
Francouz jel na motocyklu po nejdelší naučné stezce světa. Skončil v Mostě
Most - Trasu z Francie přes Německo do Česka jezdí skupiny a skupinky. Spisovatel, který vše vymyslel, chtěl dokázat, že ji může absolvovat i jedinec.
Most - Trasu z Francie přes Německo do Česka jezdí skupiny a skupinky. Spisovatel, který vše vymyslel, chtěl dokázat, že ji může absolvovat i jedinec.
Desítky dětí a rodičů zaplnily dnes schody na náměstí před Masarykovou veřejnou knihovnou ve Vsetíně. Pracovníci knihovny připravili další pořad pod názvem Čtení v knihovně. Poprvé v historii čtení se knihovnice rozhodly využít letního počasí a četlo se venku.
Miroslav – Otec vystudovaného matematika Bohumila Stejskala byl stolař. Ke dřevu měl vztah odmala. „Táta chtěl, abych studoval střední dřevařskou školu v Bystřici pod Hostýnem. Jenže jsem se dobře učil a měl skoro samé jedničky. Takže rodiče naznali, že celý život ten prach v truhlárně dýchat nebudu. Dodělal jsem matematiku na vysoké škole a později jsem matiku učil,“ svěřuje se Stejskal.
Deník.cz vám přináší možnost přečíst si nebo stáhnout vybrané knihy českých klasiků. Postupně zde budete moci najít slavná i méně známá díla od autorů, jako jsou Karel Čapek, Karel Poláček, Eduard Bass nebo F. Háj. Tento týden vám nabízíme knihu Klapzubova jedenáctka, která vzešla z pera Eduarda Basse a těší už čtvrtou generaci fotbalových fandů.
Plzeň - Helena Šlesingerová vystudovala plzeňskou pedagogickou fakultu. Poté nastoupila do Knihovny města Plzně, kde se v roce 2010 stala ředitelkou.
Praha – Cenné informace pro další vývoj řešeného případu mohou kriminalisté, kteří v metropoli i v širokém okolí hlavního města pracují na kauzách velmi rozmanitého ražení, získat na jediném laboratorním pracovišti. To umí pomoci s hledáním souvislostí, jež by neměla šanci odhalit ani bystrost Sherlocka Holmese, byť by nejslavnější detektiv světové literatury posílil svůj zrak sebesilnější lupou.
Praha – Cenné informace pro další vývoj řešeného případu mohou kriminalisté, kteří v metropoli i v širokém okolí hlavního města pracují na kauzách velmi rozmanitého ražení, získat na jediném laboratorním pracovišti. To umí pomoci s hledáním souvislostí, jež by neměla šanci odhalit ani bystrost Sherlocka Holmese, byť by nejslavnější detektiv světové literatury posílil svůj zrak sebesilnější lupou.
S velkou slávou 3. dubna letošního roku otevřela Knihovna Františka Kožíka v Uherském Brodě dětské oddělení v nových opravených prostorách. Už za tři měsíce ale bylo zavřené. Důvod? Chybí kolaudace.
Sedlčany - Pojedenácté připravují sedlčanské knihovnice Den pro dětskou knihu. Celostátní akce bude opět spojena s pokusem o vytvoření nového českého rekordu.
Nymburk - Bohumil Hrabal byl Maďar, který náhodou psal česky. To s nadsázkou tvrdí skupina maďarských umělců nazvaná Kruh přátel Černého vola, která si klasika české literatury neodmyslitelně spjatého s Nymburkem oblíbila natolik, že tvoří v jeho duchu. A nejen literární dílka. Obrazy, plastiky, sochy, zajímavé objekty. To vše je nyní až do 26. srpna k vidění ve sladovně pivovaru, kam zmíněná skupina umělců přijela instalovat svoji výstavu nazvanou Momentky z Hrabalovy galaxie.
Kostelec nad Orlicí - Opravdovou lahůdku připravil Nový zámek v Kostelci nad Orlicí pro hudební fanjšmekry na pátek 21. července. Na letní scéně v zámeckém areálu vystoupí Michal Prokop s kapelou Framus Five.
Zvíkovské Podhradí - Prohlídku královského paláce letos doplňují dvě výstavy - Inspirace - Zvíkov, hrad Zvíkov v díle malířů, grafiků, samouků a dětí a Zvíkov v krásné literatuře.
Pardubice – V pardubickém Kulturním domě Dukla ve čtvrtek začíná největší festival nepočítačových her v republice zvaný Gamecon. Až do neděle zde bude možné vyzkoušet nejrůznější aktivity od deskových her, přes vodní bitvu až po pozorování noční oblohy.
Rakovník /FOTOGALERIE/ - V roubence Lechnýřovna je už týden k vidění ojedinělá literární výstava s názvem Literární toulky Rakovnickem. Návštěvníci na ní mohou zjistit, které romány a povídky se odehrávají na Rakovnicku, nebo kteří autoři byli místními rodáky či zde žili a psali. K vidění je také originál pravděpodobně nejmenší rakovnické knihy dětských pohádek, ve které největší písmeno měří celý jeden milimetr!
