/ANKETA/ Existuje jen pár událostí, které dokáží spojit lidi napříč generací, profesí a vším, co vůbec může lidi spojovat. V uplynulých dnech spojila Prachaticko tragická událost v Lenoře. Lidé nejen z jihu Čech poslali téměř okamžitě Lenorským základní věci, aby se s přicházející zimou měli do čeho obléknout.
Na demolici vyhořelého domu s číslem popisným 31 v Lenoře je vše připraveno. Tedy, je vysoutěžená firma, dva miliony korun od kraje, z nichž bude demolice placena.
S podzimem si oddechli řidiči na Prachaticku. Skončily totiž zásadní uzavírky, které je řadu měsíců omezovaly. Volně už projíždějí Husincem, Zdíkovcem, nebo obcí Stachy. Podle Martina Grožaje z prachatické Správy a údržby silnic, stále stále trvá uzavírka silnice Svatá Maří – Trhonín a částečné uzavírky v Hradčanech, Františkově a ve Strunkovicích nad Blanicí.
Devadesát tisíc korun jako rychlou finanční pomoc v nouzi předali v pátek 11. října zástupci Odborového svazu KOVO (OS KOVO) svému kolegovi Richardu Němcovi, kterého ve čtvrtek 3. října připravila o veškerý majetek ničivá exploze bytového domu v Lenoře na Prachaticku. Mnoho nechybělo a sedmapadesátiletý seřizovač prachatické strojírenské firmy Reinfurt – ČR přišel o život.
Přes dva miliony korun už se podle posledních informací sešlo na sbírkových účtech pro Lenorské. A to na účtu, který založila obec a účtu, která zřídil Jihočeský kraj.
Podzimem dýchaly na návštěvníky tradiční farmářské trhy v Panském domě v Bavorově. Konaly se v sobotu 12. října od rána a kromě stánků s občerstvením si mohli lidé nakoupit například i poctivé jogurty, domácí buchty, nebo výborné marmelády.
František Binka, Gabriela a Michal Kubičkovi a Petr Lebeda jsou už mnoho let aktéři zahájení a ukončení sezony pro motorkáře na Prachaticku. Pro ukončení sezony 2019 vybrali sobotu 12. října a výběr data byl více než výborný. Motorkáři se tradičně sjeli na nástupišti vojáků v bývalém areálu kasáren v Prachaticích, kde František Binka provozuje obchod a servis motocyklů. Tam se posilnili kávou a koupili tradiční placku, která letos jasně avizovala, že jde o „Jízdu pro Lenoru“. Výtěžek totiž půjde prostřednictvím Raduš a Jituš na pomoc postiženým výbuchem bytového domu.
Zřejmě do dvou týdnů by měla být podle informací Antonína Chrapana, starosty Lenory, hotová nová okna pro obyvatele bytového domu s číslem 32 v Lenoře.
Ještě před rokem 1945 bylo ve městě Volary sedm malých pilařských provozoven a další pak také v okolí. V Želnavě, Nové Peci, Stožci, Lenoře, Zbytinách či Horní Vltavici. Všechny měly něco společného: zastaralé zařízení, které práci nijak neuhlečovalo.
Rada města v pondělí schválila poskytnutí peněžitého daru ve výši 20 000 korun do veřejné sbírky organizované Jihočeským krajem určené na zmírňování a odstraňování následků výbuchu plynu v obytném domě v obci Lenora.
Tragédie, která se stala v uplynulém týdnu v Lenoře, spojuje lidi z celého Prachaticka. Rodinám, které přišly po výbuchu a následném požáru bytového domu o všechno, míří pomoc ze všech stran.
Malí zpěváčci z pěveckého kroužku při Základní škole v Lenoře připravili pro své rodiče a kamarády Podzimní koncert. Ten se uskutečnil v sobotu odpoledne v kostele Svaté rodiny a sv. Jana Nepomuckého v Horní Vltavici.
První lidé ze tří domů poničených čtvrtečním tragickým výbuchem v Lenoře se v neděli dopoledne mohli začít vracet do svých bytů. Zatím jde jen o obyvatele domu číslo 33, který je od epicentra výbuchu vzdálen nejvíce. Lidé z domu číslo 32 budou čekat na vyklizení domu speciální firmou a prakticky zničený dům 31 bude stržen.
Okresní soutěže stolních tenistů odstartovaly novou sezonu. Hned v jejím úvodu některé týmy nabírají zápasový skluz, přestože na předsezonní schůzce oddílů bylo rozhodnuto, že musejí být zápasy dohrány do termínu určeného v rozpise soutěže.
V dalším pokračování volarského Literárního večera se besedovalo o nástupu fašismu a příchodu wehrmachtu do Volar. Besedovat přijel Jan Lakosil, který je milovníkem historie a spisovatelem.
Lidé z několika obcí Prachaticka se rozhodli, že pomohou těm, kteří přišli ve čtvrtek 3. října o střechu nad hlavou vinou výbuchu plynu a následného požáru bytového domu v Lenoře.
