
Jak funguje strakonická poliklinika?
Budova Polikliniky Strakonice je po provedené desinfekci od čtvrtka 19. března opětovně přístupná, a to v omezeném rozsahu v době od 7 do 14 hod.
Budova Polikliniky Strakonice je po provedené desinfekci od čtvrtka 19. března opětovně přístupná, a to v omezeném rozsahu v době od 7 do 14 hod.
Se zavřenými ordinacemi svých praktických i odborných lékařů se mohou setkat pacienti přicházející na Valašskoklobouckou polikliniku. S ohledem na nouzový stav a nedostatek ochranných pomůcek se k přerušení provozu rozhodla necelá desítka ambulancí.
K velkorysému činu sáhla v souvislosti se šířící se epedimií nového typu koronaviru fotbalová Chelsea. Klub dal na dva měsíce k dispozici svůj hotel na stadionu zaměstnancům Národní zdravotní služby. Ti zde mohou být úplně zadarmo.
Na nemoc způsobenou koronavirem zemřelo již osm tisíc lidí, počet nakažených se nyní blíží 200 tisícům. Nejvíce zasaženou evropskou zemí je Itálie, která hlásí asi 31 500 nakažených a na 2500 mrtvých. Podle počtu infikovaných i obětí je země na Apeninském poloostrově druhá nejpostiženější po Číně. K dalším nejpostiženějším zemím patří Írán, Španělsko, Německo a Jižní Korea.
Karanténa. Ulice ztichly, náměstí bez aut, strach, panika… Na druhé straně sociální sítě hýří solidaritou, skauti pomáhají seniorům a hlavně celé Česko šije roušky a míchá dezinfekce.
Karanténa. Ulice ztichly, náměstí bez aut, strach, panika… Na druhé straně sociální sítě hýří solidaritou, skauti pomáhají seniorům a hlavně celé Česko šije roušky a míchá dezinfekce. Co jiného lidem také zbývá, když roušky nemají ani lékaři, zdravotní sestry a natož pečovatelky, prodavačky a autobusy už taky lidi bez roušky vozit nechtějí. Kde je brát a nekrást.
Horská sídla na Mostecku, kde nejsou supermarkety ani lékaři, začaly pomáhat svým obyvatelům. Nabízejí peníze, nákupy, hlídání, práci i dovoz léků.
„Sláva! Budeme mít respirátory, ochranné roušky i rukavice!“ Blesklo mi hlavou, když jsem 12. 3. 2020 obdržel mail od České lékařské komory s informacemi o klíči, dle kterého se bude zásilka dalšího dne distribuovat jednotlivým segmentům zdrav. péče.
Břeclavská nemocnice hlásí další dva pozitivní výsledky na koronavirus. Ze třiatřiceti výsledků, které v úterý večer nemocnice obdržela, měli pozitivní test dva členové personálu. Podle ředitele nemocnice šlo o dvě zdravotní sestry. Nakažený je podle informací Břeclavského deníku Rovnost i muž z Velkých Bílovic.
„Sláva! Budeme mít respirátory, ochranné roušky i rukavice!“ Blesklo mi hlavou, když jsem 12. 3. 2020 obdržel mail od České lékařské komory s informacemi o klíči, dle kterého se bude zásilka dalšího dne distribuovat jednotlivým segmentům zdrav. péče.
Roušky jsou v těchto dnech žádaným, ale nedostatkovým zbožím. Dobrovolníci, instituce i radnice se snaží tuto situaci vyřešit po své vlastní ose: roušky šijí a rozdávají je těm, kteří je nejvíce potřebují.
Stav nouze "zrodil" nové hrdiny. Přinášíme vzkazy a poděkování čtenářů Deníku lidem, kteří v době, kdy je v České republice vyhlášen stav nouze, prokazují velkou osobní statečnost, aniž by se o nich vědělo. Připojit svůj vzkaz nyní můžete i vy!
Tématem těchto dní jsou roušky. Vláda nedokázala zajistit jejich dostatek, a tak si lidé pomáhají sami. Třeba Kateřina Schejbalová z plzeňských Malesic. Šije doma roušky a potom je věší na plot u svého domu a lidé si je zadarmo mohou vzít.
Odsouzený lékař Jaroslav Barták si odpyká dalších šest let vězení za to, že z liberecké věznice plánoval tři vraždy a také vydírání tří jiných lidí. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který Bartákovi na základě jeho odvolání o dva roky snížil původně uložený trest. Justice lékaře v minulosti potrestala 12 lety odnětí svobody za sexuální obtěžování jeho asistentek.
Lékaři, zdravotníci, policisté, hasiči, hygienici, vedení samospráv, sociální pracovníci, ale i prodavači, řidiči ve veřejné dopravě, zásobování a mnozí další. Ti všichni nyní pracují s obrovským nasazením, aby se podařilo současnou situaci zvládnout co nejlépe a co nejrychleji.
