Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Testovat bude v kraji další laboratoř, přibudou i odběrová místa

V Olomouckém kraji bude testovat vzorky na onemocnění Covid-19 druhá laboratoř. K Fakultní nemocnici Olomouc, která vzhledem k potvrzené nákaze u lékaře urgentního příjmu začala testovat již dnes, se připojí pracoviště v Prostějově. Výsledky laboratorního vyšetření u osob z Olomouckého kraje by tak měly být k dispozici dříve.

Česko hlásí další nakažené koronavirem. Jsou mezi nimi i lékaři

Česko má 214 nakažených koronavirem. Jen za sobotu jich bylo o 39 více než v pátek, jde o nejvyšší denní nárůst od 1. března, kdy se objevily první potvrzené případy nákazy koronavirem. Výrazněji stoupnul počet nakažených v Olomouckém kraji, kde měl pozitivní test i lékař urgentního oddělení Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci. Nakaženého lékaře má také nemocnice v Břeclavi.

Nakaženým je i lékař z urgentu olomoucké fakultky, v kraji už 21 případů

Jedním z nově nakažených koronavirovou infekcí v Olomouckém kraji je i lékař Fakultní nemocnice Olomouc. Nemocnice již přijala opatření. Byli kontaktováni pacienti a zaměstnanci, kteří přišli s lékařem do styku kvůli karanténním opatřením a odběru vzorů na testování na Covid-19. V Olomouckém kraji bylo do sobotního odpoledne potvrzeno 21 případů onemocnění.

V kraji už 21 nakažených, mezi nimi i lékař urgentu z olomoucké fakultky

Jedním z nakažených koronavirovou infekcí v Olomouckém kraji je lékař Fakultní nemocnice Olomouc. Nemocnice již přijala opatření. Byli kontaktováni pacienti a zaměstnanci, kteří přišli s lékařem do styku kvůli karanténním opatřením a odběru vzorů na testování na Covid-19. V Olomouckém kraji bylo do sobotního odpoledne potvrzeno 21 případů onemocnění.

Koronavir na Prachaticku je v jednom případě potvrzen

První jihočeský pacient, kterého testovali v Českých Budějovicích ve středu 11. března, je z Prachaticka. Podle dostupných informací se jedná o muže ze Lhenicka. Všichni, kteří s ním přišli do kontaktu, jsou v domácí izolaci. 

Koronavirus? Radí nám lidé bez kvalifikace, ministr má být lékař, říká Svoboda

/ROZHOVOR/ Lékař a bývalý ředitel kyjovské a brněnské Úrazové nemocnice Petr Svoboda vnímá jako největší nebezpečí šíření nového koronaviru fakt, že hrozí nedostatek plicních ventilátorů. "To je hlavní nebezpečí. Pokud by jejich počet překročil počet těch, kteří by ventilaci potřebovali, nastal by velký problém. Odborníci by totiž museli začít určovat, koho ventilovat a koho ne," říká v rozhovoru pro Deník.

Koronavirus? Radí nám lidé bez kvalifikace, ministr má být lékař, říká Svoboda

/ROZHOVOR/ Lékař a bývalý ředitel kyjovské a Úrazové nemocnice v Brně Petr Svoboda se před čtrnácti dny vrátil z alpských svahů. Ani v sedmdesáti letech se koronaviru neobává, i když patří do věkově nejohroženější skupiny. „Nebojím se toho, dokonce jsem byl v Itálii lyžovat. Nedomnívám se, že bych měl virus dostat,“ svěřil se Svoboda.  

Znalkyně: sestra pochybila

Soud se sanitářkou, která je obžalovaná, že z nedbalosti zavinila smrt seniorky, v úterý pokračoval výslechem znalkyně a soudního lékaře.

Nemocnice v Sušici si lékaře i dováží

Provoz nemocnice v Sušici se na uzavřených odděleních podařilo obnovit po převedení na městskou společnost Sušická nemocnice,s. r. o., a za sebou už tam mají téměř stovku operací. Problémem ale zůstává nedostatek lékařů. Některé musí dokonce dovážet.

Řidiči havarovaného vozu pomohl kolemjedoucí lékař

Obrovské štěstí měl řidič osobního vozu, který havaroval v sobotu 7. března krátce před čtrnáctou hodinou na rovném úseku silnice 329 u města Poděbrady. Se svým vozidlem skončil mimo komunikaci, vozidlo se převrátilo přes střechu. Kolem dopravní nehody totiž zrovna v tu chvíli projížděl v jiném osobním voze lékař.