Mirovice - Mirovická knihovnice Lenka Vlková pořádá nově pravidelné besedy se čtenáři.
Královéhradecko, Broumov - Uplynulé dny se v broumovském příhraničí nesly ve znamení 3. ročníku polsko-českého festivalu „Hory Literatury“.
Čínský politický vězeň a nobelista Liou Siao-po byl dnes ráno zpopelněn. Kremaci muže, který ve čtvrtek zemřel na selhání jater, kontrolovali agenti čínské policie.
Proč dešťovou vodu pouštět do kanálu? Proč ji nevyužít? A když jí stejně máte moc, zkuste ji zužitkovat pro netradiční způsob zahrádkaření – pro dešťovou zahradu.
Náchodsko - Jako „malebný region, kde příroda nešetřila při rozdávání toho nejhezčího a lidé vytvořili spoustu zajímavých a hodnotných památek“ je popsána turistická oblast našeho regionu v publikaci „Kladské pomezí – Náchodsko a Broumovsko“.
Sobotka - Po celý první červencový týden se v malebném městě oplývajícím historií konal již šedesátý první ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Před 110 lety, 6. července 1907, se v Praze narodil Jaroslav Foglar, jeden z nejznámějších spisovatelů knížek pro děti a mládež, který také stál u zrodu oblíbeného časopisu pro děti a mládež Mladý hlasatel. Foglar však nebyl spjat jen s literaturou. Celý život věnoval také skautským oddílům, které již od dětství navštěvoval a později vedl.
Sobotka - Do soboty 8. července máte příležitost navštívit Šrámkovu Sobotku, již šedesátý první ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury.
Brno /VIZUALIZACE/ – Knihkupectví Barvič a Novotný čeká rekonstrukce. Prodejna knih v České ulici se převlékne do nového kabátu.
Brno /VIZUALIZACE/ – Knihkupectví Barvič a Novotný čeká rekonstrukce. Prodejna knih v České ulici se převlékne do nového kabátu.
Ve Zlíně vznikl prostor pro veřejné sdílení baťovských knih. Knihomodul Baťa je místem, kde si lidé knížky o Baťovi volně půjčují a vrací bez asistence někoho dalšího každý den od sedmi ráno do sedmi večer.
Praha - Odkaz ideálů přátelství a rovnosti z knih Jaroslava Foglara, od jehož narození uplyne 6. července 110 let, stále oslovuje nejen starší generaci. Jen málokdo nezná alespoň nějakou z jeho knih Hoši od Bobří řeky, Když duben přichází, Záhada hlavolamu, Chata v Jezerní kotlině či Tajemná Řásnovka nebo hrdiny legendárního komiksu Rychlé šípy. Foglar zpočátku spolupracoval s vydavatelstvím Melantrich, jeho kompletní dílo včetně souborného vydání Rychlých šípů vydalo nakladatelství Olympia.
Praha/ROZHOVOR/ - Martin Vopěnka patří k nezastupitelným osobnostem současné české literatury. Vystudoval jadernou fyziku, ale oboru se nikdy nevěnoval. V jeho románech se přesto vědecký pohled na svět mísí s duchovním. To se projevuje také v jeho letošním románu Můj bratr mesiáš.
/VIDEO, FOTOGALERIE/- Martin Vopěnka patří k nezastupitelným osobnostem současné české literatury. Vystudoval jadernou fyziku, ale oboru se nikdy nevěnoval. V jeho románech se přesto vědecký pohled na svět mísí s duchovním. To se projevuje také v jeho letošním románu Můj bratr mesiáš. Vopěnka v něm zachycuje jednu z možných verzí budoucnosti po globální katastrofě, již si člověk způsobil sám.
/FOTOGALERIE, VIDEO/- Martin Vopěnka (53) patří k nezastupitelným osobnostem současné české literatury. Vystudoval jadernou fyziku, ale oboru se nikdy nevěnoval.
Louny - V celostátní soutěži Kamarádka knihovna získalo lounské zařízení hned dvě významné ceny!
Plzeň – Jednapadesátiletý Plzeňan Pavel Jindra je primářem Hema-tologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.
Praha - V pražské Bubenči dnes začala rekonstrukce budoucího sídla Památníku národního písemnictví (PNP). Asi za 200 milionů korun by se měla opravit Petschkova vila, v níž bude největší české muzeum knižní kultury od roku 2019 sídlit.