/ROZHOVOR/ Nebyl k dispozici pro uznávanou britskou stanici BBC. „Ale s vámi, lidmi z Česka, si rád promluvím,“ prohlásil neurolog Jiří Dvořák, kapacita z kapacit. Někdejší hlavní lékař ve fotbalové federaci FIFA má k problematice kolem koronaviru hodně blízko. „Kdysi jsem řešil podobný problém: SARS. Víte, epidemie je třeba brát vážně, a to od začátku,“ dodal.
Pouze v omezeném režimu funguje od pondělí většina praktických lékařů pro děti i dospělé, kteří bojují s nedostatkem respirátorů. Bez předchozí telefonické domluvy by proto pacienti vůbec neměli do ordinací chodit.
Od pondělí 16. března probíhá dezinfekce objektu strakonické polikliniky. Nemocnice zatím omezuje svůj provoz.
Pokud nemáte papír od doktora, že skutečně potřebujete otestovat na koronavirus, ani k nám nechoďte. Samoplátce totiž nebereme. Nemáme na to kapacitu. S takovým odmítnutím se setkají všichni pacienti, kteří by se chtěli nechat vyšetřit v některé z laboratoří společnosti Spadia. Laboratoře jsou totiž extrémně přetížené.
V desítkách měst po celé České republice jezdí Senior taxi, které vozí starší občany k lékaři a zpět domů. Kvůli šíření koronaviru však většina z nich provoz Senior taxi pozastavila, a to nejméně na dobu platnosti nejnovějšího nařízení vlády do příštího úterý. Někde ale Senior taxi dále funguje v plném, případně omezeném režimu.
V pondělí večer se na krajském úřadě v Plzni konala mimořádná tisková konference, kde představitelé kraje popsali situaci v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. Podle hejtmana Josefa Bernarda je kraj na dobré cestě opatřit 153 tisíc respirátorů.
Na základě usnesení vlády zajistil Moravskoslezský kraj péči o děti lékařů, hasičů, policistů a zaměstnanců dalších bezpečnostních složek.
Zásoby se tenčí každou hodinou. V ordinacích lékařů docházejí roušky, rukavice a další ochranné pomůcky. Někteří lékaři proto přerušují provoz. Pomáhají dobrovolníci, kteří se pustili do domácího šití roušek.
Pokud je to možné, pouze telefonujte, vzkazují pacientům praktici, kteří jsou skupinou, ohroženou nákazou novým koronavirem
Lékaři na Rakovnicku, kteří jsou v takzvané „první linii“ ohroženi nákazou novým koronavirem způsobující nemoc Covid-19, zatím nechystají hromadné zavírání svých ordinací. Ovšem celá řada z nich již přistoupila k nutným omezením aby nedocházelo ke shlukování pacientů v čekárnách a tudíž možnému šíření viru.
Podle zjištění Deníku ošetřili lékaři koncem minulého týdne na pohotovosti v Nemocnici Blansko muže, který měl později pozitivní test na koranovirus. Redakci to v pondělí potvrdila ředitelka městské nemocnice Vladimíra Danihelková.
Drnčící telefony, které nikdo nezvedá, případně jsou zcela nedostupné. Tak vypadala situace v pondělí 16. března napříč okresem v ordinacích lékařů. Lidé se chtěli dozvědět, zda mohou do ordinací vyrazit na plánovaná vyšetření nebo v případě obtíží. Většina lékařů ordinuje, ale jen na omezenou dobu.
Lékařům chybí základní ochranné pomůcky. Kdo neomezil ordinační hodiny, ten k tomu přistoupí v následujících dnech. Praktičtí lékaři i stomatologové vyzývají své pacienty, aby důkladně sledovali webové stránky a k lékaři chodili až po předchozí telefonické domluvě. Na Mladoboleslavsku také platí, že se odkládají všechny plánované méně závažné zákroky i odběry, přednost mají akutní případy.
Zkrácené ordinační doby, co není úplně akutní, odložit na jindy. Vše, co jde, vyřizovat e-mailem nebo telefonicky. Tak to vypadá ve většině lékařských ordinací na Kolínsku. Samozřejmě s dovoláním se k lékaři to chce leckdy notnou dávku trpělivosti, telefonátů je mnoho, nejde všechno vyřídit naráz.
Praktičtí lékaři a stomatologové na Berounsku, kteří jsou v takzvané „první linii“ ohroženi nákazou novým koronavirem způsobující nemoc Covid-19, zatím nechystají hromadné zavírání svých ordinací. Ovšem celá řada z nich již přistoupila k nutným omezením aby nedocházelo ke shlukování pacientů v čekárnách a tudíž možnému šíření viru. Ještě přísnější opatření zavádějí i například soukromé nemocnice.
Nemocní konzultují své potíže s lékaři po telefonu. Stav potrvá, dokud nebudou ordinace zavezené ochrannými pomůckami.
