří nemají žádné příznaky, takže o nákaze sami nevědí. Oficiální čísla nakažených se tak od reality výrazně liší.
Německá kancléřka Angela Merkelová bude v příštích dnech v domácí karanténě. U lékaře, který ji v pátek očkoval, se totiž prokázala nákaza koronavirem. Dnes o tom informoval její mluvčí Steffen Seibert, podle něhož bude šéfka německé vlády v dalších dnech opakovaně testována.
Hejtmanství požádalo ambulantní lékaře a pohotovosti, aby kvůli nedostatku ochranných pomůcek nezavírali své ordinace. V současné nesnadné situaci to podle krajského úřadu pomůže odlehčit nemocnicím a záchranářům.
Výdejní den zažili v neděli 22. března na valašskomeziříčské radnici. Zdejší zaměstnanci měli mezi lékaře a lékárníky rozdělit 1 550 z celkem 20 tisíc respirátorů, které Zlínský kraj předchozí den rozeslal všem obcím s rozšířenou působností.
Ochranné pomůcky v neděli distribuovali krajští záchranáři na stanici v Plzni na Borech lékařům z Plzeňského kraje. Respirátory typu FPP2 získal kraj od ministerstva vnitra a rozdělil je mezi 1600 poskytovatelů zdravotní péče. Vedení Plzeňského kraje očekává počátkem týdne od státu další, větší, zásilku.
Po týdnu plném práce se v pátek 20. března podruhé sešli členové krizového štábu města k projednání aktuální situace. Projednávaly se informace o přijatých opatřeních, potřebách a přípravách. Největším problémem, který se dotýká především lékařského personálu jak v Oblastní nemocnici v Příbrami, tak praktických lékařů je nedostatek ochranných pomůcek.
/AKTUALIZOVANÁ MAPA NÁKAZY/ O dalších pět případů se navýšil k nedělní šesté hodině večer počet lidí s pozitivním testem na koronavirus v Jihomoravském kraji. V současné době je počet případů tohoto onemocnění na jihu Moravy šestasedmdesát.
Ústí, Most, Děčín, Teplice, Chomutov, Kadaň, Varnsdorf, Žatec, Litoměřice… Navzdory pandemii se daří udržet lékařskou pohotovost pro běžné nemoci. Pacienty ale čeká přísnější režim. V Lounech měla pohotovost potíže, byla zavřená, v neděli 22. března má ale opět začít fungovat.
Počty dárců klesly během týdne o polovinu. Ty, kteří přijdou, navíc musejí lékaři dva týdny po odběru sledovat. Do té doby jsou jejich červené krvinky v karanténě.
Nákaza koronavirem způsobujícím onemocnění COVID-19 se potvrdila u lékaře ordinujícího na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm. Nakazil se od navrátilce z dovolené, který nedodržel nařízený postup – tedy zůstat doma, nevycházet a lékaře případně kontaktovat pouze telefonicky.
Nákaza koronavirem způsobujícím onemocnění COVID-19 se potvrdila u lékaře ordinujícího na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm. Nakazil se od navrátilce z dovolené, který nedodržel nařízený postup – tedy zůstat doma, nevycházet a lékaře případně kontaktovat pouze telefonicky.
Doktor Romano Paolucci, který kvůli epidemii koronaviru vyměnil důchodový odpočinek za bílý plášť a slouží nyní dlouhé směny v nemocnici v severoitalské Cremoně, tvrdí, že nejtěžší pro něj není vidět umírat tolik pacientů, protože lékaři jsou na smrt zvyklí, ale dívat se, jak lidé umírají osamocení. Nemocní se loučí se životem, aniž by u sebe měli své blízké a často jim musejí říci poslední sbohem třeba jen přes mobilní telefon s vypadávajícím signálem, napsala agentura Reuters.
Pražští lékaři řeší s pacienty potíže hlavně na dálku přes telefon nebo třeba videohovor. Řada specialistů, kteří neposkytují akutní péči, rovnou zavřela.
Stále jsme bez ochranných pomůcek, upozorňují malé nemocnice po celé zemi. Rukama lékařů a sester přitom každý den projdou tisíce akutních pacientů. „Koronavirus se tak může bleskově šířit dál,“ varuje místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala. Žádá proto stát o okamžitou nápravu.
Každý konvoj s rouškami je tajný jako za války v Atlantiku, popisuje situaci ve zdravotnictví šéf České stomatologické komory Roman Šmucler. Dovoz i těch nejzákladnějších potřeb totiž komplikuje nesmyslné lpění na razítkách a byrokracii. Jako zcela nepružná se podle něj ukázala i většina státní správy. „Škody proto budou jako po válce,“ odhaduje následky koronavirové pandemie lékař.
Opatření proti šíření koronaviru lidi na mnoha místech semklo. Starostové burcují šičky roušek, lidé se starají o sousedy, s nimiž se ještě před pár dny jen zdravili.
Respirátory jsme ani neviděli. Desinfekční gely jsme si museli udělat vlastní. Fungujeme v doma ušitých rouškách. I takové hlasy zní z jihomoravských lékáren. Farmaceuti, kteří jsou denně v kontaktu s lidmi nakupujícími léky, postrádají ochranné pomůcky. O něco lépe jsou na tom praktičtí lékaři, ale i ti už pociťují kritický nedostatek respirátorů.
Čtvrtek 19. března. Před strakonickou poliklinikou postává několik lidí s rouškami na obličejích. Jde o pacienty, kteří se telefonicky objednali ke svému lékaři.