Napište svému tátovi i vyZapomněli jste si něco říct se svým tátou? Odešel dřív, než jste si stačili vyříkat staré bolesti, sdělit mu to, co vás těší? Anebo máte tátu dosud nablízku, ale nezbývá chvíle si s ním popovídat? Neodkládejte to na „někdy", napište mu, dopis pošlete přes nás a my ho rádi otiskneme. Na vaše dopisy od srdce se těšíme na adrese plusdenik@denik.cz nebo Deník, nám. Přemysla Otakara II. č. 5, 370 21 Č. Budějovice.
Krkonoše - Existuje v Čechách místo, kde je v parném létě sníh? Ano! Na Mapě republiky v Krkonoších, na jižním svahu Studniční hry, se nachází sněhové pole velké 1130 metrů čtverečních. Podle odhadů tam sníh vydrží do poloviny července.
Vyškov – K literatuře, zvlášť k té dobrodružné, tíhl od mládí. Zhruba ve třinácti letech zatoužil být námořníkem. Chtěl vidět místa, kde se dobrodružství, o kterých čte, odehrávají. Nakonec se rodilý Vyškovan Vladislav Raška stal ředitelem vyškovské knihovny. K 1. září svůj post po sedmadvaceti letech opustí, odchází do důchodu. „Nemůžu hodnotit svou práci, to musí udělat jiní," zůstává skromný zanedlouho pětašedesátiletý muž.
Jindřichohradecko - Chcete se ve čtvrtek vypravit někam za zábavou, ale chybí vám inspirace? Podívejte se na naše tipy.
Turnov /ROZHOVOR/ - Nové dílo fanoušci uslyší premiérově už tuto sobotu. Kapela slibuje mimořádný zážitek.
Praha - Vysoké rakouské vyznamenání dostal ve středu v Praze český básník, prozaik, dramatik a publicista Eugen Brikcius. Čestný kříž za vědu a umění první třídy mu předal rakouský velvyslanec Alexander Grubmayr. Ve středu to řekla manželka vyznamenaného Zuzana Brikciusová. V jeho případě byly oceněny jeho zásluhy v oblasti literatury a výtvarného umění. Brikcius žil v Rakousku po emigraci z bývalého Československa.
Černčice u Loun - Prodejní výstava v Galerii Emila Juliše nabízí řadu zajímavých a hodnotných děl.
Plzeň - Nová výstava Západočeské galerie v Plzni ukazuje, jak čeští výtvarní autoři před padesáti lety pracovali s tématem vyprázdněnosti jazyka. Dnes si výstavu v Masných krámech můžete projít s její autorkou Alenou Pomajzlovou.
Červen patří čtenářům a milovníkům literatury. Celostátní Týden čtení přinesl akce, do kterých se zapojili i krnovští školáci. Například chodí číst dětem do nemocnice.
Ústí nad Labem - Celkem 200 tisíc korun jako dotaci na letošek odsouhlasili ústečtí radní pro Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně (UJEP).
České Budějovice – V pátek 16. června oslavil 85. narozeniny rozhlasák, režisér, spisovatel, milovník přírody a také velký sportovec - Ludvík Mühlstein.
České Budějovice – Román je jazyková hra a autor nemusí čtenáři vysvětlovat, jak přišel na to, co píše. I to zaznělo na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity při přednášce filozofa světového formátu Johna Rogerse Searleho, jenž působí na University of California.
Praha – „Jedna holčička, která nemá babičku vůbec, si mě adoptovala." Takhle se ve čtvrtek svěřovala na setkání „čtecích babiček" (a také dvou dědečků) na Nuselské radnici Helena Pavelková. Sešly se tam desítky dobrovolníků seniorského věku, kteří pravidelně jednou týdně navštěvují děti v mateřských školách a před odpoledním spaním jim předčítají pohádky. „Já vlastně jsem jako jejich kámoška, připomněla Helena Pavelková.
Lochy/Čáslav - Panel o historii kostela sv. Bonifáce byl instalován v Lochách u Čáslavi. Akci zorganizoval Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská".
Bronzovou plastiku orlice převzal 28. května během programu Zpívání pro krála ve Vlčnově vítěz loňského, úvodního ročníku ankety Osobnost Moravy pro rok 2016 učitel, novinář, publicista, spisovatel, scénárista a dlouholetý šéfredaktor Slováckých novin Jiří Jilík.
Mladoboleslavsko – Přinášíme několik tipů na knižní novinky.
Jižní Morava - Procházka Mikulovem na Břeclavsku nabídla v uplynulých dnech neobvyklou podívanou. Na chodnících ležely desítky mrtvých chroustů. „A ještě víc těchto brouků lezlo po stromech a v podrostu," potvrdil zoolog ze Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Pavel Dedek. Letos odborníci hovoří o takzvaném chroustím roku, kdy se tento hmyz přemnožil.
/EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Písničkář Jaromír Nohavica hovoří v exkluzivním rozhovoru nejen o Kabaretu Bo a jeho prvním výjezdu mimo Ostravu, ale také chystaném albu, či říjnovém koncertu v pražské O2 aréně. Právě tam představí nové album.