V šumavské Lenoře v sobotu ráno začal úklid trosek po čtvrtečním tragickém výbuchu bytového domu u místní historické pece. Obec svolala dobrovolníky, kteří se dali do úklidu kolem domů a také uvnitř ve společných prostorách. Dorazily sem rovněž firmy, které se pokusí zprovoznit v jednom z domů topení a elektřinu.
Miluše, první z přímých obyvatel zdevastovaného domu v Lenoře, byla z nemocnice propuštěna během pátečního dopoledne. K vyhořelému domu přišla s pláčem.
Obrovskou bezmoc zažívali obyvatelé bytových domů z Lenory během pátku. Čekali na vyjádření statika, zda jsou jejich domy v pořádku. Výsledek? Výbuchem zničený dům strhnou. Zbylé dva je možné opravit. O víkendu se vrátí první nájemníci.
První peníze poskytl v pátek těm, kteří přišli o své věci při čtvrtečním výbuchu a následném požáru v Lenoře, Úřad práce. Jeho zástupci se vydali na schůzku s obyvateli, která se v dopoledních hodinách konala v prostorách Obecního úřadu v Lenoře.
Čtvrtečním výbuchem nejvíce zasažený objekt v Lenoře na Prachaticku musí být stržen. Dva další domy, které navazují na budovu zasažené čtvrtečním výbuchem a požárem, nebude třeba bourat. Rozhodl o tom v pátek statik. Novinářům to potvrdil starosta obce Antonín Chrapan, který zároveň odpovídá na další otázky.
Čtvrtečním výbuchem nejvíce zasažený objekt v Lenoře na Prachaticku musí být stržen. Dva další domy, které navazují na budovu zasažené čtvrtečním výbuchem a požárem, nebude třeba bourat. Rozhodl o tom v pátek statik.
Dva domy, které stojí v Lenoře na Prachaticku vedle budovy zasažené čtvrtečním výbuchem a požárem, nebude třeba bourat. Rozhodl o tom dnes statik. Novinářům to řekl starosta Lenory Antonín Chrapan. Hasiči dnes ukončili zásah a uklidili silnici I/39, u níž poškozený dům stojí. Vozovka byla od čtvrtka uzavřená, nyní je opět zprovozněna. Při čtvrtečním neštěstí zahynul jeden člověk a devět lidí bylo zraněno. Zasažený objekt stržen bude.
Ve čtvrtek 3. října jen pár minut po čtvrté hodině ráno vzbudila Lenoru a okolí ohlušující rána. V panelovém domě v těsné blízkosti historické pece u hlavní silnice vybouchl plyn. Jeden člověk zemřel, devět je jich zraněných. Dva z toho mají velmi vážné popáleniny.
Sedmapadesátiletého Svatopluka Pevného z Lenory na Prachaticku shodila ve čtvrtek krátce po čtvrté hodině ráno tlaková vlna po výbuchu z postele. „Bouchlo to ve čtyři hodiny ráno. První rána byla obrovská a okamžitě šlehaly plameny. Pak padly ještě další dvě rány,“ popsal Svatopluk Pevný ranní tragédii.
Nejen bez střechy nad hlavou, ale vlastně bez všeho zůstali ve čtvrtek ráno obyvatelé lenorských bytových domů. Poté, co zcela shořel dům s číslem popisným 31, ze kterého byli všichni obyvatelé převezeni do nemocnice, zůstalo bez bydlení i devatenáct obyvatelů sousedních bytovek.
Ve čtvrtek výbuchem zničený bytový dům v Lenoře na Prachaticku bude nutné strhnout. Místní spekulují o tom, že nešlo o náhodu, nýbrž o úmysl jednoho z vlastníků bytů.
Lenora – Před soud zamíří řidič, který nerespektoval soudem uložený zákaz řízení. Podezřelý řídil v neděli před půl osmou večer v obci Lenora osobní vozidlo Škoda Octavia, ve kterém ho kontrolovali hornovltavičtí policisté.
Vodňany - Svištění kotoučů po celou poslední srpnovou sobotu znělo v prostorách sportovního areálu Blanice ve Vodňanech. Konal se zde totiž 33. ročník letního turnaje v metané. Letošního závodu se zúčastnilo 11 týmů, přičemž nechyběly týmy z Katovic, Lenory, Včelné i Německa a Rakouska.
Kdo byl veřejný pekař? Ten, komu hospodyně přinesla připravený chleba a on ho upekl ve veřejné peci. Toto řemeslo v Čechách a na Slovensku žilo až do 50. let minulého století a pak ho vytlačilo průmyslové pečení. Ožilo však na Šumavě v Lenoře, kde mu vrátil jeho slávu Augustin Sobotovič.
Horní Vltavice - Hornovltavičtí policisté kontrolovali v sobotu 3. srpna po čtrnácté hodině řidiče s osobním vozidlem Peugeot, který jel ve směru z Lenory na Houžnou.
Jižní Čechy - Kdo byl veřejný pekař? Ten, komu hospodyně přinesla připravený chleba a on ho upekl ve veřejné peci. Toto řemeslo v Čechách a na Slovensku žilo až do 50. let minulého století a pak ho vytlačilo průmyslové pečení. U nás na jihu Čech ale ožilo na Šumavě v Lenoře, kde mu vrátil jeho slávu Augustin Sobotovič.