Nakažený koronavirem je i lékař z Prahy. Po návratu z Itálie dva dny ordinoval

Jeden z nakažených novým koronavirem v Česku pracuje jako lékař v Praze. Vrátil se ze severní Itálie. Informaci ČTK ve čtvrtek potvrdil mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Zdravotní sestra z lékařovy ordinace podle mluvčího připravuje seznam všech pacientů, se kterými nakažený pracoval během dvou dnů, kdy měl jen lehké zdravotní potíže.

Koronavirus Praze 6! Nákaza u ženy byla potvrzena, škola je do pátku zavřená

Nečekané volno získali žáci ZŠ Antonína Čermáka v šesté pražské městské části. Škola byla totiž kvůli výskytu koronaviru v preventivní karanténě. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na svém twitterovém účtu potvrdil, že se u matky jednoho z dětí po návratu z Itálie objevila nákaza koronavirem. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová uvedla, že nákazu odhalily testy soukromé laboratoře. Odpoledne primátorovu informaci potvrdil Pražskému deníku také náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

Konečně. Lékařů je v budějovické nemocnici více

Nemocnice České Budějovice zaznamenala rekordní nárůst počtu zaměstnanců. Za poslední rok se zvýšil počet zaměstnanců napříč profesemi o 150 na téměř tři tisíce pracovníků. Uvedl to předseda představenstva českobudějovické nemocnice Michal Šnorek. Pro srovnání – průměrný meziroční nárůst počtu zaměstnanců v předchozích pěti letech byl kolem padesáti pracovníků.  

Virus: Máte-li podezření, že jste se nakazili, volejte praktika

Pacienti, kteří by mohli mít koronavirus, by neměli chodit do ordinace svého lékaře a už vůbec ne do nemocnice, ale mají nejdřív lékaři zatelefonovat. To je jedna z hlavních věcí, které na svém úterním setkání řešili ředitelé jihočeských nemocnic nebo jejich lékařští zástupci.

Respirátory chybějí ambulantním lékařům

Ze strachu ze šíření koronaviru lidé vykoupili roušky a respirátory a společnosti je nestíhají vyrábět. Největší nedostatek vnímají ambulantní lékaři, kteří se při vyšetřování pacientů nemají čím chránit.

Lidé si musí hledat doktora jinde

Jestli budou mít lékaře přímo v Chebu, zatím stále nevědí stovky lidí. Na konci března skončí ve městě další praktický lékař, a občané si tak budou muset najít nového. Nelehkou situaci řeší už také pojišťovny, které chtějí všem pacientům vyjít maximálně vstříc. Lidé začínají propadat zoufalství.

Kam zmizely roušky proti koronaviru?

Sháněl jsem roušky. Ne, nesdílím celonárodní paniku. Spoléhám na přísun vitamínů a kýchání do ohbí lokte, nikoliv do rukou, jak teď ve všech médiích radí lékaři.

Lékařům chybí ochranné pomůcky i informace. Kritizují za to politiky

Doslova kůží na trh nesou při práci praktičtí lékaři. Právě oni jsou první, kdo se s infekčním pacientem setkají. To platí obecně, ale v souvislosti s koronavirem dostává tahle zpráva jiný rozměr. Přitom zdravotníci nastalé situaci dost dobře neumí čelit. Docela obyčejná, přesto účinná rouška totiž není k sehnání. Její dodání slibuje ministerstvo do týdne.

Praktická lékařka pro Deník: Stát by se na koronavirus měl připravit lépe

Ráno se dozvím z televize, že se zatím nikdo u nás nenakazil. Oddychnu si a jedu do práce. Nejdříve zamířím ordinovat do domova seniorů. A je mi líto sestřiček, jsou uhoněné, protože je jich málo. Hned se ptají co si o situaci myslím. Povídám jim popravdě, že se bojím a že epidemie přijde. Musíme se připravit tam, kde pracujeme. Tak na mne upřou oči a zeptají se, jak to myslím.

Roušky pro praktické lékaře zkusíme zajistit, slíbil ministr Vojtěch

Roušky pro praktické lékaře se pokusí ministerstvo zdravotnictví zajistit. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) jedná s dodavateli, mohly by být k dispozici v řádu týdnů. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Praktičtí lékaři dopoledne na svém pražském sněmu vyjádřili obavu z toho, že nebudou mít ochranných prostředků dostatek, když na trhu nyní nejsou.