/FOTOGALERIE/ Zatímco například firmy či instituce čas od času pořádají takzvané dny otevřených dveří, s příchodem celostátní koronavirové karantény, se situace obrátila doslova naruby. Především lékařské ordinace mají v těchto chvílích dny uzavřených dveří.
Přísná karanténa pokračuje a dotkla se i praktických lékařů na Mělnicku. Mnozí buď neordinují vůbec, nebo hledají alternativní způsoby, jak se se svými pacienty spojit. Pokud to je možné, funguje tak komunikace na dálku: telefonem, e-mailem, ale třeba i přes facebookovou stránku, pokud ji lékaři mají.
Původně měl léčit pacienty nakažené smrtící ebolou. Nakonec ale zřejmě pomůže hlavně lidem s COVID-19. Medikament remdesivir. Vyvinula ho kalifornská společnost Gilead Sciences, v jejímž čele stojí Čech Tomáš Cihlář.
/FOTOGALERIE/ Většina obvodních lékařů nebo zubařů v regionu i nadále ordinuje, nicméně své ordinace vybavili letáky s informacemi pro pacienty, které upravují jejich provoz. Jsou například omezené pobyty v čekárnách. Většina z nich zeje prázdnotou a vesměs všichni lékaři apelují na své pacienty, aby je nejprve kontaktovali telefonicky a domluvili se na dalším postupu.
Praktičtí i zubní lékaři se většinou drží doporučení, která vydaly jejich profesní komory. V praxi to znamená, že přijímají pacienty, kteří potřebují akutní pomoc. S ostatními jejich stav a situaci konzultují telefonicky (pokud se jim ovšem pacienti dovolají) a případy, které nevyžadují akutní řešení, odkládají na pozdější termíny.
Na režim pouze akutních případů a telefonických konzultací s pacienty přešli středočeští praktičtí lékaři i zubaři po omezeních vyhlášených vládou ČR většinou od pondělí.
Na současný vývoj epidemiologické situace reagují zdravotnická zařízení napříč celým okresem.
Zásoby se tenčí každou hodinou. V ordinacích lékařů docházejí roušky, rukavice a další ochranné pomůcky. Někteří lékaři proto přerušují provoz ordinace.
Negativní jsou výsledky testování u lékařů a sester, kteří přišli do kontaktu s nakaženým lékařem Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc.
Italský Wuhan. Tuto smutnou přezdívku si vysloužilo více než stotisícové město Bergamo, ležící uprostřed Lombardie. Už týden přicházejí od tamních zdravotníků zprávy, nad nimiž se nechce věřit, že jsou z evropského města 21. století.
V Olomouckém kraji bylo do do nedělní 21.hodiny celkem 32 potvrzených případů koronavirové infekce. Informoval o tom hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Od rána se počet navýšil o jedenáct.
Tři respirátory FFP 2 střední úrovně ochrany na jednu ordinaci praktického lékaře. V praxi ochrana maximálně na dva dny. V pondělí dorazí na Blanensko zásilka respirátorů od soukromé firmy zprostředkovaná ministerstvem zdravotnictví. Pro lékaře v okrese budou k dispozici na výdejních místech v Blansku a Boskovicích.
Kvůli neustálému šíření koronaviru začínají lékaři zavádět nouzový režim. Jednou z nich je dětská lékařka v Klatovech Jana Raisová.
Ochranné prostředky proti novému viru si někteří lidé vyrábějí sami.
Nedostatek respirátorů a roušek netrápí pouze nemocnice a ústavy a sociální péče, ale i praktické lékaře. Na rozdíl od těch v nemocnicích jim ale stát nedodává nic. Proto budou ordinovat pouze on-line. Tak se ve stručnosti dá shrnout usnesení, které dnes vydalo Sdružení praktických lékařů.
Vláda dnes pravděpodobně vyhlásí plošnou karanténu. Jedná se o smysluplné opatření? A čeho by se lidé měli hlavně vyvarovat? Na tyto otázky Deníku odpověděl praktický lékař Lubomír Nečas, který působí ve Zlíně.
S ohledem na epidemiologickou situaci spojenou s infekcí Covid-19 ruší Fakultní nemocnice Olomouc plánované operace a vyšetření, která je možné odložit. O omezení již v pátek informovala ortopedická ambulance, kde od pondělí ošetří pouze akutní pacienty a stavy po operacích.
Lékařka, u níž se potvrdila nákaza koronavirem, byla lyžovat v Rakousku. Na poliklinice byla v úzkém kontaktu s lékaři, sestrami i laborantkami.
V Jihomoravském kraji je aktuálně čtrnáct lidí s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru COVID-2019. Vyplývá to ze statistik uveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Jedním z nakažených je i další lékař břeclavské nemocnice. Ta kvůli nákaze zavírá příjem na ARO.